Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 25.04.2014
МЕНТАЛ╤ТЕТ НЕЗАЛЕЖНО╥ ДЕРЖАВИ У ТВОРАХ УКРА╥НСЬКИХ ПОЕТ╤В-ЕМ╤ГРАНТ╤В ЧЕХОСЛОВАЧЧИНИ 1920-1930 рр.

Л╕тературознавство

Укра╖нськ╕ письменники в чехословацьк╕й ем╕грац╕╖ були представниками того покол╕ння, яке в╕рило, що нав╕ть в умовах велико╖ жорстоко╖ в╕йни 1917-1920 рок╕в вдасться в╕дстояти незалежн╕сть Укра╖нсько╖ держави. Звичайно, цьому передували роки формування кожного не т╕льки як творчо╖ особистост╕, а й громадянина. Кожен з них був активним учасником в╕дродження культури укра╖нського народу на попередн╕ десятир╕ччя, кожен спрямовував сво╖ мр╕╖ ╕ думи у майбутн╓, але раптом увесь цей процес був зупинений варварськими наступами арм╕й б╕льшовицько╖ Рос╕╖.
Р╕зними шляхами потрапляли укра╖нськ╕ письменники до Чехословаччини, ╕ вже у Праз╕, Под╓брадах, Братислав╕, Кош╕це, Брно та ╕нших м╕стах опинялися в оточенн╕ державних д╕яч╕в, пол╕тик╕в, як╕ проголосили у 1917 роц╕ Четвертий Ун╕версал про незалежн╕сть Укра╖нсько╖ Народно╖ Республ╕ки — того покол╕ння, яке воювало з рос╕йськими арм╕ями п╕д Крутами, п╕д Харковом, Полтавою, Ки╓вом, тобто покол╕ння, яке не примирилося ╕з поразкою ╕ в╕рило у в╕дродження Укра╖ни як держави. Власне, вс╕ вони розум╕ли, що чужина, якою б вона гарною ╕ щедрою не була, н╕коли не стане для них Батьк╕вщиною, ╕ в душ╕ кожен з них, мовлячи словами Фрейтага, збер╕гав образ сво╓╖ р╕дно╖ В╕тчизни, свого народу. Ц╕, переважно ще молод╕ люди, жили визвольними ╕деями, ╖х духовно об’╓днувала мр╕я про повернення до Ки╓ва. Про це найкраще св╕дчить ╕ назва одн╕╓╖ з книг в╕домого роман╕ста Уласа Самчука «На б╕лому кон╕».
Завдяки прихильному ставленню кер╕вництва тод╕шньо╖ Чехословаччини, зокрема президента Масарика, наш╕ письменники мали змогу не т╕льки нормально жити, навчатися, а й активно творчо працювати. ╤ зараз, через десятир╕ччя, знайомлячись з ╖хн╕ми творами, вкотре перекону╓мося, що всю творчу енерг╕ю вони в╕ддавали ╓диному: аби збагатити р╕дне слово, п╕днести укра╖нську л╕тературу до ╓вропейського р╕вня ╕ тим самим утверджувати ╕м’я Укра╖ни.
Ус╕ вони були захоплен╕ нац╕онал╕стичною ╕де╓ю, ╕ вс╕ були переконан╕, що незалежна суверенна Укра╖на можлива т╕льки в ╓днанн╕ з ╢вропою, а не з Москвою. Подальш╕ десятил╕ття п╕дтвердили, наск╕льки вони мали рац╕ю.
Можемо т╕льки уявляти, що д╕ялося в душах ╕нтел╕гент╕в-ем╕грант╕в, як╕ жили у в╕льному св╕т╕ незалежно╖ Чехословаччини, пост╕йно думаючи про св╕й поневолений б╕льшовицькою владою народ, який ф╕зично винищували голодом, розстр╕лами, репрес╕ями або депортували до холодного Сиб╕ру чи у п╕вн╕чн╕ област╕ комун╕стично╖ ╕мпер╕╖.
Який же то був сильний вогонь, що не дозволяв пригаснути ╖хн╕м серцям, в╕дректися в╕д ╕де╖, збайдуж╕ти! Це засв╕дчують численн╕ в╕рш╕, поеми, опов╕дання, пов╕ст╕, романи, статт╕, листи, арх╕вн╕ матер╕али, як╕ ╕ нин╕ збер╕гаються у Праз╕. Тут назвемо лише окрем╕ книги найталановит╕ших поет╕в, що були написан╕ ╕ побачили св╕т у Чех╕╖: «Княжа Укра╖на», «Цв╕те трояндами» Олександра Олеся, «До верховин» Спиридона Черкасенка, «Стилет ╕ стилос», «Земля ╕ зал╕зо», «Земна Мадонна» ╢вгена Маланюка, «Сагайдак» Юр╕я Дарагана, «Зод╕як» Леон╕да Мосендза, «Веж╕» Олега Ольжича, «Поез╕╖» Олекси Стефановича, «Княжа емаль» Оксани Лятуринсько╖, «Голос ср╕бно╖ земл╕» ╤вана ╤рлявського, «Сонети» Андр╕я Гарасевича, «Сн╕гоцв╕ти» Гал╕ Мазуренко, публ╕кац╕╖ доб╕рок ╕ цикл╕в Олени Тел╕ги — ц╕ло╖ когорти представник╕в празько╖ поетично╖ школи. Кожен поет по-сво╓му в╕дтворю╓ надто дорогу для серця тему Батьк╕вщини, кожен намага╓ться бути неповторним у вислов╕. В зб╕рках знаходимо в╕рш╕, як╕ й нин╕ зворушують до глибини душ╕.
У творах поет╕в старшо╖ генерац╕╖ переважають мотиви нещодавно пережито╖ трагед╕╖, смутку, розпачу, як в О. Олеся:
Заходить сонце. Одцв╕та╓,
Як прапор наш,
що вже одцв╕в.
Оптим╕стичн╕ мотиви звучать в окремих творах С. Черкасенка:
Народ злама його одчай,
╤ з попелу страшних
пожар╕в,
Як фен╕кс, встане
р╕дний Край —
Кра╖на в╕льних господар╕в.
Можливо, найболюч╕ше пережив трагед╕ю втрати Укра╖ною сво╓╖ незалежност╕ ╢вген Маланюк, який, кр╕м усього, був оф╕цером арм╕╖ УНР. У багатьох його творах чуйно промовля╓ зранена душа. Але й за кожним рядком його в╕рш╕в в╕дчува╓ться в╕ра в здобуття незалежност╕, як, зокрема, в «Од╕ до прийдешнього»:
П╕д морозним в╕тром —
 б╕ла тризна,
Сн╕г сл╕пить, виру╓ р╕внина,
Та вста╓ озимина зал╕зна,
Кр╕зь крижаний сн╕г —
озимина.
Бачу ╖х, високих ╕ русявих,
Зовс╕м ╕нших,
не таких, як ми, —
Пристрасник╕в висоти
╕ слави,
Ненависник╕в тюрми ╕ тьми.
Якою ж поста╓ та незалежна Укра╖на у творах наших поет╕в-ем╕грант╕в, якою вони ╖╖ соб╕ уявляли? Декому вона вбачалася щасливою козацькою державою з час╕в колишньо╖ Гетьманщини. ╢вген Маланюк бачив ╖╖ могутньою Степовою Елладою, про що промовисто св╕дчать рядки ╕з «Варязько╖ балади»:
Коли ж, коли знайдеш
Державну бронзу,
Проклятий край,
Елладо Степова?!
Проте б╕льш╕сть, особливо молодш╕ письменники, майбутню Укра╖нську державу уявляли цив╕л╕зованою, ╓вропейського вз╕рця кра╖ною. Тут доречно згадати ф╕лософськ╕ роздуми в╕домого роман╕ста Уласа Самчука, який плекав у душ╕ батьк╕вщину духа, мр╕яв про «нову, модерну, здорову, демократичну Укра╖ну зах╕дного типу».
╤ тут виника╓ ще одне питання: яким чином мала постати та омр╕яна самост╕йна незалежна Укра╖на? В╕дпов╕дь у б╕льшост╕ твор╕в знаходимо однозначну — в╕двоювати у загарбника. Отже, т╕льки в╕йна, смерт╕ тисяч ╕ тисяч... Але так здобували свою незалежн╕сть майже вс╕ держави св╕ту. Тод╕ й не думалось, що незалежн╕сть може бути просто подарована Богом, який зважить на те, що народ у стол╕тн╕х в╕йнах ╕ битвах за свою самост╕йн╕сть вже забагато втратив сво╖х син╕в ╕ дочок ╕ заслугову╓ милосердя...
Без сумн╕ву, найповн╕ше бачимо той ментал╕тет геро╖чного почуття в творчост╕ Олега Ольжича, у його пристрасних поетичних рядках, у критичних ╕ публ╕цистичних статтях. Власне, ц╕л╕ цикли його в╕рш╕в: «Кам╕нь», «Бронза», «Р╕вень», «Веж╕», особливо поема «Незнаному вояков╕» присвячен╕ ц╕й тем╕. Це — п╕сня в╕чному вояков╕-укра╖нцев╕ (дружиннику, козаку, с╕човому стр╕льцев╕), який протягом стол╕ть воював ╕ ще воюватиме за незалежн╕сть Укра╖нсько╖ держави. Поет в╕рить у силу ╕ мужн╕сть молодого покол╕ння, в╕рить у народ, до якого зверта╓ться: «О Нац╕╓, дужа ╕ в╕чна, як Бог!». Олег Ольжич, мабуть, ╓диний з поет╕в-ем╕грант╕в, який не помилявся у сво╖х передбаченнях. Це в╕н написав у Праз╕ 1935 року:
Державу не твориться
В будучин╕,
Державу буду╓ться нин╕.
Це люди — на сталь
перекут╕ в огн╕,
Це люди — як брили кам╕нн╕.
Ц╕ рядки ╕ нин╕ звучать по-сучасному, вони ╕ нин╕ символ╕чн╕ для укра╖нц╕в. Державницьким ментал╕тетом пронизан╕ майже вс╕ твори поета, його публ╕цистичн╕ ╕ критичн╕ статт╕, зокрема так╕, як «Сучасна укра╖нська поез╕я», «Войовнича неокласика», «В авангард╕ геро╖чно╖ доби», «Укра╖нська ╕сторична св╕дом╕сть» та ╕нш╕.
Минулим ╕сторичним под╕ям в Укра╖н╕ присвятив сво╖ талановит╕ в╕рш╕ ╕ поему «Мазепа» Юр╕й Дараган, де знаходимо так╕ рядки:
╤ т╕льки спрага, спрага вол╕
Так стисне горло,
здавить так,
Що знов би,
 знов у Дике поле!
Знов кон╕, стр╕ли, бранц╕ гол╕,
Шабл╕ та повний сагайдак!
Поети творили образи майбутн╕х мужн╕х борц╕в за Укра╖нську державу. То мали бути в╕дважн╕, безстрашн╕ люди, вихован╕ на традиц╕ях дружинного ╕ козацького лицарства. Як писав Леон╕д Мосендз:
У мужн╕сть
переконаного чину,
В одважну непохитн╕сть
дзв╕нких сл╕в —
Вкладати серця власного
частину!
Не обмина╓ цю важливу тему ╕ л╕рична поетеса Олена Тел╕га, яка у в╕рш╕ «Мужчинам» пише:
Ще сальви не було,
Не заревли гармати,
Та ви вже на ногах.
╤ ми в останн╕й раз
Все, що да╓ життя
╤скристе ╕ багате,
Мов медоносний с╕к
Збира╓мо для Вас.
Андр╕й Гарасевич, автор ц╕кавих сонет╕в, так зак╕нчу╓ св╕й диптих про Ки╖в:
╤ встане сонце
 дуже й молоде
Над вежами Соф╕йського
 собору.
На л╕с, на степ,
на гори ╕ пороги
Заграють дзвони
п╕сню перемоги.
Важливо, що майже вс╕ укра╖нськ╕ поети чехословацько╖ ем╕грац╕╖ щиро в╕дгукнулися на проголошення незалежност╕ Карпатсько╖ Укра╖ни 1939 року. В тод╕шн╕х журналах ╕ газетах опубл╕ковано десятки в╕рш╕в ╕ публ╕цистичних в╕дгук╕в, а Олесь ╕ Черкасенко видали невелик╕ зб╕рки поетичних твор╕в. О. Олесь прив╕тав цю под╕ю такими рядками:
«Воскресла,
воскресла!» —
Вс╕ дзвони гудуть,
Натхненн╕ прочани
╕дуть та ╕дуть,
╤ чують, як б’╓
╕ шумить джерело,
Що ц╕л╕ стол╕ття
вже мертве було.
Ус╕м в╕рилося тод╕, що саме зв╕дти, з укра╖нських Карпат, почина╓ться в╕дродження незалежно╖ Укра╖ни, та невдовз╕ довелося г╕рко розчаруватися у сво╖х спод╕ваннях. Немилосердн╕ сус╕дн╕ держави потопили у кров╕ незалежну Карпатську Укра╖ну, хоча й сам╕ невдовз╕ стали жертвами н╕мецького фашизму.
Треба сказати ╕ про таке: укра╖нськ╕ поети не були самотн╕ми у чехословацьк╕й ем╕грац╕╖, найперше вони дуже т╕сно контактували ╕з чеськими ╕ словацькими колегами, знайшли соб╕ серед них чимало друз╕в. Арх╕вн╕ документи, зокрема еп╕столярна спадщина ╕ спогади, св╕дчать про ╖хн╕ сп╕льн╕ виступи на л╕тературних вечорах, конференц╕ях, зустр╕чах. ╤ тут ма╓мо добрим словом згадати Й. Махара, Ф. Галаса, В. Ф╕яла та ╕нших.
Велика заслуга укра╖нських поет╕в-ем╕грант╕в ╕ в тому, що вони ╓дин╕ протягом тривалого часу писали талановит╕, високого громадянського звучання патр╕отичн╕ твори про любов до Укра╖ни, до нашо╖ давнини, про наших нац╕ональних геро╖в, тобто про все, про що заборонялося нав╕ть думати поетам, як╕ жили в той час у п╕днев╕льн╕й Радянськ╕й Укра╖н╕, де у 30-х роках ╖х засилали до Сиб╕ру чи розстр╕лювали т╕льки за те, що вони писали укра╖нською мовою.
Укра╖нськ╕ поети-ем╕гранти достойно повелися ╕ в часи суворих випробувань — в╕йни з н╕мецькими окупантами. Олег Ольжич загинув 1944 року в концтабор╕ «Саксенгаузен», Олена Тел╕га та ╤ван ╤рлявський у 1942 роц╕ полягли в╕д фашистських куль у Бабиному Яру п╕д Ки╓вом... Тож серед ╕мен видатних син╕в ╕ дочок нашого народу, серед геро╖в добрим словом згадаймо ╕ поет╕в-ем╕грант╕в, як╕ сво╖ми талановитими творами та громадською д╕яльн╕стю багато зробили для того, щоб Укра╖на вже назавжди стала суверенною незалежною державою.

Олесь ЛУП╤Й,
лауреат Державно╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕м. Т. Шевченка

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 25.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13193

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков