Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 18.04.2014
НАРОДИВСЯ В╤Н ДЛЯ БОЮ

Л╕тературознавство

Олександер Шугай. ╤ван Багряний: нове й малов╕доме. Есе╖, документи, листи, спогади, нотатки, факти. В двох книгах. К: Смолоскип, 2013

Спочатку хот╕в, скажу в╕дверто, лише проб╕гти очима ц╕ фол╕анти. Що й казати: в них загалом, разом ╕з св╕тлинами, 2104 стор╕нки великого формату! До того ж «лякав» огром документального матер╕алу: протоколи з колишнього НКВС, щоденники, листи тощо. Тим паче, про Од╕сею незборимого сина Укра╖ни я вже чимало взнав з роману-досл╕дження цього ж автора «╤ван Багряний, або Через терни Гетсиманського саду» (1996), а також з упорядкованих ним його твор╕в, як-от: «П╕д знаком Скорп╕она», «Золотий бумеранг», «До Ворскли, по рибу», двотомника вибраного (з ╜рунтовними передмовами упорядника до кожного з названих видань).
Та коли прочитав розлоге ╕, треба сказати, блискуче передн╓ слово ╤вана Дзюби з промовистою назвою «П╕знання ╤вана Багряного трива╓», ╕ дал╕ зосередився на текст╕ першо╖ книги, зрозум╕в, що це щось ╕нше, б╕льше ╕ глибше, те, що потребу╓ несп╕шного. Перегортав стор╕нки вже друго╖ книги, занурюючись у складний св╕т звичайно╖ ╕ все ж незвичайно╖ Людини. ╤ хоча роман-досл╕дження ╕ рецензоване видання – р╕зне ╕ за структурою, ╕ за стилем, силове поле в них одне. Та й сам автор заакцентову╓ вже в першому розд╕л╕, що його нова книга – «це, образно кажучи, другий акт т╕╓╖ само╖ драми й трагед╕╖».
В╕рний сво╖м творчим принципам (невтомно шукати св╕ж╕ джерела ╕ св╕дчення, не обмежуючись в╕домими), як╕ усп╕шно реал╕зував у роман╕-досл╕дженн╕, О. Шугай ╕ тут прагне збагнути ╕ в╕дтворити для себе ╕, отже, для нас, читач╕в, ╕ до сьогодн╕ до к╕нця не збагнутого «далекого ╕ близького» Багряного. Достоту захоплю╓шся: ск╕льки самотужки зроблено письменником задля цього впродовж багатьох рок╕в! По╖здки в баварське м╕сто Новий Ульм на Дуна╖, де ╤ван Багряний у таборах Д╕-П╕ заснував ╕ очолив Укра╖нську революц╕йно-демократичну парт╕ю, створив ╕ с╕мнадцять рок╕в редагував газету «Укра╖нськ╕ в╕ст╕», брав активну участь в орган╕зац╕╖ об’╓днання МУРу («Мистецький укра╖нський рух»), написав, окр╕м художн╕х твор╕в (романи «Сад Гетсиманський», «Огненне коло», поетична зб╕рка «Золотий бумеранг» та низка ╕нших), сотн╕ публ╕цистичних статей, ╕ серед них убивчий памфлет «Чому я не хочу вертатись до СРСР?»; крихту до крихти збирав забут╕ публ╕кац╕╖ в заруб╕жн╕й прес╕, р╕дк╕сн╕ св╕тлини, що стосувалися Багряного; по╖здки в США, де в╕н перебував п╕вроку, виявляючи дивовижну енерг╕ю в консол╕дац╕╖ тамтешньо╖ укра╖нсько╖ д╕аспори; розшукував ╕ брав ╕нтерв’ю в людей, що знали Багряного; поринав з головою в бездонн╕ арх╕ви НКВС, детально анал╕зуючи ╕ «розшифровуючи» занудн╕ сл╕дч╕ протоколи. Ус╕ ц╕ багатющ╕ ╕ зчаста ун╕кальн╕ матер╕али ╕ склали таке – без переб╕льшення! – фундаментальне видання, присвячене 105-й р╕чниц╕ з дня народження Великого Укра╖нця.
Про що дума╓ш, читаючи двокнижжя? Головним чином про те, як прикро мало ми зна╓мо нашу л╕тературу, особливо т╕ ╖╖ в╕дтинки, що творилися за бортом р╕дно╖ земл╕, ╕ яку прогалину бодай частинно заповнюють, зокрема, чесн╕ ╕ правдив╕ книги О. Шугая про одного з видатних творц╕в ц╕╓╖ л╕тератури. Понад дв╕ тисяч╕ стор╕нок якраз ╕ окреслюють широку панораму його л╕тературних ╕ громадських д╕янь у вс╕й житт╓в╕й достеменност╕, однаково принадн╕й як для рядового читача, так ╕ для фах╕вця-л╕тературознавця. Панораму в червоному ╕ чорному кольорах.
А х╕ба сам житт╓пис автора хрестомат╕йних «Тигролов╕в» не ╓ ген╕альним? Лише скупий перел╕к факт╕в м╕г би скласти сол╕дний том. Справд╕, за пор╕вняно недовгий в╕к (п╕шов за в╕чну межу на 56 роц╕ життя 25 серпня 1963-го) в╕н п╕знав чи не всю так звану «кра╖ну розвиненого соц╕ал╕зму» ╕ чи не п╕всв╕ту з низу ╕ до верху в╕д батьк╕всько╖ хати в Охтирц╕ до Охотського моря на Далекому Сход╕, в камер╕ одиночного ув’язнення. Втеча в Укра╖ну, арешт у дороз╕, новий терм╕н – тепер уже в табор╕ БАМ-ТАБУ. Дал╕ новий арешт ╕ в’язниця в Харков╕ на Холодн╕й гор╕. Пот╕м утеча з Ки╓ва до Львова, аби вкотре не стати в’язнем стал╕нських табор╕в, а зв╕дти ем╕грац╕я до Н╕меччини. Там ╕ знайшов одв╕чний спочинок у Новому Ульм╕. А були ж ╕ще мандр╕вки, зв╕сно, не туристичн╕ в Канаду, Великобритан╕ю, США, Бельг╕ю для пропаганди сво╖х ╕дей. Багатозначн╕ детал╕. 1963 року демократична укра╖нська молодь Чикаго розпочала акц╕ю за присудження ╤ванов╕ Багряному Нобел╕всько╖ прем╕╖, одначе його передчасна смерть завадила завершити акц╕ю. Вже незалежна Укра╖на згадала свого в╕рного сина, присудивши йому 1992 року Державну Шевченк╕вську нагороду. До реч╕, Фундац╕я ╕мен╕ ╤вана Багряного ще 1998-го заснувала престижну м╕жнародну прем╕ю його ╕мен╕.
Двокнижжя, що склада╓ться з десяти чималих за обсягом розд╕л╕в, чита╓ться напрочуд легко. Саме тому, що Шугай надав сво╓му стилю, так би мовити, певного шарму: неп╕дробна схвильован╕сть коментар╕в до задокументованих факт╕в, «вкраплен╕» в ц╕ коментар╕ тепл╕ струмен╕ гумору, доброзичливо╖ ╕рон╕╖ чи дошкульного сарказму; ╕нтригу «розпалюють» нестандартн╕ повороти в побудов╕ тексту; автор просто-таки заворожу╓ достов╕рн╕стю факт╕в ╕ под╕й. Для прикладу майже детективна ╕стор╕я емоц╕йно-мр╕йного листування партизанки з УПА Люби Комар та ╤. Багряного. Ц╕ листи проза╖к в╕дшукав ╕, встановивши особист╕сть адресатки, оприлюднив ╖х на стор╕нках першо╖ книги з не менш емоц╕йним тлумаченням. Для чого, пита╓ться, вводити в текст н╕бито «нехарактерний» випадок? Ця в╕дчайдушна д╕вчина, виявля╓ться, стала геро╖нею роману Багряного «Люба», а ╖╖ листи — то, певна р╕ч, творчий ╕мпульс для його написання. Роман незак╕нчений чи, може, втрачений, ╕ О. Шугай доклав чимало зусиль, аби конструювати те, що з нього вц╕л╕ло. До того ж еп╕столяр╕й Люби Комар – добротна проза. Чого вартують, прим╕ром, ось ц╕ поетичн╕ рядки: «А чорна машина (по╖зд – В. Л.) вже близько, вже чую, як тяжко сопе ╕ буха╓ клубами диму, що тенд╕тним тюлем ляга╓ на житах»… Або: «╤ йдеш соб╕ стежкою за житами, згори залива╓ тебе сонце, — ╕ можеш нал╕во й направо гладити рукою сп╕л╕ колоски, що тихо щось шепотять»…
О. Шугай вибудував соб╕ нарисово-публ╕цистичну манеру пов╕стування з науково-академ╕чним п╕д╜рунтям, максимально послуговуючись даром осмислювати ╕ переосмислювати явища ╕ под╕╖. Про белетристику тут не йдеться. Нин╕ такий стиль називають стилем «л╕тератури факту» чи не найактивн╕шим у сучасн╕й читацьк╕й аудитор╕╖, коли белетристика втрача╓ сво╖ давн╕ше пров╕дн╕ позиц╕╖. Але мова тепер не про це. Важлив╕ше, мабуть, вказати на ╕нше – на багате фактичне мереживо, на нове ╕ малов╕доме, ╕нтерпретоване автором. В╕н чи не вперше досл╕див текстолог╕чно, як книга В’ячеслава Липинського «Листи до брат╕в-хл╕бороб╕в», збережена в арх╕в╕ ╤. Багряного, була для нього сво╓р╕дним п╕дручником, з якого брав уроки, подан╕ попередником (цьому присвячений величенький за обсягом розд╕л «Багряний чита╓ Липинського»). Йому переду╓ розд╕л з ╕нтригуючою назвою «Буду геро╓м…» — хвилююч╕ стор╕нки з╕ щоденника (теж в╕днайден╕ автором) ем╕гранта Семена Стар╕ва, людини геро╖чно╖ дол╕. Пригн╕чений голодом, в╕н занотову╓ в щоденнику в╕д 1 листопада 1947-го: «Таке життя приводить т╕льки до божев╕лля. Буду геро╓м, коли не збожевол╕ю…».
Перел╕к знах╕док ╕ в╕дкритт╕в, спод╕яних невгамовним О. Шуга╓м, можна продовжити. Йому пощастило знайти три роки тому, побувавши в Н╕меччин╕, рукопис в╕рша ╤. Багряного «Н╕ч ступа╓ по ру╖нах…». Так само, як ╕ рукопис його листа «До в╕дома вс╕х мо╖х колег ╕ всього громадянства» — страшний документ – звинувачення минуло╖ епохи, ще одне викриття тотал╕тарного б╕льшовицького режиму. У США йому поталанило зустр╕тися з… живим Багряним – на документальних кадрах аматорсько╖ к╕ностр╕чки. В╕днайшовся сценар╕й «Буз╕вак» — про бурхлив╕ реальн╕ под╕╖ далеких двадцятих рок╕в. Цей надзвичайно ц╕кавий документ пролежав у забутт╕ майже с╕мдесят л╕т ╕ знайдений не за морями-океанами, а в слобожанському кра╖ – Охтирц╕, на батьк╕вщин╕ Багряного. Факт глибоко символ╕чний, зауважу╓ автор, ╕ означа╓ в╕н невмирущ╕сть тих волелюбних ╕дей, що були тут пос╕ян╕ в серця нашим славним попередником. А невмирущ╕ тому, що здатн╕ до в╕дродження, до проростання в душах нових людських покол╕нь. А ще засв╕дчу╓, що ця винятково д╕яльна людина, видатний мислитель ХХ стол╕ття поверта╓ться до нас, ╕де на повен зр╕ст. Особисто мен╕ запала в душу поез╕я «Н╕ч ступа╓ по ру╖нах…», написана вже на чужин╕ – в ╤нсбруку 1945 року, по гарячих сл╕дах Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Тут Багряний — н╕жний ╕ мужн╕й, л╕ричний ╕ геро╖чний. ╤ все ще… незбагненний, хоча вгаду╓ться за романами «Сад Гетсиманський», «Тигролови». Наведу дв╕ останн╕ строфи з цього в╕рша, сповненого драматизму, м╕норного погляду на пово╓нний св╕т, обернений в ру╖ну, коли в л╕ричного героя (вважай, автора) не стало н╕ дом╕вки, н╕ отчо╖ земл╕:

Н╕ч варту╓ на ру╖нах —
 темна н╕ч стара…
А к мен╕ прийшла д╕вчина —
 юнка з-над Дн╕пра, —
Принесла волошку синю
 й н╕жно пода╓,
╤ роня╓ з в╕й росину на чоло мо╓.
…Народився ти для бою.
 В╕р же — все мине.
Пам’ятай, що я з тобою, —
Не забудь мене.

╤ ще хот╕в би стисло сказати про те, що, можливо, омине читацьку увагу, але над чим треба було б пом╕ркувати. По-перше, назва двокнижжя ╓ вдалою, бо, в╕ддзеркалюючи зм╕ст, не виклика╓ дисбалансу. По-друге, — найголовн╕ше! – це не просто безц╕нне видання, це не просто накопичення факт╕в, явищ, под╕й, взятих з чистих джерел, це – епопея життя ╕ боротьби нас, укра╖нц╕в – гордо╖, сильно╖ ╕… непередбачувано╖ нац╕╖, за виживання в неймов╕рних умовах б╕льшовицько╖ ноч╕, з-п╕д крил яко╖ т╕кали у пошуках кращо╖ дол╕. ╤ пом╕ж них – ╤ван Багряний. Сильна особист╕сть, справжн╕й патр╕от. Вражаюча ц╕л╕сн╕сть характеру, в╕рн╕сть велик╕й мет╕ – х╕ба не те, за чим тужимо ╕ сьогодн╕? Не одну байдужу душу з╕гр╕ва╓ його св╕тла харизма. П╕сля прочитання епопе╖ б╕льше поважа╓ш себе ╕ св╕й народ, наш дух г╕дност╕ й нескореност╕. Чи й варто говорити про те, як цей дух зовс╕м недавно вибухнув на м╕льйонному ╢вромайдан╕, де в╕льн╕ у помислах ╕ д╕ях укра╖нц╕ повстали проти тиран╕╖, виборюючи справедлив╕сть?
Завершу╓ться видання роздумом-п╕слямовою «Док╕р Батьк╕вщин╕». Назву ╕ нав╕ть еп╕граф до п╕слямови автор запозичив ╕з газети «Укра╖нськ╕ в╕ст╕». Нечастий випадок висловити небуденн╕ спостереження з ус╕ма подробицями. Еп╕граф такий: «Хто, як ти ╕ я // Любить р╕дний край // Той н╕коли щасливим не ╓…» (з н╕мецько╖ п╕сн╕). Дал╕ коменту╓ться публ╕кац╕я, вм╕щена в цьому славетному часопис╕. Звучить вона актуально ╕ нин╕, зокрема рядки: «Якщо твоя мати вигодувала тебе з любов’ю до сонця, якщо в тво╓му серц╕ завжди щемить сп╕в жайворонка, якщо ти одружився з Батьк╕вщиною – н╕куди вже не втечеш. Можеш х╕ба лише деколи докоряти В╕тчизн╕ за ╖╖ м’як╕сть супроти сво╖х син╕в, що вт╕кають в╕д син╕вського обов’язку за десят╕ загорож╕. Докоряй ╕ гони ╖╖…».
Тож ус╕м хворим на комплекс меншовартост╕ братам-укра╖нцям, ╖й-Богу, вельми корисно, як-то кажуть, намотати на вус висл╕в. Його написав той, хто був до безтями закоханий у свою Батьк╕вщину ╕ розлучений з нею силою злих обставин.
На м╕й погляд, автор рецензованого фундаментального видання О. Шугай ц╕лком заслугову╓ Державно╖ прем╕╖ ╕мен╕ Т. Г. Шевченка, з огляду на те, що двокнижжя р╕дк╕сне й особливого характеру, ун╕кальне сво╓ю повнотою ╕ документальною вичерпн╕стю. Зрештою, широчезне поле зац╕кавлень автора в царин╕ житт╓пису ╕ творчост╕ ╤. Багряного протягом не одного десятка рок╕в, його письменницька майстерн╕сть ╕ винах╕длив╕сть (знах╕дки ╕ в╕дкриття) промовляють за високу нагороду.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
учитель-укра╖н╕ст,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни
с. Пруди, Сов╓тський район, Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13155

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков