Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2114)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 18.04.2014
ПЕРЕД ВЕЛИКОДНЕМ...

Напередодн╕ Вербно╖ нед╕л╕ в Кримському етнограф╕чному музе╖ в╕дбулося одразу к╕лька презентац╕й. Це виставка «Пасхальн╕ фантаз╕╖», що об’╓днала в соб╕ творч╕ роботи Анатол╕я Тищенка, та роботи, виконан╕ д╕тьми з╕ студ╕╖ «Св╕т ╕грашки», якою керу╓ дружина Анатол╕я Валентина, а також виставка малюнк╕в учн╕в зразково╖ ╕зостуд╕╖ «Етюд» Кримського республ╕канського центру дитячо╖ ╕ юнацько╖ творчост╕: «С╕мферополь мо╖ми очима».
В етнограф╕чному музе╖ — все, як завжди. П╕д час ре╓страц╕╖ гостей не страшно сказати, з яко╖ ти газети. Тут ще не навчилися д╕лити людей на друз╕в ╕ ворог╕в Рос╕╖, ╕ в зал╕, де в╕дбува╓ться в╕дкриття виставок, обмаль м╕сця в╕д експонат╕в, що розпов╕дають про стиль життя, уподобання та культуру р╕зних народ╕в. А на ст╕нах — дитяч╕ малюнки, так╕ р╕зн╕ за стилем ╕ р╕внем виконання, бо, як з╕зналася кер╕вниця ╕зостуд╕╖ Ольга Долгих, не в╕дмовляли н╕кому ╕з д╕тей, хто загор╕вся ╕де╓ю под╕литися власним сприйняттям С╕мферополя. Хоча здеб╕льшого воно полягало не ст╕льки у в╕дтворенн╕ побаченого з натури, ск╕льки у вибор╕ м╕ських пейзаж╕в п╕д час «сп╕впрац╕» з комп’ютером. Зв╕дти ╕ к╕лька вар╕ант╕в зображення храму Олександра Невського, ╕ не нин╕шнього, в буд╕вельних лаштунках, а того, яким в╕н був ран╕ше, та ╕нш╕ м╕ськ╕ пейзаж╕, ще б╕льш схож╕ на с╕льськ╕. Не було лише с╕мферопольських вид╕в во╓нного пер╕оду, хоча це ╕ стало б доречним: за к╕лька дн╕в м╕сто святкувало 70-л╕ття з дня визволення в╕д фашистських загарбник╕в.
Про це нагадав у сво╓му вступному слов╕ директор музею Юр╕й Лапт╓в, а також похвалився, що цього року у виставц╕ бере участь ╕ його дочка Настя, яка не лише демонструвала сво╖ малюнки, але й давала майстер-клас досить не звичного характеру: вона малювала не ол╕вцем, не маслом, не аквареллю, а розчинною кавою. Тож батьку було чим пишатися – во╕стину людська фантаз╕я не ма╓ меж.
А у Пол╕ни Нудьги – ╕нше захоплення: вона виготовля╓ писанки ╕ теж охоче д╕лилася сво╖м досв╕дом з тими, кого приваблювало писанкарство.
На стол╕ б╕ля Пол╕ – ╖╖ роботи. Це вже ц╕лком дорослий результат, нав╕ть хочеться сказати: «Не може бути!». Недарма ж д╕вчинка перемогла п╕д час конкурсу «Великодн╕ дзвони», що в╕дбувся напередодн╕.
В художн╕й виставц╕ взяло участь 12 п╕дл╕тк╕в, к╕льк╕сть малюнк╕в не обмежувалася. Автор╕в роб╕т можна було побачити п╕д час вручення ╖м грамот. Та найб╕льше мене ц╕кавила тринадцятир╕чна Наталя К╕рей, бо працювала вона найпрофес╕йн╕ше, мала св╕й стиль ╕ ╖╖ художн╕ роботи вид╕лялися серед ╕нших.
Для декого з юних художниць малювання було с╕мейним захопленням. Сей╓ре, Ельмаз та Джавайр Аметови швидше за все були сестрами. Вони вс╕, як ╕ личить кримським татаркам, в╕ддали данину любов╕ до р╕дного м╕ста.
Ольга Долгих та Олена Волочкова розпов╕ли б╕льше про ╕зостуд╕ю, як╕й вже 90 рок╕в, з’ясувалося, що ╖╖ учасники пос╕дали призов╕ м╕сця у сол╕дних м╕жнародних, всеукра╖нських та республ╕канських конкурсах, а п╕сля зак╕нчення школи ставали студентами художнього училища ╕м. Самокиша, Кримського ╕нженерно-педагог╕чного ун╕верситету й ╕нших навчальних заклад╕в, пов’язаних з ╖хн╕м захопленням.
Виставка триватиме до 11 травня, ╕ серед ╖╖ юних в╕дв╕дувач╕в, ймов╕рно, знайдуться так╕, кого вона теж надихне на творч╕сть.
Але перш н╕ж п╕днятися на другий поверх, де в╕дбувалися урочист╕ в╕дкриття, гост╕ надовго завмирали б╕ля стенд╕в при вход╕ до музею. Те, що там можна було побачити, для багатьох було нев╕домим ╕ незнайомим. Це — «Пасхальн╕ фантаз╕╖», виконан╕ у техн╕ц╕ карв╕нг. Основою для роботи ста╓ яйце, з якого видаля╓ться те, що всередин╕. Але п╕дготовлене, як для писанки, з допомогою р╕зьблення воно вкрива╓ться ажурними в╕зерунками, наст╕льки тонкими, що ╖х, здавалося б, неможливо вир╕зати й на папер╕, що вже говорити про крихку ╕ тонку шкаралупу яйця! Ця техн╕ка дуже нагаду╓ виготовлення витинанок ╕ ╓ одн╕╓ю ╕з найдавн╕ших форм декоративно-прикладного мистецтва.
Анатол╕й Тищенко захопився карв╕нгом к╕лька рок╕в тому ╕ вже створив десятки маленьких шедевр╕в. Важко нав╕ть уявити, як майстер трима╓ в руках цю я╓чну оболонку ╕ пробива╓ в н╕й з допомогою спец╕ального ╕нструмента тисяч╕ д╕рочок р╕зноман╕тно╖ форми!
А поряд – стенд з роботами зразково╖ студ╕╖ «Св╕т ╕грашок», де теж яйця, але декоративн╕, ляльки-мотанки ╕ просто ляльки в нац╕ональному вбранн╕: укра╖ночки в в╕ночках та ляльки в кримськотатарському одяз╕. А ось рос╕йськ╕ костюми поки що н╕кого не надихнули. Але за ними – майбутн╓.
Як житимемо надал╕ в сво╓му «етнограф╕чному музе╖» п╕д назвою С╕мферополь? Сьогодн╕ можна багато почути про якнайшвидшу ╕нтеграц╕ю в рос╕йський культурний прост╕р, ╕ виника╓ побоювання, що незабаром ми станемо монокультурним сусп╕льством.

Тамара СОЛОВЕЙ

УКРА╥Н╤
(В день Великодня)

Весняний св╕ту м╕й, моя кра╖но!
Тебе я бачу в гор╕ ╕ сльозах.
Душа ╕ б╕ль Шевченка – Катерина –
Сестра твоя. За що тоб╕ той жах?
Не в╕р посулам хитрого чужинця!
Н╕ вол╕ ╕ н╕ дол╕ там нема.
Його дом╕вка г╕рша сиротинця,
╤ г╕рша в╕д тюрми його тюрма.
Я з тих, хто за життя не вб’╓ ╕ мухи,
Хто б╕ль чужий, як власний, понесе.
Та прагну помсти за тво╖ я муки,
╤ в╕рю, що Господь тебе спасе.
Бо ти ж одв╕к не гарбала чужого,
Не плямувала чист╕╖ вуста,
Добро любила, не чинила злого,
Бо в╕рувала в Правду ╕ в Христа.
Не я, не в╕н, а хтось-таки побачить
Тебе в в╕нку ╕з райдуг ╕ п╕сень.
╤ сонце, негасиме ╕ гаряче,
Ося╓ кожний тв╕й щасливий день.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 18.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13129

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков