Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 11.04.2014
МЕЛОД╤╥ ЧОРНО╥ ГОРИ

Книжкова полиця

Його родинне гн╕здечко тулилося в межиг╕р’╖ поп╕д Чорною Горою, зв╕дки в негожу днину доносився ╖╖ гн╕в, а в сонячний полудень – мелод╕╖ тро╖стих музик, що збереглися в цих горах ще в╕д Довбушевих час╕в. ╤ поночах тут в╕дбивалися в г╕рських скелях стр╕ли довбушевих ле╜ен╕в, що боронили сво╖ земл╕ в╕д польського гн╕ту, а в╕дтак ночували б╕ля ватри поп╕д прав╕чними смереками ╕ перед сном неслися як вихор у запальному дикому танц╕ «Аркан». Може, оц╕ давн╕ в╕дгомони предк╕в нескорено╖ Гуцульщини ╕ формували св╕тогляд юного парубка Володимира Тимчука ╕ стали основним факелом при вибор╕ профес╕╖. Його р╕д з д╕да-прад╕да ростив маржину, с╕яв жито, будував ╜ражди ╕ виховував д╕тей… А ще – садив сади-виногради ╕ чорнобривц╕ поп╕д в╕кнами. ╤ кохався у сп╕вах та хороводах.
Отож. Акурат отой в╕дгом╕н Довбушевих змагань ╕ бор╕нь вояк╕в Укра╖нсько╖ повстансько╖ арм╕╖, нескорений дух Гуцульсько╖ Республ╕ки спонукали ле╜еня до вибору профес╕╖ в╕йськового ╕ дослужитися до чину майора, не оминаючи громадських д╕янь ╕ боротьби за укра╖нську незалежн╕сть. А в душ╕ у Володимира Тимчука завжди брин╕ли поетичн╕ струни ╕ ув╕нчались вони першою л╕ричною зб╕ркою, а тепер за нею ╕ поквапилася перша книжечка Володимирово╖ прози, яка шука╓ свою стежину до укра╖нського читача.
Жанр опов╕дання сто╖ть найближче до поез╕╖, до переживання. Автор сво╖ми творами зум╕в глибоко д╕статися до людських почутт╕в. Прикмети художнього письма Володимира Тимчука – це правдою народного слова опов╕дати про життя в╕йськових. ╤ це йому найкраще вда╓ться, бо в╕н н╕с в╕йськову службу в арм╕╖ Радянського Союзу та арм╕╖ Укра╖ни. В╕н це пережив, перебачив, пережував, перес╕яв через решето, в╕дкинув полову ╕ подав читачев╕ як на десерт. Саме з цього циклу варт╕ уваги його новели «В╕йськовий», «Перев╕рка», «Кличка», «Доля людини», «Майстер»…
Володимир Тимчук добре зна╓ силу впливу живого слова, вм╕╓ розкрити його глибинн╕ можливост╕, його багатства, його барви, його емоц╕╖… В╕н обира╓ соб╕ найближч╕, найр╕дн╕ш╕ теми, в яких ╕деалом ╓ доброта, самов╕ддан╕сть, милосердя людсько╖ душ╕ в найр╕зноман╕тн╕ших проявах. Часто-густо використову╓ в сво╖й творчост╕ чимало присл╕в’╖в ╕ приказок, як╕ збереглися в його пам’ят╕ ще з батьк╕вського краю.
Письменник вс╕ляко заохочу╓ в сво╖х геро╖в пробудження характеру, як ╕ взагал╕ вм╕ння постояти за себе, зробити р╕шуч╕ кроки, вчинки, бути готовим в╕дплатити за ран╕ше ско╓ну кривду. Це яскраво в╕дображено в його новел╕ «Система», яку також непохибно можна в╕днести до циклу в╕йськових. В ньому молодий лейтенант не може виявити покору з корупц╕╓ю, але в корупц╕╖ зад╕ян╕ висок╕ посадов╕ особи (нав╕ть дружина прокурора) ╕ в к╕нцевому насл╕дку система урадила знищити борця за справедлив╕сть. Лейтенант опиня╓ться у л╕карн╕, бореться за життя, обдуму╓ сво╖ вчинки ╕ доходить до умовиводу: «…На операц╕йному стол╕ та на палатн╕й койц╕ Олександр утвердив себе у вибор╕: «Або я – ╖х, або вони – мене! Н╕якого компром╕су!».
Але перед тим, як показати життя в╕йськових сучасно╖ укра╖нсько╖ арм╕╖, Володимир Тимчук зверта╓ться ╕ до теми УГА та УПА. ╤з цього ряду впадають в око так╕ повод╕, як «Бандер╕вка», в як╕й автор вм╕ло випису╓ долю укра╖нсько╖ д╕вчини Дар╕╖ Орлик, котра за свою п╕дп╕льну д╕яльн╕сть в арм╕╖ УПА перенесла тяжк╕ тортури на допитах, в╕дбула каторгу в московських концтаборах, втратила коханого – укра╖нського повстанця, але незламний дух спротиву, вол╕, непокори зум╕ла зберегти в соб╕ ╕ вистояти ворогам на зло.
Проте в серц╕ Володимира Тимчука живе Гуцульщина – той райський куточок земл╕ нашо╖, який збер╕гся впродовж в╕к╕в, як казкова мить. Тут письмовець да╓ серцю волю ╕ змальову╓ найкращими мазками, як художник на полотн╕, неперевершен╕ картини карпатського краю, як у новелах «П╕шки до Кривор╕вн╕», «Душу усопшого»… В його новотворах в╕днаходимо багато гарних пор╕внянь: «гори-городи падали з плеч╕в» або «в╕три носяться по верхах, вкритих смереками, л╕щиною, по чистих косовицях ╕ ти н╕би видиш одночасно припливи-в╕дпливи довколишн╕х мор╕в». Чи: «Онде визира╓ блискуче око керниц╕. Летиш до не╖, аби напитися студено╖ води, зап╕знавши в н╕й смаки дитинства…» («П╕шки до Кривор╕вн╕»). ╤ самому автору, Володимиру Тимчуку, нераз хочеться чкурнути ╕з сучасного ╓вропейського м╕ста Льв╕в у р╕дне село Яс╕ня п╕д Чорногорою, аби напитися води з батьк╕всько╖ криниц╕ – з криниц╕ материнсько╖ любов╕.
Володимир Тимчук у сво╖х творах приск╕пливо вимальову╓ кожен образ, кожне пор╕вняння, вм╕ло п╕дбира╓ кожне слово ╕, мабуть, тому в його опов╕дях нема╓ н╕чого зайвого. В╕н н╕би за руку водить читача по гуцульських селах ╕ м╕ських кварталах, по в╕йськових частинах.
Значна частина новел Володимира Тимчука ма╓ напутливий характер. Особливо це стосу╓ться природи, навколишнього середовища. ╤ серед них ц╕кавою ╓ новела «Б╕лка», в як╕й автор мовою художнього слова в╕дтворив образ пан╕, котра щоразу квапиться в парк, аби постукот╕ти в ньому гор╕шком до гор╕шка ╕ викликати з дерев б╕лочок та нагодувати ╖х. Автор замислю╓ться: «Хвилю╓ одне, хто ж принесе гор╕шк╕в, коли одного разу пан╕ не прийде».
Володимир Тимчук вм╕╓ в проза╖чному, буденному, здавалось би, житт╕, п╕дм╕тити те, чого не зауважують ╕нш╕. Наприклад, ц╕кавим ╓ опов╕дання «Трамвай», в якому чита╓мо: «Його ритм нагадував стук╕т серця кремезного д╕да десь високо в горах». З-пом╕ж ╕нших новотвор╕в письменника вир╕зняються опов╕д╕ про видатних д╕яч╕в укра╖нсько╖ культури Миколу Колессу, Павла В╕рського. Пробу╓ сво╖ сили автор ╕ в коротких п’╓сах, ба, нав╕ть в драмах. Серед них убача╓мо м╕н╕сценку до 150-л╕ття ╢вгена Петрушевича «Народ м╕й буде» та сценар╕й вистави до 120-л╕ття полковника ╢вгена Коновальця «Цукерки для полковника». ╤ тут хоч-не-хоч пригадуються слова нашого славного Григора Тютюнника: «Гарна книжка створю╓ настр╕й». Можу з переконанням мовити, що зб╕рка новел Володимира Тимчука таки створю╓ настр╕й, ╕ певен, що вона таки знайде свого читача.

Дмитро ПОЖОДЖУК,
заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни
село Космач Кос╕вського району
╤вано-Франк╕всько╖ област╕

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13111

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков