Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2003 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 03.10.2003
ОСІНЬ З ЛАСКАВИМ ІМЕНЕМ ЛЕСІ
Олександра ВЛАГОВА, Данило КОНОНЕНКО, Ірина ДОКУЧАЙ

В Ялті пройшло ІХ культурно-мистецьке свято "Лесина осінь"

Розпочалось Дев'яте свято "Лесина осінь" науковою конференцією на тему "Крим у житті і творчості Лесі Українки", ініціатором якої виступив Таврійський національний університет ім. В. І. Вернадського. Конференція тривала два дні: спочатку в Сімферополі, а наступного дня в Ялті, в стінах Кримського державного гуманітарного інституту. В центрі уваги конференції були гості з Києва, наукові співробітники Інституту літератури НАН України Лариса Мірошниченко та Алла Диба, для яких вивчення багатогранної постаті Лесі Українки стало справою всього життя.
За науковими читаннями естафету свята підхопив "круглий стіл", присвячений 10-річчю Музею Лесі Українки. Промови його учасників засвідчили, що кримський музей Лесі Українки, який є відділом Ялтинського історико-літературного музею, зайняв важливе місце на карті культури України. І був ще, як ведеться в таких випадках, парад подарунків, який розпочав заступник голови Ялтинської міськради В. Савельєв, а завершила директор української школи О. Ємельянова. Міністерство культури і мистецтв України нагородило відзнаками та Почесними грамотами тих, чия праця забезпечила становлення музею, його плідне сьогодення і, варто сподіватись, - прийдешнє. Зі свого боку Музей вручив грамоти громадським організаціям, установам та своїм незмінним друзям, серед яких міське товариство "Просвіта", Союз українок, корифей ялтинського українства Олексій Нирко, радіожурналіст Ганна Гуленко.
Офіційне відкриття свята за традицією проходило біля пам'ятника Лесі Українки. Представники Міністерства культури і мистецтв України - Любов Нестеренко, Міністерства культури АРК - Леонід Білий, міськради - Володимир Савельєв та Олена Переверзєва привітали всіх присутніх з початком Лесиних днів у Ялті. Завідувач Музею Лесі Українки Олена Газізова запросила гостей свята оглянути зали музею та познайомитись з виставкою "Дворянське гніздо Косачів" з фондів Колодяжненського літературно-меморіального музею поетеси. Справжнім подарунком для любителів народного мистецтва стала виставка "Петриківські розписи", розгорнута на святкові дні. Завершив перший день свята вечір вокальної та камерної музики "Ангел миру" в Лівадійському центрі органної музики.
Не менш насиченим видався і наступний суботній день. У Ялтинському ку-льтурному центрі виборювали право назватися переможцями Всеукраїнського конкурсу читців ім. Лесі Українки молоді професійні актори з різних міст України. Вперше на такому високому рівні прозвучав Ялтинський ексклюзив-театр "Сім муз", створений на базі Музею Лесі Українки переважно з числа обдарованих шанувальників творчості письменниці з Кримського державного гуманітарного інституту. Вистава "Хотіла б я..." за мотивами творів Лесі Українки (режисер Ю. Випирайленко) підтвердила серйозність намірів студентів створити самобутній любительський театр.
А увечері своє мистецтво у концертному залі "Ювілейний" показували студентські колективи - народний ансамбль танцю "Соняшник" та фольклорний ансамбль "Золоті зерна" з Луганського національного аграрного університету, фольклорний ансамбль "Родина" з Луцького культосвітнього училища.
Програма останнього дня "Лесиної осені" знову запропонувала різноманітні акції. У першій половині дня конкурс читців виявляв найсильніших у другому турі. В музейному приміщенні зібрались бібліофіли: тут відбувалась презентація книг "Листи так довго йдуть... Знадоби архіву Лесі Українки в Слов'янській бібліотеці у Празі" (упорядник С. Кочерга) та "Вибране" Степана Руданського (див. фото). Автор передмови - професор Петро Киричок - у своєму слові змалював багатогранну постать Степана Руданського та окреслив проблеми українського книговидавництва в Криму. Приємним сюрпризом для багатьох присутніх стало знайомство з сайтом Музею Лесі Українки - одним з найкращих в музейному середовищі на всьому українському просторі, що є найвартіснішим подарунком до 10-річчя музею від севастопольця Миколи Владзімірського.
Презентація плавно перейшла в підбиття підсумків творчого конкурсу школярів "Леся Українка та Крим", започаткованого Всеукраїнським інформаційно-культурним центром у м. Сімферополі та Кримською організацією НСПУ. А незабаром в музейних залах школярів змінили учасники конкурсу професійних читців, яким члени журі вручили дипломи та премії Спілки театральних діячів України, зокрема володаркою гран-прі стала Іванна Кіт.
Увечері центр свята перемістився в концертний зал "Ювілейний", де чаклував театр сучасної хореографії "Сузір'я Аніко" разом з солісткою Національної опери України Іриною Семененко.
Все тече, все змінюється. Незмінно залишається головним режисером-постановником свята "Лесина осінь" заслужений діяч мистецтв України Василь Вовкун. І його турбота про наступне 10-річчя свята "Лесина осінь" обіцяє ще цікавіше розмаїття ідей, жанрів, імен.

***


ЛЕСИНА ОСІНЬ В ЯЛТІ

Ах, осінь в Ялті!..
Гожа днинка,
На кленах - листячко руде...
Здалося: Леся Українка
До моря вуличкою йде.

Вона ще молода й красива,
Жагучих сповнена надій
Ця волиняночка вродлива
У вишиваночці своїй.

Ішла, ішла та й притомилась,
На камінь сіла відпочить,
До кипариса прихилилась
На мить якусь, лише на мить.

А вітерець - їй гладить коси,
У очі сонце зазира...
Яка ж погожа в Ялті осінь,
Яка чарівниця-пора!

Ген, море міниться і грає,
Блакиттю весело сія.
О мій південний диво-краю,
Прекрасна стороно моя!

Я так люблю тебе віднині,
Країно світла - ясний Крим!
Твоя краса й краса Волині
Злилися в серденьку моїм.

У голубім серпанку гори
Такі зелені і круті!
А Леся дивиться на море
Й шепоче вірші золоті.

Про квітку ту, що зацвітає
Серед бескеття й пустоти
І камінь ломить, пробиває,
І помира, щоб знов цвісти.

О, ломикаменю мій милий,
О, квітко мужня, як боєць,
Звідкіль собі черпаєш сили,
Скажи мені. Ти - мій взірець.

І слово в'яжеться до слова,
І на папері ожива
Високих дум першооснова -
Ясні Поезії дива.

І за сторінкою - сторінка
У вірш, в поему вироста...
Працює Леся Українка -
Поетка мужня і проста.

А в небі - чиста-чиста
просинь,
День в сяйві клена догора...
Яка чарівна в Ялті осінь -
Натхненна Лесина пора!
Данило КОНОНЕНКО.
28 вересня 2003 р.


МУЗЕЙ, ЯКИЙ ПРАЦЮЄ ЦІЛОДОБОВО

У рамках програми фестивалю "Лесина осінь-2003" пройшла презентація сайту музею Лесі Українки в Ялті. Зробив її відомий ентузіаст українського сегмента Мережі севастополець Микола Владзімірський, за словами якого, це вже десятий проект, до якого він має безпосередній стосунок.
Автором ідеї є ялтинська "каріатида" фестивалю, науковець, письменниця Світлана Кочерга, а їх співпраця привела до створення унікального українського ресурсу в Інтернеті, який буде відтворювати не лише діяльність музею, а й прояви українського культурного життя в Ялті.
Розповідь про великі можливості сайту проходила з одночасною його демонстрацією учасникам свята зі всієї України, що викликало їх захоплені відгуки. Заступник міністра культури автономії Леонід Білий сказав, що неодмінно порадить всім кримським музеям перейняти цей досвід.
Сподіваюсь, що "Кримська світлиця" повідомить своїм читачам про таке досягненням кримських українців, тим більше, що у гостьовій книзі сайту вже є відгуки представників її редакції.
Відвідайте і Ви за адресою http://LesiaUkrainka.crimea.ua цей музей, що працює цілодобово.
Ірина ДОКУЧАЙ.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 03.10.2003 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=1311

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков