Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2014 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 11.04.2014
СКАРБАМ П╤ДБЕРЕЗЗЯ ПОЗАЗДРИВ БИ ПОЛУБОТОК!

Петра Бриняка у р╕дному сел╕ П╕дберезз╕ називають не ╕накше, як диваком. Тод╕ як його односельц╕ витрачають грош╕ на гарн╕ костюми та р╕зн╕ побутов╕ вигоди, чолов╕к збира╓ коп╕йку до коп╕йки, щоб... замовити прим╕рник новенько╖ книги про укра╖нську культуру, рел╕г╕ю чи народознавство. Хай як дивно, проте Петро ╤ванович н╕коли б╕бл╕отекарем не працював, а закохався у прогресивне друковане слово п╕сля прочитання п╕дп╕льно╖ рух╕всько╖ газети «В╕тер над╕╖», яку редагував його земляк Андр╕й Криштальський. У це год╕ пов╕рити, та сьогодн╕ у шафах Петра ╤вановича збер╕га╓ться не одяг, а безц╕нн╕ б╕бл╕отечн╕ фонди р╕дк╕сно╖ л╕тератури, як╕ вм╕щують близько п╕втори тисяч╕ прим╕рник╕в.
Коли ╖хав на знайомство з в╕домим на п╕в-Горох╕вського району диваком, то уявляв, що в його книжков╕й колекц╕╖ неодм╕нно побачу класик╕в рос╕йсько╖ та заруб╕жно╖ л╕тератур, як╕ д╕сталися у спадок в╕д батьк╕в. Ще б пак, колись у кожн╕й нав╕ть с╕льськ╕й хат╕ неодм╕нно мали бути з╕брання Пушк╕на чи Турген╓ва. Однак яким же було мо╓ подивування, коли натом╕сть побачив новеньк╕ велик╕ красив╕ видання, як╕ ще, здавалося б, учора лежали п╕д друкарським станком. Ус╕ кольоров╕, як╕сн╕ та аж н╕як не дешев╕. Проте ц╕на зовс╕м не бентежить господаря, адже за в╕чн╕ ц╕нност╕ йому не шкода в╕ддати нав╕ть останн╕ грош╕, бо переконаний у правдивост╕ сл╕в ╤вана Ог╕╓нка про те, що саме книга принесе волю укра╖нському народу. Однак так було не завжди.
— Мен╕ аж соромно перед самим собою ста╓, як т╕льки згадую, ск╕льки всякого см╕ття прочитав до 1989 року, — з╕зна╓ться Петро ╤ванович. — Та коли побачив у журнал╕ «Укра╖на» правдивий матер╕ал про Голодомор, то був неабияк шокований. Це був перший поштовх. А переломним став 1990 р╕к. Саме тод╕ я вперше побачив номер газети «В╕тер над╕╖», на перш╕й стор╕нц╕ якого великими буквами було написано: «Христос Воскрес! Во╕стину Воскрес!». Це був см╕ливий виклик. Остаточно ж я зрозум╕в, як╕ книги треба брати до рук, коли прочитав «Таборовий зошит» Василя Стуса та описи бо╖в ╕з г╕тлер╕вцями Мелет╕я Семенюка.
Справд╕, в╕дтод╕ будь-яку зароблену коп╕йку горох╕вчанин витрача╓ на замовлення книг. Погодьтеся, у сел╕ це як фантастика — б╕льш╕сть чолов╕к╕в йде випити сто грам╕в, а в╕н — на пошту робити чергове замовлення. Неймов╕рно, та житель П╕дбереззя сам знаходить координати р╕зних видавництв, телефону╓ ╖м та просить над╕слати ц╕каву йому працю. ╤ таки надсилають! Одне перейма╓ серце книголюба — на жаль, н╕як не вда╓ться вийти на д╕аспори орган╕зац╕╖ укра╖нц╕в в Англ╕╖, США та П╕вденн╕й Америц╕. В╕н ╖м писав листи, але в╕дпов╕д╕ не дочекався.
Нин╕ в колекц╕╖ Петра ╤вановича вже близько п╕втори тисяч╕ видань. Власник б╕дка╓ться, що не завжди вистача╓ часу ╖х читати. Особливо вл╕тку, коли робоч╕ руки потр╕бн╕ у господарств╕, адже якщо в╕н не погоду╓ свиней, кор╕в та коней, то пот╕м ╕ вони не погодують його. Хазя╖н щиро каже, що його не так ц╕кавить шмаття (так м╕й сп╕врозмовник висловлю╓ться про одяг — авт.) чи куп╕вля моб╕лки, як ц╕кав╕ новинки, як╕ в╕н н╕як не може д╕стати. А хот╕в би мати пан Петро «Моза╖ки Михайл╕вського Золотоверхого собору. Каталог», «Зруйнован╕ монастир╕ та церкви Укра╖ни» та «Популярну ╕стор╕ю християнства».
Петра Бриняка см╕ливо можна назвати ходячою енциклопед╕╓ю. Понад те, кр╕м ╕сторичних факт╕в та ╕стор╕╖ створення того чи ╕ншого шедевра, в╕н напам’ять зна╓ телефони вс╕х в╕домих йому видавничих дом╕в. Нав╕ть коли к╕лька рок╕в тому загубив свою телефонну книгу, то с╕в ╕ написав ╖╖ ╕з пам’ят╕! ╤ в жодному з╕ ста номер╕в не помилився! Ще одн╕╓ю неймов╕рною рисою характеру сорокадев’ятир╕чного горох╕вчанина ╓ те, що в╕н н╕коли не в╕дмовлявся в╕д пропоновано╖ йому роботи, хай що там було б. Тому працював (╕нколи й одночасно) агрономом, спортивним ╕нструктором, ваговим, начальником пожежно-вартово╖ охорони, комсоргом та нав╕ть виписував в╕дрядн╕ листи.
Кр╕м книг, у невеличк╕й осел╕ господаря неодм╕нним атрибутом ╓ DVD-програвач та безл╕ч компакт-диск╕в з укра╖нськими народними п╕снями, казками та майстер-класами з мистецтва. Також Петро ╤ванович ╓ сво╓р╕дним публ╕цистичним фондом П╕дбереззя, адже щороку тратить чималеньку суму на передплату одинадцяти газет ╕ журнал╕в. Хатину у далекому кутку села можна пор╕вняти ╕з Центральною науковою б╕бл╕отекою ╕мен╕ Вернадського. Переконаний, що тут, у скромн╕й дом╕вц╕ скромного книголюба, ╓ те, чого нема╓ в деяких обласних книгосховищах Укра╖ни.

Андр╕й СОБУЦЬКИЙ
Волинська область, Горох╕вський район

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2014 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13109

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков