Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У ПАЛАТ╤ ПРЕДСТАВНИК╤В США ОПРИЛЮДНИЛИ ЗАКОНОПРО╢КТИ ПРО ДОПОМОГУ, УКРА╥Н╤ - МАЙЖЕ $61 М╤ЛЬЯРД
Сп╕кер Майк Джонсон заявив у середу, що плану╓ провести голосування щодо пакета допомоги ц╕╓╖...


ЗВЕРНЕННЯ ЗЕЛЕНСЬКОГО ДО Л╤ДЕР╤В КРА╥Н ╢ВРОСОЮЗУ
Нам ус╕м ╕з вами треба зараз переграти Пут╕на в р╕шучост╕, щоб ця в╕йна нарешт╕ почала йти до...


КАНЦЛЕР ШОЛЬЦ БО╥ТЬСЯ ЯДЕРНИХ ПОГРОЗ ПУТ╤НА
Володимир Зеленський, Президент Укра╖ни…


ЗЕЛЕНСЬКИЙ ДОРУЧИВ ПОСИЛИТИ ППО ДЛЯ ХАРК╤ВЩИНИ, СУМЩИНИ ТА П╤ВДЕННИХ РЕГ╤ОН╤В
Це абсолютно неприйнятно, що ст╕льки кра╖н св╕ту дос╕ думають, як протид╕яти терору…


РОБИМО ВСЕ, ЩОБ У НАШИХ ВО╥Н╤В БУЛО Б╤ЛЬШЕ МОЖЛИВОСТЕЙ, Б╤ЛЬШЕ ЗБРО╥; ЦЕ БУДЕ
Звернення Президента Укра╖ни.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2014 > Тема "З перших уст"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#15 за 11.04.2014
МУСТАФА ДЖЕМ╤Л╢В: МАЙБУТН╢ КРИМУ — АВТОНОМ╤Я У СКЛАД╤ УКРА╥НИ

Л╕дер кримських татар, народний депутат Укра╖ни Мустафа Джем╕л╓в минулого тижня взяв участь у неформальному зас╕данн╕ Ради Безпеки ООН по Криму, скликаному з ╕н╕ц╕ативи Литви. П╕сля Нью-Йорка в╕н в╕дв╕дав Вашингтон, де також пров╕в низку важливих зустр╕чей. У сво╓му граф╕ку перебування в США Мустафа Джем╕л╓в знайшов можлив╕сть для ексклюзивного ╕нтерв’ю Укр╕нформу.
— Постпред Литви при ООН Рита Казраг╕ене сказала, що зас╕дання в Нью-Йорку наблизило член╕в Ради до правди. Як Ви оц╕ню╓те, наск╕льки вдалося донести ╕нформац╕ю про под╕╖ в Криму до представник╕в Ради Безпеки?
— Була представлена гарна можлив╕сть. М╕й виступ тривав хвилин двадцять, у ньому я виклав в╕д початку ╕ до к╕нця сво╖ позиц╕╖ з ус╕х питань, по референдуму ╕ по окупац╕╖, а також сво╓ бачення того, що б ми хот╕ли в╕д Заходу. Пот╕м було багато уточнюючих запитань. Думаю, ця зустр╕ч була корисною. Шкода, що там не було представник╕в Рос╕╖ та Китаю, але це ж ╖хн╓ право.
— 1 кв╕тня Меджл╕с прийняв р╕шення про делегування двох представник╕в кримських татар для участ╕ в рос╕йських органах влади на п╕востров╕. Яка Ваша позиц╕я з цього приводу?
— Я не под╕ляю цю точку зору, у всякому раз╕, на даному етап╕. Але вони зробили таку заяву, ╖х треба зрозум╕ти, оск╕льки це проблеми 300 тис. ос╕б, як╕ необх╕дно якось вир╕шувати. Було зроблено заяву, що на певний час вони направляють сво╖х людей — одну людину як в╕це-прем’╓ра, ╕ншу — на посаду голови ком╕тету в справах нац╕ональностей ╕ депортованих громадян. Але водночас вони заявили, що це жодною м╕рою не означа╓ визнання Меджл╕сом сформованого статусу Криму, тобто в╕н залиша╓ться окупованим. Хоча особисто я вважаю, що не потр╕бно було б цього робити, однак розум╕ю, з якими складнощами ц╕ люди стикаються.
Сказати на 100%, що ось це правильно, а це — н╕, дуже важко. Мен╕-то, наприклад, легко говорити, коли я живу в Ки╓в╕ ╕ забезпечений зарплатою, але як мо╖м сп╕вв╕тчизникам там. Вони живуть в окупац╕йному режим╕, ╕ нев╕домо, що буде, якщо не вжити жодних захисних заход╕в. Тому засуджувати ╖х особливо я не збираюся.
— Ви говорили про необх╕дн╕сть референдуму кримських татар щодо створення автоном╕╖. Яка мета тако╖ автоном╕╖?
— Насамперед, показати, що референдум, проведений 16 березня, був фальшивим. Ще раз п╕дкреслити, що право на самовизначення ма╓ кор╕нний народ, а не переселенц╕. А що стосу╓ться часу проведення голосування, ми б хот╕ли, щоб наш референдум був не таким, як у рос╕ян, а чесним ╕ в╕дкритим, за участ╕ м╕жнародних спостер╕гач╕в, у тому числ╕ з╕ структур ООН. А це при нин╕шньому режим╕ в Криму, коли туди н╕кого не пускають, зробити практично неможливо. Тому дату ще не визначали.
А що стосу╓ться майбутнього автоном╕╖, йдеться про те, що народ сам повинен визначитися, де, як ╕ в якост╕ кого йому бути. Генеральна л╕н╕я на даний час — це в╕дновлення колишнього статусу нац╕онально-територ╕ально╖ автоном╕╖ у склад╕ Укра╖нсько╖ держави.
Ми говоримо про те, що потр╕бн╕ гарант╕╖ ╕снування кримськотатарського народу, тобто адекватн╕ представництва, що дають змогу захищати сво╖ ╕нтереси, але не нав’язувати ╖х ╕ншим; функц╕онування кримськотатарсько╖ мови, бо якщо ця мова не функц╕онуватиме, вона приречена на вимирання; повернення вс╕х наших сп╕вв╕тчизник╕в, як╕ залишилися в м╕сцях депортац╕╖. ╤, мабуть, все. Особливих повноважень або прив╕ле╖в ми не вимага╓мо.
— У рос╕йських експертних колах звертають увагу на приналежн╕сть багатьох кримських татар до орган╕зац╕╖ Х╕зб-ут Тахр╕р з побоюваннями про виникнення збройного протистояння. Наск╕льки цей рух популярний серед кримських татар, ╕ чи доречн╕, на Ваш погляд, так╕ узагальнення?
— У Криму, звичайно, ╓ групи ╕ Х╕зб-ут Тахр╕р, ╕ салаф╕т╕в, ╕ ваххаб╕т╕в. Це нетрадиц╕йн╕ для кримського ╕сламу теч╕╖, що прийшли ззовн╕. Якщо говорити про прихильник╕в у пропорц╕йн╕й прив’язц╕ до ╕нших представник╕в, я так скажу: у нас ╓ близько 330 рел╕г╕йних громад, ╕з них 24 або 27 вважаються незалежними, тобто не п╕дкоряються духовному правл╕нню мусульман Криму. Серед них ╓ прихильники цих теч╕й. Проте в ц╕лому, якщо пор╕внювати з Рос╕╓ю, у нас пропорц╕йно до всього ╕ншого мусульманського населення прихильник╕в Х╕зб-ут Тахр╕р ╕ нетрадиц╕йних радикальних теч╕й на порядок нижче, н╕ж у Рос╕╖.
— Яка в╕рог╕дн╕сть того, що представники цих теч╕й стануть ╕н╕ц╕аторами радикальних д╕й?
— Сам╕ по соб╕ вони дуже нечисленн╕ ╕ незначн╕. Навряд чи в╕д них можна оч╕кувати чогось серйозного. ╤ вони теж розум╕ють, що без р╕шення Меджл╕су кримськотатарського народу навряд чи щось буде реал╕зовуватися серйозне в ц╕лому по Криму. Хоча, зв╕сно, н╕хто не може виключити якихось ╕нцидент╕в. Але широкомасштабн╕ д╕╖ у нац╕ональному план╕ можлив╕ т╕льки тод╕, коли обраний народом орган прийма╓ в╕дпов╕дне р╕шення.
— Яку п╕дтримку кримськ╕ татари хот╕ли б отримати в╕д Укра╖ни?
— Насамперед, це ухвалена заява Верховно╖ Ради про гарант╕╖ прав кримських татар. Хороша заява, але зап╕зн╕ла. Якби ╖╖ схвалили 23 роки тому, коли ми почали говорити про необх╕дн╕сть такого р╕шення, тобто визнання кримських татар кор╕нним народом, то ситуац╕я була б дещо ╕ншою.
Укра╖на, потр╕бно визнати, н╕коли не мала системно╖ нац╕онально╖ пол╕тики щодо Криму.
Вс╕ пол╕тичн╕ сили розглядали кримських татар як електоральний об’╓кт. Однак не було визнання того, що кримськотатарський фактор дуже важливий для ц╕л╕сност╕ Укра╖ни, ╕ того, що цей народ треба п╕дтримувати в будь-якому випадку, незалежно в╕д того, як в╕н проголосу╓. Режим Януковича взагал╕ був ворожим. Його основним електоратом були пророс╕йськ╕ структури, ╕ цей режим працював на внесення розколу всередин╕ кримських татар ╕ подальш╕ етн╕чн╕ чистки в структурах влади.
Говорити про те, що може зробити Укра╖на, напевно, доц╕льно буде тод╕, коли ми зв╕льнимося в╕д окупац╕╖. Бо, що б не робила зараз Укра╖на, на окупован╕й територ╕╖ це навряд чи буде д╕яти.
— Яким Ви бачите майбутн╕й статус Криму в найближч╕й перспектив╕ ╕ в подальшому майбутньому?
— ╢ велик╕ побоювання, що Крим буде «замороженою» територ╕╓ю типу Абхаз╕╖, П╕вн╕чно╖ Осет╕╖, Наг╕рного Карабаху або Придн╕стров’я. Це траг╕чно не т╕льки для кримських татар, а й взагал╕ для вс╕х жител╕в п╕вострова. Очевидно, буде ╕снувати ╕золяц╕я Криму, в тому числ╕, м╕жнародним сп╕втовариством, оск╕льки н╕хто не збира╓ться визнавати цю анекс╕ю. Одним словом, хорошого н╕чого не оч╕ку╓мо.
А довгостроков╕ ╕нтереси були задекларован╕ ще 23 роки тому: нац╕онально-територ╕альна автоном╕я в рамках Укра╖нсько╖ держави. Якщо, наприклад, Рос╕я нав╕ть у тому ж обсяз╕ представлятиме нам автоном╕ю, це неприйнятно. У нас велика ╕сторична пам’ять перебування в Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖. П╕дстав в╕рити ╖хн╕м об╕цянкам ми не ма╓мо. ╤ що дуже ╕стотно, р╕вень демократ╕╖ в Укра╖н╕, що б там не говорили, при вс╕х ╖╖ недол╕ках, на к╕лька порядк╕в вище, н╕ж у сам╕й Рос╕╖. Тому ми будемо вс╕ма засобами протид╕яти закр╕пленню ц╕╓╖ окупац╕╖.
— Що конкретно, на Вашу думку, може зробити м╕жнародна сп╕льнота для врегулювання кризи в Укра╖н╕?
— Зрозум╕ло, зараз хот╕лося б, щоб д╕╖ зах╕дних кра╖н були б╕льш р╕шучими. Але вони мають справу з ядерною державою (Рос╕╓ю — ред.), тому, мабуть, будуть обережними. Ввести дуже ефективн╕ санкц╕╖, як╕ могли б змусити Рос╕ю п╕ти назад, Зах╕д не в силах. Але, звичайно, це збитково ╕ для економ╕ки Заходу. Я говорив ╕ в Брюссел╕, ╕ в ╕нших м╕сцях, що якщо не заплатити зараз, то пот╕м доведеться платити в десятки раз╕в б╕льше. Оск╕льки склалася така ситуац╕я, потр╕бн╕ жорстк╕ санкц╕╖, як╕ переконали б Рос╕ю, що окупац╕я обходиться набагато дорожче, н╕ж, скаж╕мо, можлив╕ вигоди, якщо вони, звичайно, ╓.
Одного разу так╕ санкц╕╖, введен╕ п╕сля окупац╕╖ Афган╕стану, призвели до розпаду Радянського Союзу. Под╕бне могло б мати ефект ╕ зараз, т╕льки потр╕бно поквапитися. Я хот╕в би ще за життя побачити зв╕льнений Крим.
Кр╕м того, Зах╕д повинен надати ╕стотну допомогу в зм╕цненн╕ економ╕ки Укра╖ни, ╕ особливо ╖╖ обороноздатност╕. Адже агрес╕я сталася тому, що за допомогою Рос╕╖ обороноздатн╕сть Укра╖ни була приведена в такий стан. Я не ╓ «др╕мучим нац╕онал╕стом», але коли прем’╓р-м╕н╕стр, м╕н╕стр оборони — рос╕яни, то, в╕дпов╕дно, очолюван╕ ними структури стають ф╕л╕ями ╕ншо╖ держави. Тому розраховувати на безпеку не доводиться. Зараз це, слава Богу, усв╕домлюють. ╤ якщо ми зм╕цнимо свою обороноздатн╕сть, то в майбутньому под╕бн╕ вторгнення на нашу територ╕ю будуть виключен╕.
А якщо Зах╕д не вживе ефективних заход╕в, то, як би нам дорого це не коштувало, потр╕бно буде повертатися до питання про в╕дновлення ядерного статусу. Зах╕д повинен виконати т╕ об╕цянки, т╕ гарант╕╖, як╕ давалися в Будапештськ╕й угод╕. Ми в цьому план╕ ма╓мо дуже жорстк╕ доводи.

Розмову в╕в
Ярослав ДОВГОПОЛ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #15 за 11.04.2014 > Тема "З перших уст"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13096

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков