Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (2973)
З потоку життя (6161)
Душі криниця (3396)
Українці мої... (1450)
Резонанс (1470)
Урок української (986)
"Білі плями" історії (1656)
Крим - наш дім (531)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРИЙДЕ СВЯТИЙ МИКОЛАЙ...
У н╕ч на 19 грудня до слухняних д╕точок нав╕ду╓ться Святий Отець Миколай ╕ потайки кладе п╕д...


КРИМСЬКОТАТАРСЬКИЙ ПИСЬМЕННИК БЕК╤Р АБЛА╢В ПРЕЗЕНТУВАВ КНИГУ «ТРИВОЖН╤ ЧАСИ»
А В╤ДТОЧУВАВ СВ╤Й Л╤ТЕРАТУРНИЙ ХИСТ ЩЕ У НАШОМУ «ДЖЕРЕЛЬЦ╤»!


СОБОР УПЦ КП ВИЗНАЧИВСЯ З КАНДИДАТОМ НА ПОСАДУ ОЧ╤ЛЬНИКА ПОМ╤СНО╥ ЦЕРКВИ
Один з╕ сп╕врозмовник╕в розпов╕в журнал╕стам, що процедура голосування була в╕дкритою. На собор╕...


ПОЕТИЧНА СВ╤ТЛИЦЯ
Сьогодн╕ Поетична Св╕тлиця представля╓ сво╓му шановному читачев╕ доб╕рку прекрасних, напо╓них...


ЧИ ПОТР╤БНА ДИТЯЧА ПРЕСА УКРА╥Н╤?
Дитяча преса потр╕бна вс╕м – ╕ юним читачам, ╕ батькам, ╕ осв╕тянам.
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


Гостям СевастополяFaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 28.03.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#13 за 28.03.2014
СКРИПКА ГРА╢ ╤ СП╤ВА╢!

Кримськ╕ таланти

Наприк╕нц╕ 2013 року широкий загал творчо╖ сп╕льноти Джанкоя був при╓мно здивований музичним в╕дкриттям нашого м╕ста. Цим в╕дкриттям стала Дарина Скрипка, котра полонила публ╕ку виконанням старовинних народних п╕сень «Чари- сазим» та «Сира-сира джезвелер» у ф╕нал╕ конкурсу «Татли сес — 2013». ╤нформац╕я про Дарину Скрипку з’явилася на перших шпальтах ╕нформац╕йних видань. То хто ж вона ╕ яка, наша юна талановита землячка?
Дарина вже в╕дома читачам «Кримсько╖ св╕тлиц╕» — ╖╖ в╕рш╕ друкувались у «св╕тличному» «Джерельц╕» ще роки два тому. Вона брала участь у фотоконкурс╕ «Кримчаночка», який проводить газета. Тод╕ в╕дбулось наше перше знайомство. ╤ ось нова, така при╓мна нагода для зустр╕ч╕, але тепер — з молодою сп╕вачкою, в╕дбулась на ╖╖ тринадцятий день народження в Джанкойському районному Будинку культури п╕д час репетиц╕╖. Ще здалеку коридором було чути гарний сп╕в Дарини. П╕д час коротко╖ перерви вдалося посп╕лкуватися з юною сп╕вачкою та ╖╖ музичним педагогом. Перше враження в╕д чар╕вно╖ Дарини – н╕ т╕н╕ зазнайства. Спок╕йна ╕ якась надприродна впевнен╕сть. Дарина навча╓ться в 7 клас╕ Джанкойського м╕ського НВК «Школа-г╕мназ╕я № 6». Д╕вчина змалечку хот╕ла сп╕вати, займалась в гуртку сп╕в╕в, але вердикт першого педагога був невт╕шний: «Неперспективна»! Було в╕д чого впасти у в╕дчай! А тут ще хвороба. «Дарина в дитинств╕ часто хвор╕ла, з ╖╖ хрон╕чним бронх╕том л╕кар╕ забороняли займатись сп╕вом, — каже мама д╕вчини Св╕тлана Стан╕слав╕вна, — але завдяки ╖╖ великому бажанню ╕ наполегливост╕, а також п╕дтримц╕ педагога по вокалу вона стала робити усп╕хи ╕ нав╕ть переборола хворобу».
Вже п’ятий р╕к Дарина займа╓ться вокалом та грою на фортеп╕ано у педагога-методиста дитячо╖ музично╖ школи села Зар╕чне Ельм╕ри Худус╕вни Бек╕рово╖. ╤ майже одразу вийшла на загальнокримську сп╕вочу арену. Ще 2009 року Дарина отримала диплом лауреата ╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Естрадний вокал» Х╤ М╕жнародного фестивалю мистецтв «Б╕ля Чорного моря». Того ж року Дарина дв╕ч╕ стала лауреатом ╤╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Народний та естрадний вокал» ╤Х М╕жнародного фестивалю-конкурсу хорового та вокального мистецтва ╕мен╕ Ф. ╤. Шаляп╕на.
╤ наступного 2010 року була низка перемог. Дарина стала лауреатом ╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Естрадний вокал» Всеукра╖нського конкурсу «З╕рковий тр╕умф» та лауреатом ╤ ступеня сп╕ву дуетом м╕ськрайонного в╕йськово-патр╕отичного фестивалю-конкурсу «В ╕м’я життя». В ╕ншому телев╕з╕йному м╕жнародному фестивал╕ вокального мистецтва «Ялтинський берег — 2010» Дарина отримала диплом лауреата ╤╤╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Естрадний вокал, соло». У Х╤╤ М╕жнародному фестивал╕ мистецтв «Б╕ля Чорного моря» Дарина отримала два дипломи: ╤╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Естрадний вокал» та ╤╤╤ ступеня в ном╕нац╕╖ «Академ╕чний вокал». Два дипломи отримала Дарина Скрипка 2010 року ще на одному популярному м╕жнародному фестивал╕-конкурс╕ хорового та вокального мистецтва ╕мен╕ Ф. ╤. Шаляп╕на.
Було у Дарини дек╕лька нагород ╕ 2011 року, зокрема, на V╤ М╕жнародному молод╕жному джазовому фестивал╕ «Джал╕тон – 2011», на Х╤ М╕жнародному фестивал╕-конкурс╕ хорового та вокального мистецтва ╕мен╕ Ф. ╤. Шаляп╕на.
У 2012 роц╕ Дарина Скрипка стала володарем «Гран-пр╕» Кримського республ╕канського конкурсу виконавсько╖ майстерност╕ учн╕в «Юний в╕ртуоз — 2012» в ном╕нац╕╖ «Вокал», лауреатом дитячого телев╕з╕йного конкурсу «Крок до з╕рок» та взяла участь в V╤╤ конкурс╕-фестивал╕ «Щаслив╕ долон╕» в М╕жнародному дитячому центр╕ «Артек» з авторською п╕снею. Дв╕ п╕сн╕ спец╕ально для Дарини написала ╖╖ музичний педагог Е. Х. Бек╕рова.
Але найб╕льше диплом╕в – одинадцять — Дарина Скрипка отримала минулого року. Вона стала володаркою одразу двох «Гран-пр╕» Кримського республ╕канського конкурсу виконавсько╖ майстерност╕ «Юний в╕ртуоз — 2013» у ном╕нац╕ях «Вокал» (академ╕чн╕ сп╕ви) та з╕ спец╕альност╕ «фортеп╕ано». Навесн╕ джанкойську школярку запрошували на Х╤V рег╕ональний фестиваль кримськотатарсько╖ культури «Гузель Къирим — 2013», що проводився в селищ╕ Первомайському на п╕вн╕чному заход╕ Криму. На цьому фестивал╕, окр╕м народних п╕сень ╕ танц╕в, були представлен╕ ус╕ р╕зновиди кримськотатарсько╖ культури — вишивка, ремесла, страви нац╕онально╖ кухн╕ тощо. «На фестивал╕ Дарина вперше виконала кримськотатарською мовою турецьку п╕сню, яку сприйняла дуже добре публ╕ка, ╕ композитор Сервер Какура сказав, що у Дарини велике блискуче майбутн╓», — не без гордощ╕в сказала про свою ученицю Ельм╕ра Худус╕вна. За виконання п╕сн╕ турецькою мовою Дарина отримала звання «Ун╕кальний голос».
«П╕сля цього у нас був конкурс «Б╕ля Чорного моря». ╢ й ╕нш╕ традиц╕йн╕ конкурси, де ми беремо участь ╕ показу╓мо, чому навчились за р╕к. Зокрема, це конкурс ╕мен╕ Федора Шаляп╕на в Ялт╕», — дода╓ педагог. Минулого 2013 року на ХV М╕жнародному фестивал╕-конкурс╕ хорових сп╕в╕в та вокального мистецтва ╕мен╕ Ф. ╤. Шаляп╕на Дарина Скрипка отримала одразу чотири дипломи!
Але найб╕льш яскрав╕ враження, за словами само╖ Дарини, залишив усе ж таки «Татли сес — 2013». Про найважлив╕ше досягнення року — переможець ╕ лауреат «Гран-пр╕» в ном╕нац╕╖ «Вокал» на талант-шоу «Татl╕ ses» (тобто «Солодкий голос») — треба говорити б╕льш докладно. Ран╕ше конкурс проводився виключно кримськотатарською мовою. Але орган╕затори вир╕шили зм╕нити його правила. В першому тур╕ учасники могли виконувати п╕сню або л╕тературний тв╕р будь-якою мовою. До того ж за новими умовами конкурсу в ньому могли брати участь д╕ти вс╕х нац╕ональностей. Але т╕, хто пройшов в╕дб╕р, обов’язково повинн╕ були включити в св╕й репертуар кримськотатарську п╕сню, танок або тв╕р. Це ж правило поширювалось ╕ на ф╕нал конкурсу.
Учасники традиц╕йно змагались в трьох ном╕нац╕ях: «Вокал», «Танок» та «Художн╓ слово». Взяти участь в талант-шоу «Татли сес» Дарин╕ запропонувала педагог з вокалу Ельв╕ра Бек╕рова, яка вже знала про нов╕ умови конкурсу. Дарина ╕з задоволенням погодилась, хоч знала, що буде нелегко. Разом визначали репертуар. На вс╕ етапи обрали п╕сн╕ кримськотатарською мовою. ╤ почалася творча робота, щоденн╕ репетиц╕╖.
Цього року в конкурс╕ «Татли сес» брали участь понад 200 д╕тей в╕д 8 до 15 рок╕в. Для участ╕ в шоу для Дарини спец╕ально було зшито кримськотатарський нац╕ональний ж╕ночий костюм – червона сукня, обшита золотими узорами ╕ кантом. Спочатку Даша пройшла в╕дб╕рковий тур конкурсу в Джанко╖, де було виконано п╕сню «Ай-ярих геджесинде» («М╕сячна н╕ч»). Пот╕м був другий тур в С╕мферопол╕, де Дарина виконала одну ╕з найскладн╕ших кримськотатарських народних п╕сень «Арафат дагълари» («Гори Арафату»). Трет╕й ф╕нальний тур конкурсу – справжн╕й гала-концерт — проходив наприк╕нц╕ грудня 2013 року також у С╕мферопол╕ ╕ з╕брав 34 юних виконавця. Для ф╕налу педагог ╕ учениця п╕дготували старовинну кримськотатарську п╕сню з репертуару Сабр╕╓ Ереджепово╖ «Чари-сазим». Виб╕р ц╕╓╖ п╕сн╕ був зроблений не випадково. Знаменита Сабр╕╓ Ереджепова п╕д час проживання в Узбекистан╕ часто при╖здила в гост╕ до Бек╕рових ╕ виконувала кримськотатарськ╕ народн╕ п╕сн╕ у них вдома, тому ще з дитинства Ельм╕ра Худус╕вна чула цю п╕сню. П╕сня трохи сумна, тому, щоб не з╕псувати настр╕й слухачам, на ф╕нал була п╕дготовлена «багълама», — веселе зак╕нчення виступу куплетом п╕сн╕ «Сира-сира джезвелер».
Дарина перед виступом хвилювалась, але як т╕льки вийшла на сцену ╕ побачила зал, повний глядач╕в, вона на одному диханн╕ виконала св╕й музичний тв╕р. «Я в╕дчувала, як публ╕ка, затамувавши подих, прислухалась буквально до кожного слова п╕сн╕, — д╕литься враженнями юна вокал╕стка, — ╕ це ще б╕льше надихало мене, надавало сил ╕ впевненост╕». Багато було виступ╕в у Дарини 2013 року. Але найб╕льше запам’ятався все ж таки «Татли сес», який п╕дв╕в риску виступ╕в ╕ конкурс╕в 2013 року.
«Дарина вже давно сп╕ва╓ ╕тал╕йською, н╕мецькою, англ╕йською, французькою, рос╕йською та укра╖нською мовами, а з минулого року – ще й кримськотатарською та турецькою, — каже Ельм╕ра Худус╕вна. — Кожну п╕сню ми досл╕вно переклада╓мо, коли працю╓мо над нею. Коли сп╕вачка сп╕ва╓, кожне речення треба вид╕лити музичною фразою, а ╕нколи взагал╕ без сл╕в — акапельно».
«Перш н╕ж взяти в св╕й репертуар будь-яку кримськотатарську народну п╕сню, я обов’язково прошу перекласти ╖╖, для того, щоб перейнятись ╖╖ зм╕стом, пропустити через себе, свою св╕дом╕сть ╕ в╕дчуття», — розпов╕да╓ Дарина. В цьому ╖й допомага╓ директор Джанкойського районного Будинку культури Зам╕р Едемович ╤бра╖мов, з котрим Даша в╕дпрацьову╓ вимову, бо кримськотатарська не р╕дна для не╖ мова, ╕ треба особливо ретельно навчитись спочатку вимовляти, а пот╕м висп╕вувати кожне слово. В майбутньому Даша плану╓ вчити кримськотатарську мову ╕ оволод╕ти нею досконало. «Мен╕ дуже подоба╓ться культура цього народу, особливо п╕сн╕, — каже Даша, — тому я — пост╕йний глядач телеканал╕в АТR та Ляле». Мама юно╖ сп╕вачки, Св╕тлана Стан╕слав╕вна, приск╕пливо контролю╓ виконання вс╕х завдань музичних педагог╕в. А якщо Дарин╕ треба виконувати п╕сн╕ ╓вропейськими мовами, то вимова додатково в╕дпрацьову╓ться з викладачами ╕ноземних мов.
«Хочу сказати, що Дарина дуже зд╕бна ╕ любить працювати, тому з нею легко, — каже про свою вихованку Ельм╕ра Худус╕вна. — Вона добре сприйма╓ наданий матер╕ал, ╕ коли працю╓мо з нею над образом, над характером, в╕д того, що вона вже зна╓ текст, зна╓ мелод╕ю, ╓ результат. Сп╕в з чого склада╓ться? Зда╓ться, просто просп╕вати п╕сню – вивчити слова, вивчити ноти. Але це не так. Треба пройти через цю п╕сню: не п╕сня для тебе, а ти для п╕сн╕.
Як╕ наш╕ плани? Ми н╕коли не нам╕ча╓мо заздалег╕дь, що по╖демо на якийсь конкурс. Просто нас запрошують. (╤ запрошень багато!). Хочемо цього року по╖хати на фестиваль «М╕нарети Солхату» в Старий Крим. Там повинн╕ бути п╕сн╕ кримськотатарською мовою. Ми повеземо туди нову кримськотатарську п╕сню, щоб показати, чому навчились. Ну, ╕ концерти, концерти, концерти… Щодо конкурсних проект╕в… Ми не квапимося. Запросять – п╕демо. Не запросять – будемо працювати дал╕. Ус╕ ц╕ проекти забирають багато часу. Ми поступово набира╓мося досв╕ду, в╕дпрацьову╓мо ╕ звук, ╕ техн╕ку вокальну. А потрапиш до проекту — це ж буде з п╕вроку втрачено. Нам часу шкода. Почекають нас проекти, почекають конкурси».
Грою на фортеп╕ано Дарина Скрипка займа╓ться ╕з зав╕дувачем фортеп╕анного в╕дд╕лу Джанкойсько╖ дитячо╖ музично╖ школи Тетяною Микола╖вною Мисляковською. «Дарина займа╓ться у мене з другого класу, вже чотири роки. Зараз вона в шостому клас╕ музично╖ школи. Д╕вчина дуже в╕дпов╕дальна, доброзичлива, займа╓ться захоплено, зац╕кавлено. ╤ досягла значних усп╕х╕в у навчанн╕. Програми Даша вчить складн╕ — на три класи вище. Безумовно, це вимага╓ б╕льше часу. А вона ще й займа╓ться вокалом, поглиблено вчить англ╕йську ╕ французьку мови. Окр╕м того, Даша встига╓ брати участь в камерному хор╕ «Антем» ╕ в музичному театр╕ цього хору. Всюди встига╓. Людина в╕дпов╕дальна, тому й результати ╓. Минулого року вона була учасницею республ╕канського конкурсу «Юний в╕ртуоз». Це конкурс зд╕бних учн╕в, який проходить щор╕чно в три етапи. Даша у нас щор╕чна учасниця. Перший ╕ другий тур проходили на баз╕ нашо╖ школи. Другий тур був рег╕ональний. При╖здили представники розташованих неподал╕к музичних шк╕л. У нас ╖х ш╕сть в наш╕й методичн╕й зон╕. Дарина пройшла в другий тур, в якому отримала два дипломи «Гран-пр╕»: з╕ спец╕ал╕зац╕╖ «фортеп╕ано» у виступ╕ в╕д Джанкойсько╖ музично╖ школи ╕ в ном╕нац╕╖ «Вокал» у виступ╕ в╕д Зар╕чненсько╖ музично╖ школи. Але, на жаль, захвор╕ла ╕ не брала участ╕ в третьому тур╕, який пройшов у С╕мферопол╕. Можливо, ╕ там могли бути дипломи. Тим не менш, тор╕к Даша взяла участь у М╕жнародному фестивал╕-конкурс╕ мистецтв «Б╕ля Чорного моря», який проходив у Ялт╕, ╕ стала лауреатом ╤╤╤ ступеня.
Цього року знову буде традиц╕йний конкурс «Юний в╕ртуоз». Це наш базовий конкурс, тому готу╓мось активно. Програма знову складна, практично вже за програмою музичного училища».
Я запитав, чи не зна╓ Тетяна Микола╖вна про мр╕╖ ╕ плани сво╓╖ вихованки щодо подальшого навчання ╕ обрання майбутньо╖ профес╕╖. Викладач впевнено в╕дпов╕ла: «Вже визначено, що вона п╕де в музичне училище: або вокал, або ╕нструментальне в╕дд╕лення. Це поки що обговорю╓ться».
А Дарина ╕ сама вже визначилась у вибор╕ сво╓╖ майбутньо╖ профес╕╖ – вона хоче стати вчителем музики. Тому наполегливо навча╓ться в Зар╕чненськ╕й та Джанкойськ╕й музичних школах, щоб усп╕шно скласти вступн╕ ╕спити до вищого навчального закладу. «Хочу якомога б╕льше часу прид╕ляти заняттям з вокалу ╕ гр╕ на фортеп╕ано, вивчити дек╕лька ╕ноземних мов, — каже Дарина. — Хот╕лося б потрапити на велику сцену ╕ виконувати академ╕чн╕ класичн╕ твори. На жаль, в доб╕ т╕льки 24 години… Я прокидаюсь о 6.30 ╕ лягаю спати п╕сля 23.00, але мен╕ зовс╕м не вистача╓ часу реал╕зувати вс╕ сво╖ плани. Ск╕льки красивих п╕сень укра╖нською, рос╕йською, кримськотатарською мовами, ╕ вс╕ п╕сн╕ я коли-небудь виконаю для вас, дорог╕ мо╖ кримчани»!
За сво╖ досягнення Дарина Скрипка ма╓ Подяки в╕д Джанкойсько╖ районно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖, Джанкойсько╖ районно╖ ради, Грамоту Джанкойсько╖ м╕сько╖ ради та Диплом М╕н╕стерства культури Автономно╖ Республ╕ки Крим. Вона ╓ д╕йсним членом Кримсько╖ Мало╖ академ╕╖ мистецтв та ремесел (м. С╕мферополь). На прощання в╕д себе ╕ читач╕в газети «Кримська св╕тлиця» я побажав ╕ педагогам, ╕ Дарин╕ щастя, здоров’я, наполегливост╕ в музичному навчанн╕ ╕ усп╕х╕в на сцен╕ та зд╕йснення ус╕х ╖хн╕х творчих мр╕й. Побажа╓мо юному даруванню високих злет╕в на музичний Ол╕мп! ╤ тод╕, можливо, про Джанкой заговорять ╕ як про ще один кримський сп╕вучо-музичний центр.

Р. S. Ця стаття писалась у дн╕ буремних под╕й на ки╖вському Майдан╕. Укра╖на ╕ укра╖нц╕ в черговий раз виступили ╕ в╕дстояли демократичн╕ ц╕нност╕ ╕ висловили сво╓ прагнення долучитись до в╕льно╖ с╕м’╖ ╓вропейських народ╕в. На барикадах загинув цв╕т укра╖нсько╖ нац╕╖ — в╕д 17-р╕чного юнака до 74-л╕тнього депутата Верховно╖ Ради Незалежно╖ Укра╖ни ╤ скликання. Серед загиблих – режисери ╕ прац╕вники театру, викладач╕, науков╕ сп╕вроб╕тники, студенти, майбутн╕ арх╕тектори. Слава Героям! Дарина ╕ ╖╖ ровесники – наша над╕я на майбутн╓. Береж╕мо цв╕т нац╕╖ ново╖ Укра╖ни!

В╕ктор ТУРЧИН
м. Джанкой

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #13 за 28.03.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=13063

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков