Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3415)
З потоку життя (6649)
Душі криниця (3593)
Українці мої... (1478)
Резонанс (1532)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1702)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 14.03.2014 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 14.03.2014
ЩОБ ДО ДУШ╤ ДУШЕЮ ПРОМОВЛЯТИ

Чим в╕др╕зня╓ться доросла л╕тература в╕д т╕╓╖, що твориться для д╕тей? ╤ чи в╕др╕зня╓ться взагал╕? Питання непросте, але не риторичне. Р╕зниця, безперечно, ╓. Поез╕я ╕ проза, що ╖х писали й пишуть для юних, з погляду на художн╕й р╕вень ма╓ бути не г╕ршою, — доведено давно ╕ теж беззаперечно, — за твори для зр╕лого читача. Почерк дитячого письменника можна вп╕знати за особливою дов╕рлив╕стю розмови з д╕тьми, сво╓р╕дним поглядом на н╕бито звичайн╕ реч╕. Про це наголошувалось на презентац╕╖ зб╕рника «Сказочный Крым» в актовому зал╕ б╕бл╕отеки ╕мен╕ ╤. Франка.
Таке з╕брання твор╕в кримських письменник╕в, адресованих для д╕тей молодшого шк╕льного в╕ку, не ╓ першою ласт╕вкою. Дв╕ч╕ – в 1962 ╕ 1967 роках – виходила, ╕ дос╕ зачитана, як то кажуть, до д╕рок книга «Крымские чудеса». А 2001 року п╕д ц╕╓ю назвою побачила св╕т зб╕рка вже з новими авторами. Упорядкував ╖╖, написав передмову знаний проза╖к ╢вген Б╕лоусов. Минали роки, а схоже видання в Криму не народжувалось, хоча виросло тут ╕нше покол╕ння л╕тератор╕в, як╕ пишуть для д╕тей. Крига скресла т╕льки через тринадцять весен.
До нового видання з теплою багатооб╕цяючою назвою «Сказочный Крым» (видавничий д╕м «Тезис») ув╕йшли в╕рш╕. Опов╕дання ╕ казки кримських поет╕в ╕ проза╖к╕в, написан╕ за останн╕ роки. Б╕льш╕сть з них публ╕ку╓ться вперше. У простор╕ ц╕╓╖ книжки, п╕д ╖╖ обкладинкою звучать р╕зн╕, неповторн╕ голоси двадцяти шести автор╕в, доповнюючи одне одного. Голоси укра╖нською, рос╕йською ╕ кримськотатарською мовами. Тексти супроводжують творч╕ б╕ограф╕╖ письменник╕в, як╕ працюють у жанрах дитячо╖ л╕тератури, чудесн╕ ╕люстрац╕╖ З╓ри Ак╕мово╖. Упорядкувала зб╕рник ╕ написала передмову до нього поетеса, проза╖к, кер╕вник об’╓днання дитячих письменник╕в Криму при КРО НСПУ, редактор ╕ засновник журналу «Л╕тературний дитячий св╕т» Л╕д╕я Огурцова.
Презентац╕ю в╕дкрив голова Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ НСПУ Борис Ф╕нкельштейн. В╕н назвав вих╕д зб╕рки пом╕тною под╕╓ю сучасного л╕тературного процесу на теренах автоном╕╖ ╕ зазначив, що ╕н╕ц╕юватиме, аби так╕ свята т╕шили част╕ше читач╕в-кримчан, тобто зб╕рник «Казковий Крим» повинен стати пост╕йним виданням. А тому майстрам слова треба так писати, щоб до душ╕ дитини душею промовляти. Чом не афоризми? Зда╓ться, в ньому чи не найяскрав╕ше виражена мета ц╕╓╖ презентац╕╖ – привернути увагу письменник╕в, л╕тературно╖ ╕ педагог╕чно╖ громадськост╕: не забувати про ╕накше майбутн╓ – д╕тей. Дал╕ слово взяла заступник голови Республ╕канського ком╕тету з ╕нформац╕╖ Тетяна Берегова. Подякувавши авторам зб╕рника ╕ тим, хто проф╕нансував його вих╕д на замовлення Ком╕тету, себто кер╕вництву автоном╕╖, сказала, що створити таку ун╕кальну книжку було б неможливо без творчого сприяння багатьох людей, зокрема й видавц╕в.
«Хто з вас любить см╕ятися?» — ╕з неспод╕ваним запитанням звернулася до аудитор╕╖ ведуча Л╕д╕я Огурцова, позаяк майже половину зала «окупували» учн╕ с╕мферопольських шк╕л. Присутн╕ спершу подумки подивувалися: «Хто ж не любить?», збагнувши суть звертання т╕льки тод╕, коли до виступ╕в почали запрошувати поет╕в, автор╕в зб╕рника, ╕ мало не кожен з них декламував весел╕ в╕рш╕. Це нагадувало сво╓р╕дний театр гумору ╕ водночас духовну виставу. Судячи з оплеск╕в, «театр гумору» припав до душ╕ багатьом. А читали власн╕ поез╕╖ Юр╕й Поляков, Серг╕й Овчаренко, Л╕д╕я Огурцова, ╤нна Коз╓╓ва, Варвара Божедай, Ольга Бондаренко, Любов Сивельникова, автор цих рядк╕в. Обсипали оплесками також Аркад╕я Вакуленка за удатно прочитан╕ в╕рш╕ Володимира Орлова, в╕тали В╕ктора Стуса, В’ячеслава К╕лесу. «Символ╕чно, що р╕к новий почина╓мо з тако╖ св╕тло╖ стор╕нки як вих╕д зб╕рника. Бо митц╕, зокрема письменники, мають художн╕м словом «очищати» дитяч╕ душ╕ в╕д зла через торжество добра», — сказав ╢вген Б╕лоусов, патр╕арх дитячо╖ л╕тератури в Криму, автор 52 книжок.
Як ╕ водиться на свят╕, пот╕шили присутн╕х ╕ юн╕ автори з ансамблю «Аел╕та». А взагал╕-то це лиш окрем╕ спалахи-штрихи в╕д презентац╕╖. Ну що ще тут додати? Усе залежить в╕д того, наск╕льки св╕домо й охоче насамперед ми, письменники, в╕зьмемося виводити з т╕н╕ дитячу л╕тературу в Криму ╕, зрештою, зб╕льшимо тираж╕ книжок для д╕тей. Зб╕рник «Сказочный Крым», на превеликий жаль, навряд чи добереться бодай до шк╕льних б╕бл╕отек через м╕зерний наклад – усього-на-всього… п╕втисяч╕ прим╕рник╕в.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ

На фото: В. Латанський ╕ ╢. Б╕лоусов

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 14.03.2014 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12983

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков