Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3410)
З потоку життя (6643)
Душі криниця (3590)
Українці мої... (1476)
Резонанс (1530)
Урок української (995)
"Білі плями" історії (1699)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЩО МА╢ НА МЕТ╤ ╤Н╤Ц╤АТИВА ГАЛИНИ ТРЕТЬЯКОВО╥ – СТВОРЕННЯ ПЕНС╤ЙНОГО РАЮ ДЛЯ ЗАПРОДАНЦ╤В, ЧИ ЩЕ ОДИН КРОК УКРА╥НИ НА ШЛЯХУ ДО ПРАВОВО╥ ДЕРЖАВИ?
висловлювання «слуги народу», Голови ком╕тету ВР з соц╕ально╖ пол╕тики пан╕ Галини...


ГАЛИНА ПАГУТЯК: ЖАБИ ╤ ОРЛИ
На мотив Олександра Олеся


В╤КТОР╤Я ТОРОН: ЯК ОРЛИ
Тривають суперечки про те, чого усе-таки не вистача╓ укра╖нському народов╕, щоб об’╓днатись...


ЧИ╥ ╤НТЕРЕСИ В╤ДТАНЦЬОВУЮТЬ ПАТР╤ОТИ, В╤ДР╤КАЮЧИСЬ В╤Д КРИМУ
Не пан╕куючи, все ж сл╕д констатувати, що п’ята колона в кра╖н╕ значно актив╕зувалася.


ГАЛИНА ПАГУТЯК: УКРА╥НСЬКИЙ СОРОМ.
Лицем╕рна брехня стала цин╕чною брехнею. Опозиц╕йних ЗМ╤ практично не ╕сну╓, а т╕, що трохи...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 14.03.2014 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#11 за 14.03.2014
НЕЗДАРИ, АБО ЯК ЗА ДВА ТИЖН╤ ВТРАТИТИ КРИМ

Прошу слова!

Що таке красномовн╕ нездари, ми мали можлив╕сть переконатися протягом трим╕сячного стояння на Майдан╕. Здавалося б, п╕сля такого досв╕ду ╖х на гарматний постр╕л не можна було допускати до кер╕вництва державою, особливо в такий складний пер╕од. Тим не менш, загадковим способом на ключових державних постах опинилася, спортивними терм╕нами мовлячи, дворова команда, яка, свято в╕рячи в те, що «Зах╕д нам допоможе», найб╕льшу ставку робить саме на дипломат╕ю ╢вропи та Сполучених Штат╕в. Утвердившись як профес╕йн╕ опозиц╕онери, десятил╕ттями плентаючись у хвост╕ влади, звикнувши до ц╕╓╖ сво╓╖ рол╕, вони ледь не зрадили Майдан, п╕дписавши угоду з╕ вже заплямованим кров’ю Януковичем про перевибори президента 21 грудня, тим самим лег╕тим╕зуючи його злочини, визнаючи його право знову балотуватися на цей пост. Лише безкомпром╕сна позиц╕я не надто в╕домого до того л╕дера Майдану, д╕╖ якого наш╕ геро╖ спершу тривалий час таврували як провокативн╕, його р╕шуч╕сть та д╕╓в╕сть врятували справу.
Найб╕льша проблема новоявлених оч╕льник╕в держави полягала в тому, що жодна команда не мала вже сформованого т╕ньового уряду. Причини того ц╕лком зрозум╕л╕ ╕ багато в чому вит╕кають з╕ сказаного вище. Ц╕лком природно, що у сформованого нашвидкуруч уряду ще б╕льше проявилася ота «дворов╕сть».
За нормальних обставин то було б не так очевидно. Спливло б чимало води, доки народ розтямкав би, що й нов╕ корол╕, м’яко кажучи, не надто обтяжен╕ одягом. Але ми отримали кризу. Отут би знадобився вже готовий уряд, м╕н╕стри якого, як роз╕гр╕тий двигун, з ходу бралися б до справ. Призначення в╕дбулись, щоправда, без традиц╕йних для укра╖нського пол╕тикуму сп╕кер╕ад та м╕н╕стерик. От лишень як╕сний б╕к ново╖ влади виклика╓ багато запитань.
Так, щойно призначен╕ оч╕льники СБУ та МВС, на мою думку, не сприйняли з ус╕╓ю серйозн╕стю кримський путч. Збройне захоплення ВР, Ради м╕н╕стр╕в Криму не отримало належного реагування з ╖хнього боку. ╥хня по╖здка до Криму з метою урегулювати те «непорозум╕ння» особисто була в╕д самого початку приречена на невдачу ╕ засв╕дчила лише те, що вони не проанал╕зували ситуац╕ю, що склалася. Ситуац╕я ж була вже на той момент наст╕льки серйозною, що лише блискавичн╕ д╕╖ ново╖ влади могли попередити подальше розкручування ╖╖ су╖цидального маховика. Аби зрозум╕ти про що йдеться, в╕зьмемо лише два аспекти. Не найважлив╕ш╕. Суб’╓ктивн╕. Поставмо себе на м╕сце ВВешник╕в чи «беркут╕вц╕в», яким весь час втовкмачували, що вони в╕дстоюють законн╕сть ╕ справедлив╕сть (припуст╕мо нав╕ть, що були й так╕, як╕ свято в╕рили в те). Аж раптом той, хто був символом влади, непорушност╕ ╖╖ основ, вт╕ка╓, кинувши ╖х напризволяще. Не знаю, наск╕льки об╜рунтованим було р╕шення випустити тих «беркут╕в» з Ки╓ва. На стор╕нц╕ свого Фейсбуку пан Гриценко пов╕домляв, що супроводив ╖х ще з одним депутатом ВР до Уман╕, аби уникнути конфронтац╕╖ з постами Самооборони. Як на мене, то було неоднозначне р╕шення. Все ж на той час я бачив те як позитив, як спробу уникнення непотр╕бних жертв з обох бок╕в. Але ж з тим «Беркутом» треба було працювати. Негайно, нев╕дкладно. Повернувшись в рег╕они, де влада ╕ частина населення були ╕нф╕кован╕ в╕русом антимайдану, перестрашен╕ усв╕домленням в╕дпов╕дальност╕ за т╕ злочини, в як╕ ╖х було втягнуто, що ╖м лишалося робити? Готувати допр╕вськ╕ кошики? А т╕ тисяч╕, кого за грош╕ звозили ешелонами до Ки╓ва, хто в╕дловлював студент╕в, викрадав актив╕ст╕в, громив магазини, кафе, нищив автомоб╕л╕ — чи не мали вони страху за вчинене? В╕дпов╕дь риторична. Тут би нов╕й влад╕ ╕ розставити все на сво╖ м╕сця – ч╕тко й недвозначно запевнити, що покарання будуть застосован╕ лише законним шляхом ╕ виключно до тих, чию вину буде доведено в судовому порядку. Впевнений, що так╕ заяви, широко розповсюджен╕ засобами масово╖ ╕нформац╕╖, значно зменшили б р╕вень тих страх╕в, знизили б напругу в ц╕лому.
Зам╕сть того, постановами про розформування п╕дрозд╕л╕в «Беркуту», фактично оголошенням ╖х поза законом, в╕дкриттям прокуратурою крим╕нальних проваджень, скасуванням ╕ справд╕ антиукра╖нського мовного закону можлив╕сть мирного урегулювання було бездарно втрачено. Влад╕ сердечно хот╕лося не втратити дов╕ру розколошканого протистоянням Майдану, який саме оплакував сво╖ жертви, вона хот╕ла продемонструвати свою силу. Але чи оволод╕ла вона на той момент ситуац╕╓ю в кра╖н╕? Чи зам╕нила кадри Януковича на м╕сцях на тих, хто м╕г проводити ╖хню волю, ╖хню пол╕тику? В черговий раз воза було поставлено попереду коняки. Чи ж дивно, що та засмикана тварина зам╕сть того, аби сумирно потягнути того возика, заходилася хвицатись?
Було б дивно, якби «старший брат», який протягом усього пер╕оду незалежност╕ доклав ст╕льки зусиль, аби повернути Укра╖ну в лоно Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖, не скористався тими в╕двертими ляпами наших нездар, аби кардинально розвернути хаотичний розвиток под╕й на свою користь. Впевнений, що рос╕йськ╕ анал╕тики, стратеги детально прораховували можлив╕ вар╕анти розвитку под╕й (насправд╕, ╖х було не так вже й багато) ╕ на певному етап╕, в╕дчувши, що ки╖вська влада в якийсь момент протиставила себе тим рег╕онам, де ще не вив╕трився вплив влади попередньо╖, ризикнули зад╕яти свою карту.
Чи можна було зупинити втручання на цьому етап╕? На мо╓ глибоке переконання, – так. Захоплення парламенту, кабм╕ну автоном╕╖ групою нев╕домих озбро╓них ос╕б, як╕, за словами колишнього вже кримського прем’╓ра Могильова, д╕яли аж так коректно, що залишили м╕л╕ц╕онерам, охорон╕ ╖хню табельну зброю, неозбро╓н╕ благодушн╕ наряди м╕л╕ц╕╖ в очепленн╕ тих буд╕вель, п╕дозр╕л╕ перем╕щення бронетехн╕ки ЧФ РФ у безпосередн╕й близькост╕ в╕д С╕мферополя – яких ще в б╕са сигнал╕в, як╕ б св╕дчили про те, що в╕дбува╓ться принаймн╕ державний переворот, потребував Ки╖в? А якщо розум╕ння того, ким були т╕ нев╕дом╕, таки було, то чому ж тод╕ зам╕сть н╕кчемно╖, в╕д самого початку приречено╖ на провал спроби по╖здки оч╕льник╕в МВС та СБУ до Криму, не було зад╕яно спецп╕дрозд╕ли, як╕ за сво╖м призначенням саме й створен╕ для попередження та нейтрал╕зац╕╖ под╕бних загроз? Чому в╕д самого початку, негайно, в перш╕ ж години, як те стало в╕домо, не були зад╕ян╕ в╕йськов╕ п╕дрозд╕ли ЗС Укра╖ни? Не було впевненост╕ в ╖хн╕й в╕рност╕ присяз╕? Лише н╕кчеми, як╕ не в╕дають, що таке присяга, могли мислити так. Ось тепер ма╓мо певн╕ докази т╕╓╖ в╕рност╕, та чи не зап╕зно? «Зелен╕ чолов╕чки» заполонили п╕востр╕в. Хтось каже про в╕с╕мнадцять, хтось про б╕льш н╕ж тридцять тисяч. Новий «прем’╓р» автоном╕╖, обраний, очевидно, тими «нев╕домими озбро╓ними» людьми, бо ж кр╕м них та к╕лькох сво╖х депутат╕в до ВР не допустили нав╕ть представник╕в преси, вже форму╓ арм╕ю «кримського народу». Щоправда, то вже б╕льше як декорац╕я, бо джерело сили, впевненост╕ ново╖ влади зовс╕м в ╕ншому.
Я не буду торкатися в ц╕й статт╕ позиц╕╖ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖, ╖╖ президента, в╕дпов╕дност╕ того, що чинять наш╕ сус╕ди (╕ брати, як вони люблять те п╕дкреслювати) в сенс╕ морал╕, права та м╕жнародних угод. На сьогодн╕ це ворог, що топче мою землю. Мо╖ претенз╕╖ до ки╖всько╖ влади, яка по наших спинах забралася у висок╕ каб╕нети. Чи адекватн╕ ╖хн╕ д╕╖ викликам, як╕ постають сьогодн╕ перед Кра╓м, т╕й небезпец╕, яка йому, а отже, й нам з вами, загрожу╓? Як я бачу – н╕. Ми знову ╓ св╕дками тактики, вже знайомо╖ нам по Майдану: «стояти ╕ не провокувати», доки старшина домовля╓ться на верхах. Ця тактика, беззаперечно, з одного боку, дозволя╓ не ризикувати людськими життями, а з ╕ншого, — виводить старшину в рят╕вники нац╕╖. Забудьмо на хвилю про ефективн╕сть т╕╓╖ тактики на Майдан╕. Питання в ╕ншому – чи придатна вона у во╓нний час. Озирн╕мося – в╕йська окупанта без жодного спротиву крокують мо╓ю кра╖ною. Продовжу╓ться м╕нування в район╕ Чонгара (а це вже Херсонщина), позавчора захопили прикордонний в╕дд╕лок у Чорноморському, вчора — в╕йськову частину в тому ж селищ╕, вчора ж колона з п’ятнадцяти вантаж╕вок рушила до села Олен╕вка, що на мис╕ Тарханкут. Сьогодн╕ ма╓мо пов╕домлення про те, що «зелен╕ чолов╕чки» вже оволод╕ли ракетною частиною поблизу того села.
Нашим гарн╕зонам у Криму в╕ддано наказ не застосовувати зброю. Тепер ту зброю майже повсюдно контролюють рос╕йськ╕ в╕йська. В деяких гарн╕зонах наш╕ вояки ще не допускають загарбник╕в до ракетно╖ збро╖, оволод╕ння якою загрожу╓ дуже серйозними насл╕дками. Уяв╕ть соб╕, що укра╖нською ракетою буде збито цив╕льний чи в╕йськовий л╕так третьо╖ сторони, що нею завдадуть удару по якомусь судну, в╕йськовому кораблю! Це значною м╕рою лег╕тим╕зувало б окупац╕ю нашо╖ територ╕╖, адже можна було б показувати пот╕м пальцем на незугарних майданутих хахл╕в, у яких дах рве, ╕ яких, в╕дпов╕дно, треба взяти п╕д контроль.
Що ж робить «наша» влада, аби припинити ╕нтервенц╕ю, покласти край окупац╕╖ Криму, запоб╕гти завоюванню само╖ Укра╖ни, втрати незалежност╕? Влада веде перемовини з╕ стурбованим Заходом. Про ╖хн╕й усп╕х можемо судити сам╕, бо «васька (маю на уваз╕, зв╕сно ж, ВВП) слушает да ест». Може, Кримом вир╕шили пожертвувати? Деяк╕ наш╕ в╕дом╕ експерти вважають, що Пут╕н задовольниться Кримом. В позавчорашньому еф╕р╕ «Громадського ТБ» про це говорили п.п. Горбач та Гарань. Прогноз Володимира Горбача щодо того, що «зелен╕» захоплять частину п╕вденно╖ та сх╕дно╖ Укра╖ни з тим, щоб пот╕м повернутися на попередн╕ позиц╕╖ – до Перекопу, непродуманий, безп╕дставний. П╕вдень ╕ сх╕д Укра╖ни абсолютно житт╓во необх╕дн╕ Рос╕╖ в цьому розклад╕. Без них хоч якесь довше ╕снування кримського режиму просто неможливе, оск╕льки без енергопостачання, без Дн╕прово╖ води, без сухопутного сполучення з Рос╕╓ю Крим «загнеться» дуже швидко. Окр╕м того, Пут╕ну потр╕бн╕ промислов╕ потужност╕ цих рег╕он╕в. Микола╖вський суднобуд╕вний вже точно. Це наша ╕мпотентна влада вс╕ роки незалежност╕ не знала, що з ним робити. Якщо ж ╕ дал╕ продовжувати л╕н╕ю повед╕нки наших «геро╖в» у ВР, уряд╕, РНБО, як╕ й на Майдан╕ обзивали тих, хто робив як╕сь р╕шуч╕ кроки, провокаторами ╕ нин╕ закликають стояти, сам╕ сидячи в безпечних (поки що) м╕сцях, то В. В. Пут╕н, заохочений такою геройською повед╕нкою, безсумн╕вно, пройде всю кра╖ну наскр╕зь. Тод╕ залишиться х╕ба що реан╕мувати партизанського Сидора Артемовича...
Пан Гарань, з ус╕╓ю повагою до нього, теж помиля╓ться. Пут╕н вже робить кроки, про як╕ я мовлю. Експерти наче сл╕п╕. Крим лише плацдарм для подальшого наступу.
Що ж робити? Облишити переговори з ╢вросоюзом, США, НАТО ╕ братися до збро╖? Так, але переговори мають тривати. Б╕льш того, ╖х треба вести ще енерг╕йн╕ше. Ц╕лком зрозум╕ло, що прагматичний Зах╕д жодним чином не бажа╓ втягуватись у в╕йну, тим б╕льш з противником, який недвозначно розмаху╓ ядерним кийком. П╕сля тридцяти рок╕в в╕дносно╖ стаб╕льност╕ на б╕лий св╕т знову виповз привид ядерно╖ в╕йни. Все ж Зах╕д чудово розум╕╓ необх╕дн╕сть поставити на м╕сце новоявленого фюрера, який за прикладом свого попередника (Sudetenlsnd 1938) так завзято взявся захищати н╕бито порушен╕ права сп╕вв╕тчизник╕в, що не зупиня╓ться перед загарбанням територ╕╖ сус╕дньо╖ кра╖ни. В св╕т╕ усв╕домлюють, що ╕гнорування под╕бних д╕й може не лише призвести до неконтрольованого розширення числа кра╖н з ядерним статусом, а й до хаосу, який може виникнути через бажання й ╕нших кра╖н переглянути п╕сляво╓нн╕ (Гельс╕нська домовлен╕сть) кордони. Заява Голови об’╓днаних штаб╕в Збройних Сил США про готовн╕сть надати в раз╕ потреби в тому числ╕ й в╕йськову допомогу Укра╖н╕ св╕дчить багато про що. А все ж того н╕чого не буде, якщо сам╕ не засто╖мо свого Краю.
Програно, втрачено, як в стратег╕чному, тактичному, матер╕альному, моральному план╕ ст╕льки, що потонути тепер легко й просто, а от вигребтись... Все ж, на мою думку, найперше варто було б поглянути, хто це дов╕в нас зараз до такого сорому, аби негайно усунути ╖х (до кров╕ не закликаю), доки т╕ нездари не загубили всю справу. В Укра╖н╕ ╓ досить талановитих генерал╕в, оф╕цер╕в, як╕ ще можуть витягнути цю кампан╕ю. Друге. Негайно закрити кордон з Рос╕╓ю. Трет╓. Негайно ввести в╕йська в Крим. Почнеться в╕йна? З ким – Рос╕я й дос╕ каже, що ╖╖ флот на баз╕, ╕нших в╕йськ вони тут не мають. Отже, тут лише нев╕дом╕ ╕ НЕЗАКОНН╤ збройн╕ формування. Ма╓мо не лише право – ОБОВ’ЯЗОК навести лад на сво╖й територ╕╖. В╕дсиджування, оч╕кування, що все якось розсмокчеться, прийде добрий дядько Сем, агент 007, рудий Ганс з волохатими руками ╕ повитягу╓ нам каштани з жару, ╓ н╕кчемними, як ╕ т╕, хто ╖х плека╓. Необх╕дно докласти вс╕х зусиль до розблокування наших обложених гарн╕зон╕в. Чого варта кра╖на, яка п╕дда╓ г╕дн╕сть сво╖х вояк╕в такому довгому випробуванню, приниженнями, в╕дчуттям зрадженост╕?! Лише власна активна, безкомпром╕сна позиц╕я та зад╕яння вс╕х дипломатичних важел╕в впливу може сподвигнути США та Велику Британ╕ю надати в╕йськову допомогу. Необх╕дно докласти вс╕х зусиль, аби притягнути на допомогу збройн╕ сили НАТО. Не забувати про всеб╕чну роботу з самою Рос╕╓ю. Вона ма╓ в╕дчути вс╕ «вигоди» агресора. Справедлив╕сть на нашому боц╕, перемога буде за нами.
Не знаю, чи ╓ у наших заклопотаних (жодно╖ ╕рон╕╖) державц╕в час проглянути новини з Криму. Я дуже хот╕в би, аби вони побачили сльози ж╕нок, що стоять уздовж кримських дор╕г, тримаючи укра╖нськ╕ та кримськотатарськ╕ прапори, скандуючи «Крим — це Укра╖на», татарських ж╕нок, д╕вчат, д╕точок, як╕ сп╕вають Г╕мн Укра╖ни, кричать «Укра╖но, не полишай нас!». Шкодую, що не бачили вони очей молодого кап╕тана, начальника прикордонного в╕дд╕лу «Чорноморське», полковника з ╓впатор╕йського зен╕тно-ракетного полку. Г╕рко ╕ соромно за укра╖нську (чи й справд╕ укра╖нську?) владу в╕д того видовища… Ки╖вська влада здала укра╖нц╕в Криму, яких вона, зрештою, н╕коли й не пом╕чала, здала рос╕ян, як╕ разом з ус╕╓ю кра╖ною були з нами ╕ в гор╕, ╕ в радощах вс╕ ц╕ роки, здала кримських татар – ╓дину титульну нац╕ю Криму, чи не найукра╖нськ╕ших громадян Укра╖ни тут. ╤ якщо гр╕х за зраду свого народу великий, то наск╕льки ж б╕льшим в╕н ма╓ бути, коли зраджують народ ╕ншо╖ нац╕ональност╕, який дов╕рився тоб╕!
Дуже г╕рко, що чомусь затих безкомпром╕сний Майдан. Мовчить, мов у рота води набрав. Тисн╕ть на владу, хлопц╕! Це наша кра╖на. Не втратьмо ╖╖!

Валентин БУТ
с. М╕жводне Чорноморського району АР Крим


ТИМ ЧАСОМ...

М╕н╕стерство закордонних справ Укра╖ни передало рос╕йськ╕й сторон╕ ноту у зв’язку з приходом на територ╕ю Укра╖ни корабл╕в Балт╕йського ╕ П╕вн╕чного флот╕в Рос╕╖, як╕ порушили режим перетину держкордону Укра╖ни, – пов╕домив директор департаменту ╕нформац╕йно╖ пол╕тики МЗС ╢вген Перебийн╕с. За його словами, Укра╖на вимага╓, щоб ц╕ рос╕йськ╕ корабл╕ негайно залишили територ╕альн╕ води Укра╖ни.
У МЗС зазначили, що так╕ д╕╖ рос╕йсько╖ сторони порушують низку двосторонн╕х укра╖нсько-рос╕йських угод, норми укра╖нського ╕ м╕жнародного законодавства...
М╕н╕стр оборони Укра╖ни ╤гор Тенюх закликав укра╖нц╕в збер╕гати холодну голову ╕ бути реал╕стами. В╕йськов╕ знають свою справу, а життя людей – понад усе. Про це м╕н╕стр написав на сво╖й стор╕нц╕ у Фейсбук. «Прошу вс╕х Вас збер╕гати холодну голову ╕ бути реал╕стами! Протягом тривалого часу «попередники» систематично ╕ ц╕леспрямовано знищували ресурси та обороноздатн╕сть Збройних Сил Укра╖ни, продавали майно, нехтували кадрами та фах╕вцями, деморал╕зовували укра╖нського оф╕цера, проводили фактичне роззбро╓ння в╕йськ», – написав ╤. Тенюх. М╕н╕стр оборони також пояснив: «Наша з вами мета – довгострокова перемога та досягнення ц╕лей нашо╖ з вами ╓дино╖ кра╖ни, а не короткострокова, спровокована ворогом б╕йня, нав╕ть якщо ╕ геро╖чна».
«Терп╕ння вс╕м, виваженост╕ ╕ ще раз прошу бути реал╕стами! В╕йськов╕ знають свою справу! Життя людей – понад усе!!!» – закликав м╕н╕стр оборони.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #11 за 14.03.2014 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12974

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков