Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4329)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (3979)
Українці мої... (1607)
Резонанс (1957)
Урок української (1003)
"Білі плями" історії (1814)
Крим - наш дім (681)
"Будьмо!" (270)
Ми єсть народ? (240)
Бути чи не бути? (169)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (143)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
НА ВЕСЬ Р╤К...
Наш╕ традиц╕╖


Я ЖИВУ УКРА╥НОЮ
Це в╕рш Василя Головецького ╕з його ново╖ зб╕рки «Мамо, я убитий в ╤рпен╕!»


ВИЗНАЧЕНО ЛАУРЕАТ╤В ПРЕМ╤╥ ╤МЕН╤ МАКСИМА РИЛЬСЬКОГО ЗА 2022 Р╤К
Цього разу на здобуття прем╕╖ над╕йшло 13 твор╕в.


ХРОН╤КА ПОВНОМАСШТАБНО╥ В╤ЙНИ
У планах колективу – продовжити роботу над «Хрон╕кою» до перемоги…


БЛИЖЧЕ ДО ВЕСНИ
Наш╕ традиц╕╖
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 24.01.2014
НАШ╤ ПРЕДКИ ТАКОЖ СТЕЖИЛИ ЗА МОДОЮ

На сто рок╕в, як м╕н╕мум, поверта╓шся назад у час╕, переступивши пор╕г Кримського етнограф╕чного музею. А в╕днедавна екскурс╕йну подорож по його етн╕чних комплексах народно╖ культури можна зд╕йснити ╕ в╕ртуально, правда, не по вс╕х двадцяти, а лише трьох. Таку можлив╕сть да╓ яскраво оформлене кольорове видання Людмили Науменко та Олени Таратух╕но╖ «Сх╕дн╕ слов’яни Криму. Одяг, взуття, аксесуари. З колекц╕╖ КРУ «Етнограф╕чний музей», презентац╕я якого в╕дбулася напередодн╕ Нового року.
За б╕льш як двадцять рок╕в ╕снування в музе╖ з╕брано понад дванадцять тисяч предмет╕в, серед яких ╓ во╕стину ун╕кальн╕, збережен╕ в одиничних екземплярах: вовняна косоворотка, рос╕йськ╕ сарафани, укра╖нськ╕ вишиванки, кримськотатарськ╕ прикраси ╕ вишивки золотою ниткою, в╕рменськ╕ килими та ╕нш╕.
На початковому етап╕ етн╕чн╕ колекц╕╖ створювалися в результат╕ випадкових збор╕в ╕ закупок експонат╕в у жител╕в С╕мферополя, як╕ проводилися науковими сп╕вроб╕тниками музею. А з 1993 року в рамках програми вивчення культури сх╕дних слов’ян у Криму музе╓м були орган╕зован╕ близько п’ятдесяти етнограф╕чних експедиц╕й по селах п╕вострова та за його межами.
Розселення сучасних сх╕днослов’янських народ╕в – рос╕ян, укра╖нц╕в, б╕лорус╕в на територ╕╖ Криму пов’язано головним чином з пол╕тичними та етнокультурними процесами, що проходили на п╕востров╕ п╕сля його включення до складу Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ в к╕нц╕ ХV╤╤╤ стол╕ття. Вт╕м, наявн╕ писемн╕ та речов╕ джерела св╕дчать про пер╕одичн╕ контакти населення Криму ╕ Древньорусько╖ держави ╕ в б╕льш ранн╕й пер╕од, зокрема в ╤Х стол╕тт╕, а в Х ст. вона стала одн╕╓ю з ключових пол╕тичних сил у Причорномор’╖.
Прибуваючи на п╕востр╕в, люди ознайомлювалися з культурою м╕сцевих народ╕в, ╖хн╕ми традиц╕ями, м╕ським побутом, в╕дм╕нним в╕д с╕льського, зв╕дки вони при╖хали, ╕, пройнявшись новими тенденц╕ями моди, привезен╕ з собою реч╕ в╕дкладали в скрин╕ для особливих випадк╕в чи просто залишали соб╕ на згадку про р╕дн╕ м╕сця. Нин╕ в музе╖ з╕бран╕ сорочки в нац╕ональному стил╕ з тринадцяти областей Укра╖ни, десяти – Рос╕╖, а також ╕нш╕ елементи одягу сх╕дних слов’ян. Всього ця колекц╕я нал╕чу╓ б╕льше двохсот предмет╕в. На ╖хн╕й основ╕ можна простежити, як зм╕нювалася мода п╕д впливом часу з середини Х╤Х стол╕ття до 70-80-х рок╕в ХХ стол╕ття.
Найб╕льший ╕нтерес у досл╕дник╕в та громадян виклика╓ традиц╕йний народний костюм предк╕в, адже тканина, з яко╖ в╕н був пошитий, кр╕й, оздоблення та аксесуари можуть розпов╕сти про власника ╕нод╕ б╕льше, н╕ж ц╕л╕ томи досл╕джень. Саме ця колекц╕я ╕ була обрана для першого ╕люстрованого видання каталогом, яке стало можливим завдяки ф╕нансов╕й п╕дтримц╕ благод╕йного фонду «Деметра» в розм╕р╕ 42 тисяч гривень, ще с╕м тисяч вид╕лив музей з╕ свого спец╕ального рахунку.
Каталог склада╓ться з дев’яти розд╕л╕в: сорочки, нагрудний одяг ╕ сарафани, поясний одяг ╕ пояси, верхн╕й одяг, головн╕ убори, взуття, нагрудн╕ прикраси, костюми та аксесуари. Кожен з них супроводжують описи типу одягу, в якому вказу╓ться походження, кр╕й, вишивка, назва для кожного народу та особливост╕ використання. Фотозн╕мкам одягу та ╖хн╕м елементам передують ╕сторичн╕ дов╕дки про сх╕днослов’янськ╕ народи з ╕люстрац╕ями з фонд╕в музею.
У презентац╕╖ книги, тираж яко╖ в к╕лькост╕ трьохсот прим╕рник╕в буде безкоштовно передано в б╕бл╕отеки автоном╕╖, взяли участь голова Пост╕йно╖ ком╕с╕╖ з культури Верховно╖ Ради Автономно╖ Республ╕ки Крим Серг╕й Цеков, вчен╕, етнографи, дитячий фольклорний ансамбль «Св╕тлиця» Республ╕кансько╖ академ╕╖ вокалу.
Нин╕, за словами директора музею Юр╕я Лапт╓ва, фах╕вц╕ з етнограф╕╖ завершують роботу над п╕дготовкою аналог╕чних видавничих проект╕в про рос╕йський самовар ╕ колекц╕ю ювел╕рних вироб╕в «Кримська скринька».

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12829

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков