Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 24.01.2014
МУЗЕЙ УКРА╥НСЬКО╥ ВИШИВКИ ╤МЕН╤ В╤РИ РО╥К ПОПУЛЯРНИЙ У КРИМЧАН ТА ГОСТЕЙ П╤ВОСТРОВА

Минув р╕к, як у С╕мферопол╕ було в╕дкрито Музей укра╖нсько╖ вишивки ╕мен╕ В╕ри Ро╖к. Про це мр╕яли довг╕ роки ╕ профес╕онали, ╕ любител╕ вишивки.
Трохи ╕стор╕╖. Я навчалася в С╕мферопольськ╕й ж╕ноч╕й школ╕ № 1 (нин╕ г╕мназ╕я), коли до нас у 1954 роц╕ прийшла вести уроки рукод╕лля В╕ра Серг╕╖вна Ро╖к. Вони проходили ц╕каво ╕ незвично: не дидактика, а розвага. Вс╕м нам запам’яталася ╖╖ фраза: «Знову ви без голки ╕ без нитки», яку вона повторювала майже на кожному уроц╕ до когось ╕з учениць. П╕сля зак╕нчення школи я довго не бачила сво╓╖ вчительки, але знала про ╖╖ експозиц╕╖ на р╕зних виставках, зростання ╖хньо╖ популярност╕.
Зустр╕лися ми через сорок рок╕в на одн╕й ╕з виставок. На той момент мен╕ було 60 рок╕в, а В╕р╕ Серг╕╖вн╕ — 85. ╤ з того часу вона ув╕йшла в мо╓ життя на довг╕ п’ятнадцять рок╕в. Ус╕ дн╕ ╖╖ народження та ╕менин (30 вересня — В╕ра, Над╕я, Любов), пам’ятн╕ под╕╖ в житт╕ ми в╕дзначали в кол╕ наших сп╕льних друз╕в. Останн╕й раз я бачила В╕ру Серг╕╖вну за два дн╕ до смерт╕. Вона п╕шла з життя 3 жовтня 2010 року, в День вчителя, що, по-мо╓му, дуже символ╕чно.
Але повернемося до тих дн╕в, коли В╕ра Серг╕╖вна ще була у розкв╕т╕ сил ╕ таланту, заряджала вс╕х нас сво╓ю енерг╕╓ю. У 1996 роц╕ ми в╕дзначили ╖╖ юв╕лей — 85 рок╕в, через р╕к — вручення Прем╕╖ Автономно╖ Республ╕ки Крим. Вона все част╕ше говорила про необх╕дн╕сть створення в Криму Музею укра╖нсько╖ вишивки, будувала р╕зн╕ плани. Якось сказала:
— Коли мене не стане, нехай у мо╖й квартир╕ буде музей.
П╕сля в╕дкриття в С╕мферопол╕ Укра╖нсько╖ школи-г╕мназ╕╖ В╕р╕ Ро╖к запропонували створити на ╖╖ баз╕ музей, про який вона мр╕яла. Цю ╕дею я також п╕дтримувала ╕ сказала тод╕ В╕р╕ Серг╕╖вн╕:
— Це буде добре: виростити покол╕ння, яке займатиметься вишивкою, починаючи з╕ школи. Там можна буде проводити майстер-класи, приймати гостей.
Однак вона не погодилася. Минуло ще к╕лька рок╕в. У С╕мферопол╕ в╕дкрили Музей ╕стор╕╖ м╕ста. В╕р╕ Серг╕╖вн╕ запропонували оформити в одному ╕з зал╕в пост╕йно д╕ючу експозиц╕ю сво╖х вишивок. Я вмовляла ╖╖:
— Музей розташований у центр╕ м╕ста, буде добра в╕дв╕дуван╕сть. Погоджуйтеся.
— Н╕. Потр╕бен самост╕йний музей, а не частина чогось, — наполягала вона на сво╓му.
Протягом ус╕х цих рок╕в ми, ╖╖ учениц╕ та соратники, писали листи вс╕м кримським м╕н╕страм культури, м╕ському голов╕ С╕мферополя, брали участь у зас╕даннях «круглих стол╕в», де обговорювалися ц╕ питання. Минав час. В╕ра Серг╕╖вна отримала вищу нагороду держави — Золоту з╕рку Героя Укра╖ни. У Криму лише к╕лька людей удосто╓н╕ такого високого звання. Здавалося б, настав час для швидкого вир╕шення задуманого. Н╕чого под╕бного. Минуло понад десять рок╕в, поки мр╕я В╕ри Ро╖к стала набирати реальних обрис╕в.
У 2011 роц╕ п╕сля р╕шень Верховно╖ Ради АР Крим та уряду автоном╕╖ розпочалися роботи з╕ створення музею. В основу було покладено вс╕ розробки та рекомендац╕╖ В╕ри Серг╕╖вни. За п╕вроку до в╕дкриття я була на буд╕вництв╕, знала, де ╕ що буде розташовано, якими експонатами в╕н буде наповнений.
Перший ╕з зал╕в розд╕лений на дв╕ частини. В одн╕й — оформлена мемор╕альна к╕мната — коп╕я в╕тальн╕ квартири В╕ри Серг╕╖вни, де розм╕щено ╖╖ власн╕ реч╕ та мебл╕. Решту площ╕ займа╓ експозиц╕я вишитих вироб╕в майстрин╕. Приверта╓ увагу в╕трина з сувен╕рними наперстками р╕зних кра╖н св╕ту — в╕д Австрал╕╖ до Япон╕╖, як╕ вона збирала багато рок╕в. Частину ц╕╓╖ родинно╖ колекц╕╖ ╖╖ син Вадим Михайлович Ро╖к подарував Кримському етнограф╕чному музею, частину — Музею ╕стор╕╖ м╕ста С╕мферополь.
У другому зал╕ пер╕одично зм╕ню╓ться експозиц╕я роб╕т учениць В╕ри Ро╖к, а в третьому — демонструються вироби вишивальниць Криму та Укра╖ни, як╕ перебували в запасниках етнограф╕чного музею.
У новому музе╖ все раду╓ око. Буяння фарб вишивок, художн╓ оформлення експонат╕в у чудових ╕нтер’╓рах зал╕в. П╕сля в╕дкриття музею я була впевнена, що в╕н стане дуже популярним ╕ буде гарна його в╕дв╕дуван╕сть. Минув р╕к, ╕ я побачила, що мо╖ думки виправдалися. У ньому побувало б╕льше тисяч╕ в╕дв╕дувач╕в. Це кращий пам’ятник видатн╕й майстрин╕, чудов╕й людин╕ та почесному громадянину м╕ста С╕мферополь. Як жаль, що ц╕ слова ми не можемо сказати ╖й сам╕й!
На пам’ятнику видатному художнику ╤вану Айвазовському в Феодос╕╖ ╓ напис: «Народжений смертним — залишився безсмертним». Це повною м╕рою в╕дноситься ╕ до В╕ри Серг╕╖вни Ро╖к. Тепер настав час створення скульптурного пам’ятника геро╖н╕. Найб╕льш в╕дпов╕дним м╕сцем для нього ╓ площа перед Палацом культури профсп╕лок, адже майстриня тривалий час — б╕льше 25 рок╕в — працювала в систем╕ Кримсько╖ облпрофради. А площу ╕мен╕ В╕ри Ро╖к необх╕дно впорядкувати. Я бачила еск╕з ╖╖ оформлення, ╕ в╕н мен╕ дуже сподобався. Гадаю, що з думками учениць В╕ри Ро╖к погодиться С╕мферопольський м╕ський голова В╕ктор Аг╓╓в ╕ м╕ськ╕ депутати. Ми спод╕ва╓мося на це ╕ просимо п╕дтримати цю ╕дею.

Людмила ХРЕСТЕНКО

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12828

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков