Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4329)
З потоку життя (7291)
Душі криниця (3979)
Українці мої... (1607)
Резонанс (1957)
Урок української (1003)
"Білі плями" історії (1814)
Крим - наш дім (681)
"Будьмо!" (270)
Ми єсть народ? (240)
Бути чи не бути? (169)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (143)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…


БАЙДЕН ПОГОВОРИВ ╤З ЗЕЛЕНСЬКИМ
У Б╕лому дом╕ озвучили детал╕ розмови.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День сто в╕с╕мдесят трет╕й…
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#4 за 24.01.2014
ЗДА╢ТЬСЯ, ДО НАС ВЖЕ НАМАГАЮТЬСЯ ДОСЛУХАТИСЯ?

До 200-р╕ччя Кобзаря

Ще у кв╕тн╕ 2012 року Президент Укра╖ни видав Указ «Про п╕дготовку та в╕дзначення 200-р╕ччя в╕д дня народження Тараса Шевченка», а 2014 р╕к оголошено Роком Великого Кобзаря. Не лишилась осторонь ╕ Верховна Рада Укра╖ни. У червн╕ 2013 року вона ухвалила Постанову «Про п╕дготовку та в╕дзначення 200-р╕ччя в╕д дня народження Тараса Шевченка».
Зазначен╕ документи мали б моб╕л╕зувати вс╕ владн╕ ╕нституц╕╖, рег╕ональне кер╕вництво, керманич╕в наукових установ, навчальних заклад╕в та вс╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ патр╕отичного спрямування на г╕дне вшанування Великого Укра╖нця у наш╕й держав╕.
В╕домо, що у переважн╕й б╕льшост╕ областей, республ╕канських в╕домств, творчих сп╕лках та громадських орган╕зац╕ях невдовз╕ п╕сля виходу Указу розпочали розробляти юв╕лейн╕ заходи та створювати орган╕зац╕йн╕ ком╕тети. ╤ це нормально ╕ ц╕лком виправдано, адже велична творча спадщина ╕ постать ген╕ального сина Укра╖ни стала часткою нац╕онально╖ ╕де╖ та об’╓днуючим чинником укра╖нсько╖ нац╕╖.
Рада м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим наприк╕нц╕ травня 2012 року сво╖м розпорядженням також затвердила План республ╕канських заход╕в з п╕дготовки та в╕дзначення 200-р╕ччя в╕д дня народження Тараса Шевченка. Анал╕з запланованих заход╕в, проведений укра╖нськими громадськими орган╕зац╕ями, засв╕дчив, що запланований перел╕к заход╕в ма╓ декларативний характер. В╕н готувався без залучення громадських структур. У план╕ перераховуються щор╕чн╕ Шевченк╕вськ╕ заходи, як╕ зазвичай у березн╕ проводять осв╕тн╕ заклади, б╕бл╕отеки та мистецьк╕ колективи. ╤ це, безумовно, не виклика╓ жодних заперечень. Щор╕чн╕ Шевченк╕вськ╕ читання, конкурси, виставки в б╕бл╕отеках, музеях потр╕бно проводити. Так╕ заходи — неодм╕нний атрибут нац╕онально-патр╕отичного виховання, яке ╓ одним ╕з завдань вс╕х навчальних заклад╕в та осередк╕в культури.
Проте в ╕сторичний юв╕лейний р╕к ╕ влада, ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ мали б зробити так╕ реч╕, як╕ б закарбувалися у людськ╕й пам’ят╕ та залишилися б в ╕стор╕╖ не лише С╕мферополя, але й кожного кримського села, селища, району та м╕ста. Серед запланованих владою заход╕в, на мою думку, юв╕лейною масштабн╕стю вир╕зня╓ться орган╕зац╕я Ун╕версальною науковою б╕бл╕отекою ╕мен╕ ╤вана Франка виставки видань «Кобзаря» р╕зних рок╕в. Це д╕йсно важливий ╕ вагомий внесок у пропаганду та популяризац╕ю Шевченкового слова у Криму.
Укра╖нськ╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ ще у березн╕ минулого року створили Громадський ком╕тет Криму ╕з вшанування 200-р╕ччя народження Тараса Шевченка. Через засоби масово╖ ╕нформац╕╖ в╕н став вивчати та акумулювати пропозиц╕╖ ╕ побажання вс╕х небайдужих мешканц╕в Криму. Частина цих пропозиц╕й була опубл╕кована у Всеукра╖нськ╕й громадсько-пол╕тичн╕й та л╕тературн╕й газет╕ «Кримська св╕тлиця». Було висловлено побажання, що для опрацювання загальнокримських заход╕в ╕з вшанування 200-р╕ччя в╕д дня народження Кобзаря до створюваного республ╕канського оргком╕тету сл╕д включити представник╕в громадських орган╕зац╕й, насамперед тих, як╕ працюють на державотворення ╕ носять ╕м’я Тараса Шевченка.
Переконаний, що до нас на цей раз влада дослухалась ╕ до нещодавно створеного розпорядження № 1129-р в╕д 25 листопада 2013 року в╕д укра╖нських громадських орган╕зац╕й та творчих сп╕лок до оргком╕тету включили Петра Вольвача, голову Кримсько╖ ф╕л╕╖ Наукового товариства ╕мен╕ Шевченка; В╕ктора Качулу, головного редактора газети «Кримська св╕тлиця»; Серг╕я Савченка, голову Всекримського товариства «Просв╕та» ╕м. Тараса Шевченка; Бориса Ф╕нкельштейна, голову Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни; Владислава Хмеловського, голову громадського об’╓днання «Укра╖нська громада Криму». До складу оргком╕тету включили також генерального директора ГО «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр» Миколу Кузьм╕на.
Зазначу, що створення цього юв╕лейного оргком╕тету в╕дбулося з величезним зап╕зненням. Адже до юв╕лею залишилося мало часу. Було б добре, аби т╕ пропозиц╕╖, як╕ у Криму ув╕чнюють ╕м’я, постать та творч╕сть ген╕ального Поета, Великого сина ╕ патр╕ота Укра╖ни були реал╕зован╕ хоча б не до юв╕лейно╖ дати, але й упродовж всього юв╕лейного року. В╕н, як в╕домо, оголошений Шевченк╕вським. Через те, що оф╕ц╕йний юв╕лейний орган╕зац╕йний ком╕тет створили вельми зап╕зно, часу для його з╕брань було обмаль. Ми, ╕ то не у повному формат╕, з╕бралися лише дв╕ч╕.
Диву╓ присутн╕сть в оргком╕тет╕ таких «вес╕льних генерал╕в»: ректора ТНУ ╕м. В. Вернадського Миколи Багрова та голови Громадсько╖ ради при Рад╕ м╕н╕стр╕в АР Крим Олександра Батал╕на. Жодного разу на з╕браннях ми ╖х так ╕ не побачили. ╥хня присутн╕сть та позиц╕я були б вкрай потр╕бними. Адже левову частку юв╕лейних Шевченк╕вських заход╕в мали б проводити в ун╕верситет╕, який вважа╓мо в ╕нтелектуальному та науковому план╕ центром Криму. Корисною була б ╕ присутн╕сть та активна участь в робот╕ оргком╕тету ╕ Олександра Батал╕на як голови Громадсько╖ ради при Рад╕ м╕н╕стр╕в АРК.
Перше з╕брання в╕дбувалося п╕д кер╕вництвом м╕н╕стра культури АРК Альони Плак╕ди, яка викону╓ функц╕╖ секретаря оргком╕тету. П╕сля наполягання голови Всекримсько╖ «Просв╕ти» Серг╕я Савченка чиновниця високого рангу все-таки заговорила державною мовою. Проте ╕нш╕ посадовц╕ у сво╖й мовн╕й затятост╕ лишалися непохитними. Представники укра╖нських громадських орган╕зац╕й критично поставились до озвучених владою заход╕в ╕ запропонували низку пропозиц╕й. Зокрема, було запропоновано передбачити в бюджет╕ АРК на 2014 р╕к кошти на юв╕лейн╕ заходи в обсяз╕ тих, як╕ щор╕чно вид╕ляються на проведення «Великого русского слова». Ми запропонували у юв╕лейний р╕к провести кап╕тальний ремонт та реконструкц╕╖ на територ╕╖ автоном╕╖ вс╕х Шевченк╕вських об’╓кт╕в (м╕ського Парку культури, Будинку культури у м. С╕мферопол╕ та б╕бл╕отеки). Висловлювалося побажання також присво╖ти ╕м’я Тараса Шевченка одн╕й ╕з центральних вулиць у м. С╕мферопол╕, школ╕, Укра╖нському музичному театру, спорудити пам’ятник Тарасу Шевченку у м. С╕мферопол╕ та ╕нших м╕стах автоном╕╖.
Наприк╕нц╕ року напрацьован╕ громадськими орган╕зац╕ями пропозиц╕╖ були передан╕ до Ради м╕н╕стр╕в. Ми вимагали, щоб в ╕сторичний юв╕лейний Шевченк╕вський р╕к ус╕ заходи, як╕ будуть в╕дбуватися у Криму, проводилися б державною мовою.
16 с╕чня цього року в╕дбулося друге зас╕дання оргком╕тету. На цей раз воно було б╕льш представницьким. Головувала на з╕бранн╕ Ольга Удов╕на, заступник голови Ради м╕н╕стр╕в автоном╕╖ ╕ одночасно заступник голови оргком╕тету. Ольга Максим╕вна закликала сво╖х п╕длеглих та ╕нших член╕в оргком╕тету у виступах послуговуватися державною мовою. Сама ж вона упродовж всього з╕брання говорила доб╕рною укра╖нською мовою. Сол╕даризувалися з нею також м╕н╕стр культури автоном╕╖ Альона Плак╕да та заступник голови Кримського республ╕канського ком╕тету з ╕нформац╕╖.
Такий чиновницький почин, на м╕й погляд, ╓ повчальним для ╕нших держслужбовц╕в, як╕ першими мають подавати приклад у поваз╕ до закон╕в Укра╖ни. Державницьку позиц╕ю Ольги Удов╕но╖ як одного з оч╕льник╕в кримського уряду представники укра╖нських громадських орган╕зац╕й в╕тали, зазначивши, що в ╕сторичний Шевченк╕вський р╕к ця под╕я також може стати ╕сторичною.
Добре, що друге зас╕дання юв╕лейного оргком╕тету проводилось у режим╕ ╕нтернетного зв’язку з ус╕ма кримськими м╕стами та районними центрами. Цей крок засв╕дчу╓ про серйозне ╕ в╕дпов╕дальне ставлення кримсько╖ влади до юв╕лейних Шевченк╕вських заход╕в. Ольга Максим╕вна закликала вс╕х член╕в оргком╕тету та кер╕вництво м╕ст ╕ район╕в зробити все можливе, аби Крим г╕дно вшанував 200-л╕ття в╕д дня народження Тараса Шевченка.
У виступах ╕ м╕н╕стра культури Альони Плак╕ди, ╕ м╕н╕стра осв╕ти Натал╕╖ Гончарово╖, ╕ секретаря С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ради та ╕нших посадовц╕в в╕дчувалося, що вс╕ вони ознайомилися з нашими пропозиц╕ями ╕ п╕дтримують ╖х. Проте коли ╕ як будуть виконуватися ц╕ заходи — покаже час.
Одн╕╓ю з ключових вимог укра╖нських громадських орган╕зац╕й до кримсько╖ влади ╓ належне ф╕нансування вс╕х запланованих Шевченк╕вських заход╕в. Тих кошт╕в, що передбачаються на проведення Шевченк╕вського юв╕лею (близько 65 тисяч грн.), безумовно, вкрай недостатньо. Було б справедливо ╕ лог╕чно, щоб на щор╕чне вшанування ген╕ального сина Укра╖ни уряд Криму вид╕ляв бюджетн╕ кошти в обсяз╕ тих витрат, як на широкомасштабну акц╕ю «Великое русское слово». Адже понад м╕льйон укра╖нц╕в нар╕вн╕ з рос╕йським населенням наповнюють кримський бюджет.
Вельми ц╕нн╕ й ц╕кав╕ пропозиц╕╖ щодо святкування 200-л╕ття Тараса Шевченка зробив голова Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Борис Ф╕нкельштейн. До юв╕лею Великого Кобзаря кримськ╕ письменники запланували ╕ вже видали Шевченк╕вське число альманаху «Крим» трьома мовами. ╢ нам╕р зд╕йснити видання трьома мовами ╕ «Кобзаря» Тараса Шевченка. Директор видавництва «Доля», в╕домий письменник ╕ видавець Валер╕й Басиров запропонував видати подарунковий багатомовний вар╕ант «Кобзаря», розрахований на турист╕в.
М╕н╕стр осв╕ти АРК Наталя Гончарова п╕дтримала пропозиц╕ю укра╖нських громадських орган╕зац╕й щодо надання ╕мен╕ Тараса Шевченка одн╕й ╕з шк╕л м. С╕мферополя. На ╖╖ думку, це можуть бути ╕ Укра╖нська школа-г╕мназ╕я, ╕ середня школа № 33.
Голова Республ╕канського ком╕тету АРК з охорони культурно╖ спадщини Лариса Опанасюк запевнила вс╕х член╕в оргком╕тету, що в юв╕лейний р╕к буде поновлено осучаснену вив╕ску на к╕нотеатр╕ ╕мен╕ Тараса Шевченка. Секретар С╕мферопольсько╖ м╕сько╖ ради Олександр Мальцев по╕нформував член╕в оргком╕тету про нам╕ри мер╕╖ в юв╕лейний р╕к провести кап╕тальну реконструкц╕ю м╕ського парку ╕м. Тараса Шевченка, ремонт м╕ського Будинку культури ╕м. Тараса Шевченка та б╕бл╕отеки ╕м. Т. Шевченка. Не заперечив в╕н ╕ нашу пропозиц╕ю про надання ╕мен╕ Тараса Шевченка одн╕й ╕з центральних вулиць С╕мферополя. Не викликала заперечень у член╕в оргком╕тету ╕ наша пропозиц╕я щодо надання ╕мен╕ Тараса Шевченка Укра╖нському музичному театру. З розум╕нням члени оргком╕тету поставилися ╕ до пропозиц╕╖ в╕дновлення укра╖нсько╖ редакц╕╖ на ДТРК «Крим» та запровадження упродовж юв╕лейного року циклу теле- та рад╕опередач, присвячених Тарасу Шевченку.
Ольгу Удов╕ну також зац╕кавила наша пропозиц╕я щодо видання художнього альбому кримського художника Пилипа Шпильового «Шляхами Тараса Шевченка». Позитивно була сприйнята також пропозиц╕я голови Всеукра╖нського товариства «Просв╕та» ╕мен╕ Тараса Шевченка щодо доц╕льност╕ проведення за державн╕ бюджетн╕ кошти щор╕чно╖ м╕жнародно╖ Шевченк╕всько╖ конференц╕╖ у Л╕вад╕╖. Визнали доц╕льною також актив╕зац╕ю просв╕тницько╖ д╕яльност╕ та проведення Шевченк╕вських заход╕в у в╕йськових частинах, дислокованих в автоном╕╖.
Оргком╕тетом була п╕дтримана також пропозиц╕я голови Громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Укра╖на — Св╕т» Василя Стефанюка в юв╕лейний р╕к прикрасити каб╕нети кримських посадовц╕в портретами Тараса Шевченка. На вимогу присутн╕х укра╖нських громадських орган╕зац╕й оргком╕тет одностайно проголосував ╕ за доповнення до проекту урядового Розпорядження про п╕дготовку та святкування 200-л╕ття в╕д дня народження Тараса Шевченка ╕ г╕дне бюджетне ф╕нансування цього важливого державницького заходу.
Хот╕лося б спод╕ватися, що перш╕ паростки сп╕впрац╕ укра╖нських громадських орган╕зац╕й з владою укор╕няться на ц╕й благодатн╕й кримськ╕й земл╕. ╤ дай, Боже, щоб вс╕ наш╕ нам╕ри в юв╕лейний Шевченк╕вський р╕к були вт╕лен╕ у життя.

Петро ВОЛЬВАЧ,
голова Кримсько╖ ф╕л╕╖ НТШ, д╕йсний член НТШ, академ╕к УЕАН, член НСПУ, член урядового оргком╕тету з п╕дготовки ╕ в╕дзначення 200-л╕ття в╕д дня народження Тараса Шевченка

У Криму вийшов друком журнал «Крим» ╕з творами Тараса Шевченка рос╕йською, укра╖нською та кримськотатарською мовами. Тримовне видання подарував Президенту Укра╖ни В╕ктору Януковичу голова Ради м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим Анатол╕й Могильов.
П╕д час зустр╕ч╕ з Главою держави А. Могильов пов╕домив, що журнал над╕йде в ус╕ б╕бл╕отеки автоном╕╖, а також буде представлений у Ки╓в╕. Голова Ради м╕н╕стр╕в Криму також розпов╕в про ситуац╕ю на п╕востров╕. «Ситуац╕я в Криму стаб╕льна, нормальна», – сказав в╕н.

***

Шевченк╕вськ╕ читання «Сл╕дами Кобзаря», присвячен╕ 200-р╕ччю великого укра╖нського поета, художника та мислителя Тараса Шевченка, пройшли у Сакському район╕.
Уваз╕ учасник╕в ╕ слухач╕в читань представлено презентац╕╖, присвячен╕ життю та творчост╕ Великого Кобзаря, народн╕ п╕сн╕. Провели також поетичну естафету «Нехай завжди надиха╓ Тарасове слово», презентували книжкову виставку «У творах Шевченка — душа народу» та виставку дитячих малюнк╕в «Л╕тературний св╕т Т. Г. Шевченка в малюнках д╕тей».

***

Святков╕ заходи з нагоди 200-р╕ччя в╕д дня народження великого укра╖нського поета, художника та мислителя Тараса Шевченка пройдуть у Джанко╖.
Зокрема, у Джанкойськ╕й дитяч╕й музичн╕й школ╕ орган╕зують музичну в╕тальню, у загальноосв╕тн╕й школ╕ № 7 пройде конкурс учн╕вських есе «М╕й Шевченко». Для учн╕в м╕ських шк╕л також орган╕зують I ╕ II етапи конкурсу «╤ оживе добра слава», конкурс «Лист Шевченку».
У Джанкойськ╕й загальноосв╕тн╕й школ╕ № 8 л╕тературно-музична година «Сп╕ване слово Тараса», у загальноосв╕тн╕й школ╕ № 4 — л╕тературний брейн-ринг «Стежками життя ╕ творчост╕ Т. Шевченка». У м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ пройде л╕тературний веч╕р «На струнах Кобзарево╖ душ╕».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #4 за 24.01.2014 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12814

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков