Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#52 за 27.12.2013
ЧЕРВОНО-ЧОРНИЙ, РЕВОЛЮЦ╤ЙНИЙ, БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ...

Якого кольору Свобода?

У ц╕ «╢вромайданн╕» дн╕ я в думках неодноразово повертався до статт╕ нашого передплатника, льв╕вського професора Степана Вовканича «А кам╕нь ╕ понин╕ там...» («КС» в╕д 08.11.2013). У н╕й автор висловлю╓ сумн╕в у доц╕льност╕ червоно-чорного прапора:
«Я — людина такого в╕ку, що добре пам’ята╓ л╕сових хлопц╕в. Хоча ми були малими пастушками, але наш╕ матер╕ вже тод╕ передавали для них (пригадався Майдан) пир╕жки, коли вони стояли л╕тн╕м табором у Карпатах на меж╕ с╕л Мшанець ╕ Гал╕вка. Але н╕коли, н╕ тод╕ в ╖хн╕м табор╕, н╕ п╕зн╕ше, окр╕м нин╕шнього державного прапора, ╕ншого — не бачив. За час╕в тотал╕таризму напередодн╕ травневих чи жовтневих комун╕стичних святкувань н╕хто, протестуючи, не вив╕шував на будинках с╕льських чи м╕ських рад чорно-червоний прапор. Кадеб╕сти зн╕мали прапори кольору нин╕шнього — державного стягу. (...) Нам треба консол╕дувати нац╕ю, а не «декомпозицировать» кра╖ну чи то парт╕йно, чи то рег╕онально, чи то конфес╕йно. Нов╕ г╕мнотворц╕ завжди будуть заохочуватися ззовн╕».
...Я пригадую, як його п╕дняли вперше на одному з ки╖вських м╕тинг╕в. Червоно-чорний прапор виглядав на той час майже загрозливо. Кияни не розум╕ли, що в╕н означа╓, яку пол╕тичну силу представляють ц╕ незвичн╕ кольори. У багатьох була п╕дозра, що з’явився в╕н на м╕тингу завдяки провокаторам. Пам’ятаю, як пом╕ркован╕ патр╕оти намагалися переконати молодик╕в, що його тримали: мовляв, тут ще до синьо-жовтого кияни як сл╕д не звикли, а ви дода╓те ще свого деструктиву. Попервах ледь не билися, а пот╕м махнули рукою. Не кожен ╕ зачепить радикал╕в, адже вони, як правило, см╕лив╕ш╕. До того ж воюють за ту ж Укра╖ну, що й пом╕ркован╕ патр╕оти.
Тепер н╕би звикли. По-сво╓му захища╓ червоно-чорний прапор «св╕тличанка» з Житомирщини Людмила Возняк:
— Укра╖нц╕ щось чули про розпуск УПА? Н╕, не було поки наказу про демоб╕л╕зац╕ю... А раз так, то справа повстанц╕в живе, ╕ житиме знамено ╖хн╓! А ось парт╕йних прапор╕в («свобод╕вського», «Батьк╕вщини», «УДАРу»), д╕йсно, не треба. Адже ╓ багато безпарт╕йних людей, ╓ нав╕ть рег╕онали, як╕ п╕дтримують ╓вро╕нтеграц╕ю! Уяв╕ть соб╕, як вони будуть почуватися на м╕тингу п╕д «свобод╕вським» прапором... То чому ми повинн╕ штучно зменшувати к╕льк╕сть наших прихильник╕в?
Встиг переговорити на цю тему з колишн╕м охоронцем Романа Шухевича Любомиром Полюгою ╕ його дружиною Даркою. Колишн╕ пол╕тв’язн╕ кажуть, що червоно-чорн╕ кольори були символ╕кою ОУН, а не УПА. Не такий вже й великий в╕дсоток повстанц╕в мав безпосередн╓ в╕дношення до ОУН. Переважно селянська УПА воювала виключно п╕д синьо-жовтими прапорами. Так що професор Вовканич ма╓ рац╕ю, ╕ молодь наша помиля╓ться, коли пов’язу╓ червоно-чорний прапор з УПА. Але, думаю, що н╕хто вже в╕д цього прапора не в╕дмовиться, оск╕льки в╕н у певн╕ моменти об’╓дну╓ найсм╕лив╕шу, найжертовн╕шу частину сусп╕льства. Подив╕ться на цю прекрасну поставу житомирянки, на ╖╖ гарн╕ оч╕! Х╕ба ж вона в╕ддасть знамено? Тому залиша╓ться ╓дине мудре р╕шення: використовувати прапор там, де в╕н моб╕л╕зу╓ б╕льш╕сть. Але не використовувати там, де люди категорично його не сприймають. Скаж╕мо, в Севастопол╕ на Графськ╕й пристан╕. Краще робити акцент на ефективн╕й робот╕ з масами, ан╕ж спод╕ватися, що радикальний прапор вир╕шить за нас ус╕ наш╕ проблеми.
Поки що червоно-чорне знамено ╓ сво╓р╕дним «датчиком» ситуац╕╖ в Укра╖н╕. Значна частина населення, справд╕, його категорично не сприйма╓, оск╕льки «просв╕тлена» пророс╕йськими ЗМ╤. ╥м зда╓ться, що курс на визнання УПА ╓ антирос╕йським, деструктивним, антигуманним. А так╕ радикальн╕ прапори здаються ╖м ледь не фашистськими символами. ╤нша частина Укра╖ни вважа╓, що боротьба УПА була справедливою, ╕ укра╖нськ╕ повстанц╕ були радше символом гуман╕зму, ан╕ж жорстокост╕. Але й ця частина ╓ нетерплячою ╕ недостатньо орган╕зованою. Зам╕сть того, щоб якомога швидше донести правду до сх╕дняк╕в ╕ вс╕ сили зосередити на перемоз╕ укра╖нських ЗМ╤ над пророс╕йськими, вони намагаються прискорити плин под╕й радикал╕змом. Як ╕ професор Вовканич, я схильний думати, що свого часу це таки була провокац╕я, виг╕дна Кремлю. Рос╕ю категорично не влаштову╓ монол╕тне укра╖нство. Якщо на якомусь етап╕ ╕стор╕╖ не вда╓ться плодити перевертн╕в ╕ яничар╕в, тод╕ рос╕йськ╕ спецслужби плодять... радикал╕в. Щоб плутались п╕д ногами, дискредитували справу, в╕дтягували на себе увагу. Пам’ятаю, як у 1990 роц╕ я особисто намагався переконати Дмитра Корчинського, що цей прапор не на час╕, бо вс╕ люди дивляться саме на нього, а не слухають оратор╕в на м╕тингу. У Корчинського не було жодного аргументу на користь тримання цього прапора. В╕н сказав лише коротку фразу: «Я так хочу». Тод╕ Дмитро вважав себе козаком ╕ зверхньо ставився до пом╕ркованих «свинопас╕в». Тепер уже нав╕ть найб╕льш╕ романтики зрозум╕ли, що л╕дер «Братства» ╓ н╕ким ╕ншим, як вишколеним, продажним, цин╕чним провокатором. Куди йому до козак╕в?
╤ все ж тепер не варто прид╕ляти п╕двищену увагу наявност╕ червоно-чорного прапора. Я бачив його на барикадах Майдану — ╕ минулого, ╕ нин╕шнього. Нав╕ть кримчани тепер його залюбки використовують. Думаю, в╕н прописався в укра╖нському сусп╕льств╕ всерйоз ╕ надовго. Виходить так, що укра╖нський народ навчився «перетравлювати» кремл╕вськ╕ провокац╕╖, нав╕ть обертати ╖х соб╕ на користь.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #52 за 27.12.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12726

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков