Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 20.12.2013
ПРИМУСОВЕ ПЕРЕСЕЛЕННЯ: 1920-т╕ — ПОЧАТОК 1950-х РОК╤В

(Продовження. Поч. у № 49-50)

У вересн╕ 1937 року порядок ведення справ з терористично╖ д╕яльност╕ поширився на справи з╕ шк╕дництва та диверс╕й. Максимальний строк ув’язнення зб╕льшувався з 10 до 25 рок╕в. З ╕н╕ц╕ативи Л. Кагановича справи з пол╕тичних звинувачень розглядалися в позасудовому порядку з застосуванням переважно вищо╖ м╕ри покарання. Згодом карати почали за списками.
Результати терору 1930-х рок╕в для укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖ неможливо охопити простими арифметичними поняттями — гинув цв╕т нац╕╖. Лише Соловк╕в «зв╕дали» (а дехто залишився там назавжди) М. Вороний, О. Горський, В. П╕дмогильний, М. Кул╕ш, В. Мисик, С. П╕дгайний, ╢. Плужник, П. Филипович, Л. Могилянська, М. Зеров, М. ╤рчан, Я. Яворський та багато ╕нших.
Були репресован╕ й укра╖нськ╕ агрономи, прац╕вники земельних орган╕в та с╕льськогосподарсько╖ кооперац╕╖. Основний мотив — звинувачення в орган╕зац╕╖ голоду 1932-1933 рок╕в.
1938 року у Ки╓в╕ та област╕ протягом одного лише м╕сяця заарештовано понад 67 тисяч ос╕б, серед яких л╕тератори, науковц╕, в╕йськов╕ та ╕н.
Наближення в╕йни позначилося посиленням заход╕в проти можливих перекинчик╕в ╕ зрадник╕в (закон про заслання родин ос╕б, що не повертаються з-за кордону).
При╓днання 1939 року зах╕дних областей додало утвореним там судам роботи, оск╕льки на тих теренах було «розкрито» багато «контрреволюц╕йних» орган╕зац╕й. Зокрема, Терноп╕льським облсудом протягом 1940 року винесено 408 вирок╕в (з них до р╕зних строк╕в позбавлення вол╕ 350), Дрогобицьким судом позбавлено вол╕ 334 особи, Льв╕вським — 333, Стан╕славським — 437.
З початком в╕йни особливо╖ уваги було надано (з пол╕тичних мотив╕в) примусовому вивезенню укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖.
╤з зах╕дних областей були депортован╕ ╕ так зван╕ «осадники» (переселен╕ польським урядом у м╕жво╓нне двадцятил╕ття на терени Зах╕дно╖ Укра╖ни громадяни польсько╖ нац╕ональност╕), значний в╕дсоток яких становили укра╖нц╕. В ╤нструкц╕╖ НКВС СРСР, прийнят╕й в к╕нц╕ грудня 1939 року, зазначалось, що спецпоселенц╕-осадники направляються на л╕сорозробки в К╕ровську, Пермську, Вологодську, Архангельську, ╤вановську, Ярославську, Новосиб╕рську, Свердловську ╕ Омську област╕, Красноярський та Алтайський кра╖ та Ком╕ АРСР, а також на п╕дпри╓мства кольорово╖ металург╕╖. У кв╕тн╕ 1940 року до осадник╕в належали ╕ 7 811 укра╖нц╕в.
Число укра╖нц╕в у «систем╕» ГУТАБу було чи не найвищим саме 1940 року (див. табл. 4).
Високими темпами примусового переселення характеризуються останн╕ роки Друго╖ св╕тово╖ в╕йни та пово╓нний час. У 1944-1952 роках з територ╕╖ зах╕дних областей Укра╖ни виселено 203 662 ос╕б (див. табл. 5), у т. ч. член╕в родин учасник╕в «банд нац╕онал╕стичного п╕дп╕лля», «бандопособник╕в» та член╕в ╖хн╕х родин — 182 543, куркул╕в та член╕в ╖хн╕х родин — 12 135, ╕╓гов╕ст╕в та член╕в ╖хн╕х родин — 8 984(7). Щодо першо╖ категор╕╖, то «╤нструкц╕я про порядок заслання член╕в родин ОУН╕вц╕в та активних повстанц╕в у в╕ддален╕ райони Союзу РСР» (затверджена 25 листопада 1944 року) зазначала (мову та стиль ориг╕налу збережено — ╤. В.): «Ссылке подлежат все совершеннолетние члены семей ОУН’овцев и активных повстанцев как осужденных, арестованных, убитых при столкновениях, так и семьи актива и руководящего состава ОУН-УПА, скрывающихся и находящихся в данное время на нелегальном положении, как-то: коменданты, пом. комендантов и сотрудники «СБ», районные и надрайонные ОУН; сотенные; станичные; коменданты ОУН; куренные; господарчие; шефы и референты связи; активные участники банд.
Несовершеннолетние члены семей следуют вместе со своими родными. Имущество ссылаемых подлежит конфискации в соответствии с приказом НКВД от 10.12.40 г. н. р. 001552...
Конфискации подлежат все принадлежащие ссылаемым постройки, сельскохозяйственный инвентарь и домашний скот...
В целях предотвращения побегов семей ОУНовцев и участников банд УПА, подлежащих ссылке, разрешается опросные листы заполнять в момент выселения».
Постановою ДКО н. р. 684-с в╕д 29.10.44 року м╕сцем заслання для ОУН╕вц╕в та член╕в ╖хн╕х родин визначались Ком╕ АРСР, Архангельська, К╕ровська, Молотовська област╕ «для трудового використання в л╕сов╕й промисловост╕». При цьому Наркоматом внутр╕шн╕х справ зверталось увагу на те, аби особи, що засилались, «брали якомога б╕льше одягу та взуття», бо в╕д цього залежало «╖хн╓ трудове використання».
Вже наприк╕нц╕ вересня з шести зах╕дних областей (Р╕вненсько╖, Волинсько╖, Льв╕всько╖, Терноп╕льсько╖, Стан╕славсько╖ та Дрогобицько╖) до Красноярського краю та ╤ркутсько╖ област╕ було виселено майже 6 тисяч ос╕б. У наступн╕ м╕сяц╕ виселення набира╓ оберт╕в ╕ вже 1 березня наступного року к╕льк╕сть засланих становила 17,9 тисяч╕ ос╕б. Зокрема, у Вологодськ╕й област╕ до 31 грудня 1945 року було розселено 708 спецпоселенц╕в-ОУН╕вц╕в (серед яких ╕ 255 д╕тей в╕ком до 16 рок╕в). З них працевлаштовано у радгоспах 167 ос╕б, у «л╕сопунктах» — 74 особи. Тод╕ ж з дорослих не працювало 23 особи, через (мову ориг╕налу збережено — ╤. В.) «отсутствие необходимой зимней одежды и обуви для работы в лесу и с другой стороны по причине упадка сил в результате недостаточного питания». Не кращим було становище спецпоселенц╕в ╕ в Уд╕мському л╕спромгосп╕ т╕╓╖ ж област╕ (правопис та стиль ориг╕налу збережено — ╤. В.): «Питание иждивенцев и детей дошкольного возраста крайне плохое. Им выдается только один хлеб — детям — 400 гр., а иждивенцам — 300 гр. в сутки. Такие же нормы для иждивенцев и детей существуют в совхозе Комсомолец.
Материальные условия спецпоселенцев остаются тяжелыми. В результате значительная часть спецпоселенцев и особенно их дети истощены. Среди детей имеются заболевания дистрофией ╤ и II степени. В Удимском ЛПХ 6 человек детей помещены в больницу»(8).
Висилали також тих, хто ухилявся в╕д служби в радянськ╕й арм╕╖. Поза межами Укра╖ни м╕сцями призначення для ц╕╓╖ категор╕╖ засланих були Караганда (Карагандавуг╕лля) та Воркута. На 1 червня 1945 року до Караганди було запроторено 7 536 таких «ухильник╕в».
Зг╕дно з директивою МВС СРСР н. р. 97 в╕д 20.04.46 року висилали також «колишн╕х пол╕цейських, власовц╕в та ╕нших ос╕б, що служили в н╕мецьких стройових формуваннях». Поза Укра╖ною станом на 20.05.48 року таких було розселено понад 4 тисяч╕ ос╕б (див. табл. 6).

╤гор ВИННИЧЕНКО
(Продовження буде)

Таблиця 4
Укра╖нц╕ в ГУТАБ╕ (на 1 с╕чня в╕дпов╕дного року), ос╕б

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12709

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков