Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#51 за 20.12.2013
ЧИМ ЖИВЕШ, МАЙДАН?

МИ ╢СТЬ НАРОД!

Нин╕шн╕й Майдан дару╓ величезн╕ можливост╕ для знайомств. Не спод╕вався, що зустр╕нусь тут ╕з самим Володимиром Н╓кля╓вим — колишн╕м кандидатом у президенти Республ╕ки Б╕лорусь, а ще талановитим б╕лоруськомовним поетом, якого нин╕ переклада╓ наша льв╕вська «св╕тличанка» Лана Перлулайнен. Даючи ╕нтерв’ю для «Кримсько╖ св╕тлиц╕», поет ╕ громадянин скромно в╕дрекомендувався:
— Уладз╕м╕р Някля╓в, л╕дер громадянсько╖ кампан╕╖ «Говори правду!». Кандидат у президенти на виборах 2010 року, за що потрапив не в президентське кр╕сло, а на тюремн╕ нари...
Коли я запитав у пана Володимира, як в╕н дивиться на нин╕шню ситуац╕ю в Укра╖н╕, поет ╕ правозахисник в╕дпов╕в так:
— У перш╕ ж дн╕ мен╕ здавалося, що все може бути добре. Але п╕сля провалу голосування у Верховн╕й Рад╕ я зрозум╕в, що в опозиц╕╖ завищен╕ вимоги. Ситуац╕я р╕зко зм╕нилася, ╕ на даний момент все дуже хитко... Я тут ходжу по Майдану, розмовляю з людьми ╕ бачу, що люди виставляють претенз╕╖ як до влади, так ╕ до опозиц╕╖. Дехто каже: «Ми вже не розум╕╓мо, за кого тут сто╖мо ╕ що ми тут висто╖мо...». Зна╓те, при╖хавши зв╕дкись, легко давати поради, ситуац╕я справд╕ дуже складна. Проблемою укра╖нсько╖ опозиц╕╖ ╓ та ж, що ╕ б╕лорусько╖... В╕дсутн╕сть ╓дност╕ — саме це й призвело до сьогодн╕шньо╖ ситуац╕╖. Треба визначитися ╕з стратег╕╓ю ╕ ч╕тко сказати людям, нав╕що вони тут стоять. ╤накше все це п╕де на спад, ╕ тод╕ ця ситуац╕я зм╕ниться в г╕рший б╕к. Звичайно, повн╕стю «переграти» вже неможливо, сусп╕льство отримало могутн╕й ╕мпульс! Але буде втрачено шанс швидких зм╕н. Тут дехто занепоко╓ний можливим розколом Укра╖ни... Я висловлю свою точку зору: розкол уже неможливий. Все залишиться у склад╕ Укра╖ни: ╕ Льв╕в, ╕ Ки╖в, ╕ Донбас, ╕ Крим!
П╕д╕йшов до хлопця (на фото внизу), який тримав у руках прапор «Свободи», а на сво╖ плеч╕ накинув синьо-жовтий прапор. Звернув увагу, що на ньому написан╕ назви м╕ст. Причому як рос╕йською, так ╕ укра╖нською мовами: «Крым, Льв╕в, Ки╖в, Мариуполь, Донецк, Одесса». Поц╕кавився: чому саме ц╕ географ╕чн╕ назви? Юнак в╕дпов╕в:
— Я народився у Криму, вчився до 9 класу у Джанкойському район╕, в сел╕ Ярке. Пот╕м навчався у Льв╕вському в╕йськовому л╕це╖ ╕мен╕ Геро╖в Крут. П╕сля цього навчався у Ки╓в╕, пот╕м служив у Мар╕упол╕ ╕ Донецьку. А п╕сля зак╕нчення контракту пере╖хав до Одеси ╕ тепер працюю у приватн╕й ф╕рм╕. Отже, на прапор╕ я написав усю свою б╕ограф╕ю... Я за свободу, тому й прийшов на м╕тинг, тому й тримаю в руках прапор «Свободи»!
Я звернув увагу, що кримчанин за народженням не лише назву Льв╕в написав укра╖нською, але й Ки╖в також. Якщо сумн╕в╕в в укра╖нськост╕ Львова н╕ в кого не виника╓, то Ки╖в все ж за мовними характеристиками ближчий до Одеси й Донецька, ан╕ж до Львова. Але кор╕нний кримчанин вважа╓, що Ки╖в — це, скор╕ше, укра╖нське м╕сто, ан╕ж рос╕йськомовне. Показово, правда?
В намет╕ для об╕гр╕вання чомусь пригадав п╕сню час╕в Велико╖ В╕тчизняно╖: «Бьется в тесной печурке огонь...». Звернув увагу на хлопчика з державним синьо-жовтим прапорцем, який прийшов на Майдан разом з мамою, аби п╕дтримати м╕тингувальник╕в. Сфотографував ╖х ╕ попросив маму сказати дек╕лька сл╕в для нашо╖ газети. Ось що вона сказала:
— Мене звати Наталя Чумак, у мене вища педагог╕чна осв╕та, я — вихователька у дитячому заклад╕. Вир╕шили з Андр╕йком прийти ╕ п╕дтримати актив╕ст╕в ╢вромайдану. ╢ певна тривога, але... я розум╕ю, що ╕ншого ╕сторичного шансу у нас просто не буде. Саме зараз останн╕й шанс ╕ для народу, ╕ для мене особисто.
Я народилася в Дн╕пропетровськ╕й област╕. Тато й мама дос╕ живуть там. Брат ╕ сестра також. Коли була маленькою, питала у батьк╕в: «Хто я — укра╖нка чи руська?». Вони розмовляли не л╕тературною мовою, а «суржиком», але тут в╕дпов╕дали одностайно: «Тво╖ д╕д ╕ баба були укра╖нцями, батьки тво╖ — укра╖нц╕, ╕ ти — укра╖нка». Я родом з маленького м╕стечка В╕льног╕рська. Кожен мешканець В╕льног╕рська вважа╓ себе укра╖нцем. Якщо не кожен, то б╕льш╕сть в╕льног╕рц╕в отримували саме так╕ настанови. М╕й чолов╕к родом ╕з Cумсько╖ област╕, у нього батьки — педагоги, тому ми з Андр╕йком вдома розмовля╓мо лише укра╖нською. Ми — ╓вропейц╕, а не ╓враз╕йц╕, тому наше м╕сце на Майдан╕!
«Донецкие, донецкие, идите сюда, держитесь вместе, будем возле этой палатки!» М╕тингувальники з Донбасу чомусь виглядають похмур╕шими в╕д галичан. Деморал╕зован╕ владою Парт╕╖ рег╕он╕в? Можливо. Адже вплив ц╕╓╖ парт╕╖ там набагато сильн╕ший, н╕ж у Львов╕. Але видно, що впродовж к╕лькох дн╕в вони стають б╕льш впевненими у соб╕. Про це св╕дчить фото, яке я зробив на Майдан╕.
Досить привабливо виглядають колишн╕ десантники — це во╖ни-афганц╕ ╕ не т╕льки вони. Довго розшукував колишн╕х морських п╕хотинц╕в, як╕ при╖хали з Севастополя, щоб п╕дтримати укра╖нську революц╕ю. Кажуть, що були так╕, але шукати у велелюдному натовп╕ морського п╕хотинця — це все одно, що голку у копиц╕ с╕на.
Укра╖нсько-грузинське побратимство, безумовно, на Майдан╕ отримало новий потужний поштовх. Того дня на м╕тинг прийшов черкащанин ╢вген з грузинським прапором на плечах, аби п╕дтримати грузинських студент╕в — останн╕х Дмитро Табачник грозився «вичистити» з виш╕в за участь у м╕тингах. ╢вген п╕д╕йшов до одного з грузин╕в ╕ прив╕тався грузинською: «Гамарджоба, генацвале!» («Прив╕т, друже!»). А той якраз був загорнутий в укра╖нський прапор ╕ тримав у руках прапор Груз╕╖. Оце то зб╕г! Було б гр╕хом не скористатися таким р╕дк╕сним журнал╕стським вез╕нням ╕ не зробити фото. Я також напружив свою пам’ять ╕ сказав дек╕лька фраз грузинською, що дуже сподобалося як Давиду (зда╓ться, саме так звали молодого грузина), так ╕ черкащанину. Бо в╕дразу стало видно, що п╕д╕йшов не чужий, а людина, яка так чи ╕накше причетна до Груз╕╖ та грузинсько╖ культури. Я розпов╕в майданним побратимам про св╕й перший в╕зит до Груз╕╖ тридцять рок╕в тому. Тод╕ я, вийшовши з л╕така, запропонував л╕тн╕й ж╕нц╕ донести ╖╖ вал╕зу до автобуса. Сказав одну чи дв╕ фрази грузинською, ╕ вже цього було достатньо, щоб ж╕нка запросила мене до себе додому. Тобто грузинська гостинн╕сть почалася для мене вже в аеропорту. ╤ яким пот╕м було мо╓ здивування, коли я зрозум╕в, що потрапив не до грузинсько╖ родини, а... до осетинсько╖. Виявля╓ться, нав╕ть осетини були тод╕ грузинськими патр╕отами! ╤ тут ми вс╕ тро╓ мимовол╕ почали говорити про те, що прин╕с нашим народам розпад Союзу ╕ агресивна ╕мперська пол╕тика Рос╕╖, спрямована на п╕дбурювання народ╕в колишнього СРСР одне проти одного. Для грузин╕в Осет╕я ╕ Абхаз╕я — все одно, що для нас Донбас ╕ Крим. ╤ там, ╕ там Рос╕я веде свою активну пол╕тику — не в ╕нтересах стаб╕льност╕ наших держав, звичайно. Тому об’╓ктивно ми ста╓мо близькими союзниками, бо проблеми схож╕. А дружб╕ наш╕й не менше ста рок╕в, бо вже на початку минулого стол╕ття приклад╕в вза╓мно╖ приязн╕ було б╕льше, н╕ж досить. Я вже не кажу про т╕ дв╕ тисяч╕ грузин╕в, як╕ свого часу воювали у лавах УПА. Я розпов╕в Давиду про те, що 86-л╕тн╕й ветеран УПА рос╕янин Володимир Чермошенцев з Бахчисарая просив мене розв╕дати коли-небудь: чи не знайдеться якийсь «укра╖нський сл╕д» в грузинському м╕ст╕ Самтред╕а? Бо саме зв╕дти були грузини-м╕нометники, як╕ навчили його, повстанського джуру, стр╕ляти з м╕номета. Але це я трохи в╕дхилився в╕д теми. Просто цей л╕ричний в╕дступ да╓ повн╕ше уявлення про те, наск╕льки емоц╕йними ╕ корисними були мит╕, проведен╕ на Майдан╕.
П╕сля грузин╕в були розмови з б╕лорусами ╕ казахами. ╤ одн╕, й друг╕ шкодують, що ╖хн╕ держави ув╕йшли до Митного союзу. Казахи кажуть, що нав╕ть рос╕яни-казахстанц╕ ╓ прихильниками незалежного Казахстану ╕ проти всяких там союз╕в з Рос╕╓ю. Бо Рос╕я дос╕ залиша╓ться ╕мпер╕╓ю, а «дружити» з ╕мпер╕╓ю — соб╕ дорожче... Коли рос╕йський б╕знес врива╓ться в Казахстан, в╕н нав╕ть м╕сцевих етн╕чних рос╕ян ╕гнору╓, а спира╓ться виключно на тих рос╕ян, як╕ ╓ громадянами Рос╕╖.
Одного дня вир╕шив заночувати в ╤рпен╕, що п╕д Ки╓вом. Там у мене багато знайомих. Коли ╖хав назад, у автобус╕ молода ж╕нка голосно обурювалася тим, що «Беркут» побив беззахисних людей. Однак вона ж говорила ╕ про те, що тепер м╕тингувальниками будуть з╕псован╕ тротуари, про╖жджа частина Хрещатика ╕ «за наши же деньги все будут восстанавливать. А при этом еще и «откаты» будут...». Так що дехто сприйма╓ революц╕ю на гран╕т╕ досить критично. Хоч ╕ не без симпат╕╖. Я подумав про те, що повстал╕ повинн╕ б╕льше стежити за чистотою. ╤ не варто робити так багато напис╕в на ст╕нах будинк╕в. Не вс╕ вони при╓мн╕ для читання. Скаж╕мо: «Корчинський — наш президент» або «Борисп╕льськ╕ «провокатори» за ╢С, але проти банди л╕берал╕ст╕в на сцен╕». Так що нетерплячих ультрас у нас ╕ сво╖х вистача╓, вони п╕дсилюють тих провокатор╕в, як╕ при╖хали з Москви. Зрозум╕ло, що кияни не в захват╕ в╕д тако╖ «наст╕нно╖ творчост╕».
 * * *
Юл╕я Бережко, головний редактор ╕рп╕нського часопису «Пульсар При╕рп╕ння», також ставиться до под╕й стримано:
— Дай, Боже, нашим вистояти ╕ перемогти. Але справжня ╓вропе╖зац╕я почнеться тод╕, коли люди, повернувшись з Майдану додому, почнуть творити ╢вропу у себе на м╕сцях. Бо ╕накше нема жодно╖ впевненост╕, що новообрана влада буде набагато кращою в╕д попередньо╖. Доведеться займатися боротьбою з корупц╕╓ю, прибиранням ╕ вивезенням см╕ття, осв╕тою, культурою, оздоровленням нац╕╖... Треба призупинити винищення наших л╕с╕в ╕ парк╕в. Роботи дуже ╕ дуже багато, а цей досв╕д навряд чи здобудеш на барикадах.
Серг╕й Замилюх╕н, л╕дер орган╕зац╕╖ «Русскоговорящие патриоты Украины» (РУН), намага╓ться б╕льше контактувати з рос╕йськомовними киянами та мешканцями п╕вденного Сходу. У «рун╕вц╕в» нема╓ свого намету, тому Серг╕ю доводиться багато рухатися, пересуватися ╕ по Майдану, ╕ по м╕сту. Я попросив його заторкнути мовний аспект Майдану. Ось що сказав Серг╕й:
— Думаю, на Майдан╕ не менше 30% рос╕йськомовних громадян. А у вих╕дн╕, коли протестуючих масово п╕дтримують кияни, — ще б╕льше; мабуть, до 40% буде... ╥дуть ╕ дн╕пропетровц╕, ╕ донеччани, ╕ кримчани. ╥дуть, бо розум╕ють, що в столиц╕ Укра╖ни вони принесуть максимальну користь. Справд╕, доля Укра╖ни вир╕шу╓ться саме в Ки╓в╕! Треба сказати, що мовний фактор тут не розд╕ля╓ людей. Часом журнал╕сти схильн╕ думати, що коли м╕ж собою люди розмовляють рос╕йською, але при цьому виголошують патр╕отичн╕ укра╖нськ╕ промови, то це... рос╕йськ╕ провокатори. Бо такого, мовляв, не може бути...
Може бути! Патр╕оти Укра╖ни можуть бути з рос╕йськомовних рег╕он╕в, мало того, вони можуть бути справжн╕ми фанатами Укра╖ни, нав╕ть радикалами. Точно знаю, що на Майдан╕ були севастопольц╕, харк╕в’яни, одесити. ╤ н╕чого дивного, що вони також борються за кращу долю Укра╖ни. Сам╕ ще не вс╕ говорять укра╖нською, але мр╕ють про укра╖нську Укра╖ну. Перех╕д на укра╖нську справа не одного ╕ не двох рок╕в. Нин╕шн╓ молоде покол╕ння змалку вивчало державну мову, тому акцент у них практично в╕дсутн╕й. Часом нам говорять: якщо ви так╕ укра╖нськ╕ патр╕оти, то х╕ба ж так важко вивчити мову? Вивчити неважко. Але по-справжньому укра╖номовними ми станемо лише тод╕, коли почнемо думати по-укра╖нськи. Пройде ще одне, ну, може, два покол╕ння, ╕ укра╖нською говоритимуть уже 80% укра╖нських громадян, тому що це буде ╖хня р╕дна мова. Але знатимуть мову вс╕ 100%!
Ще було багато розмов з незнайомими людьми. Не вс╕х пам’ятаю по ╕мен╕. Хтось виголосив таку, майже анекдотичну тираду: «Пут╕н — це права рука Тягнибока. Це наша людина в Кремл╕! Саме завдяки йому укра╖нц╕ отримали надзвичайно потужний ╕мпульс у нац╕╓творенн╕. Н╕ М╕хновському, н╕ Донцову не вдалося зробити так багато для кристал╕зац╕╖ та утвердження укра╖нства, як це зробив Володимир Пут╕н. В╕н заслугову╓ найвищо╖ укра╖нсько╖ урядово╖ нагороди!».
Хочете см╕йтесь — хочете н╕. На Майдан╕ люди намагаються см╕ятися ╕ жартувати якнайб╕льше.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #51 за 20.12.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12683

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков