Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3670)
З потоку життя (6890)
Душі криниця (3703)
Українці мої... (1509)
Резонанс (1604)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЙОГО НАЗИВАЛИ «СТР╤ЛЕЦЬКИМ БОЯНОМ»…
С╕човий рух в Галичин╕ був позначений неабияким сплеском народно╖ творчост╕, саме в цей пер╕од...


ПРИСВЯТИВ ЖИТТЯ ТЕАТРОВ╤
Хрестомат╕йний автор, знайомий нам з╕ шк╕льних п╕дручник╕в – ╤ван Карпенко-Карий, нин╕...


УКРА╥НСЬКИЙ МОЙСЕЙ – МИТРОПОЛИТ ШЕПТИЦЬКИЙ
Духовна велич укра╖нського Мойсея – митрополита Шептицького – безц╕нний дар нашого...


НЕ СТАЛО ВАДИМА РО╥КА…
11 вересня п╕шов з життя Вадим Михайлович Ро╖к, син кримсько╖ укра╖нсько╖ вищивальниц╕-геро╖н╕...


МИРОСЛАВ МАМЧАК: ПАМ'ЯТ╤ ВАЛЕР╤Я ГРОМЦЕВА
7 вересня 2020 року в соц╕альних мережах поширилася зв╕стка, що у ╕зра╖льському м╕ст╕ Хайфа помер...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#50 за 13.12.2013
ЯК Д╤ТЯМ В╤ДДАСИ УСЕ НАЙКРАЩЕ, ТО Й САМ СЯГНЕШ НОВО╥ ВИСОТИ!

Вчителько моя...

«Учитись важко, а учить — ще важче. Але не мусиш зупинятись ти.
Як д╕тям в╕ддаси усе найкраще, то й сам сягнеш ново╖ висоти!» —
таке педагог╕чне кредо Олени Микола╖вни ЧУМАКОВО╥, вчителя укра╖нсько╖ мови та л╕тератури с╕мферопольського НВК «В╕дкритий косм╕чний л╕цей» ╕мен╕ Г. Т. Берегового, котра нещодавно була визнана кращим учителем-укра╖н╕стом м╕ста у конкурс╕ «Учитель року — 2014». «Кримська св╕тлиця» днями зав╕тала у гост╕ до навчального закладу з такою незвичайною назвою.
Ми й ран╕ше знали ╕ розпов╕дали у «Св╕тлиц╕», що у «косм╕чн╕й школ╕» трудиться багато талановитих педагог╕в, котр╕ пост╕йно здобувають перемоги у р╕зних м╕ських, республ╕канських ╕ всеукра╖нських конкурсах, п╕дн╕маючи сво╖ми досягненнями престиж школи на все вищу — в╕дпов╕дно назв╕! — орб╕ту. Наприклад, Людмила Олекс╕╖вна Фурсова — переможниця профес╕йного конкурсу «Вчитель року» в ном╕нац╕╖ «Укра╖нська мова» всеукра╖нського туру в 2005 роц╕, а В╕ктор╕я Володимир╕вна Члек – республ╕канського в 2010-му. Зрозум╕ло, що у таких учител╕в ╕ учн╕ в╕дпов╕дн╕ — переможц╕ предметних ол╕мп╕ад та традиц╕йних вже в Криму конкурс╕в «Ми — д╕ти тво╖, Укра╖но!», «Змагаймось за нове життя!» та багатьох ╕нших.
╤ ось цього року в «косм╕чн╕й галактиц╕» школи засяяла, як висловилася директор З╕нов╕я Володимир╕вна Н╕колова, нова педагог╕чна «з╕рка» — Олена Микола╖вна Чумакова, котра, як ми вже пов╕домляли, впевнено здобула перше м╕сце у м╕ському етап╕ Всеукра╖нського конкурсу «Вчитель року» в ном╕нац╕╖ «Укра╖нська мова».
Стати вчителькою Оленка мр╕яла ще з╕ шк╕льних рок╕в, бо мала з кого брати приклад: у школ╕ № 3 селища Нижньог╕рського працювала вчителем укра╖нсько╖ мови та л╕тератури ╖╖ мама ╢вген╕я ╤ван╕вна Босова. Д╕вчинка захоплювалася ц╕кавими уроками, хот╕ла бути схожою на свою маму. Вступила до Тавр╕йського нац╕онального ун╕верситету на спец╕альн╕сть «Укра╖нська мова та л╕тература», ╕ вже з третього курсу, складаючи ╕спити екстерном, почала вчителювати у В╕дкритому косм╕чному л╕це╖.
Напевне, так ╕ ма╓ бути, що д╕ти, ув╕бравши все найкраще в╕д сво╖х батьк╕в, збагатившись ╖хньою мудр╕стю ╕ житт╓вим досв╕дом, ╕дуть уперед. Коли вчителювала мама, не було тако╖ комп’ютеризац╕╖, ╤нтернету, тих ╕нновац╕йних методик, якими оперують сучасн╕ педагоги ╕ що використову╓ тепер у робот╕ Олена Микола╖вна. Зокрема, так зван╕ групов╕ технолог╕╖, зор╕╓нтован╕ на особист╕сть учня. Вчителька переконана, що робота учн╕в у груп╕ розвива╓ навички сп╕лкування, сп╕вроб╕тництва, комун╕кабельност╕, вчить сп╕впрацювати, разом досягати результату, бути в╕дпов╕дальними, толерантними, доходити сп╕льного р╕шення демократичним шляхом. У групов╕й навчальн╕й д╕яльност╕ формуються гуманн╕ якост╕ особистост╕ та вм╕ння жити в колектив╕. А найважлив╕ше у груповому навчанн╕, вважа╓ Олена Чумакова, — це створення комфортних умов для сп╕лкування, формування культури полем╕ки, вм╕ння оц╕нювання ╕ самооц╕нювання.
Нещодавно Олена Микола╖вна провела для колег в╕дкритий урок з укра╖нсько╖ мови на тему: «Прикметник як частина мови», на якому використала так╕ ╕нновац╕йн╕ методи та прийоми навчання, як розумовий штурм, блок-опора, метод «Прес», л╕нгв╕стична ф╕зкультхвилинка, метафоричний в╕рш та ╕нш╕.
«Навчаючи — вчусь» — так називалося одне ╕з завдань. Кожна група учн╕в отримала завдання – вивчити певний розд╕л теми за п╕дручником ╕ пояснити учням ╕нших груп. Тож частина школяр╕в з’ясовувала загальне значення прикметника ╕з прикладами; ╕нша група – досл╕джувала морфолог╕чн╕ ознаки, добирала приклади; ще одна команда визначала синтаксичну роль, наводила власн╕ приклади.
Представники в╕д кожно╖ групи презентували сво╖ досл╕дження ╕ на основ╕ отриманих знань складали так звану блок-опору. А пот╕м, щоб закр╕пити теоретичний матер╕ал, учн╕ ставили запитання з теми сво╖м однокласникам. Ось так гуртом ╕ вчилися!
Звичайно ж, ми попросили Олену Микола╖вну розпов╕сти про урок, який прин╕с ╖й перемогу в конкурс╕ «Вчитель року».
— Мен╕ д╕сталася тема — написання не з д╕╓присл╕вниками, — розпов╕да╓ О. М. Чумакова. — Я запропонувала учням 7 класу школи № 30 зд╕йснити з╕ мною подорож нашим — тод╕ ще ос╕нн╕м Кримом. На кожному етап╕ в╕ртуального туристичного походу на «мандр╕вник╕в» чекали випробування. Спершу ╖м потр╕бно було в св╕й «рюкзак» покласти найнеобх╕дн╕ше: завдання, як╕ вони перед собою ставлять, а ще написати на аркуш╕, чого вони оч╕кують в╕д в╕ртуального турпоходу. Усе нове й ц╕каве д╕ти повинн╕ були записувати у «Пут╕вник туриста». Вирушаючи у пох╕д, учн╕ мали розробити певний туристичний маршрут, на якому вони повинн╕ були ознайомитися з правилами написання не з д╕╓присл╕вниками.
П╕сля такого вступу-╕нструктажу д╕ти вирушили у Кримськ╕ гори. Щоб д╕статися запов╕тно╖ мети — вершини — потр╕бно бути не лише сильними ╕ витривалими, але й розумними. Кожне завдання — крок уперед. Учням потр╕бно було правильно записати речення, в яких зустр╕чалися д╕╓присл╕вники з не.
А тод╕ маршрут прол╕г до моря. Воно хоч ╕ ос╕нн╓, прохолодне, але ж можна посид╕ти на берез╕, послухати плюск╕т хвиль, побудувати замки з п╕ску — про це йшлося у п╕дготовлених реченнях, де д╕тям потр╕бно було зам╕нити вид╕лен╕ д╕╓присл╕вники синон╕мами з не.
Була й обов’язкова ф╕зкультхвилинка з в╕дпочинком б╕ля вогнища та «зоряним дощем»-аплодисментами. Також д╕тям було продемонстровано презентац╕ю з╕ зн╕мками чудових кримських м╕сць, як╕ користуються найб╕льшою популярн╕стю у турист╕в. Але й тут наш╕ «мандр╕вники» не гаяли часу: ╖м було запропоновано кодований диктант, тобто на фон╕ слайд╕в про Крим були написан╕ слова, як╕ учн╕ мали записати в сво╖ «пут╕вники» в╕дпов╕дно до правил — разом чи окремо.
А ще учн╕, використовуючи надан╕ д╕╓присл╕вники, складали речення — сво╓р╕дний зв╕т про подорож. Тод╕ зачитували ╖х ╕ найвдал╕ш╕ записували на мушлях, як╕ прикр╕пили до карти-схеми Криму.
Ось так непом╕тно подорож доб╕гла к╕нця, насамк╕нець д╕ти пригадали вс╕ ╖╖ етапи ╕ виставили соб╕ бали в картках самооц╕нювання. А жур╕ виставило найвищий бал сам╕й Олен╕ Микола╖вн╕ ╕ визнало ╖╖ урок найкращим на конкурс╕ «Вчитель року».
До слова, з╕ сво╖м п╕доп╕чним 6-Г класом Олена Микола╖вна подорожу╓ зовс╕м не в╕ртуально! Ц╕╓╖ осен╕ вони встигли вже в╕дв╕дати Парк м╕н╕атюр Криму, що у Бахчисара╖. А тор╕к побували у справжн╕с╕ньк╕й в╕йськов╕й частин╕, що знаходиться в с. Перевальне, де, до реч╕, служить чолов╕к Олени Микола╖вни — п╕дполковник Денис Чумаков. П╕д час екскурс╕╖ д╕тям показали справжню в╕йськову зброю та техн╕ку, продемонстрували ф╕льм про створення ц╕╓╖ частини ╕ розпов╕ли, що тут зн╕малися й так╕ ф╕льми, як «9 рота», «Код апокал╕псису» та ╕нш╕.
У клас╕ Олени Чумаково╖ — по-домашньому затишно. На ч╕льному м╕сц╕ — портрет Тараса Шевченка, вишитий нею власноруч, а ще «Кобзар» та коп╕╖ Шевченкових картин. Стенд з портретами в╕домих кримських письменник╕в: Олександр Губар, Михайло Вишняк, наш Данило Кононенко та його в╕рш «Земле моя». Кетяги червоно╖ калини, укра╖нський в╕ночок, вишитий рушничок — з усього видно, що господиня ц╕╓╖ шк╕льно╖ осел╕ — справжня берегиня р╕дного, народного, символ╕чного, укра╖нського.
А ще Олена Микола╖вна, як говорять ╖╖ колеги, — це усм╕хнене сонечко, яке щедро дару╓ сво╓ тепло вс╕м оточуючим. Вс╕ труднощ╕ вона дола╓ з усм╕шкою. Н╕коли не скаржиться на втому. «Я завжди дивуюся, — каже Людмила Олекс╕╖вна Фурсова, — зв╕дки у не╖ береться ст╕льки енерг╕╖ ╕ як вона все встига╓, адже, окр╕м шк╕льних д╕тей, вихову╓ ще й сво╖х двох чудових донечок — першокласницю Ярославу та трир╕чну Улянку. Вона асоц╕ю╓ться у мене з годинником, на циферблат╕ якого не 24 години, а принаймн╕ 28!».
«Усм╕шка — це в╕д щастя! — в╕дпов╕да╓ Олена Микола╖вна. — Адже я маю улюблену профес╕ю, завдяки як╕й можу реал╕зувати сво╖ знання та творч╕ зд╕бност╕. А надихають мене на творч╕сть любляч╕ донечки та чолов╕к, який розум╕╓ важлив╕сть мо╓╖ профес╕╖, в усьому мене п╕дтриму╓ ╕ допомага╓».
В╕д усього серця бажа╓мо Олен╕ Микола╖вн╕ та ╖╖ дружн╕й родин╕ здоров’я ╕ вс╕ляких гаразд╕в! А ще — талановитих, старанних, допитливих учн╕в ╕ нових профес╕йних творчих досягнень, зокрема, перемоги на республ╕канському тур╕ престижного Всеукра╖нського конкурсу «Вчитель року-2014»!

Любов СОВИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #50 за 13.12.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12657

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков