Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3670)
З потоку життя (6890)
Душі криниця (3703)
Українці мої... (1509)
Резонанс (1604)
Урок української (997)
"Білі плями" історії (1756)
Крим - наш дім (534)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (238)
Бути чи не бути? (71)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ЗЛОВ╤СНА Т╤НЬ ФЕЛЬДМАРШАЛА ГОЛОДОМОРУ НАД РОС╤╢Ю
Нещодавно у Ки╓в╕ вийшла друком книга доктора ╕сторичних наук Василя Марочка «Йосип Стал╕н...


ЗЛО ТРЕБА ПЕРЕМАГАТИ
Нещодавно в м╕ст╕ Ковел╕ на Волин╕ вийшла друком книга «╥хн╕ зор╕ не згасли».


ПОКОХАЛИСЯ НАВ╤ЧНО, ВМЕРЛИ ОДНОЧАСНО
Коли Соф╕ю Перовську розшукувала влада, пол╕ц╕╖ пов╕домили ╖╖ прикмети: “Б╕лявка,...


ВОЛОДИМИР СТЕЦЮК: СПРАВА ПЕТЛЮР╤ВСЬКО╥ ПОВСТАНСЬКО╥ ОРГАН╤ЗАЦ╤╥
28 серпня 1921 року в Жандармськ╕й балц╕ поблизу Катеринослава було розстр╕ляно 52-х актив╕ст╕в ╕...


СТЕПАН ПАВЛЮК. ЩО? ФЛОТ УКРА╥НИ? ЗАБИРАЙ!
Ми давно не бачилися, з часу анекс╕╖ Криму. М╕й давн╕й знайомий, полковник, служив у...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 06.12.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#49 за 06.12.2013
ДО ЧЕТВЕРТОГО ПОКОЛ╤ННЯ...

Голодомор не можна замовчувати, бо це трима╓ сусп╕льство в депресивному стан╕. Щоб Укра╖на стала усп╕шною державою, треба цю тему вивчити до к╕нця. На цьому наголосив директор ╤нституту сусп╕льних досл╕джень, кандидат ╕сторичних наук Володимир Панченко на прес-конференц╕╖ в Укр╕нформ╕.
«Забуття неможливе. Тему «Голодомор ╕ сусп╕льство» ми ма╓мо проговорювати з цифрами ╕ фактами до того моменту, поки це не стане безбол╕сним. Тобто не можна сказати: давайте забудемо, бо це означатиме утримання сусп╕льства в депрес╕╖, а депресивне сусп╕льство не може бути усп╕шним. Треба мати максимум ╕нформац╕╖, в╕д цього насправд╕ не в╕дбува╓ться зб╕льшення агрес╕╖, а навпаки — агрес╕я буде зменшуватися», — п╕дкреслив В. Панченко.
В╕н зазначив: сусп╕льна депрес╕я призводить до того, що людина, а в╕дтак ╕ нац╕я, не може бути конкурентоспроможною. У соц╕ально-економ╕чному сенс╕ це ╓ патернал╕зм. Це перешкоджа╓ укра╖нцям бути заповзятливими, зам╕сть того, щоб починати св╕й б╕знес, людин╕ краще ╕ти до когось працювати. Це надзвичайно шк╕дливе в╕дчуття. ╤ це в той час, коли вс╕ кра╖ни борються за те, аби в╕дсоток п╕дпри╓мц╕в був високий — тобто 70% населення повинно хот╕ти мати св╕й б╕знес.
«Голодомор ╕ призв╕в до стану, який ми спостер╕га╓мо сьогодн╕, — до неусп╕шност╕ кожно╖ нашо╖ людини ╕ нац╕╖ загалом, на в╕дм╕ну в╕д поляк╕в, чех╕в, словак╕в, як╕ не переживали цього надзвичайного ф╕зичного ╕ морального виснаження. Попри те, що у них був комун╕стичний режим, вони мали в соб╕ залишки нормально╖ св╕домост╕, в той час, як наш народ втратив цю нормальну св╕дом╕сть ╕ залишився псих╕чно хворим ╕ таким хворим ╓ на сьогодн╕», — сказав директор ╤нституту сусп╕льних досл╕джень ╕ додав, що жертви Голодомору передали сво╖ психолог╕чн╕ якост╕ вже до третього покол╕ння. В четвертому покол╕нн╕ це почина╓ зникати, ╕ цей процес можна пришвидшити. «Процес л╕кування передбача╓ заглиблення в цю проблему. Якщо людина ╕ сусп╕льство закриваються в╕д ц╕╓╖ проблеми, зам╕сть того, щоб в╕дкритися, пройти через це ╕ зрозум╕ти, — це не означа╓ вил╕ковування», — акцентував В. Панченко.
Науковий сп╕вроб╕тник ╤нституту сусп╕льних досл╕джень ╤рина Рева навела цифри з досл╕дження, в якому пор╕внюються психолог╕чн╕ властивост╕ людей, як╕ пережили Голодомор, ╕ тих, як╕ його не переживали. «В╕дчуження в╕д Укра╖ни та ╖╖ нац╕ональних ╕нтерес╕в ╓ у 63% укра╖нц╕в, як╕ постраждали в╕д голоду, цей показник наявний лише у 7% людей того ж в╕ку на територ╕ях, де Голодомору не було. Майже так╕ ж цифри стосовно укра╖нофобських настанов: у 63% укра╖нофобськ╕ настанови присутн╕ в контрольн╕й груп╕, яка пережила Голодомор, ╕ 3% — в груп╕ людей, як╕ його не переживали», — по╕нформувала вона.
╤. Рева додала, що типовою рисою постгеноцидного сусп╕льства ╓ зниження самооц╕нки, невпевнен╕сть у соб╕. Це для укра╖нц╕в ╓ властивою ╕ серйозною проблемою, як ╕ уникаючий спос╕б реакц╕╖ на конфл╕ктну ситуац╕ю — коли людина не захища╓ сво╖ ╕нтереси, самоусува╓ться ╕ чека╓, доки ситуац╕я вир╕шиться сама. «Поступово ми позбува╓мося цих рис. Але бажано докласти зусиль до подолання постгеноцидних насл╕дк╕в, тому що деяк╕ риси можуть переходити в сусп╕льн╕ настанови», — п╕дкреслила науковець.
Вона також наголосила: вкрай важливим для укра╖нц╕в ╓ позитивне переосмислення ╕стор╕╖, перегляд травматичних под╕й не з тим, аби зациклитися на тому, що ми б╕дн╕, нещасн╕, а побачити те, що ми вижили, ╕ вижили саме завдяки тому, що одн╕ люди рятували ╕нших, що люди нав╕ть у найстрашн╕ших ситуац╕ях залишалися людьми попри св╕й страх, попри те, що ╖м самим було погано.

Валентина ПАЩЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #49 за 06.12.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12636

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков