Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВЕСЕЛКА
В╕рш╕ нашого дитинства


Р╤ДНА МОВА
З дитинства мо╖ батьки навчали мене любити свою Батьк╕вщину з кв╕тучими садами, безмежними...


В╤РШ╤ НАШОГО ДИТИНСТВА. ╤ван ДРАЧ
Перша зб╕рка поез╕й ╤вана Драча «Соняшник» побачила св╕т 1962 року.


«У КОЖНО╥ ФЕ╥ БУВАЮТЬ ПРИ╢МН╤ МОМЕНТИ...»
В гостях "Джерельця" ╕з сво╖ми поез╕ями Наталка ЯРЕМА, Наталя МАЗУР ╕ Ксенислава КРАПКА


НАЙКРАЩ╤ УКРА╥НСЬК╤ МУЛЬТФ╤ЛЬМИ ВС╤Х ЧАС╤В
6 кв╕тня св╕т в╕дзначив День мультф╕льм╕в. Це свято було засноване 2002 року М╕жнародною...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2013 > Тема ""Джерельце""
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#48 за 29.11.2013
ПАМ’ЯТАТИ — РАДИ МАЙБУТНЬОГО

Упродовж м╕сяця в наш╕й Шторм╕вськ╕й школ╕-г╕мназ╕╖ проходили заходи, присвячен╕ одн╕й з найтраг╕чн╕ших стор╕нок в ╕стор╕╖ Укра╖ни — Голодомору, штучно спровокованому в 1932-1933 роках, п╕д час якого, за р╕зними п╕драхунками, загинуло в╕д 7 до 10 м╕льйон╕в укра╖нц╕в.
Ми можемо поставити соб╕ запитання: чи треба ворушити минуле, розпов╕дати молодому покол╕нню про те, що пережили наш╕ предки? ╤ в╕дпов╕мо: так! Адже якщо нема╓ ╕стор╕╖, нема╓ минулого — значить, нема╓ тепер╕шнього. Як ╕накше навчити наступне покол╕ння не робити помилок, бути гуманн╕шими ╕ уважн╕шими один до одного?..
Мета ус╕х проведених заход╕в — ознайомлювати учн╕в з траг╕чним минулим нашого народу; вчити д╕тей з повагою ставитися до ╕стор╕╖ сво╓╖ кра╖ни, ум╕ти розкривати ╖╖ як б╕л╕, так ╕ чорн╕ стор╕нки; вшанувати пам’ять м╕льйон╕в сп╕вв╕тчизник╕в, як╕ стали жертвами Голодомору; допомогти д╕тям усв╕домити необх╕дн╕сть в╕дновлення ╕сторично╖ справедливост╕, утвердження в сусп╕льств╕ нетерпимост╕ до будь-яких прояв╕в насильства.
Ус╕ класи п╕дготували класн╕ години, було проведено ╕сторичн╕ читання «Голодомор у художн╕й л╕тератур╕», оформлено стенд ╕ виставку л╕тератури «Укра╖на пам’ята╓ Голодомор 1932–1933 рок╕в». Також вшановано пам’ять жертв того траг╕чного пер╕оду «круглими столами», телемарафонами ╕ к╕нопереглядами.
Заступник директора школи Людмила Анатол╕╖вна Поскрьобишева згадала т╕ страшн╕ для нац╕╖ под╕╖, коли 8 м╕льйон╕в укра╖нц╕в було кинуто в жертву побудови радянсько╖ ╕мпер╕╖. Методами терору, смерт╕, голодомору, якими не гребували вожд╕, будувалася держава, в як╕й потр╕бно було стерти так╕ поняття, як нац╕я, укра╖нець, мова, культура. Для ╕мпер╕╖ важливим було створити новий тип радянсько╖ людини, якою легко управляти, яка не ма╓ сво╓╖ громадянсько╖ позиц╕╖, нац╕онально╖ ╕дентичност╕.
Учн╕ нашо╖ школи прочитали дек╕лька поез╕й, як╕ в╕ддзеркалювали пекельн╕ мит╕ життя наших брат╕в ╕ сестер. Слова, сказан╕ Олександрою Бухар╕ною, Верон╕кою Кучинською, Ганною Соколовою, Валер╕╓ю Поляковою, не залишили н╕кого байдужим. Кожен ╕з нас глибоко перейнявся сказаним.
Директор школи Богдан Олександрович Яковець зауважив, що якщо ми сьогодн╕ з╕бралися — значить, пам’ята╓мо, зна╓мо... Бо в нац╕╖, яка не шану╓ пам’ять жертв, не береже сво╖х геро╖в, нема╓ майбутнього.
Голодомор 1932-1933 рок╕в — трагед╕я укра╖нського народу, злочин тотал╕тарного комун╕стичного режиму проти селянства. Саме укра╖нських селян тод╕шня влада вважала ворогом номер один. Адже в укра╖нцях з д╕да-прад╕да живе в╕льний дух козацький.
За п╕драхунками фах╕вц╕в, лише Ки╖вщина втратила внасл╕док Голодомору близько п╕вм╕льйона сво╖х мешканц╕в. Навесн╕ 1933 року щохвилини помирало 17 укра╖нц╕в, щогодини — 1000, щодоби — 25000! Лише вдумайтеся у ц╕ жахлив╕ цифри!
Нам, нащадкам тих, кому пощастило вижити у страшн╕й «м’ясорубц╕» тотал╕таризму, варто не лише пам’ятати про ц╕ под╕╖, а й гордо нести у соб╕ в╕дчуття приналежност╕ до народу Укра╖ни, свято збер╕гаючи дух вол╕ та свободи у сво╓му серц╕…
П╕сля створення художньо╖ композиц╕╖ на тему Голодомору та представлення ╕сторичних факт╕в, д╕ти запалили св╕чки пам’ят╕.
Сво╖ враження в╕д побаченого учн╕ перенесуть у публ╕цистичний тв╕р та представлять на конкурс статей «Жахлив╕ стор╕нки нашо╖ ╕стор╕╖».
Переможц╕ конкурсу отримають ц╕нн╕ подарунки та почесн╕ грамоти, а найкращу статтю буде опубл╕ковано в районн╕й газет╕ та у «Кримськ╕й св╕тлиц╕».

Руслан КОНОВАЛОВ,
президент учн╕вського парламенту
Шторм╕всько╖ школи-г╕мназ╕╖

ДЗВОНИ ПАМ’ЯТ╤ Б’ЮТЬ У СКРОНЯХ…

«Голодомор 1932-1933 рок╕в – одна з найжахлив╕ших стор╕нок у нов╕тн╕й ╕стор╕╖ укра╖нського народу. Роки державно╖ незалежност╕ Укра╖ни стали часом складного усв╕домлення причин, переб╕гу та насл╕дк╕в нац╕онально╖ катастрофи укра╖нц╕в. 28 листопада 2006 року Верховна Рада Укра╖ни визнала Голодомор 1932-1933 рок╕в геноцидом укра╖нського народу», — такими словами було розпочато виховну годину, присвячену 80-й р╕чниц╕ Голодомору для учн╕в 6-А та 7-Б клас╕в, проведену 18 листопада 2013 року у Шторм╕вськ╕й школ╕-г╕мназ╕╖.
Хтось може поставити запитання: «Чи не складно учням такого в╕ку осягнути вс╕ масштаби трагед╕╖?». Але хто ж, як не ми, ╕ коли ж, як не сьогодн╕, почне усв╕домлювати себе частиною отих м╕льйон╕в замучених, замордованих голодом… Саме тому вчител╕ Шторм╕всько╖ загальноосв╕тньо╖ школи-г╕мназ╕╖ I-III ступен╕в Людмила Олександр╕вна Трунова ╕ Христина Анатол╕╖вна Стороженко з ус╕╓ю в╕дпов╕дальн╕стю п╕д╕йшли до цього питання ╕ поставили соб╕ мету – донести увесь тягар тих час╕в до вихованц╕в. Разом ╕з д╕тьми були п╕дготовлен╕ ╕нформац╕йн╕ пов╕домлення про причини, переб╕г та насл╕дки жахливо╖ трагед╕╖, назва як╕й «геноцид укра╖нського народу». Також учн╕ декламували в╕рш╕ на вшанування пам’ят╕ загиблих.
Пам’ять – неск╕нченна книга, в як╕й записано все: ╕ життя людини, ╕ життя кра╖ни. Та й багато стор╕нок вписано кривавим ╕ чорним! 1933 р╕к… Я вважаю, що учн╕, незважаючи на св╕й юний в╕к, запам’ятають цей урок надовго. Адже про Голодомор повинен знати ╕ пам’ятати кожен укра╖нець, незалежно в╕д в╕ку ╕ стат╕, бо це лихо ╓ всенародним горем.
Д╕ти дуже глибоко перейнялися почутим, а головне, зрозум╕ли, що людське життя – велика ц╕нн╕сть, хл╕б наш – це добробут кожного, тому ╖хн╕м найголовн╕шим побажанням було, «щоб н╕коли таке нещастя б╕льше не сп╕ткало жодну людину на св╕т╕!».
А на зак╕нчення хочу процитувати в╕рш з класно╖ години:

Дзвони пам’ят╕
б’ють у скронях,
╥х в╕длуння летить у вись.
33-й — страшний, голодний,
У майбутн╕м — не повторись!

Ганна СОКОЛОВА,
учениця 7-А класу Шторм╕всько╖ школи-г╕мназ╕╖

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #48 за 29.11.2013 > Тема ""Джерельце""


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12615

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков