Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4490)
З потоку життя (7295)
Душі криниця (4179)
Українці мої... (1685)
Резонанс (2178)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1851)
Крим - наш дім (1159)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (245)
Бути чи не бути? (379)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (228)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...


У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#47 за 22.11.2013
ВШАНУЙМО ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ!

Дзвони не дзвонили, коли у 1932-1933 роках люди вмирали в╕д голоду на найродюч╕ших укра╖нських землях — Наддн╕прянщин╕, в самому серц╕ Укра╖ни. В оселях, що ставали пустками без зернини, не було кому замовляти панахиду по пок╕йниках. За тих людей, що з д╕да-прад╕да жили на ц╕й земл╕, обробляли ╖╖, ростили д╕тей, а пот╕м були позбавлен╕ права скористатися нав╕ть вирощеними власноруч п’ятьма колосками, це було зроблено в наш час. Масовий голод того пер╕оду визнано навмисно орган╕зованим, викликаним св╕домими ╕ ц╕леспрямованими заходами вищого кер╕вництва союзно╖ держави ╕ республ╕ки.
У ц╕ листопадов╕ дн╕ у зв’язку з 80-ою р╕чницею Голодомору ╕ прийняттям Указу Президента Укра╖ни в╕д 19 серпня 2013 року про г╕дне вшанування пам’ят╕ його жертв ця траг╕чна стор╕нка нашо╖ ╕стор╕╖ знову була п╕днята з глибин на поверхню ╕ стала предметом обговорення в громадянському сусп╕льств╕. Як ╕ передбачено в Указ╕, плану╓ться проведення 23 листопада — у День пам’ят╕ жертв голодомор╕в — жалобних заход╕в у населених пунктах за участ╕ представник╕в орган╕в державно╖ влади, м╕сцевого самоврядування та громадськост╕, орган╕зац╕я тематичних виставок арх╕вних документ╕в, фотоматер╕ал╕в, твор╕в мистецтва та л╕тератури, а також виступ╕в творчих колектив╕в, д╕яч╕в культури ╕ мистецтв.
У Криму, населення якого також пережило голод, т╕льки на десять рок╕в ран╕ше — у початковий пер╕од встановлення радянсько╖ влади на його територ╕╖ у 1921-1922 роках, до цього часу нема╓ пам’ятного знаку його жертвам. ╤ на зас╕данн╕ Громадсько╖ ради при Рад╕ м╕н╕стр╕в Автономно╖ Республ╕ки Крим голова Укра╖нсько╖ громади Криму Владислав Хмеловський запропонував розглянути можлив╕сть ╕ визначити м╕сце для його спорудження.
Ця трагед╕я стала насл╕дком сплановано╖ конф╕скац╕╖ врожаю зернових та вс╕х ╕нших продукт╕в харчування у селян представниками радянсько╖ влади. Населення с╕л Харк╕вщини, Полтавщини та ╕нших центральних областей Укра╖ни масово вмирало в╕д голоду, а кер╕вництво кра╖ни, маючи значн╕ запаси зерна в резервах, зд╕йснювало в цей пер╕од його експортн╕ поставки, забороняло ╕ блокувало ви╖зд голодуючих людей за меж╕ республ╕ки, в╕дмовлялося приймати допомогу для них з-за кордону. Масове вбивство людей штучним голодом впродовж десятир╕ч не лише замовчувалося. Про нього взагал╕ заборонялося будь-де згадувати. Для пор╕вняння: голод на Поволж╕ у 1921-1922 роках та п╕д час блокади м╕ста Лен╕нград н╕мецько-фашистськими загарбниками в пер╕од Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни висв╕тлювався в радянських засобах масово╖ ╕нформац╕╖ та ╕сторичн╕й л╕тератур╕.
У 2003 роц╕ укра╖нський парламент назвав, а в 2006 роц╕ оф╕ц╕йно визнав Голодомор 1932-1933 рок╕в геноцидом укра╖нського народу. Це визначення п╕дтримали 24 кра╖ни св╕ту. Проте ряд пол╕тик╕в, у тому числ╕ й Криму, не под╕ляють тако╖ точки зору, аргументуючи свою позиц╕ю тим, що серед загиблих були не лише укра╖нц╕, а й рос╕яни, а голод був у той пер╕од ╕ в Укра╖н╕, ╕ в Рос╕╖. Його спричинили жорстк╕ стал╕нськ╕ методи зд╕йснення пол╕тики розкуркулення ╕ колектив╕зац╕╖.
Цей б╕ль торкнувся багатьох с╕мей незалежно в╕д ╖хньо╖ нац╕ональност╕. У багатьох кримських родинах ╓ ще жив╕ очевидц╕ тих жахливих под╕й, яким дивом вдалося врятуватися. Вони розпов╕дають нам, нин╕шн╕м покол╕нням, про так╕ нелюдськ╕ муки людей ╕ в╕дчай, про як╕ не прочита╓ш у жодному п╕дручнику ╕стор╕╖. ╤ хоч у ц╕╓╖ трагед╕╖ був пол╕тичний п╕дтекст, на зас╕данн╕ Громадсько╖ ради закликали представник╕в об’╓днань громадян, нац╕онально-культурних товариств та орган╕зац╕й не переходити на нац╕ональн╕ ор╕╓нтири там, де вирок жертвам вин╕с голод.
Просто запал╕мо 23 листопада о 16-╕й годин╕ св╕чки ╕ разом з ус╕╓ю Укра╖ною хвилиною мовчання вшануймо пам’ять померлих ╕ животворному образу хл╕ба вклон╕мося. Хай в╕н завжди буде у вс╕х нас на стол╕!

Валентина НАСТ╤НА

Жалобн╕ заходи в С╕мферопол╕ ╕з вшанування пам’ят╕ жертв Голодомору-геноциду 1932-1933 рок╕в в Укра╖н╕ в╕дбудуться 23 листопада б╕ля пам’ятного знаку перед буд╕влею Укра╖нсько╖ православно╖ церкви Ки╖вського патр╕архату (вулиця Севастопольська, 17-А). ЗБ╤Р О 15.00. ПОЧАТОК О 15.30.

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #47 за 22.11.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12566

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков