Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 15.11.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#46 за 15.11.2013
КНИГА, ВЛАДА ╤ МЕД╤А

Книгосв╕т

Ми живемо з мр╕╓ю про чудеса ╕ дума╓мо, що знайти ╖х можна далеко за морями-океанами. А вони можуть бути зовс╕м близько, поряд, варто т╕льки взяти в руки чудово ╕люстровану книжку «Казка про золоту крапельку» одного з нових на книжковому ринку Укра╖ни видавництва п╕д назвою «12», ╕ краплинка добра прийде в ваш д╕м. А якщо дотримуватися принципу «Живи читаючи», то ╕ множитися йому в╕д к╕лькост╕ прочитаних книг, перетворюючись у знання, що дають практичн╕ вм╕ння, профес╕ю та ╖╖ продукт з ус╕ма випливаючими економ╕ко-ф╕нансовими результатами ╕ духовними ц╕нностями.
Про цей ланцюжок ╕ шлях людини в╕д першо╖ тоненько╖ дитячо╖ книжечки, де мало тексту ╕ багато яскравих малюнк╕в, до п╕дручник╕в ╕ товстих серйозних наукових видань мен╕ думалося, коли я проходила в╕д одного презентац╕йного стенду до ╕ншого з викладеними рядами нових, з ароматом св╕жо╖ фарби книг майже тридцяти видавництв з Укра╖ни, Криму та Рос╕╖ на ╤ Кримському м╕жнародному книжковому форум╕, що з 7 до 10 листопада в╕дбувся в курортному комплекс╕ «Золотий колос» в Алушт╕. В╕н орган╕зований ╕ проведений Республ╕канським ком╕тетом АРК з ╕нформац╕╖ при п╕дтримц╕ Державного ком╕тету телебачення ╕ рад╕омовлення Укра╖ни, Укра╖нсько╖ асоц╕ац╕╖ видавництв ╕ книгорозповсюджувач╕в.

П╤ВОСТР╤В СКАРБ╤В ДЛЯ ЧИТАННЯ

На форум при╖хали автори ╕ видавц╕, представники книготоргових орган╕зац╕й, б╕бл╕отек, вищих навчальних заклад╕в, у тому числ╕ укра╖нськ╕ письменники Андр╕й Курков ╕ Богдан Колом╕йчук (Ки╖в), Платон Бес╓д╕н (Севастополь), в╕дома рос╕йська письменниця, автор авантюрних детектив╕в Тетяна Полякова, дитяч╕ поети з Криму Л╕д╕я Огурцова та Юр╕й Поляков.
Проведенням цього форуму в рамках п╕дписаного в червн╕ нин╕шнього року Президентом Укра╖ни В╕ктором Януковичем Указу про надання державно╖ п╕дтримки книговидавцям ╕ популяризац╕╖ читання в Укра╖н╕ Крим п╕дтверджу╓ св╕й статус авторитетного майданчика для м╕жнародних сам╕т╕в, конференц╕й, — сказав, звертаючись до учасник╕в ╕ гостей свята книги, Пост╕йний Представник Президента Укра╖ни в АРК В╕ктор Плак╕да. – Ми спод╕ва╓мося, що форум стане традиц╕йним м╕сцем зустр╕ч╕ пров╕дних л╕тератор╕в, видавц╕в ╕ пол╕граф╕ст╕в, книз╕ буде повернуто заслужену увагу читач╕в, а наш╕й держав╕ – ╕м╕дж найб╕льш читаючо╖ в св╕т╕, якою вона була в недалекому минулому.
Презентац╕я представниками видавництв сво╓╖ продукц╕╖ перетворилася в парад друку з таким яскравим фе╓рверком кольорових обкладинок, в╕д якого в д╕тей загорялися оч╕, а перел╕к видань для дорослих включав десятки найменувань художньо╖ ╕ науково╖ л╕тератури р╕зного формату в╕д м╕н╕атюрних кишенькових до коштовно оформлених подарункових книг, ун╕версальн╕ дов╕дники, карти, календар╕, випущен╕ в Ки╓в╕, Москв╕, С╕мферопол╕, Харков╕, Луганську та ╕нших м╕стах. С╕мферопольська друкарня «Таврида», наприклад, збер╕гаючи стар╕ традиц╕╖ та осво╖вши нов╕ технолог╕╖, всю продукц╕ю випуска╓ лише з еколог╕чно чисто╖ сировини, застосову╓ ╕ндив╕дуальний п╕дх╕д до кожного кл╕╓нта, гнучк╕ умови оплати ╕ прийнятн╕ строки виготовлення книг високо╖ якост╕. ╥╖ дев╕з: «Ми наповню╓мо життя барвами».
— Я — кримчанин, 28 рок╕в працюю в осв╕т╕, а подивився на в╕трини з виданнями про Крим ╕ зрозум╕в, що н╕чого не знаю про нього, — сказав голова Пост╕йно╖ ком╕с╕╖ Верховно╖ Ради АРК з осв╕ти, науки, у справах молод╕ та спорту Валер╕й Косар╓в. – Читати! Це головний висновок, який я зробив для себе на форум╕.
А представники журналу «Полуостров сокровищ» з при╓мн╕стю пов╕домили, що кого б вони не запитали на виставц╕ про сво╓ видання, вс╕ його добре знають ╕ отримують з нього багато ц╕каво╖ ╕ корисно╖ ╕нформац╕╖. Це ╓диний в Укра╖н╕ усп╕шний рег╕ональний журнал.

МОСТИ СП╤ВРОБ╤ТНИЦТВА

Яким би досконалим мистецьким витвором не була книга, як╕ б ц╕нн╕ згустки знань не були в н╕й акумульован╕, вона ╓ ще й предметом продажу, а отже, залежить в╕д ус╕х вплив╕в ринкових механ╕зм╕в, кон’юнктури попиту ╕ пропозиц╕╖, ц╕ни ╕ реклами. Як по╓днати ц╕ ф╕нансов╕ розрахунки з необх╕дн╕стю читання як ╕нструментом засво╓ння з дитячих рок╕в знань, формування св╕домост╕, ╕нтелектуального та культурного обличчя людини? Про це на конференц╕╖ «Книга, влада ╕ мед╕а» за участ╕ представник╕в рег╕ональних орган╕в влади, видавничого б╕знесу та засоб╕в масово╖ ╕нформац╕╖ говорили:

Олександр Афон╕н, президент Укра╖нсько╖ асоц╕ац╕╖ видавц╕в ╕ книгорозповсюджувач╕в: — До 1991 року оп╕ку над книгою у зв’язку з ╖╖ високою м╕с╕╓ю в сусп╕льств╕ зд╕йснювала держава. Однак з переходом на ринков╕ засади господарювання вона почала б╕льше працювати з матер╕альними ресурсами, а книгу було в╕дпущено у в╕льне плавання. ╤ через двадцять рок╕в невтручання з’ясову╓ться, що книговидавництво в Укра╖н╕ скоротилося до таких м╕зерних тираж╕в ╕ катастроф╕чних показник╕в читання книг, що в ╢вроп╕, до асоц╕ац╕╖ з якою ми готу╓мося, нам робити н╕чого.
 Не хл╕бом ╓диним живе людина. ╤ створювати розумного, профес╕йного фах╕вця – також завдання книги. Ск╕льки в нас ран╕ше видавалося об’╓мних л╕тературно-художн╕х журнал╕в! Багато. З рад╕стю в╕таю вих╕д трьох номер╕в журналу «Крим» Кримсько╖ республ╕кансько╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни. Кожен з них я прочитав в╕д першо╖ до останньо╖ стор╕нки. Однак це крихти, крапля в мор╕. Нам сьогодн╕ необх╕дно об’╓днати зусилля, щоб повернути книгу в сусп╕льство.

Тетяна Демченко, начальник в╕дд╕лу видавничо╖ д╕яльност╕, книгорозповсюдження та виставок Державного ком╕тету телебачення ╕ рад╕омовлення Укра╖ни: — Зг╕дно з Указом Президента Укра╖ни ми розробили програму, яка повинна стати важливим важелем у нарощуванн╕ найменувань ╕ тираж╕в укра╖нсько╖ книги. Нин╕ вона перебува╓ на узгодженн╕ в М╕н╕стерствах ф╕нанс╕в та економ╕ки. Про конкретн╕ цифри державно╖ п╕дтримки говорити ще рано. В╕домо лише, що ╕з запропонованих нами 16 пункт╕в залишено 9. Однозначно п╕дтриму╓ться читання як поняття, а про випуск книг та ╖хню рекламу повинн╕ подбати сам╕ видавництва. Якщо ╕нформац╕я про книгу зазвучить на телебаченн╕ та рад╕о, публ╕куватиметься в прес╕, то ╕ ставлення до не╖ буде зм╕нюватися на краще. А ми, як владн╕ структури, повинн╕ усунути вс╕ гальма, що заважають у ц╕й робот╕.

Альона Плак╕да, м╕н╕стр культури Автономно╖ Республ╕ки Крим: — Книга ╓ ╕ буде завжди в сусп╕льств╕, незважаючи на прих╕д у культуру та б╕бл╕отечну справу нових сучасних цифрових технолог╕й. Одного разу п╕д час проведення заходу в б╕бл╕отец╕ зникло св╕тло. Погасли без електричного струму екрани мон╕тор╕в, однак ми не роз╕йшлися, а продовжили розмову про основний предмет роботи б╕бл╕отекар╕в — книги.
Стратег╕╓ю розвитку Криму передбачено вдосконалення мереж╕ та модерн╕зац╕ю б╕бл╕отечних заклад╕в з метою не лише популяризац╕╖ читання, а й надання абонентам ╕ в╕дв╕дувачам для користування вс╕х джерел ╕нформац╕╖ на паперових та електронних нос╕ях. Нам вдалося за останн╕ роки створити б╕льше п’ятдесяти ╤нтернет-центр╕в, розробити сво╖ сайти ╕ набути в╕ддалених користувач╕в ╕нформац╕╖ та оцифрованих книг.
Культуру читання допомагають розвивати конкурси читц╕в поез╕╖, поставлен╕ за книгами спектакл╕, а орган╕зац╕я письменницьких десант╕в у райони п╕вострова да╓ можлив╕сть д╕тям уперше в сво╓му житт╕ зустр╕тися з л╕тераторами, почути в ╖хньому виконанн╕ авторськ╕ в╕рш╕ ╕ самим продемонструвати перед ними сво╓ вм╕ння ╖х декламувати.

Костянтин Антипов, ректор Московського державного ун╕верситету друку ╕м. ╤вана Федорова: — Книга повинна бути обов’язково збережена як основний ╕нструмент соц╕ал╕зац╕╖ людини ╕ дитини. Однак анал╕з помилок, допущених в останн╕ десятир╕ччя в книговидавництв╕, змушу╓ мене зробити репл╕ку про настання епохи «цифрово╖ ╕стер╕╖». Проблему читання ми п╕дм╕нили проблемою доступу до книг в ╤нтернет╕, не забезпечивши ╖хн╕м творцям захисту авторських прав. Недобросов╕сне коп╕ювання в електронному пол╕ позбавля╓ автор╕в отримувати за св╕й труд оплату, а без цього контенту вони йдуть з книжкового ринку. ╤ до того часу, поки держава ╕ в Рос╕╖, ╕ в Укра╖н╕ не в╕зьме на себе функц╕й боротьби з п╕ратством у виданн╕ книг, як ╕ в музиц╕, ситуац╕ю нам не нормал╕зувати.

Микола Кузьм╕н, генеральний директор Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру: — Що таке книга? З точки зору ╕нформац╕╖ це – стратег╕чний ресурс. Книги живуть роками, отже, ╕ ступ╕нь ╖хнього впливу на людей глибший в╕д щоденного потоку новин. Вони стають частиною ╖хнього внутр╕шнього св╕ту, можуть впливати на майбутн╓ кра╖ни та ╖╖ потенц╕ал. Для Криму з його пол╕культурним складом населення ╓ важливою проблема м╕жнац╕ональних в╕дносин, ╕ перекладна л╕тература може допомогти людям р╕зних нац╕ональностей зрозум╕ти культуру, почуття ╕нших народ╕в. Кажуть, ск╕льки ти зна╓ш мов, ст╕льки ти – людина. Нами напрацьований досв╕д у виданн╕ двомовних книг. Крим завжди був м╕сцем, яке приваблювало письменник╕в. Тут творили Пушк╕н, М╕цкевич, Леся Укра╖нка, Чехов. ╤ щоб цей процес тривав ╕ дал╕, книжковий форум з його ╕нтелектуальним ресурсом може стати ефективним ╕нструментом для просування ╕м╕джу нашо╖ кра╖ни в св╕т╕, який поки що забезпечують на м╕жнародн╕й арен╕ в основному футбол╕сти. А це – однобокий п╕дх╕д.
Усв╕домлене життя людини розпочина╓ться тод╕, коли вона прочита╓ свою першу книжку. Це в╕дбува╓ться в ранньому дитинств╕, ╕ в Харков╕ ряд видавництв, зокрема «Ранок», взяв шефство над дитячими будинками. З ╕н╕ц╕ативи м╕сцевих жител╕в проводяться акц╕╖ «Подаруй книгу». Нин╕ тут завершуються видавнич╕ роботи над випуском книги-розмальовки «Дива Слобожанщини», яку 19 грудня, в день Святого Миколая, буде подаровано вс╕м учням першого та другого клас╕в област╕. Для популяризац╕╖ читання практикуються ви╖зди книжкових магазин╕в у м╕сцевост╕, де вони в╕дсутн╕, а за програмою соц╕ально значущо╖ л╕тератури нещодавно був виданий альманах про бо╖ на територ╕╖ област╕ в роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни з фотозн╕мками ╖╖ учасник╕в-харк╕в’ян. Це сво╓р╕дна невелика в╕йськова енциклопед╕я.
135 найменувань книг р╕зно╖ тематики привезли на кримський форум представники Волинсько╖ обласно╖ державно╖ адм╕н╕страц╕╖. Серед них багато ╕сторичних, у тому числ╕ ╕стор╕я написання Пересопницького ╢вангел╕я, на якому присягають Президенти Укра╖ни в день ╕навгурац╕╖, видана до його 450-р╕ччя. Тут п’ятий р╕к посп╕ль реал╕зу╓ться рег╕ональна програма п╕дтримки видання книг м╕сцевих автор╕в. Тор╕к, наприклад, на вид╕лен╕ владою 75 тисяч гривень було випущено 35 книг загальним тиражем понад 50 тисяч прим╕рник╕в, як╕ поповнили фонди б╕бл╕отек област╕.
— У нас нема╓ проблем з виданням книги, а от як донести ╖╖ до читача! — сказав мен╕ кер╕вник одного з волинських видавництв п╕д назвою «Ключ╕» Дмитро Головенко.
З ц╕╓ю метою тут зд╕йсню╓ться ╕нформац╕йний супров╕д видавничих новинок у мед╕а, зокрема, в передачах «Мистецька крамниця» ╕ «Д╕алоги» Волинсько╖ обласно╖ телерад╕окомпан╕╖, в яких беруть участь школяр╕ та студенти. В еф╕р╕ рад╕о «FМ» звучить анотац╕я про них для вод╕╖в ╕ пасажир╕в у дороз╕. А волинськ╕ першокурсники вищих навчальних заклад╕в кожного року отримують по книз╕ в подарунок за програмою «Я – дитина Укра╖ни».
Коли перед екраном с╕да╓ дивитися програми Державно╖ телерад╕окомпан╕╖ «Крим» юний глядач, у багатьох передачах як приз ╖╖ учасникам вруча╓ться книга чи квиток у театр.
— Таким способом ми можемо популяризувати книги по телебаченню, — говорить головний редактор творчого об’╓днання авторських програм ДТРК «Крим» Володимир ╤жболд╕н, — бо на них, як ╕ на будь-який ╕нший товар, поширю╓ться закон про рекламу.
Автори книг – поети ╕ проза╖ки бувають частими гостями в передачах «Галерея мистецтв», «Тема дня», у випусках новин, п╕дкреслюючи, що вс╕м кращим у соб╕ ми зобов’язан╕ книгам. Вони дають фору будь-кому на сто ход╕в уперед.
Учасники форуму називали три больов╕ точки, як╕ держава повинна сьогодн╕ л╕кувати, щоб створити захищений ╕ водночас в╕дкритий нац╕ональний книжковий ринок. По-перше, б╕бл╕отеки як основн╕ збер╕гач╕ книжкових фонд╕в не в╕дпов╕дають ╓вропейським стандартам; по-друге, к╕льк╕сть книжкових магазин╕в, що закриваються, б╕льша в╕д щойно в╕дкритих; по-трет╓, у пропаганд╕ читання л╕тераторами потр╕бно передбачити оплату ╖хнього про╖зду у в╕ддален╕ рег╕они кра╖ни, як це, прим╕ром, роблять уряди кра╖н ╢вропи.

ПЕРЛИНА ВИРОСТА╢ З П╤ЩИНКИ

Пор╕вняно з ╓вропейськими показниками в Укра╖н╕ дуже мало витрача╓ться кошт╕в на видання книг за державний рахунок. Наприклад, у найб╕льш сприятливому в ф╕нансовому в╕дношенн╕ 2008 роц╕ цей показник склав 2,5 в╕дсотка в╕д ╖хньо╖ загально╖ к╕лькост╕, тод╕ як нав╕ть у найб╕дн╕ших кра╖нах ╢вропи в╕н не опуска╓ться нижче 15-ти. У минулому 2012 роц╕ випущено за державним ф╕нансуванням книг на двадцять м╕льйон╕в гривень, у нин╕шньому – на десять м╕льйон╕в.
Деяк╕ найнеобх╕дн╕ш╕ д╕тям книги беруться забезпечувати спонсори. Так, завдяки ╖м сер╕я «Шк╕льна б╕бл╕отека» з художн╕ми творами за учн╕вськими програмами в╕д першого до випускного класу над╕йшла по одному комплекту безкоштовно в ус╕ загальноосв╕тн╕ заклади кра╖ни. А на благод╕йну акц╕ю «Книги, як╕ нас виховали» на ╤ М╕жнародному книжковому форум╕ в Алушт╕ одн╕╓ю з перших в ╖╖ фонд було передано книгу письменника Андр╕я Куркова з його автографом.
— Я вперше при╖хав у Крим у п’ятир╕чному в╕ц╕ ╕ в перший же день загубився в ╢впатор╕╖, — розпов╕в в╕н. – М╕л╕ц╕я мене знайшла ╕ повернула батькам. Сьогодн╕ я хот╕в би дорослим загубитися на п╕востров╕ л╕тературних музе╖в, в якого ╓ вс╕ п╕дстави стати п╕востровом живо╖ л╕тератури. Читайте, ╕ ви проживете набагато довше ╕ ц╕кав╕ше, н╕ж не читаючи. Це мо╓ власне житт╓ве спостереження.
А на думку письменниц╕ Тетяни Поляково╖, проведення под╕бних форум╕в дуже корисне для вс╕х, хто пов’язаний з книгодрукуванням ╕ книгорозповсюдженням:
— Коли створюються так╕ майданчики для сп╕лкування видавц╕в, власник╕в торгових мереж, б╕бл╕отекар╕в, журнал╕ст╕в, ефект буде обов’язково. Кр╕м того, що кожен виносить св╕й власний продукт на суд читача, це прекрасна можлив╕сть знайти нов╕ шляхи сп╕вроб╕тництва ╕ зрозум╕ти, чим же допомогти друкован╕й книз╕ не втратити, а нав╕ть розширити аудитор╕ю.
Тетяна Полякова написала 74 ╕рон╕чних романи, як╕ роз╕йшлися загальним тиражем понад 25,5 м╕льйона прим╕рник╕в. За окремими з них знято ф╕льми «Тонкая штучка» ╕ «Черта с два», сер╕али «Как бы не так» ╕ «Строптивая мишень», однак в жодному з сюжет╕в ╖╖ персонаж╕ не були в Криму. П╕сля нин╕шн╕х зустр╕чей у рамках форуму з читачами в С╕мферопол╕, Алушт╕ та Ялт╕ письменниця не виключа╓, що в ╖╖ наступних книгах, планку яких к╕льк╕сно вона п╕дняла соб╕ до ста, дуже нав╕ть ймов╕рно може з’явитися кримська сюжетна л╕н╕я.
В окремий прост╕р з ╕гровим майданчиком була вид╕лена на форум╕ дитяча книга. Для юних читач╕в в╕дбулися презентац╕╖ новинок дитячо╖ л╕тератури, мультимед╕йного продукту «Жива книга», проведено майстер-класи з малювання ╕ л╕плення та виставку-╕нсталяц╕ю за книгами дитячого поета Володимира Орлова.
За словами видавц╕в, форум був масштабним. У декого з них привезен╕ матер╕али зак╕нчилися вже першого дня, хоч розраховували ╖х на два дн╕. Але вони ╕ не ставили перед собою мету продати якомога б╕льше книг. Хот╕лося просто посп╕лкуватися з ц╕кавими людьми, обговорити можливост╕ та перспективи сп╕вроб╕тництва.
Для появи перлини в мушл╕ потр╕бно, щоб там була п╕щинка. Такою п╕щинкою для вс╕х нас ╓ книга. ╤ не читати ╖╖, за словами американського письменника Рея Бредбер╕, — це ще б╕льший злочин, н╕ж спалити. Форум зробив крок до повернення книги в сусп╕льство, сприяння розвитку укра╖нського книговидання, в╕дродження культури читання за допомогою рег╕ональних орган╕в влади.
— Крим першим в Укра╖н╕ проявив таку ╕н╕ц╕ативу. ╤ ми спод╕ва╓мося, що в цього старту буде продовження в липн╕ наступного 2014 року, — сказав голова Республ╕канського ком╕тету АРК з ╕нформац╕╖ Вадим Волченко. – А в основ╕ нашого життя завжди буде людина з╕ сво╖ми знаннями ╕ майстерн╕стю.

Валентина НАСТ╤НА

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #46 за 15.11.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12550

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков