"Кримська Свiтлиця" > #43 за 25.10.2013 > Тема "Душі криниця"
#43 за 25.10.2013
ПОЛЮВАННЯ НА СВ╤ТЛО
Поез╕я
В╕рш╕ поетеси з╕ Льв╕вщини Любов╕ Проць полюбилися нашим читачам з попередн╕х публ╕кац╕й у «Кримськ╕й св╕тлиц╕». Нагада╓мо, що Любов Проць — авторка зб╕рок поез╕й «Дубляни», «Горобина н╕ч», «Ср╕берн╕ ключ╕», «Дух ╓вшану», «Група кров╕»... Вона — член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, лауреат прем╕й ╕м. В. Симоненка, «Благов╕ст», ╕м. Р. Федор╕ва, дипломант фестивалю поез╕╖ 2001 р. у М╕лан╕ (╤тал╕я). Любов Проць — випускниця Дрогобицького педагог╕чного ун╕верситету ╕мен╕ ╤вана Франка. Працю╓ вчителькою Дублянсько╖ середньо╖ загальноосв╕тньо╖ школи Самб╕рського району на Льв╕вщин╕, у тому самому сел╕, де й народилася 28 кв╕тня 1959 року. «Поез╕╖ Любов╕ Проць — як щедр╕сть л╕та у розповн╕: з ус╕ма його плодами, кольорами, ароматами. Н╕чого штучного — все живе, природне. Упивайся красою, розкошуй! З╕ словом Люба Проць завжди на «Ви», тому все в ╖╖ творах диха╓ св╕ж╕стю ╕ новизною», — так св╕тло ╕ щиро в╕дгуку╓ться про творч╕сть сво╓╖ колишньо╖ студентки професор Дрогобицького вишу ╕м. ╤. Франка, член Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни Михайло Шалата. Нещодавно у ки╖вському видавництв╕ «Ярослав╕в Вал» побачила св╕т нова зб╕рка поез╕й Любов╕ Проць «Полювання на св╕тло». Пропону╓мо до вашо╖ уваги, шановн╕ читач╕, передн╓ слово до ц╕╓╖ книжки лауреата Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка Володимира Базилевського, що ма╓ назву «Нарощування св╕тла», та доб╕рку в╕рш╕в поетеси Любов╕ Проць.
НАРОЩУВАННЯ СВ╤ТЛА
Писання в╕рш╕в — налагодження комун╕кац╕й з╕ св╕том. Коли контакт в╕дбувся, в╕рш ста╓ приналежн╕стю поез╕╖. Це означа╓, що правда поета не лише його правда, належить не т╕льки йому. Ця, мовлячи ф╕гурально, втрата власност╕ — з найщаслив╕ших, найбажан╕ших для поета втрат. Вона — доказ, що обриву комун╕кац╕й не сталося, що мети досягнуто. Можна сказати й прост╕ше: рука натиску╓ на електроклав╕шу — ╕ спалаху╓ св╕тло. Отже, контакти в норм╕. Поез╕я — то вмикання св╕тла. ╢ прямий прив╕д для таких м╕ркувань. Нова книга Люби Проць ма╓ назву «Полювання на св╕тло». Метафора яскрава ╕ значуща. ╤стор╕я людства — то й ╕стор╕я полювання на св╕тло. Масштаби й особливост╕ цього полювання бували р╕зними. Але в ус╕ епохи за полювання на св╕тло св╕т розплачувався п╕тьмою. Розплачу╓ться й сьогодн╕. «Св╕т обертом!», «Св╕т валиться!» — чита╓мо в Люби Проць. ╤ хоч в╕рш, зв╕дки вихоплен╕ ц╕ вигуки, прив’язаний до конкретики г╕рського пейзажу, сприймаються вони в загрозливому контекст╕ глобальних катастроф. Во╕стину: В╕чно сходяться в дикому герц╕ Тьма ╕ св╕тло — б’ються до кров╕. Кожен поет, як в╕домо, висловлю╓ свою правду, отже, й правду ╕нших, по-сво╓му. Правда Люби Проць стримана. Без жодних претенз╕й на парадн╕ стро╖. Н╕ приголомшливо╖ метафорики, н╕ декоруму, н╕ п╕ротехн╕ки. Але в╕д того ╖╖ правда не переста╓ бути правдою. Про таких поет╕в писати важко. Надто перу, зор╕╓нтованому на зовн╕шн╓, показушне, яке кричить про себе. У поез╕╖ Люби Проць св╕тло мовби загнане вглиб. Воно не засл╕плю╓, але манить, притягу╓. А головне — не да╓ збитися з дороги. Це слово, яке озива╓ться якимось сво╖м чаром, лагодою душ╕ нав╕ть тод╕, коли йдеться про сумне чи й траг╕чне. Образний лад цього письма часто живиться св╕жою, точно п╕дм╕ченою деталлю. Але деталь ця не самодостатня, за нею прочиту╓ться щось глибше, важлив╕ше. Мовиться, звичайно ж, про кращ╕ в╕рш╕. Один ╕з них почина╓ться так: Вс╕х об╕йшла: кор╕вку, пса ╕ п╕ч. Мед злагоди загуснув пом╕ж нами. Кор╕вка спить. П╕ч пахка╓ димами. Пес в╕ддано спина╓ться до в╕ч... Майже ╕дил╕чна картина. Але дал╕ розгорта╓ться складна гама чутт╕в з вилущуванням рац╕онального зерна як самооскарження: «Не все так р╕вно-гладко: ще душа ╓!». ╤ — ф╕нал: А зранку все закрутиться само: Кор╕вка, пес ╕ п╕ч — ╕ так до ноч╕. А пот╕м ╕з душею — оч╕ в оч╕ — Тихесенько соб╕ гомонимо. Говорити з душею «оч╕ в оч╕» вда╓ться одиницям. Це, власне, те саме, що зауважено Плужником: «Бути щирим не вс╕м зум╕ти». Люба Проць ум╕╓ бути щирою. Аж до в╕дваги говорити незручну правду: «Могли трясти св╕тами — не зум╕ли». Це — про нас. Про нашу ╕стор╕ю. Зокрема, у нин╕шн╕й ╖╖ модиф╕кац╕╖. Став не городом Кия — городом, Де пасуться отари чуж╕. Либонь, не треба пояснювати, що йдеться про столицю залежно╖ Незалежно╖. Та якщо полювання на св╕тло продовжу╓ться, то трива╓ ╕ битва за св╕тло. Недарма ж сказано: «Б’ються до кров╕». Поез╕я Люби Проць — нарощування св╕тла. В╕д книги — до книги. Добре, що ╓ у наш╕й поез╕╖ цей голос. Вдумливий голос глибоко╖ душ╕ з глибинки.
Володимир БАЗИЛЕВСЬКИЙ
Любов ПРОЦЬ ПОЛЮВАННЯ НА СВ╤ТЛО
* * * ...Чи у не╖, скаж╕ть-но, душа ╓, Щоб носити сл╕пуч╕ шати? Бо навпомацки сонце шука╓ — Пальц╕ променям обламати. Паню в чорному дрант╕ драту╓ Все, що св╕титься. ╤скра нав╕ть! Полювання на св╕тло не всу╓: Потьмян╕ли з╕рки яскрав╕... От ╕ ма╓мо шрами на серц╕, В душах — в╕дблиски пурпуров╕... В╕чно сходяться в дикому герц╕ Тьма ╕ св╕тло — б’ються до кров╕... * * * Знову черемха димами обкурить, День блиском доточить веч╕рня гроза... Знову сус╕ди воюють за кури, За меж╕, за парт╕╖, за.., за.., за.., за... Людоньки-люди, та ж сварки ц╕ — всу╓: Т╕нь люто╖ згуби уже здоганя. Дощ напоумливо в╕чн╕сть циту╓... Т╕льки не чу╓ захрипла гризня. Журиться тяжко наш добрий Мес╕я: ╤ що то за диво? ╤ зв╕дки цей люд? Сам же колись оцю землю зас╕яв, А — жменька геро╖в ╕ пригорщ╕ юд... * * * ...глух╕ часи... Л╕на Костенко Сумно-сумно бути подорожн╕м В лют╕ холоди, у час лихий... В╕тер. Хуга. Вулички порожн╕. Десь далеко замерза╓ Кий. Тут — по горло ╕ сн╕ги, ╕ луни. М╕ж дерев, як пом╕ж б╕лих веж, Плента╓ш ногами, ледве сунеш, Сам себе вт╕ша╓ш, що — ╕деш... Де там! Де там... Тиш╕ — повн╕ вуха, А душа — в бинтах промерзлих мр╕й... Зимний часе, змилуйся, послухай: Прол╕сок один хоч в╕д╕гр╕й! Марно... Марно. Уда╓ лукаво, Що не чу╓... Чи таки — глухий?.. Витри п╕т ╕ закоти рукава, Крок зроби — ╕де назустр╕ч Кий.
КРАЙНЯ ХАТА Геть життя, забрьохане по вуха Лицем╕рством, лицед╕йством... Фе! Знову протяг в головах задмухав Б╕лу св╕чку... В чорних гал╕фе Виструнчились т╕н╕, мов солдати, ╤ на мушку — кожну св╕тлу п’ядь. ...У тинах, як в патронташах, хати В оборон╕ спокою стоять. В комини сопуть, з╕тхають стиха, Булькають узваром ╕ борщем: — Охо-хо... Не зачепити б лиха... — Щоб чогось не трапилось ╕ще... До дверей сус╕дських гостр╕ вушка Прил╕пила пл╕тка молода... «Символ щастя» — т╕тонька галушка — Св╕тик цей пихато спогляда... Благодать земна! Не треба раю Знаменит╕й хат╕ — т╕й, що скраю. * * * Вузенька стежка. Вужча в╕д вужа Дороги, що п╕рнув у чорн╕ трави. Моя земля. Та я на н╕й — чужа... ╤ серце вже любов’ю ледь кривавить. ╤де-бреде навпомацки вноч╕ Народ м╕й, на ╕мення — нев╕домий. Вже ангел-хоронитель на плеч╕ Приплющив оч╕ од важко╖ втоми. У мороц╕ морок Мойсей наш — де?.. Бо с╕╓м-с╕╓м — колоски порожн╕... Чомусь н╕як себе не в╕днайде Народ м╕й, що як в╕чний подорожн╕й. А вуж дороги зблиску╓ до в╕ч, Та вже до крику стерт╕ чорн╕ п’яти... Сичання яничар╕в зусеб╕ч: — Марко Проклятий... * * * Тут натовпи хрест╕в, невт╕шних сл╕з, З портрет╕в оч╕ св╕тять, мов перлини. Через паркан барв╕нок перел╕з — З тамтого св╕ту ут╕кач ╓диний. Перет╕ка╓ тиша через край, Горта минуле спогад тонкорукий... Тут роздуми про пекло ╕ про рай Статечно ходять, взявшись поп╕д руки. Харон на перевоз╕ — день при дн╕: Ст╕лькох уже тут в╕чним сном зморило... Ось-ось когось розбудить... Але н╕... — Ото╖ липи, що цв╕те, кадило... В╕дмаху╓ться довго в╕д бджоли Хрест рушником стареньким перетл╕лим Ох... — видихнуть притишено. — Були... — Й про нас колись. — Жили соб╕, як вм╕ли… А вм╕ли — як? — торка╓ за плече Похмуре завтра здогадом несм╕лим. Душа щемить — ╕ соромом пече: Могли трясти св╕тами — не зум╕ли... * * * Contra spem spero! ╤ була над╕я, та померла... Зам╕сть груш омр╕яних — «шиш╕». Зашиваю голочкою нерва Рван╕ рани в ледь жив╕й душ╕. Решта нерв╕в — як дроти в╕д св╕тла, Коли раптом по дощ╕ — мороз... Ватра вол╕ так ╕ не розкв╕тла, Бо не вийшов з пам’ят╕ наркоз. Ск╕льки мук! ╤ ст╕льки ж безгол╕в’я — Ще й тепер плач╕ по ╤лл╕чу... Лиш не ставмо мр╕╖ в узгол╕в’я Вилиту ╕з розпачу св╕чу. * * * Не л╕с думок — п╕сна пустеля, ╤ вище голови — лиш стеля. Нема╓ неба ╕ в помин╕ В╕д крику першого понин╕. ...╤дея... мр╕я... — то пусте! Таке воно — н╕ се н╕ те. Бадилля дн╕в соб╕ жу╓ ╤ уявля╓, що жи╓.
В ЦИРУЛЬН╤ ЧАСУ ...Примхлив╕ кучер╕, ╕ коси В╕нком довкола голови... Хтось гордо «оселедець» носить, В ╕стор╕ю п╕рнув — злови! Хтось чуб розхристаний ╕ п’яний Шпурнув п╕д ноги — впав навзнак... П╕д «нульку» стрижен╕ пахани — Оце вже наш «ф╕рмовий» знак. Он — волосиночок лиш дв╕-три — Та й т╕ посмикан╕ не раз... Як жаль: т╕ голови — мак╕три, А маког╕н — чужий указ. ╤ так — в╕ками... Може, лою Долл╓ Господь колись тайком, Щоб врешт╕ стала головою, А не порожн╕м черепком... * * * Обростав л╕потою ╕ родом, Гартував кров’ю зайшлих нож╕... ...Став не городом Кия — городом, Де пасуться отари чуж╕. * * * ...мискоборство... Л╕на Костенко Колись — борц╕, а нин╕ — «мискоборц╕». Спустили з молотка ╕ славу, й честь. Непран╕ душ╕ на прогнил╕й шворц╕ Жахають, Господи: числа ╖м несть. Не «Отче наш» молитва ╖х — «зелен╕», Не Укра╖на в жилах ╖х тече... ╤ сонце правди, сховане в кишен╕, Не попелить ╖х... Нав╕ть не пече. Знев╕рений, об╕рваний ╕ п’яний Народ м╕й при вельможому стол╕... Та пальц╕ негнучк╕ нов╕ майдани Намацують в невичахл╕й зол╕! * * * Усе — з╕ Сходу. Все — китайських рис. Та нам, нащадкам ск╕ф╕в, що до того? Вже й м╕сяць ╕╓рогл╕фом завис Над азбукою степу золотого... * * * Вс╕х об╕йшла: кор╕вку, пса ╕ п╕ч. Мед злагоди загуснув пом╕ж нами, Кор╕вка спить. П╕ч пахка╓ димами Пес в╕ддано спина╓ться до в╕ч. Та знають вс╕: розказую байки. Не все так р╕вно-гладко: ще душа ╓! У б╕л╕ ноч╕ ходить ╕ рида╓, Бо св╕т довкола — ╖й такий г╕ркий... П╕ч видиха розважливо: см╕шна! Було так завше, що душа — в облоз╕. Щоб легше стало у пут╕-дороз╕, Ковтни тепла чи спогад╕в вина... — Так-так, це правда! — пес хвостом крутне. — Ми подорожн╕ з досв╕дом — бувал╕... — Ну що ж... — пок╕рно мовить, — п╕дем дал╕, — Душа пригорне крилами мене. А зранку все закрутиться само: Кор╕вка, пес ╕ п╕ч — ╕ так до ноч╕. А пот╕м ╕з душею — оч╕ в оч╕ — Тихесенько соб╕ гомонимо. * * * ╤ знову справи штурхають п╕д б╕к, ╤ знов якусь нагальну «п╕д╕премо»... Дурний-таки на св╕т╕ чолов╕к: Гада╓, св╕т ухопить в оберемок... Я також кваплюсь. (З роду «т о г о» — теж...). Та ╕стини з╕знання ще не стерт╕: Цих клопот╕в др╕бнесеньких кортеж Тебе провадить до само╖ смерт╕. ...Вже й вогник р╕вний у тоб╕ поник, Шорстк╕ долон╕, мисл╕ сучкуват╕... ...Помию в╕кна, посаджу часник ╤, склавши руки, посиджу при хат╕. Та, скрипнувши воротами, зима Присуне мовчки, стане п╕д порогом ╤, мов свекруха прикра: що, нема Тоб╕ роботи? Вс╕лась... — зиркне строго. Сн╕гами поп╕д стр╕хи так сипне, Що ц╕лий день не роз╕гнути спини. ...╤ що ти розбалакалась? — мене Нова нагальна справа перепинить. ╤ правда: год╕ язиком плести. Хтось — роджений «в сорочц╕», ти ж — «у роб╕». Ти — б╕лка в колес╕. А спробу╓ш втекти — Те колесо промчить уже по тоб╕... * * * Стозубий, ти вгриза╓шся у душу — ╤ рвеш ╖╖, шмату╓ш, яко зв╕р. Ти в пана бавишся. Слуга тв╕й — «мушу!» Не дасть п╕ти тоб╕ наперек╕р... Бо втопчеш у багно, з╕треш на порох, П╕д ноги кинеш, спустиш на ази. Коли п╕йма╓ш — випустиш не скоро... О побуте! Молю: не загризи!
УДОСВ╤ТА Ще т╕льки п’ята. Поз╕ха╓ з╕рка Над комином в косм╕чну ненасить. Росинка др╕бно на листку тремтить. Вчорашня втома сперлась до одв╕рка... Та звуки перш╕ — молод╕, засп╕вн╕ — Шмигнули в мушлю вуха крадькома: Криниц╕ схлип глибинами вс╕ма... Скрик явора старого... Трет╕ п╕вн╕... Прочовпав Бровко в╕д хл╕ва до хати — Потяг ланцюг ╕ безпросв╕тний щем... У дверях ╜азда проскрип╕в ключем... На клапт╕ сон подертий волохатий. ...А дал╕ — як по нотах в кожн╕й хат╕, У кожному селянському двор╕... ╤ заключним акордом угор╕ — Хл╕бина сонця в неба на лопат╕. * * * Входжу в л╕тепло вечора, наче В теплу хвилю троп╕чних мор╕в. М╕сяць виплив... — Агов, небораче, Де ти спав, що жупан п╕дгор╕в? В╕н регоче: — Де зор╕ хорош╕! Т╕лом св╕тить кр╕зь чорн╕ д╕рки... Повне решето ср╕бла-порош╕ Перес╕ю╓ н╕ч на з╕рки. Жаби кумкають в тих╕м болот╕... Ну ╕ дружна болотяна рать! В теплу твань з╕рочки жовторот╕ Уп╕рнути й соб╕ норовлять. Дивен, св╕те, ╓си: жаби... зор╕... Св╕тло неба — ╕ багна без дна... ╤ простори душ╕ неозор╕, Де за в╕ху — зоря пров╕дна.
НЕД╤ЛЯ На осл╕нчику чист╕м — поб╕ля С╕рих будн╕в, де св╕тла — на дн╕, ╫речно с╕ла статечна нед╕ля — Б╕лий вузлик на ниточц╕ дн╕в. Личко св╕тле, ╕ Д╕ви Мар╕╖ — Оч╕ тих╕ (такою пиш╕ть!). Н╕жний клаптик Господньо╖ мр╕╖ Став за латочку гр╕шн╕й душ╕. В церкв╕ правиться. Т╕шаться дзвони — П╕дсолоджують Служб╕ уста... Б’╓мо байдики, бо ж не боронить Чепурушка — нед╕ля свята. Десь далеко нечесан╕ справи ╤ розхристан╕ в╕рш╕ сумн╕... Крапля меду до зг╕ркло╖ страви, Красна м╕тка на с╕р╕м сукн╕. Барви настрою — св╕ж╕ й багат╕. Спод╕ватись, що в╕чно, — дарма... П╕вник з цукру на храмов╕м свят╕: Н╕би т╕льки лизнула — й нема...
ЗЕМЛЯ Допоки сонях сонця понад нами ╤ не забитий б╕лий св╕т наглухо, Так н╕жно розмина╓мо пучками, Щоб стала нам колись легеньким пухом... * * * Село розсохлося, як д╕жа, Що в н╕й м╕сили хл╕б колись. Черств╕╓ спомин: скибка св╕жа, Як╕й великий р╕д моливсь. Та серце тьохка╓, коли я Стаю перед пор╕г весни, Бо знову ордами Батия З╕йдуть у пол╕ бур’яни. ╤ подола╓м ╖х не скоро... А що було — те загуло... Одненький д╕д ╕ баб к╕лькоро Оце ╕ все мо╓ село. Ще диха╓... Голубить зрана Шпак╕в ╕ мокр╕ спориш╕... Черешня в ягодах — мов рана, Кривава рана у душ╕. * * * Як╕ розк╕шн╕ вишиванки ╤мен село мо╓ носило! Рядочок чорним — то ╤ванки, Червоним хрестик — то Данило. На полотно життя родина Стелила рясно дол╕-взори: Мар╕я, Ганна, Катерина, Василь, Стефан, Михайло, Орест... В╕ки брели соб╕ спроквола, Та б╕гла ниточка невпинна: Петро, Павло, Андр╕й, Микола, Соф╕я, Дар╕я, Юстина... Та нин╕ — «вр╓м╓на крут╕ш╕», ╤ мода молодих полонить: Довкола Вас╕, Ван╕, М╕ш╕, Кар╕ни, Л╓ни та Альони... Гойда колисочка дитину, Принишкнув древн╕й р╕д в куточку... ...Село немов з чийогось тину Чужу поцупило сорочку.
ПЕЙЗАЖ Барви грають! Маю наймил╕шу Мить оту, що нею око марить: Запнутий зелений греб╕нь л╕су В сизу гриву грозово╖ хмари. Дах карм╕нний — мов криклива латка. (Та й вона до реч╕ на картин╕...). Голуб спурхнув — б╕лосн╕жна цятка. Небо, зв╕сно ж, виписане син╕м. Ще — ст╕жок злотистий. Скраю зр╕дка Верби укра╖нськ╕ знаменит╕. Краплями брунатного — чер╕дка М╕ниться на темн╕м оксамит╕... Свято кольор╕в! Засм╕йся, око, Навт╕шайся тою дивогрою! ...Чорним — пустка хати ненароком... Не см╕╓ться — залилось сльозою. * * * Вперше хата ночу╓ сама. М╕сяць к╕гтиком знову ╕ знову Шкряба в шибку до баби. Дарма: Б╕ла св╕чка не йде на розмову... М╕сяць к╕гтик до кров╕ здере, Жменю ср╕бла пожбурить щосили... На рипучому рот╕ дверей Цвях новенький губу закопилив. Б╕лу св╕чку украла п╕тьма — П╕д хрестом заховала нав╕ки. ...Вперше баба ночу╓ сама, Св╕т замкнувши п╕д зимн╕ пов╕ки. * * * Все звично: поле ╕ лука ╓, Ростуть хл╕ба ╕ спориш╕... Незвично: п╕сня десь блука╓ Ота, що завжди при душ╕ Була колись — ╕ ╖й св╕тила, Щоб не сп╕ткнулася, бува... А нин╕ — туга осл╕пила: Де зор╕-оч╕ — «тринь-трава»… Н╕хто не витягне тоненько, Бо — н╕мота ╕ пустота. ...На голос Н╕ни Матв╕╓нко Безкровне личко поверта. * * * Ц╕лий день орали л╕таки Небо вздовж ╕ впоперек. Несила Слухати, бо гул стояв такий — Тиша н╕жн╕ вушка затулила. Аж п╕д веч╕р стихло-в╕дгуло — Мов з╕ скрон╕ витягнули жало ...Рушником веселчиним село Голову соб╕ перев’язало.
С╤НО СУШИМО С╕но сушимо. С╕м пот╕в Ср╕блом-с╕ллю з╕йдуть на покосах, Де весною прибилася боса Переп╕лка з далеких кра╖в. С╕но сушимо. А вона Витанцьову╓ вже у сап’янцях ╤ розпушу╓ п╕р’ячко в танц╕, А нам — душу, згруб╕лу до дна. С╕но сушимо. До стебла Спритний дощ норовить промочити ╤ до нитки останньо╖ — свити... Ах, морока ╕з ним чимала! С╕но сушимо. ╤ чебрець — Королем польових аромат╕в. Руки батька — метк╕, вузлуват╕ — Копичками малюють в╕нець*. ...С╕но звезено. Ох, в╕дбол╕в Кожен м’язик в т╕й прац╕ солон╕й, За яку нам на стерт╕ долон╕ — Квасолини тверд╕ мозол╕в. * В╕нець (д╕алект.) — к╕нець, завершення роботи. * * * В╕дл╕к новий дням мо╖м розпочато — В них сонце не лл╓ться уже через край: В╕чн╕сть захряснула двер╕ за татом... Мене не пустила. Сказала: чекай! Зна╓ Господь один, ск╕льки чекати, Та т╕льки не скаже... А мовить: живи! ...Пам’ять гука╓ ╕ кличе до хати, ╤ тато назустр╕ч виходить живий... * * * Тамар╕ Севернюк Комора пам’ят╕, де на полицях — В сул╕ях, бутлях, жбанах, пляшечках, — Палахкотить, прозориться, ╕скриться Вода життя — бентежна ╕ терпка: Любовей давн╕х вистоян╕ вина, Од браги дн╕в хм╕льн╕ш╕ у стократ, Наливка весен — молода, жасминна, Цикута чорна п╕длост╕ ╕ зрад... Шухлядки, скриньки, кад╕би, коробки... В них, Боже м╕й, чого т╕льки нема! Здавалось би, життя таке коротке, А всяко╖ р╕зноти в ньому — тьма! Тут погляд╕в ясних тоненьк╕ св╕ч╕ ╤ ср╕бний пил невимовлених фраз... Ще — запахи, як╕ й на тому св╕т╕, Заплющившись, вдихатимем не раз... Тони — висок╕, вищ╕ ╕ найвищ╕... Але понад ус╕м — ос╕нн╕й сад ╤ влежаних у с╕н╕ на горищ╕ Антон╕вок найтонший аромат. * * * Ще не знають сн╕ги, що приречен╕, Та спадають з лиця що не день. Тепла крапля у довгому реченн╕ Ставить крапку промовисту: дзень! Ср╕бне горлечко лоз, що при берез╕, Криги скрег╕т, як н╕ж, полосне... Серце з ритму збива╓ться в березн╕ ╤ лоскоче не т╕льки мене. Шлях руками вигойду╓ дужими Першу валку — несе до вор╕т. ╤, жонглюючи сном ╕ калюжами, Котить сонячну риму п╕╖т. * * * Довго сн╕г розказував казки — Аж набрався сивизни в╕д селезня. ╤ сидять похнюплен╕ хатки П╕д порогом в молодого березня. Перекособочений намет Гострою бурулькою поранений. Комин димом пахка╓ в портрет Неба, що наквацяне туманами. * * * ╥х не було — ╕ св╕т осирот╕лий У кучугурах борсався, як м╕г. Не можу спати: бузьки прилет╕ли — А в гн╕здах ╖хн╕х — чванькуватий сн╕г... * * * Навала сн╕г╕в — ╕ над╕ю тонку В╕три зл╕, мов кв╕тку, стинають... Безхатьки ╕з бузьками на см╕тнику Шукають за крихтами раю. А райське життя целофаном блищить, Та погляд — мертвотно-байдужий... Життя ненад╕йна благесенька нить Х╕ба що для лютн╕ послужить. Розпуки тако╖ — н╕ п╕сля, н╕ до, — У клекот╕ плаче-рида╓... А бузько, що вижив, злетить у гн╕здо — ╤ брата-бомжа прив╕та╓. * * * З гори розб╕глися дороги (╥х назб╕галось зв╕дус╕ль!), До вуст п╕вон╕╖ вологих Припав — не в╕д╕рветься — джм╕ль. Хатки ворушаться линами У ранку невод╕ ясн╕м. Тонкими вусами-димами Нащупують шпаринки в н╕м, — Аби туди, де сонце красне ╤ щось там зблиску╓-гримить... Гр╕м прутиком блискучим лясне — Вмить поховаються дими. * * * Ляска╓ в долон╕ злива. — Де ще В╕днайшовся дощик-в╕дчайдух, Що гада╓: зливу переплеще? — Реготом заходиться лопух. В╕н п╕дставив широчезне вухо — Ловить лепет мокрих п╕дошов. Дощик лопотить. Н╕ сном н╕ духом, Що дорогу злив╕ перейшов. * * * Так╕ дощ╕ — промокли рукави ╤ в ангел╕в небесних ясн╕м хор╕. Розкисли настр╕й ╕ город... А ви, Старенький саде, теж хандрою хвор╕?.. Не б╕йтеся — минеться, позаяк П╕дуть вже завтра гост╕ довгопол╕. Отямляться р╕чки ╕ переляк, Возсяде сонце на сво╖м престол╕. Все засм╕╓ться, вт╕шиться, окр╕м Похмурих сн╕в, що ут╕кають прудко... А нин╕ вдвох ще трошки потерп╕м, В╕кно до з╕р запнувши б╕лим смутком.
Л╤ТН╤Й ДОЩ ...Коли вже нивам йшлося до плачу Й вони ламали руки у знемоз╕, Др╕бненька постать сивого дощу Зродилась раптом на сух╕й дороз╕. В╕н квапився. Все ближче... Р╕с ╕ р╕с! ╤ вже не йшов, а б╕г розкуто, поки Не став густим, високим, наче л╕с, ╤, наче л╕с, ясним та волооким. В╕н б╕г, як лось. Здавалося, от-от Крислато лупне об стар╕ Карпати! ╤ весь пташиний рад╕сний народ Його в цю мить не м╕г би наздогнати. Та враз укляк. Завмер посеред нив... ╤з лускотом гучним, як ╕ годиться, Господь в господ╕ в╕кна в╕дчинив — ╤ випурхнула вмить ╕з них жар-птиця! ...Замулений надовго щем г╕ркий. Автограф св╕жий — гусакова лапа На стежечц╕ грузьк╕й, що до р╕ки, Що нею ╜ел╜╕т дружно прочалапав.
П╤СЛЯ ГРОЗИ Минулося. У тишу вбито к╕л. Гром╕в гармати небо покотило На голови (╕ще сух╕...) тих с╕л, Як╕ обс╕ли золоте св╕тило. Ставок, мов казанок, в╕дбулькот╕в. Знетямлено сорока щось городить... ╤ зябрами тугими капуст╕в Вдихають дощ замурзан╕ городи. * * * Дом╕вка лина ╕ весла. Позирк намулу смаглявий... Вода через н╕ч п╕дросла — Лл╓ться селу за халяви. — А шляк би тя трафив! — вуйки Дружно в╕тають прибулу. ...Св╕танок, як прутик, тонкий Вивудить сонце з намулу. * * * Просохне чорний сад не скоро — П╕дплив ╕ржею р╕дних крон... Прис╕в понуро, яко ворон, М╕ж глупих ╕ глухих ворон. Кр╕зь пальц╕ дивиться на вс╕ т╕ Гучн╕ ╖х каркання стар╕... Спл╕та╓ веч╕р з т╕ней с╕т╕ При св╕тл╕ п╕зньо╖ зор╕. Сад нудиться. Не ма╓ д╕ла, Та вчора ще воно було... Впаде з небес голубка б╕ла Йому на вимокле крило. Ворони бризками — та п╕зно: Заб’╓ться в с╕тях чорна рать. ...Удвох вони, обнявшись н╕жно, П╕д ясн╕ зор╕ полетять. * * * В картинн╕й галере╖ осен╕ Душа — зчудованим дитям. Сюди так╕ майстри запрошен╕! Т╕ ╕мена соб╕ затям. ╥х барви пензлем не впокорен╕, ╥х тайна в╕к не промине! ...Шедеври, що митцями створен╕, — Лише прекрасне пох╕дне. * * * Смутну душу о так╕й пор╕, Наче пальчик вр╕заний, колишу... Гасить ос╕нь жовт╕ л╕хтар╕, Завива╓ кожен в б╕лу тишу, — Щоби не надбити ╕ щоби Не зронити нав╕ть крапл╕ сонця! ...По л╕сах похован╕ гриби. ╤ сух╕ стежки, як волоконця, Висмикнут╕ з л╕та рукава, — Далина пов’язу╓ в дорогу... А душа щемить, нап╕вжива... Та — жива, жива! ╤ слава Богу! * * * Чорн╕ й похмур╕ стар╕ будяки, Що молодими були малинов╕. Св╕т ╖м на старост╕ також г╕ркий — Мука згасання блука╓ по кров╕. Хтось там придумав: колюча душа... Зашпори в лаг╕дну душу зал╕зли: Палиц╕ довг╕ малих пастушат Люто лупили по шапках обл╕злих. Вкуп╕ м╕сили ╖м вдачу круту Мжички ╕ бур╕, худоба ╕ д╕ти... Помста солодка: зал╕зти в п’яту — Кров лоскотати ╕ стиха щем╕ти.
ПЕРЕДЗИМ’Я П╕вдень пригр╕в зем╕грований щебет, П╕вн╕ч ляка╓ зимою лихою... Щулиться щука ╕ тягне на себе Хвилю, щоб вкритися ╕з головою. Плесо озерне все в «гусяч╕й шк╕р╕», Плескоти-плюскоти вигнан╕ з раю. Б╕л╕ леб╕дки ╕ гусеньки с╕р╕ Небо розхлюпують — ╕ завмирають... * * * В╕тер пальц╕ роз╕мнув-розправив ╤ по б╕л╕м, де тепла — катма, Вугликом розтр╕пано╖ ╜ави Написав розмашисто: зима. * * * Дн╕ — гноми: куценьк╕, мал╕... Дряпне по серцю ус╕х: На чорн╕м загривку р╕лл╕ — Перший — приречений — сн╕г. В╕н знав, що загине, проте См╕ло поб╕г — ╕ доб╕г! ...По ньому в душ╕ розцв╕те Китиця б╕лих ут╕х. * * * А св╕тлячок з трави мен╕ поблимав — Й подався присв╕тити ще комусь... Порозкошую на м’яких килимах Липневих лук, до кв╕тки пригорнусь. Не хочу раю ╕ншого! У прост╕р Блаженно усм╕хнуся, потягнусь... ...А може, я на мить ╕з високост╕ Також здалася св╕тлячком комусь?.. * * * У неб╕ серця — та╓мничий спалах. Думок нашестя. Пов╕нь в╕дчутт╕в... Щоб я на мить у казц╕ побувала — Так веч╕р-ворожбит м╕й захот╕в. Наструнчила ц╕кав╕сть довг╕ вушка — Я ротик ╖й листочком затулю. ...Сьогодн╕ — бал. ╤ я там — Попелюшка. Я туфельку на сходах загублю. ╤ хоч давно в╕домо все заран╕, Життя зламало цей сюжет простий: Принц не прийшов — залишився в Афган╕... Не вийшло казки... Вечоре, прости. * * * Розбив необачно глек сам ти Поранена тиша марна... Кульбаба наст╕льно╖ лампи Цв╕те у квадрат╕ в╕кна. Та серце об╕рвану п╕сню Недужим дитям притиска: Бо╖ться, кульбабу ту п╕зню Чужа чиясь з╕рве рука... * * * Сад приголомшений сн╕гами: Та ж берез╕ль! А ви — назад... Зм╕сили б╕лими ногами До чорноти весняний сад. У р╕г баранячий скрутили Над╕╖ на близьке тепло... Сад ╕ безкрилий, ╕ безсилий — Уста судомою звело. ...Отак ╕ я. Бо що поробиш — Далеко ще блага та в╕сть, Коли в╕д першо╖ особи Душа про тебе опов╕сть. * * * Ранки ледач╕ й горласт╕: Дражнить п╕вник╕в натяк на сн╕г... Мова ос╕нн╕х контраст╕в — Найпечальн╕ша з-пом╕ж ус╕х. Ябка черлен╕, ср╕бляст╕ Котить сад почорн╕лий до н╕г... Мова ос╕нн╕х контраст╕в — Найвиразн╕ша з-пом╕ж ус╕х. Стр╕ч╕ з тобою нечаст╕, Серце в туз╕, мов з╕рка в рос╕... Мова ос╕нн╕х контраст╕в — Найбентежн╕ша з-пом╕ж ус╕х. * * * Ласт╕вки забралися останн╕ — Жаль у серц╕ стежку промете. До старого л╕хтаря у стайн╕ Тулиться гн╕здо — уже пусте... Пантрувати Мурку — без потреби: У гн╕зд╕ — п╕р’╖ночка одна... Чорний смуток лапками теребить Смужку св╕тла, витнуту з в╕кна. ...Мов ота п╕р’╖на, спогад коле, Бо за ним принишкнула зима. ...Збл╕дле серце — мов гн╕здо схололе, — Бо тебе у ньому вже нема... * * * Розлука уже в╕дбол╕ла — Мов ябко ос╕нн╓, терпка... На б╕лих шовках мого т╕ла — Твоя ненаситна рука. Жаги полум’ян╕ цитати, Що суть ╖х — медово-густа, Читають — не можуть вчитати Мо╖ спопел╕л╕ вуста. * * * Шпурну весь мотлох у вогонь, окр╕м Стареньких сн╕в, що випас круторогий... ...Думки про тебе — теч╕я Гольфстр╕м, В яку заходять мр╕╖ гр╕ти ноги. * * * Сповзаю з тями... Господи, спаси! Душа зависла над проваллям скраю. Слова тво╖ предивно╖ краси По кам╕нцю опору вибирають. Ось-ось з╕рвусь! ╤ упаду з-поп╕д Висот п╕дхмарних у тартар беззвукий... — Це не пад╕ння, люба, це — пол╕т, В якому крилами тво╖ми — мо╖ руки. * * * Без пучки звук╕в пр╕сна тиша ця, Як звична страва — без др╕бочка сол╕... З╕щулились у сн╕ дерева гол╕, ╤ гостра туга — лезом до лиця. ...Той остр╕в смутку, що в╕дкрила я, Накри╓ться посп╕шно з головою З-п╕д серця мого хвилею новою: В╕трилом вдалин╕ — тво╓ ╕м’я. * * * Кружля╓ веретено дня. Навза╓м Жбурля╓м в оч╕ гн╕вне: — Не прощу! ...╤з пальц╕в веретена вислиза╓ Блискуча нитка теплого дощу. ╥╖ п╕дхопить вицв╕ла долина ╤ зши╓ килим ╕з веселих трав. ...Чи я тоб╕ казати щось повинна?.. Нам дощ обом прелюд╕ю з╕грав.
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 25.10.2013 > Тема "Душі криниця"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12458
|