Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…


ОДЕСЬК╤ ДРУЗ╤ Т.Г. ШЕВЧЕНКА
В Одес╕ на той час мешкали друз╕ Тараса Григоровича, з якими в╕н п╕дтримував пост╕йний...


ПЕРША ЛАСТ╤ВКА УКРА╥НСЬКО╥ ПЕР╤ОДИКИ
Наш календар


ЯН НАГУРСЬКИЙ – ТОЙ, ХТО ПОСТАВ З МЕРТВИХ
П╕лот час╕в Першо╖ св╕тово╖ в╕йни був оголошений загиблим, про що в╕н д╕знався в середин╕ 1950-х...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 25.10.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#43 за 25.10.2013
ДОСВ╤Д ГЕТЬМАНА СКОРОПАДСЬКОГО КОРИСНИЙ ДЛЯ НОВ╤ТНЬО╥ УКРА╥НИ

Книжку про одного з найсуперечлив╕ших д╕яч╕в укра╖нсько╖ ╕стор╕╖ початку ХХ стол╕ття – гетьмана Павла Скоропадського – презентував на Форум╕ у Львов╕ журнал╕ст Рад╕о «Свобода» Дмитро Шурхало. ╥╖ назва – «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники». Чому автора зац╕кавила постать останнього укра╖нського гетьмана, який п╕сля державного перевороту 95 рок╕в тому на 7 з половиною м╕сяц╕в прийшов до влади, не збагатившись нею?
Досл╕дник Дмитро Шурхало пор╕вню╓ гетьмана Павла Скоропадського не з укра╖нськими пол╕тиками та ╕нтел╕генц╕╓ю того часу, а з його приятелями по служб╕ в ╕мператорськ╕й лейб-гвард╕╖ – баронами Карлом Густавом Маннергеймом ╕ Петром Врангелем, аристократами за походженням. Ус╕ тро╓ до 1917 року робили кар’╓ру не лише в арм╕╖, а й при ╕мператорському двор╕ – до 1917 року вони були людьми з╕ свити рос╕йського ╕мператора Миколи ╤╤. Однак п╕сля революц╕╖ та б╕льшовицького перевороту кожен долучився до державницьких проект╕в на ру╖нах ╕мпер╕╖, не з власно╖ вол╕ ставши державниками, а з вимог часу.
Лише Карлу Маннергейму вдалося досягти усп╕ху, в╕н став одним ╕з засновник╕в ф╕нсько╖ держави ╕ дв╕ч╕ ставав на ╖╖ чол╕ – був регентом у 1918-1919 роках ╕ президентом у 1944-1946 роках. Тим часом Павло Скоропадський зазнав невдач╕ ╕ лише 7 з половиною м╕сяц╕в у 1918 роц╕ був укра╖нським гетьманом, оголосив федерац╕ю з Рос╕╓ю, а невдовз╕ п╕д тиском повстання зр╕кся влади ╕ ви╖хав до Н╕меччини.
«Скоропадський, з одного боку, це людина, яка в пер╕од визвольних змагань 1917-1920 рок╕в найб╕льше зробила для розбудови держави. З ╕ншого боку, укра╖нський пол╕тикум його сприймав негативно, як ╕ в╕н «щирих укра╖нц╕в», як гетьман саркастично називав укра╖нських пол╕тик╕в», – зазнача╓ автор книжки.
Павло Скоропадський не зум╕в порозум╕тися з укра╖нською Центральною Радою, але знайшов сп╕льну мову з н╕мцями, союзниками УНР. На думку Дмитра Шурхала, Скоропадський зазнав невдач╕ через те, що не зум╕в знайти п╕д╜рунтя для сво╓╖ держави серед самих укра╖нц╕в, не пров╕в вибори до парламенту, звол╕кав ╕з земельною реформою. Головною проблемою Павла Скоропадського досл╕дник назива╓ те, що генерал рос╕йсько╖ ╕мператорсько╖ арм╕╖ у Скоропадському переважав над укра╖нським гетьманом.
При написанн╕ книжки автор послуговувався численними арх╕вними документами, спогадами. Тим паче, що тро╓ геро╖в залишили сво╖ спомини.
«Ц╕каво пор╕вняти було ╖хн╕ спогади. До слова, Скоропадський перш╕ спогади написав рос╕йською мовою, а Маннергейм – вже у поважному в╕ц╕, будучи етн╕чним шведом, писав шведською, пот╕м переклав ф╕нською. Дивно, але спогади багатьох учасник╕в тих под╕й донин╕ не видан╕, як ╕ документи т╕╓╖ доби, зокрема гетьмансько╖ канцеляр╕╖, як╕ призначались для внутр╕шнього об╕гу».
Зокрема, у дос╕ не виданих спогадах начальника гетьманського штабу Бориса Стеллецького описано, як при двор╕ Павла Скоропадського конкурували дв╕ парт╕╖ – пророс╕йська та самост╕йницька. М╕ж ними тривали пост╕йн╕ ╕нтриги ╕ боротьба, що так нагаду╓ нин╕шн╓ пол╕тичне життя в Укра╖н╕. Ба б╕льше, зазнача╓ Дмитро Шурхало, Павло Скоропадський, коли в 1919 роц╕ писав про те, чому захопив владу, спрогнозував розвиток под╕й в Укра╖н╕ на багато рок╕в наперед:
«Я не сумн╕ваюся, як не сумн╕вався ╕ ран╕ше, що соц╕ал╕стичн╕ експерименти неминуче привели б до б╕льшовизму, до знищення духовно╖ ╕ матер╕ально╖ культури, перетворили б нашу чудову кра╖ну на висохлу пустелю, на як╕й ╕з часом ус╕вся б знову кап╕тал╕зм. Але який!.. Не той кволий, м’якот╕лий, що живот╕в у нас дос╕, а всемогутн╕й золотий т╕лець, в ногах якого буде повзати ╕ плазувати наш народ».
Книжка Дмитра Шурхала про те, як потр╕бно вм╕ти домовлятись, як в╕дчути межу компром╕су, що актуально ╕ дос╕. «Щир╕ укра╖нц╕», як саркастично висловлювався Павло Скоропадський, не могли порозум╕тись у перш╕й половин╕ ХХ стол╕ття, хоча це було важливо для побудови держави. Нема╓ порозум╕ння ╕ на початку ХХ╤ стол╕ття, коли укра╖нська держава робить вир╕шальний виб╕р.

Галина ТЕРЕЩУК
(Рад╕о «Свобода»)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #43 за 25.10.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12456

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков