Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 04.10.2013
ЧИ НЕ КРАЩЕ FIFA ТА FARE ПОШУКАТИ НАЦИСТ╤В ╤ РАСИСТ╤В У СВО╥Х ЛАВАХ?

ТОЧКА ЗОРУ

Не стану перепов╕дати обставини, що пов’язан╕ з р╕шенням FIFA щодо проведення матчу Укра╖на — Польща у Харков╕ без убол╕вальник╕в ╕ заборони Львову проводити в╕дб╕рн╕ матч╕ чемп╕онату св╕ту аж п’ять рок╕в, – обставини ц╕ широков╕дом╕. Нагадаю лише, що льв╕вським убол╕вальникам оф╕ц╕йно закидають «к╕лька расистських ╕ дискрим╕нац╕йних ╕нцидент╕в» п╕д час матчу Укра╖на — Сан-Марино 6 вересня та «показ неонацистських банер╕в, демонстрац╕ю мавпячих вигук╕в ╕ жест╕в та нацистського салюту».
На момент написання статт╕ б╕льш детальна ╕нформац╕я в╕дсутня, але за неоф╕ц╕йними пов╕домленнями йдеться про червоно-чорн╕ прапори, про простягнен╕ вперед руки вбол╕вальник╕в, про портрети Бандери ╕ Шухевича та про банер з антикомун╕стичним гаслом англ╕йською мовою. Ходять чутки ╕ про те, що десь на трибунах пом╕тили вбол╕вальника у футболц╕ з цифрами 88 та про якусь вит╕вку футбольних фанат╕в на 88 хвилин╕ матчу. Оце ╕ все в план╕ згаданих звинувачень; те, що «ультрас» запалили к╕лька фа╓р╕в, – це вже, як то кажуть, зовс╕м з ╕ншо╖ опери. Принаймн╕ у Львов╕ н╕кого не побили, н╕кому не погрожували, претенз╕й з боку гравц╕в обох команд (у тому числ╕ ╕ ╓диного на обидв╕ зб╕рн╕ натурал╕зованого в Укра╖н╕ бразильця Едмара) нема. А от р╕шення, яке збурило м╕льйони любител╕в футболу в Укра╖н╕, ╓.
Причому р╕шення, яке начебто спрямоване проти «к╕лькох расистських ╕ дискрим╕нац╕йних ╕нцидент╕в», уже збурило в Укра╖н╕ ц╕лу хвилю в╕дверто расистських ╕ неонацистських висловлювань на ╤нтернет-форумах. Майже вс╕ вони спрямован╕ проти галичан як неповноц╕нних людей, як╕ не мають права зватися укра╖нцями ╕ взагал╕ – ходити по земл╕. Дозволю соб╕ процитувати т╕льки чи не найсумирн╕ше формулювання одн╕╓╖ з таких репл╕к, висловлених тим, хто повн╕стю п╕дтриму╓ р╕шення FIFA: «Задушив би, що жида, що бендеряку, як кота паршивого…». Отак╕ «антифашисти» в Укра╖н╕, от так╕ ╕дейн╕ союзники у св╕тово╖ футбольно╖ федерац╕╖.
В╕дтак не зайвим вида╓ться придивитися уважн╕ше до того, що для FIFA ╓ неприйнятним ╕ як╕ методи використовуються у боротьб╕ проти расизму та нацизму на стад╕онах, а також ╕ще до деяких пов’язаних ╕з цим момент╕в.

Червоно-чорн╕ прапори та злов╕сний нац╕онал╕зм

Найперше сл╕д зауважити: у пам’ятках для вбол╕вальник╕в, оприлюднених ЗМ╤ напередодн╕ ╢вро-2012 ╕з посиланнями на ╓вропейську футбольну федерац╕ю (UEFA) та антирасистську футбольну орган╕зац╕ю ╢вропи (FARE), на стад╕онах Укра╖ни та Польщ╕ було заборонено використовувати свастики, кельтськ╕ хрести, атрибутику Ку-клукс-клану, символи низки радикальних орган╕зац╕й – в╕д неформального руху Blood&Honour до рос╕йського «Слов’янського союзу», бойов╕ прапори кайзер╕всько╖ Н╕меччини тощо. Ан╕ портрет╕в Бандери ╕ Шухевича, ан╕ червоно-чорних прапор╕в, ан╕ символ╕ки див╕з╕╖ «Галичина» там не було. Вперше масова укра╖нська аудитор╕я побачила новий перел╕к заборон лише постфактум – на телеканал╕ «Футбол» у випуску в╕д 21 вересня цього року. Якщо це назива╓ться «чесною грою», то що ж тод╕ ╓ грою безчесною?
Та придивимося уважн╕ше до нових заборон. Почн╕мо з червоно-чорних прапор╕в. Чому FIFA заборонен╕ т╕льки укра╖нськ╕ червоно-чорн╕ прапори? Червоно-чорн╕ прапори рос╕йського Б╕лого руху (символи «ударник╕в», як╕ йшли в б╕й п╕д гаслом: «Свобода або смерть!», а п╕сля бою влаштовували ╓врейськ╕ погроми) – це нормально, це не заборонено. Червоно-чорн╕ прапори сандин╕ст╕в чи кубинських повстанц╕в, п╕д якими знищено немало невинних людей в ╕м’я торжества тотал╕тарного соц╕ал╕зму, – теж усе ОК. Червоно-чорний ╕нтернац╕ональний прапор анарх╕ст╕в (як╕ далеко не завжди були такими в╕дносно мирними, як сьогодн╕) – норма. А от укра╖нський вар╕ант такого прапора, п╕д яким велася нац╕онально-визвольна боротьба, – це щось страх╕тливе. Панове, а чи це не банальний расизм?
 До реч╕, ледь не забув: червоно-чорний прапор ма╓ м╕сто ╢нак╕╓ве…
Але якщо вже забороняти на стад╕онах укра╖нський вар╕ант червоно-чорного прапора на п╕дстав╕ сп╕впрац╕ л╕дер╕в ОУН ╕з Н╕меччиною (до цього ми ще повернемося), то чому б не заборонити, скаж╕мо, ╕ державний прапор Рос╕╖ – адже його широко використовувала Рос╕йська визвольна арм╕я генерала Власова? Ось рядки з ╖╖ маршу:

Мы идем, над нами флаг трехцветный.
Мы шагаем по родным полям.
Наш мотив подхватывают ветры
И несут к московским куполам.

А ще власовц╕ широко використовували так званий «Андр╕╖вський прапор»…
Тепер про «нац╕онал╕зм», який також, на думку функц╕онер╕в FIFA, ╓ чимось жахливим та неприйнятним. У такому раз╕ сл╕д негайно викинути з м╕жнародних футбольних турн╕р╕в Державу ╤зра╖ль, оск╕льки вона створена ╓врейськими нац╕онал╕стами (як╕ звуться с╕он╕стами) ╕ пиша╓ться цим. Ба б╕льше – державна символ╕ка ╤зра╖лю – це с╕он╕стська символ╕ка. ╤ п╕д ц╕╓ю символ╕кою збройн╕ загони с╕он╕ст╕в воювали з британською адм╕н╕страц╕╓ю у Палестин╕! Зв╕дки ж така непосл╕довн╕сть, панове з FIFA?
Тепер про сп╕впрацю Бандери та ОУН ╕з Н╕меччиною. Була така сп╕впраця у 1939-1941 роках. Нав╕ть якщо не враховувати, що пот╕м Бандера сид╕в у нацистському концтабор╕ Заксенгаузен, а дво╓ його брат╕в загинули в ╕ншому концтабор╕ – Аушв╕ц╕, то, нагадаю, СРСР (╕ його л╕дер Стал╕н) у т╕ сам╕ роки не лише сп╕впрацював з Н╕меччиною, а й п╕дписав з нею угоду про дружбу та живив сво╖ми поставками н╕мецьку арм╕ю. Комун╕сти св╕ту у т╕ ж роки дружно таврували «м╕жнародний ф╕нансовий кап╕тал», який, мовляв, ╕ почав несправедливу в╕йну проти «миролюбно╖ Н╕меччини». Ц╕каво, чому на цих п╕дставах на стад╕онах не заборонен╕ червон╕ прапори ╕ портрети Стал╕на (режим якого, до реч╕, знищив куди б╕льше людей, н╕ж режим Г╕тлера)? ╤ ще один факт: Акт про кап╕туляц╕ю Н╕меччини 8 травня у Потсдам╕ в╕д Франц╕╖ п╕дписав генерал де Латр де Тасс╕нь╖, який у 1940-1942 роках служив режиму В╕ш╕ – мар╕онетц╕ нацист╕в. ╤, до реч╕, прапор Французько╖ республ╕ки – це також ╕ прапор нацистських пос╕пак з режиму В╕ш╕…
Як бачимо, реальна ╕стор╕я куди складн╕ша, н╕ж те, що нав’язують укра╖нцям функц╕онери FIFA, погляди яких дивним чином зб╕гаються з поглядами особисто товариша Стал╕на, нин╕шн╕х неостал╕н╕ст╕в ╕ «чек╕ст╕в» з КДБ-ФСБ.

Колективна в╕дпов╕дальн╕сть: хто був попередником FIFA та FARE

А тепер про ще б╕льш серйозн╕ реч╕. Головними методами д╕яльност╕ FIFA та FARE у боротьб╕ з проявами расизму, нацизму й правого радикал╕зму на стад╕онах були ╕ залишаються ф╕нансов╕ штрафи на т╕ чи ╕нш╕ клубн╕ чи зб╕рн╕ команди, позбавлення вбол╕вальник╕в права перебування на трибунах п╕д час м╕жнародних матч╕в та – у крайн╕х випадках – скасування результат╕в гри ╕ виключення команд ╕з боротьби за м╕жнародн╕ призи. Що стосу╓ться штраф╕в та позбавлення команд зароблених очок чи права брати участь у турн╕р╕, то це ще може бути прийнятним, але т╕льки у раз╕, якщо доведено (причому у судовому порядку), що расистськ╕ чи радикально-екстрем╕стськ╕ акц╕╖ (до реч╕, чому не довелося зустр╕чати ╕нвектив FIFA та FARE на адресу л╕вацьких екстрем╕стських груп серед «ультрас» чи неостал╕н╕сти апр╕ор╕ ╓ хорошими, а ╖хня тотал╕тарна ╕деолог╕я – правильною?) вчинен╕ учасниками команд або пост╕йними ╖хн╕ми вбол╕вальниками-фанатами. Бо ж ╕накше в╕дкрива╓ться неск╕нченний прост╕р для провокац╕й: прийшло два десятки прикуплених «т╕тушк╕в» на стад╕он – ╕ пострибало по-мавпячому у потр╕бний момент… А от карати вс╕х вбол╕вальник╕в за д╕╖ незначно╖ частини з них (при цьому б╕льш╕сть може бути не згодна з менш╕стю ╕ засуджувати ╖╖ – але що, битися на стад╕он╕? за це точно покарають команду…) – це, пробачте, зветься «принципом колективно╖ в╕дпов╕дальност╕», ╕ неправосудне застосування його до людей, особисто непричетних до тих чи ╕нших ексцес╕в, ╓ одн╕╓ю з╕ складових терористично╖ практики б╕льшовик╕в та нацист╕в.
╤ взагал╕ – це оц╕нили б нав╕ть Г╕ммлер та Бер╕я: за провини (реальн╕ чи уявн╕ – не ма╓ значення) вбол╕вальник╕в Львова покарати вбол╕вальник╕в Харкова!
Не менш ц╕каве ╕ потрактування FIFA та FARE деяких цифр як нацистських символ╕в, що теж ставиться на карб «ультрас» з в╕дпов╕дними насл╕дками. Скаж╕мо, 88 на футболц╕ розшифрову╓ться як «Heil Hitler» (H – восьма л╕тера англ╕йсько╖ абетки), 18 – як «Adolf Hitler», 28 – Blood&Honour тощо. Хоча, скаж╕мо, номер колишнього гравця «Динамо» Ал╕╓ва ╕ в ки╖вському клуб╕, ╕ в «Локомотив╕» та п╕д час оренди в «Дн╕пр╕» був саме 88… А номер 14 (теж «неонацистський символ») чи 18 ма╓ купа гравц╕в у куп╕ клуб╕в ╕ зб╕рних. То чого до них претенз╕й нема╓, а до вбол╕вальник╕в – ╓? Взагал╕-то у 1937 роц╕ в СРСР популярним заняттям було вишукування замаскованих нацистських свастик ледь не у кожному малюнку ╕ не на кожн╕й газетн╕й фотограф╕╖ – ╖х знаходили нав╕ть на с╕рникових коробках ╕ на обгортках цукерок. Насл╕дки для тих, кого оголошували винними, були сумними… То що, «антифашисти» беруть за вз╕рець методи НКВД час╕в Великого Терору?
Можуть зауважити: деяк╕ неонацистськ╕ групи справд╕ використовують цифру «88» як символ в╕дданост╕ ╕деям Г╕тлера. Але невже той факт, що деяк╕ антисем╕тськ╕ описи Досто╓вського нацисти використовували як аг╕тац╕йний матер╕ал серед пол╕ца╖в-рос╕ян, ма╓ вести до заборони книг великого письменника? Невже ╕нший беззаперечний факт – що Ва╜нер був улюбленим композитором Г╕тлера – означа╓, що ноти його твор╕в сл╕д спалити? Але ж це якраз суто нацистськ╕ (чи б╕льшовицьк╕, вони дуже схож╕) методи…
╤ що ц╕каво: мабуть, не випадково ледь не ╕деальною у сенс╕ виконання рекомендац╕й FIFA та FARE кра╖ною ╓ лукашенк╕вська Б╕лорусь. Там ви точно не побачите на стад╕онах щонайменших прояв╕в будь-чого, що можна трактувати як нац╕онал╕зм, а м╕сцева Федерац╕я футболу наполегливо порадила футбол╕стам взагал╕ не використовувати «нацистськ╕» номери. То що, хай живе найвидатн╕ший антифашист нашого часу Ляксандр Ригорич?
…Сумно, одначе, що в╕дбуваються под╕бн╕ реч╕. Що начебто цив╕л╕зован╕ ╓вропейц╕ керуються щодо Укра╖ни методами ╕ настановами, г╕дними спецслужб найбрутальн╕ших тотал╕тарних режим╕в. Що значне число користувач╕в ╤нтернету ставить запитання: а чи не пов’язан╕ напряму п╕дписана 14 вересня цього року спонсорська угода м╕ж «Газпромом» ╕ FIFA – й упереджен╕сть (м’яко кажучи) останньо╖ щодо Укра╖ни. Що контрольоване «донецькими» кер╕вництво Федерац╕╖ футболу Укра╖ни дба╓ не про нац╕ональн╕ ╕нтереси й нац╕ональну г╕дн╕сть, а про щось зовс╕м ╕нше. Що на Заход╕ таке значне число «корисних ╕д╕от╕в» (В. Лен╕н), готових д╕яти в ╕нтересах Кремля, нав╕ть не усв╕домлюючи цього. ╤ так дал╕, ╕ таке ╕нше. Але, попри сум, сл╕д зц╕пити зуби та йти вперед, не даючи можлив╕сть жодним зовн╕шн╕м ╕ внутр╕шн╕м силам використати цю навколофутбольну ситуац╕ю для нагн╕тання анти╓вропейських настро╖в в Укра╖н╕ та антиукра╖нських – у ╢вросоюз╕ з далекосяжними ц╕лями. Бо ж попереду можлив╕ куди б╕льш╕ ексцеси, ╕ не лише на футбольному ╜рунт╕…

Серг╕й ГРАБОВСЬКИЙ,
кандидат ф╕лософських наук, член Асоц╕ац╕╖ укра╖нських письменник╕в
http://www.radiosvoboda.org/content/article/25123840.html

ТИМ ЧАСОМ...

Харк╕вська м╕ська рада скасувала р╕шення топон╕м╕чно╖ ком╕с╕╖ 2011 року, яким дозволялося встановлення мемор╕ально╖ дошки укра╖нському ф╕лологу Юр╕ю Шевельову. Як переда╓ кореспондент УН╤АН, за в╕дпов╕дне р╕шення п╕д час сес╕╖ Харк╕всько╖ м╕сько╖ ради проголосували 65 депутат╕в. Не п╕дтримали це р╕шення четверо, утрималися тро╓ депутат╕в. В╕дразу п╕сля сес╕╖ дошку демонтували, попри те, що р╕шення про демонтаж мав приймати Дзержинський райсуд у п’ятницю, 27 вересня.
Пам’ятну дошку Ю. Шевельову встановили актив╕сти Громадського ком╕тету з ушанування 105-р╕ччя ф╕лолога в Харков╕ 3 вересня, зг╕дно з р╕шенням м╕сько╖ топон╕м╕чно╖ ком╕с╕╖ в╕д 25 травня 2011 року. Дошка була виготовлена на пожертви меценат╕в. Орган╕затори встановлення – ф╕лологи, укра╖нськ╕ громадськ╕ д╕яч╕, представники культурно-просв╕тницьких орган╕зац╕й.
П╕сля встановлення дошки Антифашистський ком╕тет звинуватив Юр╕я Шевельова в колаборац╕он╕зм╕ п╕д час Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, а мер Харкова Геннад╕й Кернес назвав в╕домого на весь св╕т мовознавця «попл╕чником фашист╕в»... В оргком╕тет╕ з╕ вшанування пам’ят╕ Ю. Шевельова назвали н╕сен╕тницею звинувачення Кернеса. Студенти й викладач╕ Ки╓во-Могилянсько╖ академ╕╖ опубл╕кували оф╕ц╕йну заяву, де засуджують д╕╖ мера Харкова Г. Кернеса та голови обласно╖ держадм╕н╕страц╕╖ М. Добк╕на, охарактеризувавши ╖х як «прим╕тивне дикунство» ╕ «варварство»...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12364

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков