Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
Л╤ДЕРИ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАРОДУ ПРИВ╤ТАЛИ МУСУЛЬМАН З╤ СВЯТОМ ОРАЗА-БАЙРАМ
«Сердечно в╕таю вс╕х мусульман з╕ святом та бажаю нам вс╕м в╕ри ╕ сили в нашу перемогу!»


ВАКС КОНФ╤СКУВАВ МАЙНО ЕКСГОЛОВИ КРИМСЬКО╥ МИТРОПОЛ╤╥
А саме: квартиру у м. С╕мферопол╕ та чотири транспортн╕ засоби…


СУД ДАВ 15 РОК╤В ТЮРМИ КРИМЧАНИНУ, ЯКИЙ ВОЮВАВ НА БОЦ╤ РФ
В╕н визнаний винним за ч. 2 ст. 111 Крим╕нального кодексу Укра╖ни - державна зрада, вчинена в...


У КРИМУ ЩЕ З ДЕВ'ЯНОСТИХ РОЗДАВАЛИ РОС╤ЙСЬК╤ ПАСПОРТИ
РФ видала за десять рок╕в в╕йни понад чотири м╕льйони паспорт╕в на окупованих територ╕ях…


ТАШЕВА РОЗПОВ╤ЛА КОНГРЕСМЕНАМ США, ЯК УКРА╥НА ГОТУ╢ТЬСЯ ДО ДЕОКУПАЦ╤╥ КРИМУ
Ми говоримо про зв╕льнення не т╕льки територ╕╖, а й про людей, як╕ щоденно п╕ддаються...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2013 > Тема "Крим - наш дім"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#40 за 04.10.2013
ХАЙТАРМА ДЛЯ КАРА╥М╤В

Ск╕льки б не говорили про важлив╕сть створення у С╕мферопол╕ Будинку дружби, розставляючи при цьому р╕зн╕ акценти, а таким будинком ╓ ╕, ймов╕рно, ще не один р╕к залишатиметься б╕бл╕отека ╕м. Л. Толстого. Тож варто лише ще раз згадати добрим словом тих людей, як╕ свого часу усв╕домили — якщо б╕бл╕отека ╓ горд╕стю м╕ста ╕ центром культурного життя — це престижно у вс╕х в╕дношеннях ╕, м╕ж ╕ншим, ма╓ неабияке значення для популяризац╕╖ книги. Саме навколо б╕бл╕отеки нер╕дко гуртуються сьогодн╕ ╕ нац╕ональн╕ громади, яким поки що не доводиться ╕ мр╕яти про сво╖ власн╕ палаци чи щось под╕бне, особливо, якщо у всьому св╕т╕ мешка╓ представник╕в ц╕╓╖ нац╕ональност╕ близько двох тисяч, а в Криму — в╕с╕мсот ос╕б (це я про кара╖м╕в).
Не люблю, коли вони називають себе «малим» народом, нечисленним — згодна, але будь вони насправд╕ «малими», незначущими, непом╕тними, давно б уже загубилися, обрус╕ли або влилися в лави ╓вре╖в чи татар. А татари явно б в╕д них не в╕дмовилися. Ось ╕ тепер голова Пост╕йно╖ ком╕с╕╖ з питань м╕жнац╕ональних в╕дносин ╕ проблем депортованих громадян ВР АРК Енвер Абдура╖мов п╕дкреслю╓ близьк╕сть музичних надбань двох народ╕в, прослухавши мелод╕ю, якою Федерац╕я кара╖м╕в Криму в╕дкрила святковий зах╕д з нагоди святкування свого 10-р╕ччя.
Заступник голови Республ╕канського ком╕тету АРК у справах м╕жнац╕ональних в╕дносин ╕ депортованих громадян Дмитро Самул╕д╕ при╓днався до прив╕тань свого попередника, п╕дкресливши той неоц╕нимий внесок, який роблять кара╖ми в скарбницю кримсько╖ культури, дбаючи про збереження сво╖х звича╖в, традиц╕й, мови.
Прозвучали в╕тальн╕ адреси ╕ в╕д ╕мен╕ м╕н╕стра культури АРК Альони Плак╕ди, ╕ в╕д Пост╕йного Представника Президента Укра╖ни в Криму В╕ктора Плак╕ди. Промовц╕ продемонстрували також сво╓ знання постатей видатних кара╖м╕в, таких, як Авраам Ф╕ркович, С╕ма Бобович, Семен Дуван…
Дещо дисонував з ╕ншими виступ професора ТНУ, який очолю╓ об’╓днаний орган, покликаний оп╕куватися м╕жнац╕ональною злагодою, Володимира Казар╕на. Розпочавши з того, що в ╢впатор╕╖ в╕дновлюються кенаси, навколо яких розроста╓ться великий музейний комплекс, в╕н зауважив, що ключ╕ в╕д кенас, попри об╕цянку, так ╕ не передали кара╖мськ╕й громад╕, хоча цю об╕цянку дав сам Прем’╓р-м╕н╕стр Укра╖ни на м╕жнародному р╕вн╕.
Торкнувся Володимир Павлович ╕ питання, присвяченого Будинку дружби. Пов╕домив, що з ц╕╓ю метою було запропоновано вив╕льнити будинок за адресою: вул. Пушк╕на, 20. Спочатку — обсягом 300 м2; пот╕м — близько 170 м2. Але при цьому заклад буде п╕дпорядкований Рад╕ м╕н╕стр╕в в особ╕ голови Республ╕канського ком╕тету АРК у справах м╕жнац╕ональних в╕дносин ╕ депортованих громадян Рефата Кенжал╕╓ва. На думку промовця, Будинок дружби як частина структури зазначено╖ орган╕зац╕╖ не в╕дпов╕датиме сво╓му первинному призначенню, хоча на його ремонт ╕ муситимуть «скидатися» вс╕ нац╕ональн╕ товариства, в╕дмовивши соб╕ у будь-як╕й подальш╕й культурн╕й д╕яльност╕. Натом╕сть Володимир Казар╕н запропонував розм╕стити Д╕м дружби в Будинку к╕но (к╕нотеатр «С╕мферополь»), зауваживши, що його прим╕щення пост╕йно оренду╓ться з метою торг╕вл╕. ╤ тут в╕н не лукавив.
Не зрозум╕ло професоров╕ й те, чому прем’╓р-м╕н╕стр Криму А. Могильов заявив про св╕й нам╕р створити ╤нститут розвитку кримськотатарсько╖ мови, у той час, як деяк╕ народи (скаж╕мо, т╕ ж кара╖ми) з великими потугами в╕дновили навчання у нед╕льн╕й школ╕, бо мають лише одну людину, яка бере на себе см╕лив╕сть виконувати роль вчителя. А кримськ╕ татари можуть похвалитися ╕ сво╖м ун╕верситетом вищого р╕вня акредитац╕╖, ╕ вивчають р╕дну мову на окремому факультет╕ ТНУ. То чому б не створити ╕нститут з метою збереження ╕ розвитку вс╕х мов, як╕ потребують захисту?
Така правда не сподобалася Енверу Абдура╖мову, бо хоча в╕н ╕ ╓ членом Парт╕╖ рег╕он╕в ╕ щиро п╕дтриму╓ вс╕ ╖╖ настанови на в╕дм╕ну в╕д «меджл╕с╕вц╕в», та не забува╓ про ╕нтереси свого народу, якому насправд╕ кара╖ми та кримчаки — не конкуренти. Пан Енвер попросив в╕дкинути пол╕тику ╕ перенести ╖╖ в ст╕ни урядових установ, де, як виявилося, Володимир Казар╕н вже порушував ц╕ питання неодноразово, вт╕м, безрезультатно.
Та для Енвера Абдура╖мова було значно при╓мн╕ше просто роздати грамоти, на як╕, власне, було зовс╕м не багато претендент╕в, ╕ фактично залишити народ наодинц╕ з╕ сво╖ми негараздами.
Але ось зачиту╓ в╕тального листа в╕д народного депутата Укра╖ни В╕тал╕ни Дзоз кер╕вниця Федерац╕╖ Тетяна Шайтанова: «Можете розраховувати на мене», — об╕ця╓ осв╕тянка-пол╕тик. ╤ хочеться ╖й в╕рити, адже цьому народов╕ треба зовс╕м небагатечко. Й те, що потр╕бно ╖м, за великим рахунком потр╕бно нам ус╕м, оск╕льки це ╕ наш сп╕льний ╕нтерес — благополуччя кожного члена велико╖ розма╖то╖ родини.
Бо як же це представникам народ╕в з ╖хньою широков╕домою давньою ╕стор╕╓ю, безл╕ччю видатних у вс╕х галузях постатей слухати, скаж╕мо, виступ Олександра Бабаджана, який розпов╕да╓ ╕ показу╓ на слайдах перш╕ кара╖мськ╕ пер╕одичн╕ видання, що про╕снували чи то р╕к, чи то м╕сяць — всього н╕чого, та про книги рел╕г╕йного зм╕сту, як╕ видавалися чи то в Польщ╕, чи то в Литв╕. А як зауважив коментатор: «П╕сля революц╕╖ тривалий час н╕чого не видавалося взагал╕». Але ж ╕ у цього народу мусили бути ╕ сво╖ пушк╕ни, ╕ сво╖ шевченки, ╕ сво╖ бикови, ╕ сво╖ руставел╕. Де ж св╕дчення про ╖хн╓ життя, ╖хн╕ твори? М╕нялися шрифти, мови, ╕ вже переважала рос╕йська й забувалося сво╓, р╕дне. А сучасний кара╖мський журнал, що почав видаватися в С╕мферопол╕ у 2007 роц╕, одержав таку можлив╕сть зовс╕м не завдяки Рескомнацу, а за п╕дтримки кара╖м╕в з Америки.
Вже не перший р╕к я товаришую з Кримською республ╕канською федерац╕╓ю кара╖м╕в. Не тому, що в╕д них можна мати якусь користь, а тому, що ╖х мало, отже, вони потребують друз╕в б╕льше за ╕нших. Слухаю виступ Тетяни ╤льк╕вни Шайтаново╖ про ╕стор╕ю створення цього товариства, де точкою в╕дл╕ку вважа╓ться початок жовтня 2003 року, про його першу голову, енерг╕йну ж╕нку Ол╕мп╕аду Горюнову-Топал, про вс╕ масов╕ заходи, що набули вже ╕сторичного зм╕сту.
А п╕д час знайомства з кара╖мськими нац╕ональними стравами (я вже ╖х знаю майже так само добре, як укра╖нськ╕) провокую на дискус╕ю автора найдовшого виступу, присвяченого книгам, що сидить за столом разом з чотирма дорослими д╕тьми ╕ дружиною, даючи зрозум╕ти, яка в╕дпов╕дальн╕сть перед народом ╕ ╕стор╕╓ю лежить на кожному кара╖мов╕. ╤ на все потр╕бен час, якого браку╓ нав╕ть на виконання ус╕х ╕нших обов’язк╕в голови родини. Та Олександр Бабаджан н╕чого не заперечу╓ ╕ згоден за будь-яких умов виконувати свою м╕с╕ю. Так╕ сам╕ й ╕нш╕ знайом╕ мен╕ кара╖ми.
Ось вони починають дружно танцювати «Хайтарму» (наск╕льки мен╕ в╕домо, це слово означа╓ «повернення»). ╤ вони повернуться, ╕ не будуть б╕льше «малим» народом, звичайно, якщо зац╕кавлен╕ у цьому будемо ми ус╕. Як, скаж╕мо, ╖хн╕ давн╕ друз╕, представники болгарського товариства. Одна з болгарських подруг — завжди поряд. П╕сля свята зв’язуюся по телефону з головою Республ╕канського об’╓днання депортованих болгар Криму Милан╕╓ю Дучевою, бо минулого разу вона розмовляла з╕ мною кр╕зь сльози: тод╕ щойно помер засновник народного болгарського джаз-ансамблю «Мелос» Георг╕й Веренк╕отов, який понад 20 рок╕в працював у Будинку п╕онер╕в, в╕домому читачам п╕д р╕зними назвами.
Поц╕кавилася, як справи з оф╕сом (це питання для товариства вже давно ╓ найболюч╕шим, ╕ вони дуже розраховували на Будинок дружби за адресою: вул. Пушк╕на, 20).
Разом з передачею ц╕╓╖ споруди п╕д патронат Рефата Кенжал╕╓ва лопнули над╕╖ не лише кара╖м╕в, але й болгар. А ще Милан╕я Кирил╕вна й дос╕ не може оговтатися в╕д втрати.
«А адм╕н╕страц╕я Будинку п╕онер╕в, попри дв╕ наш╕ телефонограми та наших 5 тис. гривень, що лишилися на ╖хньому рахунку, участ╕ в похоронах так ╕ не взяла. Не передали жодно╖ кв╕точки», — з болем розпов╕да╓ вона.
Залиша╓ться лише над╕ятися, що там, де тепер кер╕вник «Мелосу», його з╕гр╕ватимуть Божа ласка ╕ та любов, яку в╕н заслужив на земл╕.
А кв╕ти... ╥х даруватимемо юв╕лярам, ╕менинникам ╕ обов’язково — в╕д чистого серця. Бо ╕накше ╖хн╓ м╕сце лише на клумбах.

Тамара СОЛОВЕЙ

На фото: родина Феруз

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #40 за 04.10.2013 > Тема "Крим - наш дім"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12359

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков