Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 27.09.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#39 за 27.09.2013
САГАЙДАЧНИЙ ПЕТРО — УКРА╥НСЬКИЙ КОЗАЦЬКИЙ ГЕТЬМАН
Олена АПАНОВИЧ

Постат╕

(Продовження. Поч. у № 37)

По сут╕, з середини першого десятир╕ччя XVII ст. Сагайдачний керував майже вс╕ма значними походами — як сухопутними, так ╕ морськими, що досягли на той час особливо╖ сили, розмаху ╕ масштаб╕в. ╤з запорозько╖ с╕чово╖ гаван╕ виходило ╕нод╕ до 300 «чайок», в яких розм╕щувалося близько 20 тисяч б╕йц╕в.
1613 року козаки, керован╕ Сагайдачним, перемогли турецьк╕ в╕йська п╕д Гезлевом у Криму, а татар — у Подн╕пров’╖ б╕ля р╕чки К╕нськ╕ Води. Писемн╕ джерела пов╕домляють, що в 1614 ╕ 1615 роках п╕д особистим проводом Петра Сагайдачного козаки Чорним морем переможно ходили на Крим, Малу Аз╕ю та Константинополь (Стамбул). У 1614 роц╕ вони зруйнували Синоп — велике м╕сто Анатол╕╖. Ця розруха вжахнула всю Туреччину. Збитки для не╖ були незл╕ченн╕. У наступному 1615 роц╕ козаки Сагайдачного випалили околиц╕ Константинополя ╕ налякали самого падишаха. Повертаючись додому, козаки погромили п╕д Очаковим турецьк╕ в╕йська.
Найзначн╕шою под╕╓ю 1616 року у в╕йн╕ козацтва, керованого Петром Сагайдачним проти султансько╖ Туреччини ╕ Кримського ханства, був морський пох╕д, спрямований на Кафу (тепер Феодос╕я), — головний злов╕сний нев╕льницький ринок у Криму. Козаки штурмом оволод╕ли могутньою фортецею, знищили 14-тисячний турецький гарн╕зон, зв╕льнили масу полонених — бранц╕в.
Восени цього ж року козацький гетьман влаштову╓ новий морський пох╕д. П╕сля блискавичного штурму фортец╕ Трапезунд козаки ув╕рвалися в м╕сто, визволили багато нев╕льник╕в, розгромили турецьку флотил╕ю, що посунула за в╕дпливаючими чайками. А пот╕м Сагайдачний спрямував свою ескадру з чайок на Константинополь. У той час турецька столиця була беззахисною. Увесь св╕й флот султан в╕дправив до Трапезунда ╕ Очакова, щоб перехопити козак╕в. Вони ж п╕сля нападу на Стамбул без перешкод в╕дплили в╕д турецько╖ столиц╕ ╕ д╕сталися додому, поминувши Очак╕в, де ╖х даремно чекав з галерами паша. Козаки п╕днялися р╕чкою Конкою, перетягнули чайки волоком ╕ прибули на С╕ч.
П╕д 1618 роком в одному з тогочасних джерел записано, що козаки знову п╕шли в Чорне море, атакували фортецю Тяг╕н. П╕зн╕ше Сагайдачний водив козак╕в на кримськ╕ улуси. Коронний гетьман Стан╕слав Жолкевський пов╕домляв королю, що козаки ходили п╕д Перекоп ╕ повернулися з перемогою.
За св╕дченням сучасника, «не т╕льки на Чорному мор╕, а й у сам╕й турецьк╕й столиц╕ козаки викликали такий великий переполох, що через них там пост╕йно тримають флот, увесь або частину, будують укр╕плення на берегах Босфору». В╕домий ╕тал╕йський мандр╕вник П’╓тро дела Валле пов╕домляв у травн╕ 1618 р.: «Турки не мають на Чорному мор╕ жодного м╕сця, яке б козаки не взяли й не сплюндрували. В усякому раз╕ вони сьогодн╕ на Чорному мор╕ така значна сила, що, якщо докладуть б╕льше енерг╕╖, будуть ц╕лком його контролювати».
Уряд Османсько╖ ╕мпер╕╖ боротьбу з козаками розц╕нював як найважчу, найскладн╕шу ╕ найнев╕дкладн╕шу в╕йськову й зовн╕шньопол╕тичну проблему. Найб╕льша держава тогочасного св╕ту моб╕л╕зувала майже вс╕ сво╖ збройн╕ сили проти укра╖нських во╖н╕в, котр╕ протистояли ╖м у битвах силами ╕нод╕ в к╕лька десятк╕в раз╕в меншими, ╕ все ж добивалися перемоги.
Добою геро╖чних поход╕в назвали ╕сторики ц╕ морськ╕ козацьк╕ експедиц╕╖, керован╕ Петром Сагайдачним. Його видатну пров╕дну роль у боротьб╕ проти турецько-татарсько╖ агрес╕╖ визнавали сучасники. Якуб Собеський, батько майбутнього польського короля Яна Собеського, писав у сво╖й книжц╕ «Хотинська в╕йна»: «Ск╕льки очолював Сагайдачний Запорозьке В╕йсько, всюди був ов╕яний славою подвиг╕в на суш╕ й на мор╕ ╕ мав незм╕нне щастя. К╕лька раз╕в погромив татар в степах перекопських ╕ нав╕в страх на Крим. Не менше прославили його морськ╕ походи — ╕ тут завжди мав в╕н щастя, — зруйнував к╕лька великих м╕ст турецьких у ╢вроп╕ ╕ Аз╕╖, попалив околиц╕ Константинополя».
Видатний досл╕дник запорозького козацтва Х╤Х-ХХ стол╕ть Дмитро Яворницький зазначав: «Дивна см╕лив╕сть, швидк╕сть ╕ руйн╕вна сила вс╕х цих козацьких поход╕в на Крим ╕ Туреччину перевершують будь-як╕ описи. Вони можуть бути пояснен╕ т╕льки тим, що на чол╕ козак╕в стояв такий ген╕альний проводир, яким був Петро Конашевич-Сагайдачний».
Запорозьк╕ козаки, керован╕ Сагайдачним, розгорнули ще й дипломатичну д╕яльн╕сть, спрямовану проти наступу Туреччини. Сагайдачний з╕ сво╖м в╕йськом при╓днався до ╓вропейсько╖ антитурецько╖ л╕ги.
Ймов╕рно, з його ╕н╕ц╕ативи протягом 1617-1620 рок╕в в╕дбувалися переговори з Перс╕╓ю, з якою Туреччина розпочала нову в╕йну. Ц╕ укра╖нсько-персидськ╕ переговори шах Аббас II розглядав як важливий етап в орган╕зац╕╖ антитурецько╖ коал╕ц╕╖, до яко╖ намагалися залучити, окр╕м Запорозько╖ С╕ч╕ та Перс╕╖, ще й Франц╕ю, Польщу, Ватикан, а також Абхаз╕ю ╕ грузинськ╕ княз╕вства — М╕нгрел╕ю та Гур╕ю. Пров╕дну роль у ц╕й коал╕ц╕╖ ╕ранський шах в╕дводив запорожцям, яких вважав серйозною, моб╕льною ╕ активною антитурецькою силою. Щоправда, укладений Туреччиною мир з Перс╕╓ю поклав край плануванню ц╕╓╖ м╕жнародно╖ акц╕╖.

САГАЙДАЧНИЙ ╤ ПОЛЬЩА

Спрямувавши всю свою енерг╕ю, полковницький талант на боротьбу з султанською Туреччиною та Кримським ханством, Сагайдачний реально уявляв, що виступати проти Польщ╕ ще не час. Воювати на два фронти Укра╖на не могла. Досв╕д козацько-селянських повстань к╕нця XVI ст., керованих Криштофом Косинським ╕ Северином Наливайком, показав, що для всенародного повстання проти панування Польщ╕ в Укра╖н╕ поки що браку╓ сили.
Саме з цих причин козацький гетьман, «пол╕тик великий ╕ справний», як називали його сучасники, не йшов на в╕дкриту пол╕тичну конфронтац╕ю з Р╕ччю Посполитою ╕ збройний виступ проти не╖, а використовував дипломат╕ю для утвердження ╕ проведення сво╓╖ л╕н╕╖ щодо польського короля, польських магнат╕в та шляхти.
У перш╕ два десятил╕ття XVII ст. особливо активно розгорнулася д╕яльн╕сть Сагайдачного в цьому напрямку, позаяк значна к╕льк╕сть постанов сейму Реч╕ Посполито╖ цього часу прямо чи опосередковано спрямовувалася проти козацтва. Магнат╕в, шляхту та корол╕вський уряд турбувало масове покозачення селян ╕ м╕щан, як╕ прагнули зв╕льнитися в╕д феодально-кр╕посницько╖ залежност╕, в╕д нац╕онально-рел╕г╕йних утиск╕в.
Р╕ч Посполита для розв’язання ц╕╓╖ проблеми намагалася чисельно зменшити козацтво, взявши незначну його частину на корол╕вську службу, склавши для цього ре╓стр, щоб пот╕м основну масу козацтва л╕кв╕дувати, повернувши до кр╕пацтва. Уряд Реч╕ Посполито╖ змушений був зберегти ре╓стровому в╕йську елементи автоном╕╖ ╕ певно╖ суверенност╕, тобто самост╕йн╕ виборн╕ органи ╕ власну юрисдикц╕ю («права ╕ вольност╕»). Оф╕ц╕йно визнавалася в╕йськово-пол╕тична орган╕зац╕я, яка склалася в результат╕ внутр╕шнього розвитку козацтва. Отже, козацтво, очолюване Сагайдачним, боролося за зб╕льшення ре╓стру, добиваючись поширення «прав ╕ вольностей». Це був легальний шлях протид╕╖ польсько-шляхетському наступов╕.
1617 року сейм вкотре знову розглядав козацьке питання. За р╕шенням сейму для «приборкання» козацтва були послан╕ коронний гетьман Жолкевський ╕ ком╕сари з корол╕вським в╕йськом, а шляхту Ки╖вського во╓водства зобов’язали з╕братися в загальне ополчення. У жовтн╕ польськ╕ в╕йська розташувалися табором в урочищ╕ Суха Ольшанка над р╕чкою Россю (неподал╕к Таращ╕). Сюди й прибула укра╖нська делегац╕я. Сагайдачний вважав, що краще п╕ти на компром╕с, аби не доводити до збройного конфл╕кту з досить численним в╕йськом. Йому запропонували тисячний ре╓стр ╕з видачею жалування ре╓стр╕вцям по черв╕нцю та шматку сукна. Вс╕, хто не ув╕йшов до ре╓стру, мусили п╕д загрозою страти повернутися до феодал╕в. Козацька делегац╕я домоглася деяких зм╕н: до найближчого сейму не визначати к╕лькост╕ ре╓стрових во╖н╕в, щоб старцюй (так називали козацьких гетьман╕в польськ╕ урядовц╕ — О. А.) обирався самими ре╓стр╕вцями й ц╕ вибори т╕льки санкц╕онувалися польським урядом. Однак ухвали Ольшансько╖ ради не були зд╕йснен╕.
Сагайдачний взагал╕ не дуже брав до уваги вс╕ сеймов╕ постанови ╕ ком╕с╕╖, слушно вважаючи, що вони не мають реального значення: якщо виникне потреба, наприклад, пох╕д польського в╕йська з залученням козацтва, в╕н зможе з╕брати десятки тисяч козак╕в ╕з Запорозько╖ С╕ч╕ та волост╕. Нарешт╕ й сама Польща п╕д час реал╕зац╕╖ сво╖х в╕йськово-пол╕тичних план╕в жадала участ╕ всього козацтва. В таких ситуац╕ях за ╖╖ мовчазно╖ згоди ре╓стровими називалися вс╕ козаки, що за к╕льк╕стю в десятки раз╕в перевершували ре╓стр.
Так було ╕ в 1617-1618 роках, коли королевич Владислав, який претендував на московський престол, зробив останню спробу пос╕сти на ньому, але з╕ сво╖м в╕йськом опинився п╕д загрозою полону. Щоб урятувати Владислава з безнад╕йного становища, козакам нагадали, що вони — п╕ддан╕ Реч╕ Посполито╖. Король звернувся до гетьмана з проханням взяти участь у поход╕ на Москву.
Згоду козацтва на участь у поход╕ Сагайдачний обумовлював вимогою розширення прав укра╖нського народу. До реч╕, сейм 1618 р. ухвалив конституц╕ю, яка об╕цяла православним в╕льне богослуж╕ння ╕ скасування всякого насильства на рел╕г╕йному ╜рунт╕.

ПОХ╤Д НА МОСКВУ

На початку л╕та 1618 року вирушив Сагайдачний з 20-тисячним в╕йськом з Укра╖ни в меж╕ Московсько╖ держави. Сагайдачний розробив св╕й план походу на Москву, що р╕знився в╕д задум╕в Владислава, який ╕шов смоленським шляхом ╕ передбачав об’╓днання польських ╕ укра╖нських сил п╕д Вязьмою. Смоленський шлях був стародавн╕м, традиц╕йним для московських в╕йн ╕з Заходом. Москва там готувалася до в╕йни. А в╕дступаючи московськ╕ в╕йська за сво╖м звича╓м усе палили ╕ нищили за собою. Польське в╕йсько, яке стояло к╕лька м╕сяц╕в, не мало орган╕зованого пост╕йного забезпечення харчами. Кожен вояк одержував грошовий «жолд», на який мав закупати соб╕ харч. Належн╕ грош╕ жовн╕ри р╕дко одержували сво╓часно ╕ намагалися вижити пограбуванням населення. Тому в╕йсько Владислава на смоленському шляху потерпало в╕д голоду.
Отже, Сагайдачний, який у сво╖й систем╕ наступально╖ стратег╕╖ надавав пр╕оритетне м╕сце фактору раптовост╕, обира╓ ╕нший шлях, зв╕дки, як знав козацький гетьман, Москва не чека╓ наступу. Ще у травн╕ 1618 року чотиритисячний козацький заг╕н ув╕йшов у московськ╕ земл╕ ╕ спустошив околиц╕ Калуги. Головн╕ ж сили Сагайдачного — 20 тисяч козак╕в з бойовим забезпеченням ╕ харчами, що сконцентрувалися у прикордонних м╕сцевостях, — вирушили в пох╕д на Москву у перш╕й половин╕ червня, коли можна було просуватися низинним болотяним ╕ л╕совим кра╓м. Маршрутом, що був визначений козацьким гетьманом, укра╖нське в╕йсько йшло через Путивль на Курськ вздовж р╕чки Сейму на Ливни-╢лець, на Михайл╕в ╕ Коломну. Для забезпечення ╕ прикриття походу навколо розсилалися сторожов╕ загони. Водночас на них покладалося завдання непоко╖ти ворога, нищити м╕ста ╕ фортец╕, перешкоджати зосередженню московських полк╕в на Рязанщин╕.
Сагайдачний заздалег╕дь обдумав ╕ врахував ус╕ можливост╕ й перешкоди, детально розробив орган╕зац╕ю загон╕в, напрямок ╕ характер ╖хн╕х д╕й, влаштування посто╖в, загот╕влю припас╕в харч╕в ╕ бойових засоб╕в. В╕н добре знав стан ╕ дух московського в╕йська, його методи ведення в╕йни. Напередодн╕, ще в 1617 р., була проведена розв╕дка ворожо╖ територ╕╖, для чого використовувалися купц╕, ченц╕, козаки, кобзар╕.
Пох╕д козацького в╕йська в╕дзначався динам╕чн╕стю ╕ швидким темпом. Просуваючись в глиб Московсько╖ держави, це в╕йсько здобувало м╕ста ╕ фортец╕. Сагайдачний не уникав бою, шукав битви, прагнучи знищувати живу силу ворога, виказував надзвичайно велику особисту см╕лив╕сть в атаках ╕ штурмах, розвиваючи висок╕ бойов╕ якост╕ козацького в╕йська, тримаючи його водночас у зал╕зн╕й дисципл╕н╕.
Перш╕ в╕домост╕ ма╓мо про облогу м╕ста Ливн╕. Неспод╕вано для во╓води Микити Черкаського та його ратник╕в козацьке в╕йсько п╕дступило до м╕ста 29 червня ╕ в той же день здобуло цю сильно укр╕плену фортецю, зруйнувавши ╕ спаливши ╖╖, знищивши залогу.

(Продовження буде)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #39 за 27.09.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12354

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков