Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4446)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4117)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2113)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1031)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (311)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (203)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРОКИНУВСЯ ВОДЯНИК
Наш╕ традиц╕╖


САВА ╤ ЛАВА
Наш╕ традиц╕╖


«20 ДН╤В У МАР╤УПОЛ╤», ДЖАМАЛА ╤ «КОНОТОПСЬКА В╤ДЬМА»:
Стали в╕дом╕ лауреати Шевченк╕всько╖ прем╕╖…


ПРАВДА ДВО╢СЛОВА
Наш╕ традиц╕╖


ОЧИМА БЕЛЬГ╤ЙСЬКОГО ФОТОГРАФА
На його зн╕мках - чорно-б╕ла пал╕тра Майдану…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#38 за 20.09.2013
«БО ЛИШ НАРОДИ, ЯВЛЕН╤ У СЛОВ╤, ДОСТОЙНО МОЖУТЬ ЖИТИ НА ЗЕМЛ╤»

«БО ЛИШ НАРОДИ, ЯВЛЕН╤ У СЛОВ╤, ДОСТОЙНО МОЖУТЬ ЖИТИ НА ЗЕМЛ╤»
Л╕на КОСТЕНКО

«Мова – найважлив╕ший зас╕б п╕знання, сп╕лкування ╕ впливу» — так звучить тема вступно╖ бес╕ди на першому уроц╕ укра╖нсько╖ мови у 8 клас╕. Зда╓ться, все вже сказано про мову, переказано, зроблен╕ численн╕ висновки, систематизовано й узагальнено, але н╕ – щороку на мо╖х уроках в╕дбуваються справжн╕ дебати. Кожен учень висловлю╓ свою точку зору на актуальну для нашого рег╕ону ╕ ц╕лком для Укра╖ни мовну тему. Для обговорення пропоную так╕ питання: в╕д чого залежить те, що буде нести мова, – добро чи зло, красу чи потворн╕сть? П╕дтверд╕ть або спростуйте думку, що на св╕т╕ нема╓ н╕чого кращого (г╕ршого) за мову. Яка роль мови в житт╕ людей? Як╕ функц╕╖ викону╓ мова у нашому житт╕? Чому в╕д доброго слова св╕т ста╓ кращим? Чи кожна людина заслугову╓ добрих сл╕в?
Ц╕каво слухати м╕ркування вихованц╕в, як╕ докладно й лог╕чно пояснюють ╖х. Ось ╕ цього року я запропонувала учням 8-х клас╕в пом╕ркувати й висловити сво╖ думки з приводу дано╖ теми. Ось деяк╕ з них. «Ус╕ люди на наш╕й планет╕ вм╕ють розмовляти. Це велике щастя. Вони сп╕лкуються р╕зними мовами, але головне завдання для вс╕х – розум╕ти одне одного. Без мови неможливий розвиток науки й техн╕ки, мистецтва. Мова – найважлив╕ший зас╕б сп╕лкування. Наша кра╖на багатонац╕ональна ╕ укра╖нська мова служить засобом м╕жнац╕онального сп╕лкування. Укра╖нська мова багата та виразна. Вона в╕д╕гравала ╕ в╕д╕гра╓ велику роль в ╕стор╕╖ цив╕л╕зац╕╖, про що неодноразово говорили д╕яч╕ мистецтва, письменники, видатн╕ особи», — так висловила сво╖ м╕ркування Ельм╕ра Сейтджал╕лова.
Про слово як зас╕б впливу написала Д╕нара ╤браг╕мова: «Кожного дня людина каже приблизно тисячу сл╕в. ╤ кожне слово ма╓ св╕й зм╕ст. Словом можна п╕дтримати людину у важку хвилину, вплинути на не╖, але ж словом можна й образити, й зрадити! Тому й говорять у народ╕: «Слово – не горобець, вилетить – не п╕йма╓ш». Завоювати дов╕ру ╕ гарне ставлення до себе дуже складно, а вичерпати кредит дов╕ри можна одним словом. Тому, я вважаю, з кожним днем дов╕ри ╕ миру у св╕т╕ ста╓ менше ╕ менше. Вих╕д один: треба, щоб кожна людина захот╕ла стати трохи добр╕шою, щоб говорила правду, добр╕ слова. ╤ тод╕ наша с╕ра планета стане б╕льш затишною ╕ тепл╕шою. Для цього т╕льки треба говорити потр╕бн╕ слова». А ось м╕ркування ╕ заклик Зар╕ни Джам╕лово╖: «Виконуючи функц╕╖ сп╕лкування ╕ п╕знання, мова вплива╓ на людей. Словом можна поранити й вил╕кувати, розв╕яти сумн╕в ╕ засмутити, викликати усм╕шку ╕ сльози. Тому треба прагнути, щоб ╕з наших вуст зринали лише добр╕ слова, сповнен╕ теплом серця ╕ щир╕стю душ╕. Слово – це найтонший р╕зець, здатний доторкнутися до рисочки людського характеру. Вм╕ти користуватися ним – велике мистецтво. Словом можна створити красу душ╕, а можна й спотворити ╖╖. Тож волод╕ймо цим р╕зцем так, щоб з-п╕д наших рук виходила т╕льки краса!».
Сашко Калиненко розм╕ркову╓ над тим, що ж таке слово ╕ як воно вплива╓ на людей: «Що таке слово? На перший погляд, це — просто наб╕р л╕тер. Але насправд╕ кожне слово – це немов людина, що ма╓ св╕й характер, настр╕й. ╢ слова весел╕, ╓ сумн╕. ╢ добр╕ та зл╕. Тому слова ╓ найважлив╕шим знаряддям сп╕лкування та впливу людей одне на одного. У народ╕ говорять: «Слово як л╕ку╓, так ╕ кал╕чить». Одним т╕льки словом можна вбити людину, а можна одним словом дарувати над╕ю на життя. Я вважаю, що нам потр╕бно використовувати якнайб╕льше добрих, св╕тлих та душевних сл╕в, ╕ св╕т тод╕ стане добр╕шим та яскрав╕шим».
А ось Кам╕ла Фазилова пор╕вню╓ слова з ключиками: «Слова мають р╕зний вплив на людину. Усе залежить в╕д вихованост╕ особи, обставин сп╕лкування, теми й мети. Сп╕лкування нагаду╓ мен╕ сво╓р╕дну гру: влучив – не влучив. Влучив – усе добре, не влучив – щось погане, непри╓мне. Але, я вважаю, у б╕льшост╕ випадк╕в слова «влучають» у ц╕ль, впливають на людину позитивно. Для кожного так╕ слова р╕зн╕, як ключики в╕д замк╕в дверей. Але у будь-кого на обличч╕ з’явиться усм╕шка, коли в╕н почу╓ так╕ слова, як мама, тато, бабуся. Сл╕в дуже багато добрих, але людина вир╕шу╓ сама, що ╖й говорити, ╕ як ними впливати на ╕нших».
На завершення Карина Тюрина под╕лилася сво╖ми м╕ркуваннями, як╕ стали п╕дсумком уроку. «Мова – це безц╕нний скарб народу, надбаний тисячол╕ттями. У н╕й в╕дбито його характер, ╕стор╕ю, звича╖, побут. Як найдорожча спадщина, як запов╕т покол╕нь переда╓ться нащадкам любов до сво╓╖ мови. Мова – то душа народу, його духовна скарбниця. Письменники та науковц╕ вдосконалюють р╕дну мову, що п╕двищу╓ духовну могутн╕сть укра╖нц╕в. Взагал╕, будь-яка мова ╓ безсмертною. Але вона живе доти, доки живий народ, який користу╓ться нею, наповню╓ ╖╖ сво╓ю силою й наснагою. Р╕дна мова не менш ц╕нна, н╕ж будь-як╕ корисн╕ копалини. Але ╖╖ не можна продати та купити, а т╕льки пишатися й захоплюватися. Завдання майбутн╕х покол╕нь — зберегти р╕дну укра╖нську мову, не дати ╖й зникнути».
У к╕нц╕ уроку учн╕ зробили висновки, що за допомогою мови люди сп╕лкуються м╕ж собою, висловлюють сво╖ думки й почуття, п╕знають св╕т ╕ самих себе, передають ╕нформац╕ю в╕д покол╕ння до покол╕ння. Священний обов’язок кожного громадянина – берегти дорогоц╕нн╕ якост╕ р╕дно╖ мови.

Св╕тлана МИРОНЮК,
учителька укра╖нсько╖ мови та л╕тератури Нижньог╕рсько╖ ЗОШ № 2, АР Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #38 за 20.09.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12322

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков