Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 06.09.2013
СВ╤ТОСЯЯННЯ «РОМАНТИЧНИХ СЮЖЕТ╤В» В╤КТОРА ЮРИКА

Я хочу буть несамовитим,
Я хочу в полум’╖ гор╕ть,
Щоб не тужити
за прожитим,
Димком на св╕т╕ не чад╕ть.
Василь Симоненко

Талант, як ╕ особист╕сть, обдарован╕сть ╕ творч╕сть В╕ктора Юрика ще чекають на досл╕дник╕в — належних ц╕нител╕в мистецтва. Сам╕ ж ми про сво╖х земляк╕в сказати хоч би щось належне не квапимося, звол╕ка╓мо, бо ╕нод╕ дума╓мо: чому про нього, а не про мене? А може, й бо╖мося з╕знатися, що так дос╕ ще й не втямили, з ким поруч росли, жили. Або ще й заздр╕сть, як ╕ржа зал╕зо, точить, що в╕н це вм╕╓ запросто, а тоб╕ природою, Богом не дано!.. А якби В╕ктору Юрику випала слушна нагода сп╕лкуватися, а може, й заприятелювати з в╕домими – проза╖ком, критиком, л╕тературознавцем, публ╕цистом, автором роману «Автопортрет художника в зр╕лост╕», лауреатом Нац╕онально╖ прем╕╖ Укра╖ни ╕мен╕ Тараса Шевченка Михайлом Слабошпицьким чи то поетесою, проза╖ком, критиком Св╕тланою Йовенко, то, напевно ж, ╖хн╕ пера залишили б нам св╕й сл╕д визнання й належну оц╕нку цьому живописцю.

«НЕДОСП╤ВАНА П╤СНЯ»

Я завше там, де труд,
де людно,
Де разом думка й почуття.
Бо чистоту творити
 трудно,
Без творчост╕ нема життя.
 Павло Тичина
Саме таку назву – «Недосп╕вана п╕сня» — мала виставка твор╕в художника В╕ктора Юрика, що в╕дбулася тор╕к у Ки╓в╕. Живописець залишив по соб╕ чудов╕ картини. Б╕льш╕сть ╕з них – пейзажн╕. Верн╕саж у зал╕ фонду М╕жнародно╖ асоц╕ац╕╖ «Допомога с╕м’ям Чорнобиля», що на житловому масив╕ Тро╓щина в Ки╓в╕, орган╕зували донька В╕ктора Серг╕йовича Наталя й дружина Валентина. За п’ять дн╕в цю виставку в╕дв╕дало близько 200 ос╕б.
А дивитися, пов╕рте на слово, було ╕ ╓ на що! На в╕дкриття верн╕сажу з╕йшлися колеги по робот╕ (В╕ктор викладав образотворче мистецтво в г╕мназ╕╖ «Тро╓щина»), учн╕, однокурсники, любител╕ живопису. Ось фрагменти запис╕в у книз╕ в╕дгук╕в про виставку:
«Св╕тла пам’ять колез╕, вчителю, прекрасн╕й людин╕ В╕ктору Серг╕йовичу. Пам’ята╓мо, шану╓мо, любимо. Колектив г╕мназ╕╖ «Тро╓щина».
«Чудова виставка роб╕т прекрасно╖ Людини, Вчителя, Патр╕ота р╕дно╖ земл╕ Юрика В╕ктора Серг╕йовича. Дяку╓мо за можлив╕сть ще б╕льше й глибше д╕знатися про глибину таланту та його розма╖ття. Вдячн╕ орган╕заторам виставки, р╕дним, друзям, котр╕ бережуть пам’ять про Велику Людину. З повагою, пам’яттю та любов’ю до Юрика В. С. с╕м’я Кол╕сниченк╕в. 23.10.2012».
П╕знаючи життя,
 себе я п╕знаю.
Чого ж ╕ще в житт╕
 людин╕ треба?
Не досягну з╕рок —
 не буде каяття;
Все ж працюватиму
 ╕ матиму над╕ю:
У вихованцях —
 сенс мого життя,
╥х славним усп╕хам
 я щиро порад╕ю!
Так написав В╕ктор Серг╕йович в одному з╕ сво╖х в╕рш╕в-спов╕дей. В╕н рад╕в, коли його учн╕ пос╕дали в образотворчому мистецтв╕ найкращ╕ м╕сця на районних, м╕ських, всеукра╖нських ол╕мп╕адах, вступали до ВНЗ й техн╕кум╕в.

НАРОДНА КАРТИНА ЯК МИСТЕЦТВО

У щастя людського
 два р╕вних ╓ крила:
Троянди й виноград –
 красиве ╕ корисне.
Максим Рильський

...╤з того дня, як батько подарував В╕ктору кольоров╕ ол╕вц╕, минули десятки л╕т. Хлопець завжди малював, по-╕ншому став бачити св╕т, його веселков╕ барви, красу р╕дних простор╕в. В╕ктор ладен був за один день розмалювати в хат╕ п╕ч. Прохав маму, аби дозволила допомогти ╖й б╕лити ст╕ни хати, п╕дводити над призьбою чорною сажею, бо йому здавалося, що то була не просто ж╕ноча робота, а один ╕з вид╕в малярства.
Хот╕лося юнаков╕ хоч би в чомусь, хай, можливо, й не зовс╕м довершено, бо не все ж зразу вда╓ться, повторити, репродукувати зрозум╕л╕ йому чудов╕ пейзаж╕ Олекс╕я Саврасова, ╤вана Айвазовського, ╤вана Шишк╕на, Архипа Ку╖ндж╕, ╤саака Лев╕тана, Костянтина Коров╕на, ╤горя Грабаря, Костянтина Юона...
Перед╕ мною – художн╕й альбом В╕ктора Юрика ╕з назвою «Романтичний сюжет», виданню якого посприяв голова Запор╕зько╖ орган╕зац╕╖ НСПУ Григор╕й Лютий. У передмов╕ до альбому заслужений художник Укра╖ни, голова Запор╕зько╖ обласно╖ орган╕зац╕╖ Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в ╤рина Гресик пише:
«Митець ма╓ щасливу долю через те, що його твори живуть ╕ п╕сля того, як автор завершу╓ св╕й житт╓вий шлях. Мен╕ не довелося знати В╕ктора Юрика, але, побачивши його твори, маю в╕дчуття, що була давно знайома з ц╕╓ю людиною, знала ╖╖ долю, радощ╕ та мр╕╖.
Не сприймаю аматорства як у мистецтв╕, так ╕ в житт╕. Але ╕нша р╕ч – «народна картина», ╖╖ щир╕сть, теплота та в╕дверт╕сть почутт╕в не можуть залишити глядача байдужим.
Твори В╕ктора Юрика створен╕ в кращих традиц╕ях укра╖нсько╖ народно╖ картини. Автор малював не те, що бачив, а те, що любив, що в╕дчував, про що мр╕яв. Дв╕ головн╕ теми його твор╕в: укра╖нське село, яке в╕н добре знав, та море, що уособлювало для автора широч╕нь та безмежний прост╕р. «Земне» — тепле, улюблене та «небесне» — мр╕ю».
Якби вони зустр╕лися, то, без будь-якого сумн╕ву, порозум╕лися б як митц╕. ╤рина – донька художника Стан╕слава Шинкаренка, сама неабияка майстриня пензля, орган╕затор всеукра╖нських пленер╕в, як╕ дали дорогу не одному юному даруванню. Саме ╤рина могла б познайомити В╕ктора з ц╕лою когортою художник╕в Запор╕зько╖ област╕, в яких ╓ чому навчитися. ╤, мабуть, вони побачили б у картинах В╕ктора Юрика ексклюзив – манеру, притаманну т╕льки йому одному серед тисяч живописц╕в. На жаль, не сталося.

НАВ╤ТЬ ДЕРЕВА УСМ╤ХАЮТЬСЯ...
В╕ддав себе я прац╕
 без вагання,
Я йшов туди, де розум
 посилав…
 Борис Гр╕нченко

Розкрива╓мо альбом. Вдуму╓мося в побачене. Перша картина — «Яблун╕ цв╕туть – яке ж це чудо!». Д╕йсно, хочеться дивитися й бачити це диво, що прикраша╓ обкладинку. Дерева ще без листя. Та ми, милуючись рожево-молочним цв╕том, усм╕ха╓мося ╖м, як ╕ вони нам, в╕таючи одне одного з весною.
Репродукц╕я картини Василя Кас╕яна «Знов напився» св╕дчить про р╕зноб╕чн╕сть таланту художника В╕ктора Юрика. Вдивля╓мось у в╕трила корабл╕в на полотн╕ «У к╕льватерному строю», ╖хню готовн╕сть до подвигу, перемоги. «Монастир», «Крак╕вський костел», «Село з церквою» св╕дчать про особливе св╕тосприйняття майстра пензля. А хто з нас не бачив, а то й не п╕дн╕мався до аж занадто ун╕кально╖ споруди в Криму, однак у В╕ктора Юрика «Ласт╕вчине гн╕здо» якесь особливе, що притягу╓ до себе. «Балтика. Вечорова тиша»... Ц╕ твори треба бачити.
 «На дощ збира╓ться», «Дощ наближа╓ться»... Картини, здавалося б, не зовс╕м ╕з поетичними назвами могли з’явитися в художника (селянина-землелюба) т╕льки з усв╕домлення великого значення цього явища для земл╕-годувальниц╕. В╕ктор Серг╕йович н╕коли не хвалився знанням природи. А нав╕що? У сел╕ будь-яка дитина зна╓ ╖╖ на «в╕дм╕нно». Але показати в картинах оту ╕скристо-прозору, ср╕бну красу, запоруку врожаю, вважав сво╖м обов’язком. Недарма ж люди кажуть: «Два дощики у маю – й нагодую всю с╕м’ю». Тому тема дощ╕в, майстерно вт╕лена в полотна, прийшла до нього не випадково. У нього хмара не просто наближа╓ться – на горизонт╕ вона вже почала плакати, проливати краплини, а на першому план╕ н╕як не д╕ждуться житт╓дайно╖ вологи спрагл╕ дерева, левади, поля...

 ДВ╤ Р╤ДН╤ ТВОРЧ╤ НАТУРИ

Людей такого
 р╕дк╕сного дару
Хоч трохи, люди,
 треба берегти…
 Л╕на Костенко

Як добре, що виданням альбому, орган╕зац╕╓ю його п╕дготовки (фотографування картин, обробка на комп’ютер╕ тощо) та упорядкуванням перейнявся брат художника – запор╕зький письменник ╕ журнал╕ст Пилип Юрик. Адже ╖х р╕днить не т╕льки кров та гени предк╕в. Це – дв╕ творч╕ натури у велик╕й с╕м’╖. Середульший брат – художник, молодший – л╕тератор.
До реч╕, Пилип п╕сля смерт╕ брата видав зб╕рку п╕сень «Калина хортицька. П╕сн╕ на слова Пилипа Юрика». В╕дкривши ╖╖ на перш╕й стор╕нц╕, чита╓мо: «Св╕тл╕й пам’ят╕ мого доброго брата В╕ктора Серг╕йовича Юрика присвячую. Автор». Родина ╖хня вся сп╕воча. Не був винятком ╕ В╕ктор, який мав гарний баритон при╓много тембру, любив укра╖нськ╕ народн╕ й естрадн╕ п╕сн╕, виконував нав╕ть деяк╕ ар╕╖ з в╕домих опер...
Саме В╕ктор став першим критиком ╕ редактором л╕тературних спроб Пилипа. Це було, звичайно, на р╕вн╕ «подоба╓ться – не подоба╓ться», але змушувало майбутнього письменника працювати над словом, шукати нов╕, нестандартн╕ теми, в╕дшл╕фовувати написане. ╤ коли В╕ктор казав, що «оце вже краще» — то була досить висока оц╕нка твору. Саме В╕ктор ознайомив молодшого брата з творч╕стю Павла Глазового, Степана Ол╕йника, Михайла Шолохова, Григора Тютюнника, Василя Шукшина... Брат спонукав Пилипа до читання й перечитування твор╕в класик╕в укра╖нсько╖ й рос╕йсько╖ л╕тератури. Тому нин╕ письменник з╕зна╓ться: «Якби, не дай Бог, не було в мене брат╕в (Михайло допомагав малому дошк╕льнят╕ вчити дитяч╕ в╕рш╕ напам’ять, а В╕ктор п╕зн╕ше п╕дхопив його естафету. – В.Д.), то не було б ╕ мене як л╕тератора. Саме ╖м я завдячую тим, що пос╕яли в мою душу любов до поез╕╖, а В╕ктор, зокрема, ще й до гумору та сатири».
 
МАРИН╤СТИКА – УЛЮБЛЕНА ТЕМА

Що доля нелегка –
 в ц╕м користь ╕ своя ╓.
Блаженний сон душ╕
мистецтву не сприя╓.
 Л╕на Костенко

 Рядовий моряк далекого плавання п╕сля зак╕нчення Одеського морського училища побував у ш╕стнадцятьох кра╖нах. Ще в шк╕льн╕ роки В╕ктор полюбив море, яке по-сво╓му бачили й зображували в творах Костянтин Паустовський, Олександр Гр╕н... А пот╕м, уже в Одес╕, в╕н сам побачив його – безкра╓, широке, звабливе.
Працюючи в торговому флот╕, його ровесники везли з рейс╕в дорог╕ сувен╕ри, деф╕цитний одяг, взуття – наполегливо шукали товари в ╕ноземних крамницях. А в╕н на дозв╕лл╕ займався б╕льше малюванням етюд╕в, що стали згодом картинами, як╕ заворожують тепер оч╕ й душ╕ глядач╕в. Творч╕ задуми В╕ктора Серг╕йовича б╕гли навперейми один одному, бо в╕н хот╕в, мр╕яв у фарбах показати людям те, що закарбувалося в пам’ят╕, св╕домост╕, кликало, гукало й спонукало до роботи.
Художн╕й альбом В╕ктора Юрика «Романтичний сюжет» ще не охоплю╓ всю повноту щедро╖ й самобутньо╖ творчост╕ живописця. Це, за словами Пилипа, «пам’ятник, створений В╕кторовими руками й талантом». Його житт╓вий шлях, творч╕сть, подвижництво, доброчинн╕сть – це ще ненаписана пов╕сть про нашого талановитого сучасника.

В’ячеслав ДРИГАЙЛО,
заслужений журнал╕ст Укра╖ни

АНОНС! 10 вересня 2013 року о 14.00 у виставков╕й зал╕ ДО «Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр» (м. С╕мферополь, вул. Павленка, 48) в╕дбудеться в╕дкриття виставки «ПОВЕРНЕННЯ ЗДАЛЕКУ». Це перша в Криму персональна виставка кримськотатарського художника Османа Чубарова. Мемор╕альна експозиц╕я, присвячена 90-р╕ччю з дня народження (1923-2003 рр.), склада╓ться з твор╕в живопису та граф╕ки. О. Чубаров, який зак╕нчив Лен╕нградський ╕нститут живопису та арх╕тектури ╕м. ╤. Р╓п╕на, протягом багатьох рок╕в жив ╕ творив у Чечено-╤нгуськ╕й Республ╕ц╕ Рос╕йсько╖ Федерац╕╖. Помер у Криму.
Вх╕д в╕льний. Ласкаво просимо!
Телефон для дов╕док: 54-23-50
(ДО «В╤КЦ»).

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12264

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков