"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема "Смішного!"
#36 за 06.09.2013
СМ╤ХУ БО╥ТЬСЯ НАВ╤ТЬ ТОЙ, ХТО ВЖЕ Н╤ЧОГО НЕ БО╥ТЬСЯ!
Слово – зброя!
Патр╕арх, гетьман укра╖нського гумору, неперевершений творець «См╕холог╕╖», живий класик — так називали його ще за життя та багатьма ╕ншими поважними ╕менами — прославленого гумориста й сатирика, справд╕ народного письменника Павла Глазового. Народився в╕н 30 серпня 1922 р. у с. Новоскелюватка Казанк╕вського району на Микола╖вшин╕ ╕ помер 29 жовтня 2004 року. П╕сля зак╕нчення семир╕чки навчався ╕ зак╕нчив Новомосковську педшколу. Дал╕ — служба в арм╕╖, а з 1941 р. — в╕йна, нагороджений бойовими орденами, навчався в Кривор╕зькому пед╕нститут╕. Над╕слав к╕лька гуморесок у «Перець» ╕ одержав схвального листа в╕д Остапа Вишн╕, який допом╕г йому перевестись до Ки╖вського пед╕нституту, який в╕н зак╕нчив ╕ почав працювати в редакц╕ях журнал╕в «Перець», «Мистецтво». В╕н — автор к╕лькох десятк╕в поетичних книг, багатьох соковитих ╕ розма╖тих усм╕шок, гуморесок, м╕н╕атюр, поем, байок, твор╕в для д╕тей, в╕домих далеко за межами Укра╖ни. Його прих╕д у л╕тературу розпочався зб╕рками: «Велик╕ цяц╕» (1956), «Карикатури з натури» (1963), «Коротко ╕ ясно» (1965), «Щоб вам весело було» (1967), «М╕н╕атюри та гуморески» (1968), «Комед╕ада» (1969)… пропускаю подальший перел╕к ╕ назву ще дек╕лька останн╕х книг: «См╕холог╕я» (1982), «Веселий св╕т ╕ чорна книга», «См╕хослов» (1997), видана редакц╕╓ю «Веч╕рнього Ки╓ва». Вони не залежувались на книжкових полицях, а швидко розходились до читач╕в, що св╕дчить про велику популярн╕сть письменника серед дорослих ╕ юних шанувальник╕в його талановито╖ творчост╕. У нього було чимало читц╕в, але найпопулярн╕шими поряд з Андр╕╓м Совою, Литвиновим був ╕ народний артист, лауреат Шевченк╕всько╖ прем╕╖ Анатол╕й Паламаренко, який чудово чита╓ Глазового понад 50 рок╕в. У ╕нтерв’ю з нагоди 85-р╕ччя в╕д дня народження Глазового в╕н, зокрема, сказав: «Мине оця пол╕тична боротьба, настане час, коли утопчеться наша д╕йсн╕сть, в╕зьмуться за культуру, духовн╕сть й ус╕ побачать, хто такий Павло Глазовий. ╤ на один щабель з Котляревським, Руданським, Гл╕бовим... поставлять великого Павла Глазового. Найб╕льш читабельного, пл╕дного, народного, мудрого, естрадного. Добрих п’ятдесят рок╕в тримати укра╖нський народ у стан╕ хорошого нац╕онального гумору (реготу) — це, я вам скажу, треба вм╕ти. Андр╕й Корн╕йович Сова, пот╕м я, пот╕м Литвинов... Хто виконував Глазового — в╕н завжди лиша╓ться Глазовим. В╕н завжди був любимим у народа». Сам Глазовий з╕знавався:
Я так люблю ╕скристий см╕х, Веселий см╕х, що гр╕╓ вс╕х, Переливаю в слово рад╕сть, Яку в душ╕ сво╖й збер╕г. ╤ я щасливий, що пишу Хорошим людям на пот╕ху, Ловлю в очах ╕скринки см╕ху I довго в серц╕ ╖х ношу.
В╕н любив життя, людей, р╕дну Укра╖ну, поез╕ю, мистецтво ╕ ненавид╕в негативн╕ явища, ╖хн╕х нос╕╖в, як╕ заважали нам нормально жити. В╕стря його сатири спрямоване проти лжепатр╕от╕в, головотяп, баз╕к, шахра╖в, злод╕╖в, цин╕к╕в, перевертн╕в, окозамилювач╕в та ╕ншо╖ нечист╕. А справжн╕м труд╕вникам в╕н бажав: «Нехай в╕д лих ╕ б╕д ус╕х вас береже здоровий см╕х». П╕д час юв╕лейного вечора, присвяченого 75-р╕ччю, в╕н просив:
Коли у мене на могил╕ Чудесний виросте будяк, Хот╕в би я, щоб друз╕ мил╕ Про мене згадували так: — Ти пам’ята╓ш Глазового? Невже забув? Це ж той Павло, Який життя прожив для того, Щоб людям весело було.
Бо усв╕домлював велику силу ╕ значення см╕ху. (Пригадайте мудре народне висловлювання — «См╕ху бо╖ться нав╕ть той, хто вже н╕чого не бо╖ться»). ╤ його л╕кувальну силу, коли йдеться про позитивних геро╖в, хороших людей. Багато його поетичних рядк╕в звучать афористично, легко запам’ятовуються. Наведу к╕лька приклад╕в: «Все на св╕т╕ в╕д любов╕ почалось», «Любов — то сила св╕тла, руху ╕ тепла, що чудесну ту ╕скрину над землею пронесла», «Вода — то не стих╕я, а найвище божество», «Вода — богиня, горда сила неземна». Павло Глазовий не раз висловлював глибок╕ ╕ влучн╕ думки про життя, багатогранн╕ його проблеми, про окрем╕ под╕╖ ╕ картини, про людей, ╖хн╕ недол╕ки. В╕н — не т╕льки тонкий гуморист, а й гострий, часом ╕ нищ╕вний сатирик, а також автор досконалих твор╕в для д╕тей. Ц╕кавими ╓ його роздуми про л╕тературу, мистецтво, культуру, мораль, поез╕ю, гумор: «Поет — це не той, хто сп╕вати ум╕╓, а той, хто не може мовчати».
«Життя ж — вогонь, у т╕м вогн╕ серця людськ╕ палають, а см╕ху ╕скорки ясн╕ над полум’ям л╕тають: см╕шн╕ пригоди ╕ слова, под╕╖ ╕ картини. Я сам згоряю у вогн╕ й збираю т╕ ╕скрини. Якби не м╕г збирати я веселого й см╕шного, давно розпалась би душа п╕д тягарем страшного». Ось ще одна невелика усм╕шка «Заноза»: Сказав якось Фед╕р Галка Заноз╕ Паньков╕: — Ти чому не розмовля╓ш На вкра╖нськ╕й мов╕? — Зачим вона м╕н╓ нада? — Прошип╕в Заноза. — Шо я — дядько т╕б╓, что л╕ З какогось колхоза.
В╕н усв╕домлював, що «хтось мене злобливо прокляне, з жовч╕ й слини, нам╕шавши бруду, та, напевне, й той на св╕т╕ буде, хто згада по-дружньому мене». З любов’ю, теплотою й вдячн╕стю згаду╓мо ми славного поета, який не дожив до свого 85-л╕ття, але пам’ять про нього живе у серцях багатьох читач╕в. За життя в╕н не був г╕дно поц╕нований, бо був незручний для влади. Його твори висувались нав╕ть на здобуття Шевченк╕всько╖ прем╕╖, але не були в╕дзначен╕, хоч в╕н був удосто╓ний прем╕╖ ╕мен╕ незабутнього Остапа Вишн╕, який теж не був жодним лауреатом ╕ не мав н╕яко╖ медал╕, але популярност╕ його можуть позаздрити нав╕ть деяк╕ найвищ╕ лауреати. На цю тему ╓ в Глазового ц╕кава усм╕шка «Найвища нагорода», де ╓ так╕ рядки:
В школ╕ хлопчик ясноокий Руку п╕д╕йма. — Чом в Шевченка у Тараса Орден╕в нема? Вчитель каже: — Як поета Полюбив народ, То йому уже не треба ╤нших нагород.
Саме таким був ╕ залиша╓ться наш дорогий поет — улюбленець народу. Низка гуморесок Павла Глазового присвячена мовн╕й проблем╕. Добре було б, якби газета ╖х надрукувала!
Павло ПАРАСКЕВИЧ, кандидат ф╕лолог╕чних наук м. Херсон
Павло ГЛАЗОВИЙ
ПРО Б╤ДНОГО ЛЬОВУ ╤ ДЕРЖАВНУ МОВУ
Зустр╕лися на базар╕ Дамочки знайом╕. — Як ваш Льова пожива╓? — Сидить у дурдом╕. В╕н в ╤зра╖ль перебрався До перебудови. А там бар’╓р — б╕да тоб╕, Як не зна╓ш мови. Вчився Льова так старанно, Що не бачив св╕ту. Але ╕дишу не вивчив, Не зна╓ ╕вриту. Як почина балакати, Н╕ складу, н╕ ладу. Там же книжки не спереду Читають, а ззаду. Потикався б╕дний Льова В р╕зн╕ установи, Все закрито-перекрито, Як не зна╓ш мови. Скр╕зь дивилися на Льову, Як на психопата. Тому й зробив б╕дний Льова З фанери плаката. Накарлякав: «До такого Життя ми не звичн╕. Ми ╓вре╖ особлив╕, Рос╕йськоязичн╕. Вимага╓м в╕д кнесета Створить нам умови, Запровадить в ╤зра╖л╕ Дв╕ державн╕ мови!» Гукав Льова п╕д кнесетом, Роззявивши рота, А на нього вс╕ дивились, Як на ╕д╕ота. Мало йому не побили На лоб╕ плаката. Тепер в Льови у дурдом╕ — Окрема палата. Щоб знав, дурень, що ╤зра╖ль — Розумна держава. Нав’язувать чужу мову Там не мають права.
КУЦА БАЙКА З ДОВГОЮ МОРАЛЛЮ
У гаю ворона Сороц╕ сказала: — От якби я, сестро, Аж два горла мала, Ск╕льки б я зум╕ла Наробити д╕ла! Одним би кричала, А другим би ╖ла. Нин╕ дуже вперто Точаться розмови, Що введуть законом Паралельн╕ мови: Ця, мовляв, державна, ╤нша — оф╕ц╕йна, — Так сказать, центральна ╤ перифер╕йна. У словник загляньте, Оф╕ц╕йна мова — То ж ╕ ╓ — службова, Тобто урядова. Значить, знов тримати Будем р╕дну мову Як декоративну, Необов’язкову? Та х╕ба ж то люди? То як╕сь Ворони, Якщо пропонують Безглузд╕ закони.
ФАКТИ Й АРГУМЕНТИ
Кажуть, наших у Рос╕╖ ╢ м╕льйон╕в п’ять. А вони там по-рос╕йськи Вм╕ють розмовлять? Так, звичайно. Волод╕ють Мовами двома. ╢ там школи укра╖нськ╕? — Н╕, таких нема. А Рос╕я ск╕льки руських Дарувала нам? — ╥х в чотири рази б╕льше, Ан╕ж наших там. Чи спок╕йно ╖м живеться? «Тр╓буют» весь час, Щоб по-руськи ╖хн╕ д╕тки Вчилися у нас. А чого отак виходить, Пояснив один Уб╓ждьонно руськомовний Вчений граждан╕н: — Вс╓м ╕зв╓стно ╕з др╓вн╓йших П╕сьм╓нних трудов То, что К╕╓в — ето мат╓рь Русск╕х городов. Ну а кто ж╓ чащ╓ русск╕х Пом╕на╓т мать? — Ето сл╓ду╓т бандерам На зам╓тку взять.
МОВА ╤ ЯЗИК
Розмовля╓ наша Мова З руським Язиком. — Мы с тобой, — Язик говорить, Не в ладах живем. Опечален мой двуглавый, Мой родной орел Тем, что ныне в Украине Мало русских школ. Малышей русскоязычных Надобно беречь. Ты же знаешь, как их портит Неродная речь. — Отако╖! — каже Мова. — Я ж сестра твоя, То чого ж рос╕йським д╕ткам Шкодитиму я? ╤ чого ворогувати Мов╕ з Язиком? — Да пойми, — Язик говорить, — Речь же не о том. Ты же знаешь, сколько русских В Украине есть. И других русскоязычных — Всех не перечесть... — А вони, — пита╓ Мова, — Зв╕дки прибули? Ми сюди ╖х вербували, Чи за чуб тягли? Чом тво╖ рос╕йськомовн╕ Прагнули весь час, Щоб не стали ╖хн╕ д╕тки Схожими на нас? В╕д столиц╕ Укра╖ни До найдальших с╕л Все ставало менше й менше Укра╖нських шк╕л... — Ну так что ж? — Язик пита╓, — Я для всех родной. Я — Тургенев, Достоевский, Пушкин и Толстой. — Не хвилюйся, — каже Мова, — Ми шану╓м ╖х. Ти поглянь на руськомовних Д╕точок сво╖х. Подивися на сучасну Молодь у м╕стах Та послухай кра╓м вуха, Що в них на вустах. Що ╖м Пушк╕н? Що Турген╓в? Що для них Толстой? Та для них уже й Чапа╓в Б╕льше не герой. Зна╓ш, ск╕льки тут про нього Наплели гидот? Петька, Анка ╕ Чапа╓в — Брудний анекдот. Про Турген╓ва й Толстого Нав╕ть р╕ч пуста. Де ти бачиш ╖хн╕ книги? Хто тут ╖х чита? В╕д еротики й порнухи Аж тр╕щать ларьки. Все ж то творять доморосл╕ Наш╕ «русаки». Ти у нас рос╕йськомовну Пресу переглянь. Чим натоптана й набита Та газетна дрянь? Уяви, що тв╕й Турген╓в Прочитав би те, Що братва рос╕йськомовна Про ж╕нок плете, Як смаку╓ походеньки Безсоромних дам. В╕н сказав би: «Это мерзость! Это стыд и срам». — Ты права, — Язик промовив, — Слушай мой ответ. Мне от этих щелкоперов Тоже жизни нет. Прикрываясь русской речью, Этот гнусный сброд Растлевает и позорит Мой и твой народ. Говорю тебе по-братски, Истину любя: Ты, сестра, от этой мрази Береги себя. Защищайся, отбивайся, А не то — капут: И тебя они угробят, И меня сожрут. — Ну спасиб╕, — каже Мова, — За так╕ слова. Триста л╕т мене чавили, Але я — жива, Бо мене обер╕га╓ Божа благодать. ╢ присл╕в’я: «Бог не видасть, Свин╕ не з’╖дять».
РУСЬКОМОВНИЙ ДЕПУТАТ
Коли в Рад╕ у Верховн╕й Руськомовний виступа, Ви прислухайтесь, шановн╕, Що в╕н меле й тел╕па. — Без единого Союза Далеко мы не уйдем. Жить не сможем без России, Неизбежно пропадем... — Виступайте на державн╕й! – ╤з гальорки хтось гука. — Перестаньте придираться! – Чути з ╕ншого кутка, А йому ж державна мова – Непотр╕бна, зайва р╕ч. Йому р╕дна та, якою Разговар╕вал ╤лл╕ч. Проти вищого начальства В╕н н╕коли не ╕шов. Що начальство ╕зр╓кало, Те ╕ в╕н усл╕д молов. Не морочилась н╕коли Твердолоба голова, Укра╖нськ╕ чи рос╕йськ╕ Т╕ начальницьк╕ слова. Буде три державн╕ мови, Чи чотири, чи одна, — Н╕ т╕╓╖, н╕ ц╕╓╖ В╕н не знатиме й не зна. ╤ його не мучить сов╕сть, ╤ сумл╕ння не гризе... Тож послухайте терпляче, Ще чого в╕н наверзе. — Мы от наших оппонентов Разных слушаем речей. А живут они поддержкой Иностранных богачей. Потому они им служат, Что живут за ихний счет! — Зачекаймо ще хвилинку, Доки в╕н затулить рот. Зачекаймо й запитаймо: — А тепер пов╕дай нам, За який ╕ чий рахунок Ти живеш на св╕т╕ сам? Ти продукт╕в добру купу Умегелю╓ш щодня. Що ж у тебе — ╓ корова, Власн╕ кури чи свиня? Може, ти свиню зар╕зав ╤ насмажив ковбаси? Може, з власного городу Ти картопельку ╖си? У народу в╕д нестатк╕в Урива╓ться терпець, А у тебе на загривку Ледь з╕йшовся ком╕рець. Ти Рос╕ю сильно любиш? Безперечно, це не гр╕х, Але хто ж тебе трима╓, Не пуска╓ до сво╖х? Залиши нам Укра╖ну, Не тягни до рос╕ян, Можеш пупа над╕рвати – Це ж тоб╕ не чемодан.
СУЧАСН╤ НАШ╤ ╤МЕНА
Чита╓ш книги ╕сторичн╕ Чи рел╕г╕йн╕ письмена, — Як╕ величн╕, симпатичн╕ Були у предк╕в ╕мена! Колись давалися ╕мення Не задля моди чи краси. Яке отримав в день хрещення, Таке дов╕чно ╕ носи: Пархом, Оник╕й, Кал╕страт – Козак, трудяга чи нероба, Парфен, Мус╕й, Овс╕й, К╕ндрат Сво╓ ╕м’я несли до гроба. Вродлив╕ дочки Укра╖ни, Достойн╕ шани ╕ хвали – Палажки, Мотр╕ й Василини, — Найчар╕вн╕шими були. Зм╕нилася ментальн╕сть наша, Куценьк╕ любимо слова. У нас ╕ Валя, Саша й Паша, ╤ дядьком, й т╕ткою бува. Д╕вулькам, дамам ╕ бабусям Словечка н╕жн╕ до смаку. Вони вс╕ Люс╕, Мус╕, Дус╕, Як у дитячому садку. Та й мужики п╕шли хорош╕, Вони пол╕зли теж туди: Вс╕ Льон╕, Тол╕, Д╕ми, Льош╕ З дитячих л╕т до бороди. Вже п╕дстрига╓мо волосся ╤ одяга╓мось вс╕ так, Щоб розторопать не вдалося, — Чи то д╕виця, чи козак. Не будем же стягать штани, Щоб подивитись, хто вони? ╤мен лишилось дуже мало. Чому так вийшло — не збагнеш. Як президент╕в обирали, Був перший Льоня, другий — теж. Та не жур╕ться, люб╕ друз╕, Брати ╕ сестроньки мо╖, Он королями у француз╕в Колись були сам╕ Лу╖. Учен╕ пишуть: ╖х число Аж до ш╕стнадцяти д╕йшло. Та й ми не дождемося чуда В╕д наших Льонь — н╕ ви, н╕ я. Якщо ╕ трет╕м Льоня буде, Переймену╓м на Луя. ╤ будем тих Лу╖в тягти До десяти чи двадцяти. ╤ хай скор╕ш той час настане, Щоб ми по-╕ншому жили, Щоби за правом, Богом даним, Людьми щасливими були. * * *
Книги з гуморесками Павла Глазового ╓ в редакц╕╖ «КС». Звертайтеся!
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема "Смішного!"
Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12254
|