Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4565)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4253)
Українці мої... (1709)
Резонанс (2312)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1866)
Крим - наш дім (1375)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (454)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (266)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
МОВОВБИВСТВО – СКЛАДОВА РАШИЗМУ. АЛЕ МИ ПЕРЕМАГА╢МО
Науковц╕ з╕брали фактаж за понад 300 рок╕в про намагання знищити укра╖нську мову…


К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#36 за 06.09.2013
ПРО Р╤ДНУ МОВУ

Жив та був соб╕ житт╓рад╕сний ╕ працелюбний нар╕д — гетьма╖нц╕. Славилися вони з-пом╕ж ╕нших народ╕в сво╖ми солов’╖ними п╕снями та ╕скрометними танцями. А ще — хл╕боробським ум╕нням ╕ найдивовижн╕шою в св╕т╕ землею.
На т╕й земл╕ ╖хн╕ б╕л╕ хати ховалися в рясних садах. На ланах хвилювалися жита й пшениц╕, над б╕лоп╕нними гречками гули бджоли. У буйнотравих степах паслися незл╕ченн╕ стада та отари овець. У л╕сах було повно дикого зв╕ра й птиц╕, в р╕ках — риби та рак╕в. А пов╕тря було таке чисте й ц╕люще, що, дихаючи ним, хот╕лося сп╕вати про щастя жити на земл╕.
Отож не дивно, що на таку благодатну землю часто заз╕хали сус╕ди: султантари, короляки, царс╕яни. Та гетьма╖нц╕ були не т╕льки талановитими хл╕боробами, а й хоробрими вояками. Перемогти ╖х було сус╕дам не п╕д силу.
Але одного разу царс╕янський володар, що завоював чимало ╕нших народ╕в, ╕з подивом запитав свого найстаршого во╓воду:
— Чому це дос╕ п╕д мо╓ю рукою нема гетьма╖нц╕в?
Во╓вода в╕дпов╕в:
— Бо ╖х н╕хто не може перемогти в╕йськовою силою. В них ╓ якась та╓мниця.
— Негайно з’ясувати й допов╕сти! — звел╕в царс╕янський володар.
Во╓вода викликав до себе найтямковит╕шого во╖на ╕ наказав:
— П╕ди туди — не знаю куди, з’ясуй та╓мницю гетьма╖нц╕в: чому н╕кому не вда╓ться ╖х завоювати?
Помандрував той во╖н за тридев’ять земель до мудрец╕в, зустр╕вся з найв╕дом╕шими в╕дьмами, у само╖ Баби-Яги побував, але про та╓мницю н╕чого не дов╕дався.
Врешт╕-решт потрапив аж у тридесяте царство до Кощея Невмирущого. Той покл╕пав старечими очима, потер лисину й пробурмот╕в:
— Сила гетьма╖нц╕в — у ╖хн╕й мов╕.
Повернувся во╖н ╕з далеких мандр╕в, пов╕домив та╓мницю во╓вод╕, а той — володарев╕.
Зловт╕шно посм╕хнувшись, царс╕янський володар послав сво╖х найхитр╕ших посл╕в у кра╖ну гетьма╖нц╕в. Прибули туди царс╕янськ╕ посли й улесливо сказали гетьма╖нцям:
— Ми з вами давн╕ сус╕ди-брати. Тож давайте укладемо угоду про дружбу та братерство нав╕ки.
Щир╕ та дов╕рлив╕ гетьма╖нц╕ пристали на це, ╕ ╖хн╕й гетьман уклав угоду ╕з сус╕дським володарем.
З тих п╕р у гетьма╖нц╕в почали ко╖тися дива з ╖хньою мовою. Посли царс╕янського володаря та╓мно вим╕нювали ╖╖ на чиновн╕ посади, ма╓тки та садиби, купували за грош╕ та золото, безповоротно позичаючи для користування мову царс╕янську. А тим гетьма╖нцям, як╕ в╕ддавали свою мову добров╕льно, надавалося почесне звання великодержавного патр╕ота.
З часом р╕дно╖ мови у гетьма╖нц╕в залишилося так мало, що ╖╖ вже не вистачало для ╖хн╕х м╕ст ╕ м╕стечок, шк╕л ╕ церков. ╤ що найжахлив╕ше — для хороброго гетьма╖нського в╕йська, покликаного захищати р╕дний край. Це призвело до того, що вояки, як╕ користувалися позиченою царс╕янською мовою, перестали розум╕ти р╕дномовних.
Ось тод╕ царс╕янський володар ╕ пов╕в сво╓ в╕йсько в кра╖ну гетьма╖нц╕в. Полки р╕дномовних гетьма╖нц╕в за командою гетьмана грудьми встали проти чужоземц╕в. А полки царс╕янськомовних гетьма╖нц╕в знайшли сп╕льну мову з во╖нами чужого в╕йська ╕ разом виступили проти сво╖х ╓динокровних брат╕в.
Сили були нер╕вн╕, ╕ п╕сля жорстоко╖ битви, в як╕й полягли майже вс╕ захисники р╕дно╖ земл╕, в╕льну кра╖ну гетьма╖нц╕в було завойовано. Кровожерний володар царс╕ян, святкуючи перемогу, заявив:
— В╕днин╕ гетьма╖нсько╖ мови не було, нема ╕ не може бути!
Але й п╕сля цього п╕длеглим йому сатрапам н╕як не вдавалося повн╕стю звести з╕ св╕ту гетьма╖нську мову. ╥╖ збер╕гали в глибин╕ сво╖х душ поневолен╕ лицар╕, хл╕бороби й в╕дважн╕ сп╕вц╕ — кобзар╕. ╥╖ брали з собою т╕ гетьма╖нц╕, що вт╕кали в╕д невол╕ в чуж╕ кра╖...
Зб╕гли в╕ки. Царс╕янська ╓дина ╕ непод╕льна ╕мпер╕я завоювала так багато народ╕в, що не змогла ╖х утримати, ╕ розпалася.
З рад╕стю взялися за в╕дтворення сво╓╖ в╕льно╖ держави гетьма╖нц╕. Обрали соб╕ гетьмана й старшину, утворили уряд. Новообраний гетьман видав багато важливих указ╕в, а уряд — постанов. Та сил у в╕дновлено╖ держави чомусь не прибувало, а усм╕шок на обличчях ╖╖ громадян ставало чимраз менше.
Довго розм╕рковував над цим гетьман, а в╕дтак викликав до себе наймудр╕ших радник╕в ╕ сказав:
— Буду╓мо нашу нову державу р╕к, розбудову╓мо другий, трет╕й, п’ятий, а сил у не╖ не б╕льша╓. Чому?
— Це й для нас та╓мниця, — ухильно в╕дпов╕ли радники.
— Доручаю вам з’ясувати! — поставив завдання гетьман найбалакуч╕шому радников╕ ╕ запропонував:
— Куди хочеш ╕ди, що хочеш роби, а д╕знайся: чому не б╕льша╓ сил у нашо╖ ново╖ держави?
Думав той радник день, думав м╕сяць, роздумував другий ╕ п╕шов на вулицю проводити опитування. Найпершим зустр╕вся йому гетьма╖нець, що називав себе хохла╖нцем. Його в╕дпов╕дь на поставлене запитання була така:
— Та╓мница — в державной мове. Нам, царс╕янськомовним хохла╖нцам, овлад╓ть язиком предков тяжельше, чим любим ╕ностранним. А какая ж держава без сво╓й мови?
Другим зустр╕чним виявився гетьма╖нський царс╕янин, що багато рок╕в називав себе старшим братом. В╕н п╕дтримав думку попереднього опитаного громадянина:
— Всьо д╓ло в язик╓. Я, напр╕м╓р, рад╕лся ╕ ж╕ву зд╓сь тр╕дцать ╕ тр╕ года, но за ето вр╓мя н╓ овлад╓л етой вашей мовой даже на четверть. То сколько же л╓т патр╓бу╓тса мн╓, чтоби авлад╓ть ╓ю полностью? Н╓ нужна нам ета ваша державна мова — ат н╓йо толька вр╓д: ана раз’╓д╕ня╓т связ╕ ╕ атвл╓ка╓т ат настаящ╓й д╓ржавотворч╓скай работи. Народ ╕нт╓р╓су╓т н╓ мова, а д╓шовая калбаса...
— Евр╕ка! — вигукнув радник, крокуючи дал╕. — Та це ж так просто — в╕дмовитись в╕д сво╓╖ мови ╕ зам╕нити ╖╖ ковбасою!..
Та, на всяк випадок, спитав ще одного зустр╕чного, котрий, як не дивно, в╕льно волод╕в мовою предк╕в. Але й той в╕дпов╕в йому:
— Та╓мниця — таки у мов╕. Справд╕, де в╕зьметься сила в т╕л╕, з якого вийнято душу? А душа народу — це його мова. Без мови нема╓ народу, а отже, ╕ його держави. Виходить, сила нашо╖ гетьма╖нсько╖ держави — в ╖╖ народ╕, що живе на сво╖й земл╕, а сила народу — в його р╕дн╕й мов╕.
Вражений неспод╕ваним поворотом думки, радник довго чухав потилицю, розм╕рковуючи, якою ж мовою виголосити для старшини та гетьмана пов╕домлення про та╓мницю безсилля в╕дновлювано╖ держави гетьма╖нц╕в...
╤ таки вир╕шив.

Анатол╕й ГАРМАТЮК

ТИМ ЧАСОМ...

У МОЛДОВ╤ ОШТРАФУВАЛИ... ЗА РОС╤ЙСЬКУ МОВУ
Молдавськ╕ правоохоронн╕ органи вперше виписали штраф громадськ╕й орган╕зац╕╖ за використання банера рос╕йською мовою п╕д час акц╕╖ протесту. Про це пов╕домля╓ «РИА Новости», посилаючись на коп╕ю протоколу, виписаного правоохоронними органами молдавського м╕ста Б╓льц╕ улаштовувачам акц╕╖ — Л╕з╕ рос╕йсько╖ молод╕ Молдови, яка влаштувала протест проти в╕зиту в республ╕ку президента Румун╕╖ Траяна Бесеску. У документ╕ говориться, що «орган╕заторами опозиц╕йно╖ ман╕фестац╕╖ були використан╕ рекламн╕ плакати у к╕лькост╕ двох штук з текстами ╕нформативного характеру рос╕йською мовою, що ╓ порушенням статт╕ 368 адм╕н╕стративного кодексу республ╕ки Молдова».
В╕дпов╕дно до ц╕╓╖ статт╕ адм╕н╕стративного кодексу, В╕ктору Калашникову — кер╕внику м╕сцевого осередку Л╕ги рос╕йсько╖ молод╕, яка ╕ орган╕зувала м╕тинг, був виписаний штраф у розм╕р╕ 400 лей (31 долар).

ЯКУ МОВУ ПРИ ЗВЕРТАНН╤ ПРИ╢МНО ЧУТИ УКРА╥НЦЯМ?

Майже 38% громадян Укра╖ни при╓мно, коли до них звертаються укра╖нською мовою, а 15% — коли рос╕йською. Про це св╕дчать передан╕ УН╤АН результати досл╕дження, проведеного соц╕олог╕чною службою Центру Разумкова.
Так, на запитання «Що ви в╕дчува╓те, коли незнайома людина зверта╓ться до вас укра╖нською мовою?», 37,8% респондент╕в в╕дпов╕ли, що ╖м це при╓мно. Вар╕ант «Н╕чого особливого не в╕дчуваю» обрали 59,4% опитаних, 1,2% в╕дпов╕ли, що звернення укра╖нською викликало б у них непри╓мн╕ почуття.
На аналог╕чне запитання щодо рос╕йсько╖ мови, 15,4% в╕дпов╕ли, що таке звернення ╖м було би при╓мним, у 75,6% опитаних звернення рос╕йською мовою не викликало би особливих почутт╕в, а 5,6% таке звернення було би непри╓мним.
Звертання укра╖нською мовою викликають при╓мн╕ почуття у 59,4% жител╕в заходу кра╖ни, 48,5% жител╕в центральних областей, 24% жител╕в п╕вдня ╕ 20,6% на сход╕ Укра╖ни. Звертання рос╕йською мовою при╓мн╕ 7,4% респондент╕в на заход╕ кра╖ни, 15,3% — у центр╕, 20,7% — у п╕вденних областях, 17,8% — у сх╕дних.
Досл╕дження проведене соц╕олог╕чною службою Центру Разумкова з 17 до 22 травня 2013 року. Опитано 2010 респондент╕в в╕ком в╕д 18 рок╕в у вс╕х рег╕онах Укра╖ни за виб╕ркою, що репрезенту╓ доросле населення Укра╖ни за основними соц╕ально-демограф╕чними показниками.

Володимир СОСЮРА
Р╤ДНА МОВА

Вивчайте, люб╕ть свою мову,
як св╕тлу В╕тчизну люб╕ть,
як стяг╕в красу малинову,
як р╕дного неба блакить.
Нехай в тво╖м серц╕ любов╕
не згасне священний вогонь,
як вперше промовлене слово
на мов╕ народу свого.
Як сонця безсмертного коло,
що креслить у неб╕ пут╕,
люб╕ть свою мову й н╕коли
╖╖ не забудьте в житт╕.
Ми з нею в╕дом╕ усюди,
усе в н╕й, що треба нам, ╓,
а хто свою мову забуде,
той серце забуде сво╓.
Вона, як зоря пурпурова,
що ся╓ з небесних висот,
╕ там, де звучить р╕дна мова,
живе укра╖нський народ.
Народ наш, трудар наш ╕ во╖н,
що тьму подолав у бою.
╤ той лиш пошани досто╖н,
хто мову шану╓ свою.
Ми з не╖ проклят╕ закови
з╕рвали в нер╕вн╕м бою.
Люб╕ть же, люб╕ть свою мову,
вкра╖нськую мову свою!

Наталя ВОЛОШКО
«Л╤КУЮ СЕБЕ ШЕВЧЕНКОМ…»
* * *
Коли мова моя не звучить,
╕ вкра╖нську не чу╓ малеча –
цв╕т зчорн╕лий!
Як погляд н╕чий
чи зруйнован╕ гн╕зда лелеч╕…
* * *
Л╕кую себе Шевченком...
╤ виснажена дощенту —
до нього йду. В╕д зими...
Зустр╕лись очима в хат╕,
в╕н мовчки сказав багато, —
про св╕т гомон╕ли ми...
Блукали садком еп╕чним —
кровн╕ душ╕ на скромн╕м в╕че...
Вгортались у тиш — сумн╕.
...Портрет на старому мольберт╕
недосп╕ваний пензлем у лет╕...
Бачу риси сво╖ у н╕м...
...Що не встиг в╕н сказати мен╕?..
* * *
Слова — мов постр╕л.
╤ життя — пусте.
Св╕т не здригнувся.
Не пом╕тив. Де там!
...Поета вбити легше над усе.
Ти народи поета!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #36 за 06.09.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12252

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков