Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 23.08.2013
ВИШИВАНИЙ КОБЗАР

Кожен день наближа╓ нас до всеукра╖нського свята, у яке ма╓ вилитися в╕дзначення у наш╕й держав╕ та усьому св╕т╕ знаменно╖ под╕╖ – 200-р╕ччя в╕д дня народження Тараса Григоровича Шевченка. З ц╕╓╖ нагоди за указом Президента 2014 р╕к оголошено в Укра╖н╕ Роком Тараса Шевченка, створено Координац╕йну раду з питань п╕дготовки та в╕дзначення юв╕лею великого Кобзаря. Не лише державн╕ заклади, а й численн╕ громадськ╕ орган╕зац╕╖ розробляють ц╕кав╕ заходи й програми, як╕ будуть приурочен╕ до ц╕╓╖ дати.
Особисто мене при╓мно вразила неординарна ╕н╕ц╕атива в╕домого пол╕тика, голови Ком╕тету Верховно╖ Ради з питань свободи слова та ╕нформац╕╖ та засновника фонду «Р╕дна кра╖на» Миколи Томенка. Навесн╕ цього року, п╕д час презентац╕╖ ун╕кального «Альбому малюнк╕в Тараса Шевченка 1841-1843 рок╕в» на сво╖й р╕дн╕й Черкащин╕ в╕н пооб╕цяв зам╕нити у вс╕х школах портрети Шевченка радянсько╖ верс╕╖ ╕з зображенням старого поета в смушев╕й шапц╕ та кожус╕ на автопортрети молодого Шевченка, щоб д╕ти бачили перед собою юного, енерг╕йного та ╓вропейського Великого укра╖нця. ╤н╕ц╕ативу свого земляка п╕дтримали депутати м╕сько╖ ╕ обласно╖ рад, гарантувавши виготовлення й розповсюдження цих портрет╕в у школах област╕. Можливо, що й ╕нш╕ рег╕они в╕дгукнуться на ╖хн╓ починання.
З╕ схожою ╕н╕ц╕ативою, але всеохоплюючою ╕ надзвичайно людяною виступив у ц╕ дн╕ заслужений майстер народно╖ творчост╕ Укра╖ни, викладач декоративно-прикладного мистецтва Гадяцького училища культури ╕мен╕ ╤. П. Котляревського ╕ м╕й давн╕й друг Григор╕й Кис╕ль. В╕н пропону╓ в╕дродити прадавню укра╖нську традиц╕ю, коли чи не кожну хату прикрашали вишиван╕ портрети Тараса Шевченка. Здеб╕льшого вишивальниц╕ зображували поета вже у зр╕лому в╕ц╕, яким його у 1859 роц╕ сфотографував петербурзький портретист Андр╕й День╓р. На ньому бачимо чолов╕ка, втомленого десятил╕тн╕м засланням ╕ самотн╕стю, але з твердим ╕ проникливим поглядом, який виразно п╕дкреслю╓ характер людини. Усупереч компарт╕йн╕й радвлад╕, яка представляла Шевченка гр╕зним революц╕онером-демократом, у народн╕й пам’ят╕ в╕н залишався щирим праведником, батьком ус╕х знедолених ╕ скривджених. Тож його образ майстрин╕ оповивали пишними ружами та зелом, що символ╕зують любов до Пророка ╕ його безсмертя.
Григор╕й Олекс╕йович Кис╕ль пропону╓ на ознаменування 200-р╕ччя Тараса Шевченка знову повернути у кожну оселю вишиван╕ портрети Кобзаря та прикрасити ними осв╕тн╕ й культурн╕ заклади. У переддень юв╕лею Тараса Шевченка в╕н не голосл╕вно заклика╓ вишивати його портрети, ╕ готовий дати кожному в руки художн╕ малюнки-схеми для реал╕зац╕╖ такого задуму.
Мало не п’ять рок╕в посп╕ль майстер народно╖ творчост╕ невтомно працював над створенням альбому «Укра╖нська вишивка. Портрети Тараса Шевченка». Полтавська обласна влада включила його видання до свого плану юв╕лейних заход╕в ╕ нав╕ть передбачила на це витратити 45 тисяч гривень.
Картин у альбом╕, як розпов╕в мен╕ автор, буде 29, здеб╕льшого це автопортрети й портрети ╕нших автор╕в, на яких поет зображений молодим, у розкв╕т╕ творчих сил. До цього автор додав ще б╕льше тридцяти сп╕взвучних нашому часов╕ афоризм╕в Кобзаря, оформивши ╖х народними орнаментами, та чотири ╕люстрац╕╖ до його твор╕в – це «Катерина» Тараса Шевченка, «Перебендя» ╤вана ╥жакевича, «Шевченко з кобзою над Дн╕пром» Костянтина Трутовського та ╕люстрац╕я Опанаса Сласт╕она до «Гайдамак╕в» («Прощання Яреми з Оксаною»).

У шевченк╕вський альбом Григор╕й Кис╕ль уклав усю душу. «Для мене Тарас Шевченко — це Святе Письмо. Це м╕й св╕точ. В╕н сьогодн╕шн╕й. Кожне його слово в╕ще», — написав в╕н мен╕ цими днями у лист╕. А за еп╕граф до свого альбому пан Григор╕й узяв сп╕взвучн╕ йому поетичн╕ рядки полтавського письменника Петра Ротача:
Н╕, не згаснути барвам вкра╖нського чистого неба,
Золотистих пшениць, малинових козацьких одеж,
Доки руки ж╕ноч╕ мережать душ╕ на потребу
Рушники й сорочки, ╕ портрети Шевченков╕ теж.
Сьогодн╕ Григор╕я Киселя найб╕льше непоко╖ть, як донести до тисяч вишивальниць в Укра╖н╕ й д╕аспор╕ так╕ жадан╕ для них мальовнич╕ схеми портрет╕в Тараса Шевченка. Адже видавництво «Дивосв╕т» видасть його альбом накладом лише у 500 прим╕рник╕в. Майже вс╕ вони м╕сцеве кер╕вництво розповсюдить по б╕бл╕отеках Полтавщини, х╕ба що к╕лька екземпляр╕в пан Григор╕й отрима╓ зам╕сть авторського гонорару. Окремими публ╕кац╕ями у журналах справ╕ не зарадиш. Тож талановитому майстру народно╖ творчост╕ Григор╕ю Киселю потр╕бна наша дружня п╕дмога. Як на мене, найкращий вар╕ант – залучити до ц╕╓╖ справи очолювану самим Президентом Координац╕йну раду з питань п╕дготовки та в╕дзначення юв╕лею великого Кобзаря. Особлив╕ над╕╖ покладаю на секретаря ц╕╓╖ ради пан╕ Ганну Герман. ╥й особливо близьк╕ й зрозум╕л╕ турботи ж╕нок-вишивальниць, тож, можливо, вона перекона╓ Кабм╕н чи М╕н╕стерство культури додати до плану юв╕лейних заход╕в видання масовим тиражем альбому Григор╕я Киселя «Укра╖нська вишивка. Портрети Тараса Шевченка».
Для того, щоб осел╕ укра╖нц╕в, заклади осв╕ти, клуби й книгозб╕рн╕ у Р╕к Тараса Шевченка прикрасили вишиван╕ портрети Кобзаря, треба шукати впливових спонсор╕в ╕ меценат╕в, ╕н╕ц╕ативних книговидавц╕в, патр╕отично налаштованих громадських д╕яч╕в ╕ б╕знесмен╕в та жертводавц╕в. Наостанок звертаюся до потенц╕йних благод╕йник╕в ╕з проханням виявляти власну ╕н╕ц╕ативу ╕ по змоз╕ надати Григор╕ю Киселю матер╕альну п╕дтримку на зб╕льшення тиражу його альбому. Електронна адреса для сп╕лкування з Григор╕╓м Олекс╕йовичем Киселем — h.kysil@ukr.net.

Серг╕й ГОРИЦВ╤Т

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12190

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков