Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
У В╤ДНОСИНАХ З ПОЛЬЩЕЮ НЕ ВАРТО НАТИСКАТИ НА ╤СТОРИЧН╤ “МОЗОЛ╤”, ЩО НАТЕРЛИСЯ ЗА 400 РОК╤В
Юр╕й Щербак, письменник, дипломат…


╤СТОР╤Я ОДН╤╢╥ РОДИНИ НА ТЛ╤ КРИМСЬКОТАТАРСЬКОГО НАЦ╤ОНАЛЬНОГО РУХУ
Вс╕ сто в╕дсотк╕в грошей в╕д продажу книги буде направлено на потреби ЗСУ…


ВЖЕ ЗАРАЗ ТРЕБА ДУМАТИ, ЯК БУДЕМО В╤ДНОВЛЮВАТИ КРИМ П╤СЛЯ ДЕОКУПАЦ╤╥
Обговорення комплексних питань щодо в╕дновлення Криму п╕сля його деокупац╕╖ в╕д рос╕йських сил...


МОЖЕ ТАК СТАТИСЬ, ЩО КРИМ ПОВЕРТАТИМЕТЬСЯ ДИПЛОМАТИЧНИМ ШЛЯХОМ
Наша держава зможе спок╕йно жити, коли поверне соб╕ ус╕ сво╖ земл╕, зокрема ╕ Крим.


БИТВА ЗА УКРА╥НУ
День дв╕ст╕ одинадцятий…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#34 за 23.08.2013
В╤Ч-НА-В╤Ч З НЕЗАЛЕЖН╤СТЮ

Актуально!

Наодинц╕ з Днем незалежност╕ кра╖ни — наче ╕з дзеркалом. Адже все в кра╖н╕ в╕дбува╓ться з нашого дозволу, але не з вел╕ння. ╤ можна ск╕льки завгодно тримати образу на кра╖ну — як скорботний вираз обличчя, коли треба п╕дбивати п╕дсумки, можна ск╕льки завгодно намагатися торгуватися з Батьк╕вщиною на тему «ось в╕зьму й ви╖ду за кордон, ╕ н╕ за що тут не в╕дпов╕датиму»… Однак в╕дпов╕дальн╕сть за Укра╖ну — на вс╕х нас назавжди. Як назавжди наша незалежн╕сть.
Напередодн╕ Дня незалежност╕ Укра╖ни Укра╖нський ╕нститут соц╕альних досл╕джень ╕м. О. Яременка ╕ Центр «Соц╕альний мон╕торинг» провели сп╕льне соц╕олог╕чне досл╕дження про ставлення наших громадян до Дня незалежност╕ Укра╖ни.
Всього було опитано 2008 респондент╕в, як╕ проживають у вс╕х областях Укра╖ни, включаючи м. Ки╖в ╕ АР Крим, за стохастичною виб╕ркою, репрезентативною для населення Укра╖ни в╕ком в╕д 18 рок╕в.
Ми розмовля╓мо з головою правл╕ння Укра╖нського ╕нституту соц╕альних досл╕джень — зав╕дувачкою в╕дд╕лу мон╕торингових досл╕джень соц╕ально-економ╕чних трансформац╕й ╤нституту економ╕ки ╕ прогнозування НАНУ Ольгою Балак╕р╓вою.

ЯКЩО ЗАВТРА РЕФЕРЕНДУМ…

— Ми запитували громадян: «Як би ви проголосували, якщо б референдум про проголошення державно╖ незалежност╕ Укра╖ни в╕дбувався сьогодн╕?». Хочу нагадати, що в 2001 р. за незалежн╕сть проголосували б 56% населення, а проти — 28%. ╤нш╕ респонденти вагалися з в╕дпов╕ддю. У 2011 р., коли ми в╕дзначали 20-р╕ччя незалежност╕, тих, хто голосував би проти, виявилося, як ╕ ран╕ше, 28%, а тих, хто проголосував би за незалежн╕сть, — значно менше, н╕ж 2001 р., нав╕ть менше половини опитаних — 47%, ╕ дуже багато було тих, хто не визначився. У 2013 р., напередодн╕ чергово╖ р╕чниц╕ незалежност╕, за не╖ проголосував би 61% населення — це значно б╕льше, н╕ж у 2001 р. ╕ майже в 1,5 разу б╕льше, н╕ж два роки тому, — розпов╕да╓ Ольга Балак╕р╓ва.
— Характерно, що опитування проводилося серед громадян в╕ком в╕д 18 рок╕в, ╕ для частини молодих людей альтернативи незалежност╕ нема╓, оск╕льки вони народилися вже в незалежн╕й кра╖н╕, тому для них це запитання звучить як не до к╕нця зрозум╕ле.
Не п╕дтриму╓ незалежн╕сть 21% опитаних. Близько 18% вагаються або взагал╕ не голосували б на такому референдум╕ — це пасивна частина соц╕уму, яка вважа╓, що в кра╖н╕ ╕ без них вир╕шаться вс╕ питання. У в╕ков╕й категор╕╖ 18-59 рок╕в в╕дпов╕д╕ респондент╕в на п╕дтримку незалежност╕ коливаються навколо 61% ╕ трохи вище. Серед громадян в╕ком в╕д 60 рок╕в ц╕ показники значно нижч╕ — 54%, що близько до даних стосовно всього населення в 2001 р.
Найб╕льш╕ в╕дм╕нност╕ спостер╕гаються за рег╕онами опитування, ╕ вони не просто статистично значущ╕, а св╕дчать про геть р╕зн╕ пол╕тичн╕ ор╕╓нтац╕╖ частин сусп╕льства. За незалежн╕сть у Ки╓в╕ виступають 89% жител╕в, у Зах╕дному рег╕он╕ — 87%, що пор╕вняно ╕з середн╕м показником 61% значно вище. У П╕вн╕чному рег╕он╕ незалежн╕сть обстою╓ 81%. В АР Крим за незалежн╕сть кра╖ни виступа╓ 31%, на Сход╕ — 42%, на П╕вдн╕ — 52%, у Центр╕ — 62%. Р╕зниця м╕ж показниками Ки╓ва ╕ Криму — майже трикратна! ╤, в╕дпов╕дно, серед тих, хто не п╕дтримав би незалежн╕сть, р╕зниця ще б╕льша: у Ки╓в╕ не п╕дтримали б ╖╖ всього 2%, на Заход╕ — 4%, а в Криму — 36%. Фактично це ставлення до держави Укра╖на, ╕ воно дуже р╕зне.
— Це вже залежить в╕д того, чи усв╕домлюють люди, що живуть у незалежн╕й держав╕. Невже кримчани вважають, що можуть щось зм╕нити?
— Н╕. Вони просто незадоволен╕ пол╕тикою, яка проводиться щодо них. Т╕, хто в╕дносить себе до кримських татар, дуже незадоволен╕ тим, як обстоюють ╖хн╕ ╕нтереси. З ╕ншого боку, в Криму ╓ «оазиси» чималого впливу Рос╕╖ з досить великими ╕нвестиц╕ями, ╕ тому форму╓ться оц╕нка, що укра╖нц╕ б╕дн╕ш╕, н╕ж рос╕яни, ╕ там дуже сильн╕ пророс╕йськ╕ настро╖. Це й вплива╓ на оц╕нку незалежност╕ Укра╖ни — вона м╕стить у соб╕ бажання мати вищий р╕вень життя, бажання координац╕╖ з Рос╕╓ю, оск╕льки саме з Рос╕╓ю кримчани бачать приплив ╕нвестиц╕й в економ╕ку Криму.
— Чи залежить ставлення до незалежност╕ кра╖ни в╕д нац╕ональност╕ респондент╕в?
— Ми запитували, до яко╖ нац╕ональност╕ в╕дносить себе респондент. Я, наприклад, етн╕чно рос╕янка, але коли мен╕ ставлять таке запитання, все одно в╕дношу себе до укра╖нц╕в, бо виросла в ц╕й кра╖н╕, це частина мо╓╖ ╕дентичност╕, мо╓╖ культури. У нашому досл╕дженн╕ самов╕днесення, само╕дентиф╕кац╕╖ людей з т╕╓ю чи ╕ншою нац╕ональн╕стю р╕зниця в п╕дтримц╕ незалежност╕ м╕ж укра╖нцями ╕ рос╕янами вийшла досить значною — фактично вдв╕ч╕: з тих, хто вважа╓ себе укра╖нцем, за незалежн╕сть проголосували б 66%, з тих, хто вважа╓ себе рос╕янином, — 32%. До того ж велика частина громадян, як╕ в╕дносять себе до рос╕ян, в╕дпов╕ли, що не брали б участ╕ у референдум╕, або взагал╕ вагалися з в╕дпов╕ддю.
— Як впливають на виб╕р людей ╖хн╕ осв╕та й матер╕альне становище?
— Що вищий р╕вень осв╕ти, то вища готовн╕сть людей п╕дтримати незалежн╕сть Укра╖ни. Серед тих, хто ма╓ не т╕льки вищу осв╕ту, а й учений ступ╕нь, показник тако╖ п╕дтримки — 86%. Що стосу╓ться матер╕ального становища людей, залежн╕сть тут — така ж однозначна, як ╕ за р╕внем осв╕ти: що краще матер╕альне становище людей, то б╕льшою м╕рою вони п╕дтримують незалежн╕сть.
Висновок очевидний: що комфортн╕ше живеться людям у кра╖н╕, то б╕льше вони готов╕ п╕дтримати кра╖ну як таку, а також формування держави. ╤ цей висновок п╕дтверджу╓ться нашим анал╕зом: ми запитували людей, наск╕льки вони зац╕кавлен╕ будувати долю з Укра╖ною, жити в ц╕й кра╖н╕, розвивати ╖╖ — чи вони все ж таки хот╕ли б пере╖хати в ╕ншу. У людей, як╕ в╕дпов╕ли, що хот╕ли б ви╖хати з кра╖ни, р╕вень п╕дтримки незалежност╕ Укра╖ни трохи нижчий, хоча й становить 51%. Серед тих, хто стверджу╓, що не залишить кра╖ни, на п╕дтримку ╖╖ незалежност╕ виступили 64%.

СВЯТО З ПРИСМАКОМ СКЕПСИСУ?

— Ви ставили запитання, наск╕льки громадяни вважають День незалежност╕ святом.
— З тим, що це велике свято, згодн╕ 23% респондент╕в, для 39% — це звичайне свято, як ╕ вс╕ ╕нш╕ оф╕ц╕йн╕ свята, 27% вважають, що це звичайний вих╕дний день, ╕ 9% вважають, що це не свято, ╕ ма╓ бути робочим днем. Тут значна р╕зниця не за в╕ковими групами, а за рег╕онами. У Зах╕дному рег╕он╕ 47% респондент╕в вважають, що це справд╕ велике свято. У Ки╓в╕ тако╖ думки дотримуються 40%, що вдв╕ч╕ б╕льше, н╕ж середн╕й показник по кра╖н╕. У Криму вважають День незалежност╕ великим святом 7% опитаних, на Сход╕ — 11%. За думкою, що День незалежност╕ ма╓ бути звичайним робочим днем, л╕дери — Крим, Сх╕д ╕ П╕вдень — у цьому повна в╕дпов╕дн╕сть настроям, як╕ спостер╕гаються загалом щодо незалежност╕. А що вищий р╕вень осв╕ти громадян, то б╕льше в них сприйняття незалежност╕ як справд╕ значущого, великого свята.
— Ц╕каво, як зм╕нилися б оц╕нки незалежност╕ громадянами, якби референдум справд╕ в╕дбувся?
— Ми не одержали б 21% тих, хто проголосував би проти, — ╖х було б менше. В╕дпов╕д╕ на оц╕нне запитання про незалежн╕сть, яке ми ставили, стали в╕дображенням задоволеност╕ громадян станом справ у кра╖н╕. У 2013 р. ми побачили певне пог╕ршення соц╕альних настро╖в, оск╕льки не все так швидко зм╕ню╓ться на краще, як хот╕лося б. З одного боку, вс╕ рад╕ли, що пережили найскладн╕ший пер╕од кризи, але п╕сля нього не настало ╕стотного пол╕пшення матер╕ального становища. З ╕ншого боку, дос╕ нема╓ ч╕тко╖ стратег╕╖ розвитку кра╖ни; сьогодн╕ дуже багато тем, як╕ дебатуються, щодо яких нема╓ однозначно╖ в╕дпов╕д╕, починаючи з вектора ╕нтеграц╕╖ ╕ до вибору пр╕оритетних моделей розвитку, — тобто дуже багато питань ╕ через 22 роки залежать в╕д пол╕тичних ╕нтерес╕в, зм╕ни ел╕ти, ╕ це породжу╓ дещо скептичну оц╕нку незалежност╕. Ц╕каво, що в Ки╓в╕ завжди спостер╕га╓ться вищий р╕вень оптим╕зму, але це пов’язано з тим, що тут ╕ вищий р╕вень життя, ╕ люди мають б╕льше можливостей.
— Проте незалежн╕сть Укра╖ни все одно в╕дбулася.
— В╕дбулася хоча б тому, що ми ма╓мо фактично нове покол╕ння, в якого за вс╕ма нашими показниками зроста╓ почуття гордост╕ за свою кра╖ну, зроста╓ п╕дтримка ╖╖ незалежност╕, це покол╕ння ма╓ вже ╕нший р╕вень ╕дентиф╕кац╕╖. Однак це не означа╓, що вс╕ проблеми розв’язан╕. ╤ коли ми говоримо про бажання залишити цю кра╖ну, то, насамперед, його виявля╓ саме молодь як найактивн╕ша ╕ найб╕льш моб╕льна частина сусп╕льства. Запитаймо себе: чи створено в Укра╖н╕ хорошу, як╕сну державу? Виявля╓ться, як незалежна держава Укра╖на в╕дбулася, а як як╕сний механ╕зм управл╕ння сусп╕льством — н╕. Треба забезпечити прозор╕сть д╕яльност╕ влади, сформувати ╖╖ п╕дзв╕тн╕сть ╕ компетентн╕сть, позбутися корупц╕╖. А найголовн╕ше, що ма╓ бути у фокус╕ державницько╖ уваги як ╕деолог╕я, — це повага до кожно╖ конкретно╖ людини з боку сусп╕льства, з боку закон╕в, з боку влади. Т╕льки тод╕ ми зможемо сказати, що у нас в╕дбулася хороша держава, в як╕й кожна людина живе з почуттям власно╖ г╕дност╕.

╤рина КИРИЧЕНКО
http://gazeta.dt.ua/internal/vich-na-vich-z-nezalezhnistyu-_.html

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #34 за 23.08.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12182

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков