Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 16.08.2013
А ВСЕ ПОЧИНАЛОСЯ ╤З ЗОРЯНОГО КРИМСЬКОГО ПЕРЕДЖНИВ’Я…

Майстри Слова

Пригадую спекотне кримське л╕то 1964-го… Я, солдат третього року строково╖ служби одн╕╓╖ з в╕йськових частин, що на той час розташовувалася в С╕мферопол╕, п╕д час к╕лькагодинного зв╕льнення до м╕ста, ходжу по книгарнях у пошуках чогось ц╕кавенького р╕дною мовою. Зв╕сно, б╕льше мене ц╕кавили поетичн╕ новинки. Адже на той час я вже й сам був поетом-початк╕вцем, якому поталанило у травн╕ 1963-го побувати в Одеському будинку творчост╕ письменник╕в на всеукра╖нськ╕й нарад╕-сем╕нар╕ молодих автор╕в.
Отож уважно придивляюся, чи не з’явилася друком зб╕рочка котрогось знайомого мен╕ автора у кримськ╕й книгарн╕. Завважу, що в т╕ 50-60-т╕ роки в Криму можна було част╕ше надибати укра╖нську книжку, н╕ж у роки незалежност╕ нашо╖ кра╖ни. Не раз ╕ не два я мав змогу придбати зб╕рку в╕рш╕в когось ╕з поет╕в-«ш╕стдесятник╕в», не кажучи вже про укра╖нську класику… У бук╕н╕стичн╕й книгарн╕ вдалося нав╕ть випадково натрапити на перш╕ поетичн╕ зб╕рки Л╕ни Костенко «Пром╕ння земл╕» («Молодь», 1957) та «В╕трила» («Радянський письменник», 1958).
Жвав╕шим було в т╕ роки у Криму й укра╖номовне культурне та л╕тературне життя: переважно з укра╖нським репертуаром працював Кримський музично-драматичний укра╖нський театр (саме так в╕н тод╕ називався). Невдовз╕ п╕сля входження Кримсько╖ област╕ до складу Укра╖нсько╖ Радянсько╖ Соц╕ал╕стично╖ Республ╕ки (1954 р.) почала виходити укра╖нською мовою газета «Радянський Крим». Згодом вона припинила св╕й вих╕д, але натом╕сть видавався укра╖нський дубляж обласно╖ компарт╕йно╖ газети «Кримська правда», виходив альманах «Крим», де друкувалися й твори укра╖нських автор╕в, як╕ на той час жили й працювали в Криму, зокрема в╕рш╕ поет╕в Степана Литвина, Миколи Артеменка, Дмитра Черевичного…
В обласному книжковому видавництв╕, що ╕менувалося тод╕ Кримвидав, виходили друком книги укра╖нських автор╕в — Степана Литвина, Л╕д╕╖ Кульбак, Миколи Артеменка, Дмитра Черевичного, Володимира Шахнюка, Анатол╕я Логвиненка… Працювала обласна ф╕л╕я Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни з молод╕жним л╕тературним об’╓днанням при н╕й…
Отож, блукаючи книгарнями, а ╖х в С╕мферопол╕ було к╕лька, в одн╕й з них я натрапив на невеликого формату зб╕рку в╕рш╕в «Зоряне переджнив’я», видану Кримвидавом 1964 року. ╤м’я автора було мен╕ не знайоме: Михайло Шалата. Перегорнувши к╕лька ╖╖ стор╕нок, проб╕гши очима два-три в╕рш╕, не вагаючись, придбав ╖╖. ╤ хоч переважна б╕льш╕сть в╕рш╕в, як мен╕ пам’ята╓ться, були не суто кримсько╖ тематики, бо ж Кримвидав в╕ддавав перевагу саме м╕сцев╕й, кримськ╕й тематиц╕, я в╕дчув подих Карпатського краю, шелест смер╕чок ╕ дивну музику г╕рських пот╕чк╕в. Село з його одв╕чними хл╕боробськими клопотами ╕ турботами про хл╕б дом╕нувало в зб╕рц╕.
Мен╕, селянському синов╕, який теж писав на с╕льську тематику, дуже хот╕лося познайомитися з автором, душа якого була чимось близько спор╕днена з мо╓ю, але в кого я не запитував — чи то в товариш╕в з л╕тературного об’╓днання, чи то в письменник╕в старшого покол╕ння, на жаль, н╕хто н╕чого не знав про автора «Зоряного переджнив’я»… Лишалося видавництво, але туди я ще заходити вагався, тим б╕льше, що там у редакц╕╖ художньо╖ л╕тератури працював суворий на вигляд ╕, як мен╕ здавалося, завжди чимось невдоволений редактор Григор╕й Таран. В╕н, розпов╕дали мо╖ укра╖нськ╕ поети-ровесники, коли бувало заходили до його каб╕нету, зустр╕чав ╖х словами: «Що, ти ще й дос╕ пишеш?». ╤ т╕льки через багато рок╕в, перечитуючи зб╕рку поета з м╕ста Дрогобича Михайла Шалати «Грабина», я натрапив у статт╕ «Про автора», як народилася його перша зб╕рка в╕рш╕в.
«…У доробку в 1964 роц╕ уже мав поетичну зб╕рку «Зоряне переджнив’я». А народилася ця зб╕рка так. У с╕чн╕-червн╕ 1962 року Михайло Шалата перебував на останн╕й педагог╕чн╕й практиц╕ в Криму, в л╕тературно славному Коктебел╕. У с╕льрад╕, навпроти яко╖ квартирував, позичив на суботу й нед╕лю друкарську машину, передрукував понад чотири десятки поез╕й, котр╕ мав п╕д рукою, й вислав одного кв╕тневого дня в С╕мферополь у Кримвидав. Б╕льше цього машинопису не бачив — нав╕ть коректури зб╕рки не прислали. Книжка вийшла через два роки, коли автор уже був у Дрогобич╕ й коли його критер╕╖ щодо поез╕╖, зв╕сно, зросли. ╤ хоч «Л╕тературна Укра╖на» прив╕тала цей поетичний дебют реценз╕╓ю «Загалом вдало», з наступними зб╕рками не посп╕шав: ще раз пересв╕дчився, що слово — не горобець».
Ось чому я не зустр╕вся тод╕ з поетом-першокнижником Михайлом Шалатою. В╕н проходив свою педагог╕чну практику в Коктебел╕ за сотню к╕лометр╕в в╕д С╕мферополя, в якому я зак╕нчував свою солдатську трир╕чку, ╕ до м╕ста мав можлив╕сть вийти лише у к╕лькагодинне зв╕льнення… Тобто, як кажуть, були ми з Михайлом на р╕зних мерид╕анах…
Але ╕м’я поета я запам’ятав, довго тримав у сво╖й домашн╕й книгозб╕рн╕ зб╕рку «Зоряне переджнив’я», яка п╕д час пере╖зд╕в з квартири на квартиру десь, на жаль, загубилася… Тод╕, у перш╕ роки п╕сля при╓днання Криму до Укра╖ни, Кримвидав сам в╕дшукував м╕сцевих укра╖нських автор╕в: певно, була дана така вказ╕вка «згори». А оск╕льки рукопис Михайла Шалати над╕йшов з «глибинки», а в╕рш╕ були на належному художньому р╕вн╕, то й видали книжку в╕дносно швидко.
Хоч ╕ не вдалося мен╕ тод╕ зустр╕тися з Михайлом у Криму, але спор╕днен╕ художн╕м словом наш╕ душ╕ перегукувались через наших сп╕льних знайомих, а згодом ╕ добрих друз╕в-дрогобичан ╤вана Гнатюка, ╤горя Нижника, Миколи Турк╕вського… До реч╕, з ╤горем та Миколою ми разом були на тому пам’ятному для нас Одеському сем╕нар╕ молодих автор╕в у травн╕ 1963-го… Особисто ж з Михайлом Шалатою, уже на той час в╕домим поетом, критиком, л╕тературознавцем, членом Сп╕лки письменник╕в Укра╖ни, професором Дрогобицького державного педагог╕чного ун╕верситету ╕мен╕ ╤вана Франка, ми познайомилися т╕льки в грудн╕ 1994 року в Ки╓в╕ п╕д час якогось письменницького заходу — чи то Пленуму, чи з’╖зду.
Таким в╕н мен╕ чомусь ╕ уявлявся — красивим, струнким, як карпатський бук, з╕ щирою св╕тлою усм╕шкою на доброму обличч╕. Тод╕ ж Михайло Шалата й подарував мен╕ свою нову зб╕рку поез╕й «╤з плину л╕т» з теплим земляцьким надписом: «Вельмишановному Данилов╕ Кононенку в╕д колишнього кримчанина — на здоров’я, на творч╕сть, на многая л╕та. В╕д щирого серця — Мих. Шалата. Ки╖в, 7.Х╤╤.94».
А вдруге ми зустр╕лися з Михайлом Шалатою уже в серпн╕ 2001 року в Ки╓в╕ як делегати Третього Всесв╕тнього форуму укра╖нц╕в. Тод╕ поет подарував мен╕ свою зб╕рку в╕рш╕в «Грабина», сповнену глибокого нац╕онального духу, позначену високою поетичною майстерн╕стю.
Як причетний до кримських реал╕й, адже ж ╕ йому самому довелося ╖х в╕дчути на соб╕, Михайло Шалата бере близько до серця усе, що стосу╓ться життя-буття кримських укра╖нц╕в. Т╕льки-но почала виходити в 1992 роц╕ укра╖номовна газета «Кримська св╕тлиця», в╕н став одним з ╖╖ пост╕йних читач╕в та автор╕в. Його в╕рш╕, науков╕ та публ╕цистичн╕ статт╕ час в╕д часу з’являються на ╖╖ стор╕нках. Великого розглосу в Криму набула його глибоко патр╕отична стаття про геро╖в Крут. А в╕рш╕ Михайла Шалати з його зб╕рки календарно╖ л╕рики «Р╕к» публ╕кувалися ╕ в «Кримськ╕й св╕тлиц╕», ╕ в дитячому додатку «Джерельце».
«Ваша газета «Кримська св╕тлиця» робить дуже велику державотворчу роботу. Знаю, як непросто в Криму, де ще в╕дчутний такий пекельний тиск нашо╖ п╕вн╕чно╖ сус╕дки на Укра╖ну, видавати укра╖нську газету. Тож хай Вам, якщо не на земл╕, то на неб╕ воздасться сторицею за Ваше подвижництво, бо «Кримська св╕тлиця» — як оаза для душ╕ укра╖нц╕в Криму, ╕ не т╕льки. Низький укл╕н ус╕м прац╕вникам «Кримсько╖ св╕тлиц╕», — написав в одному з╕ сво╖х лист╕в до мене Михайло Йосипович.
Отож творчий доробок поета ╕ науковця Михайла Шалати вважаю духовним надбанням не лише дрогобичан, а й кримчан. ╤ не т╕льки нин╕, в часи нашо╖ незалежност╕, а — зв╕ддавна, з 1964 року, часу виходу в св╕т його першо╖ поетично╖ зб╕рки «Зоряне переджнив’я» у с╕мферопольському книжковому видавництв╕ Кримвидав. Так, то було справд╕ зоряне переджнив’я тод╕ ще молодого поета, його творча заявка на щедр╕ письменницьк╕ жнива. Нин╕ у поета ╕ науковця, громадського д╕яча вельми щедрий творчий ужинок: окр╕м уже згадано╖ зб╕рки в╕рш╕в «Зоряне переджнив’я», у цьому ряду книги «╤з плину л╕т», «Копа», «Грабина», «Р╕к», «В╕три в╕дродження» та «╤м’я Шашкевича», «Наша доля» (п╕сн╕ на слова поета), для д╕тей — «В╕тусина книжка», л╕тературознавчих ╕ публ╕цистичних книг: «Марк╕ян Шашкевич», «Юр╕й Федькович», «М╕сто в п╕дг╕р’╖ Карпат», «Година для прац╕ настала», «Юр╕й Дрогобич ╕ його доба», «З Шевченком — у нове тисячол╕ття», «Трилисник пам’ят╕»…
Михайло Шалата зд╕йснив наукову редакц╕ю ╕ дв╕ч╕ перевидав (у Ки╓в╕, 1987 ╕ Львов╕, 2007) першу книжку укра╖нською народною мовою в Галичин╕ «Русалка Дн╕стровая». Упорядкував ╕ видав з╕ сво╖ми вступними статтями й коментарями твори М. Шашкевича, ╤. Вагилевича, Я. Головацького, Ю. Федьковича, М. Устияновича, ╤. Франка, А. Чайковського, Т. Бордуляка, А. Франко-Ключко та ╕н.
Не переста╓ працювати й нин╕, убол╕ваючи за нашу мову, за наше давн╓ й сьогодення, за духовне наповнення молодих душ.
Пишу ц╕ рядки, а в щойно принесен╕й мен╕ поштаркою «Л╕тературн╕й Укра╖н╕» за 18 липня цього року читаю болюч╕ рядки Михайла Шалати про прикре недбальство прац╕вник╕в редакц╕╖ «Укра╖нського народного календаря», як╕ часто-густо припускаються помилок, зокрема в матер╕алах, що публ╕куються в рубриц╕ «Роде наш красний». Наводячи приклади головотяпства тих, хто готу╓ ц╕ матер╕али, Михайло Шалата застер╕га╓: «Укра╖нський народний календар» повинен всец╕ло в╕дпов╕дати сво╖й назв╕. Мусить у н╕м бути т╕льки правда й во╕стину укра╖нський народний дух! В╕н же, цей календар, — головний серед численних, що виходять в Укра╖н╕, до того ж — один ╕з небагатьох укра╖номовних».
Отже, серце поета не байдуже до надбань нашо╖ духовност╕, душа його непоко╖ться, працю╓ ╕ день, ╕ н╕ч. Так, справд╕ багат╕ творч╕ жнива у письменника ╕ науковця з Дрогобича, що на Льв╕вщин╕, Михайла Шалати. Але ж оте зоряне переджнив’я поета, час перед його творчими жнивами, зачиналося майже п╕встол╕ття тому в Криму. ╤ ми, кримськ╕ укра╖нц╕, про це пам’ята╓мо…
А зак╕нчити сво╖ рядки про поета, творчий шлях якого почався в Криму зб╕ркою «Зоряне переджнив’я», а набрав розгону ╕ сили на Льв╕вщин╕, хочу рядками в╕рша, присвяченого Михайлу Шалат╕:

У мене ╓ друз╕в багато,
Живуть вони в р╕зних краях.
М╕ж них — ╕ Михайло Шалата,
Професор, поет-зах╕дняк.
Шляхи наш╕ з ним заплелися
Колись в укра╖нськ╕м Криму.
Тут в╕рш╕ р╕кою лилися,
Сп╕вала тут муза йому.
Отут, де солдатом служив я,
Де втратив душ╕ супок╕й,
В╕н зоряне стр╕в переджнив’я
Й по╖хав в Дрогобич у св╕й.
На жаль, розвела тод╕ доля,
А то б я по╖хав ╕з ним
Туди, де ╕ мова, ╕ воля, —
Лишив би лиш згадку про Крим.
Та, мабуть, судилось в «Св╕тлиц╕»
Свою спостигати мету —
Копати вкра╖нську криницю,
╥╖ берегти чистоту.
Обо╓ в турботах ми нин╕,
Щоб р╕дне╓ слово цв╕ло.
Шумить у Михайла «Грабина»,
Струму╓ мо╓ «Джерело»…
Як сталось — так склалось,
м╕й друже,
Те Господу знать одному…
Та любим Вкра╖ну ми дуже
В Дрогобич╕ — ти, я — в Криму!

Данило КОНОНЕНКО


Михайло ШАЛАТА
З ПЛИНУ Л╤Т

МАТЕР╤
Уперше «Отче наш» ╕ «Ще не вмерла»
Малим почув я, мамо,
з Ваших уст,
Коли портрет Мазепи люто дерли
Й Тараса нишком розбивали бюст.
Хрести ламали, храми руйнували,
╤ кров’ю упивалися кати,
╤ ставили нам ╕дол╕в-гевал╕в
Там, де стояли храми ╕ хрести.
Кам╕ння жаху виростало всюди,
Де вражий перст
 нац╕лювавсь лишень,
Волали мури ╕ н╕м╕ли люди,
╤ в тем╕нь перетворювався день.
«Мол╕ться, д╕ти! — ледве тихо-тихо
Ви шепот╕ли, б╕л╕, як ст╕на. —
Свята Михальда пров╕щала лихо:
З╕ сходу запану╓ сатана».
╤ ми молились, гаряче молились,
З очей сльоза — немов роса з трави.
╤ в т╕м, що зла ру╖на розвалилась,
Допомогли ╕ наш╕ молитви.
Якби сьогодн╕, мамо, Ви устали,
То з радощ╕в, мабуть,
 умерли б знов:
Нема вже в нас божк╕в
 на п’╓десталах
╤ прапор╕в, забагрених у кров.
Одначе, знаю,
 Ваш великий досв╕д,
Збагачений наукою стол╕ть,
Дозволив би сказати:
«Щойно досв╕т.
Див╕ться, д╕ти, — хвил╕ не засп╕ть!»

МОВА Р╤ДНА, СЛОВО Р╤ДНЕ

Народи — наче кв╕ти розма╖т╕,
╥х мови творять китицю чудову.
Й нема образи б╕льшо╖ на св╕т╕,
Як та — коли образять р╕дну мову.
«Мал╕ та б╕дн╕ мови...»
— Лиш заброди
Так думають — уголос чи про себе.
Та ж р╕дна мова кожного народу
В╕дпов╕да╓ вс╕м його потребам!
Вона — як мати: хай не виняткова,
Але ╕ наймил╕ша, й найдорожча.
Найб╕льша честь —
 сво╓ родиме слово
Нести, як стяг,
 на найлюдн╕ш╕ площ╕.
Та ж р╕дне слово завждоньки
 на варт╕
Народно╖ ╕ пам’ят╕, ╕ слави.
Без мови р╕дно╖ — чого ми варт╕?
Суха билина — в╕тру для забави.
Та ж мова — то життя, душа народу!
╤ хай людц╕ затямлять злоязик╕:
Вс╕ мови св╕ту р╕вн╕ в╕д природи,
Й нема малих — ус╕ вони велик╕!
«Благословенна р╕дна моя мово,
Бентежна радосте, тривожний болю,
Мо╓ ти щастя, доле веселкова,
Святися в╕чно!» —
я щодень глаголю.

ОЛЕСЬ ГОНЧАР

Велико думаючи про народ,
╤ в ноч╕ грозов╕, ╕ в дн╕ погож╕
Не задля почестей ╕ нагород
В╕н мудре слово ставить на сторож╕.
Земл╕ Тараса волелюбний син,
На вс╕х життя етапах —
 мужн╕й во╖н,
Прославлений
митець-громадянин,
Любов╕ всенародно╖ досто╖н.
Поборники Свободи ╕ Добра —
Його геро╖ — завжди перед нами.
Ось в╕н сто╖ть над в╕чн╕стю Дн╕пра,
Стривожений Чорнобиля в╕трами.
Задивлений у завтра, мов орел,
Турбу╓ться про душ людських
 собори.
Зворушливо, з м’яким
 полтавським «ел»,
З╕ св╕том про грядущину говорить.
А св╕т несеться в безв╕ст╕ стол╕ть,
Усе навкруг шумить,
 клекоче, гроха...
В глибок╕й дум╕ над Дн╕пром сто╖ть
Олесь Гончар: письменник ╕ епоха.
* * *
М╕сяць стежку ╕зумрудить,
Малиново дзвонять роси.
Три дуби широкогруд╕
Над р╕кою с╕но косять.
У жасминов╕ замети
Поринають б╕л╕ мр╕╖.
╤ русалки в очерет╕
Н╕жно персами б╕л╕ють.
Ходять дво╓ пом╕ж кв╕т╕в...
Човен щастя на причал╕...
В н╕ч таку нема на св╕т╕
Н╕ турботи, н╕ печал╕.
* * *
Щодень до тебе, Укра╖но-нене,
╤ду на спов╕дь, несучи тривоги:
Чи довго треба, щоб дурне, зелене
╤з праведно╖ збилося дороги!?
Тривожуся, хвилююся, бо мушу
Честь родоводу сину поручити,
А як уже заяничарять душу,
То н╕чого по св╕ту волочитись.
Щодень зм╕ряю, нене-Укра╖но,
Тв╕й прост╕р неба
 ╕ глиб╕нь Дн╕прову.
Всевишнього в думках
 молю укл╕нно:
Храни, о Боже, укра╖нську мову!
╤м’я Господн╓ згадую не всу╓ —
Та ж р╕к за роком гине наша Троя,
А завойовник хижий нам дикту╓,
Хто наш╕ зрадники, а хто геро╖.
Виходять наш╕ орач╕ на ниву —
╤ часто не вертаються в осел╕:
Зблудивши, потрапляють
 к нечестиву
Лукаву зм╕ю, що у п╕дземелл╕.
Лиш, до в╕кна припавши,
 кущ калини
Мене вт╕ша╓: «Зачекай ще трошки:
Ростуть, ростуть у матер╕-Вкра╖ни
Нових час╕в нов╕ Котигорошки».
* * *
Зупинися! –
Розтоптана кв╕тка...
Запитай,
Хто зневажив лел╕тку,
Хто посм╕в
У кра╖н╕ кв╕тчаст╕й
Заз╕хнути
На кв╕тчине щастя!?


* * *
Свободу ламали й зламали
На очах одич╕ло╖ публ╕ки.
Свобода не визнавала
Диктовано╖ республ╕ки.
Зламали свободу й кинули
Конати на роздор╕жж╕.
А мимо ╕шов хлопчина
Й знайшов гайдамацький н╕ж.
* * *
Навст╕ж в╕дчинен╕ в╕кна.
Спрагла земля — в чеканн╕.
Нав╕ть натомлений в╕тер
Прис╕в на опалий лист...
Заграй на одн╕й струн╕,
Новоявлений Паган╕н╕.
╤накше ж бо не пов╕рять,
Що ти прийшов.
* * *
Мо╖ сни — голуб╕ дельф╕ни —
Поспливали у мор╕ Смутку,
Позривали ╕з хвиль зап╕нених
Спод╕вань незабудки.
╤ н╕ з ким я тод╕ не радився —
Н╕ з човном, н╕ з в╕трилом ср╕бним.
Знав: комусь в океан╕ Радост╕
Незабудки мо╖ потр╕бн╕.

ПРОВОДИ
Так н╕хто не кохав...
В. Сосюра

В╕рна доле моя
Волошкова.
Т╕льки ти,
Т╕льки я
╤ розмова.
Лиш одн╕с╕нька т╕нь...
╤ розмова...
╤ шляхи в далеч╕нь
Загадкову.
╤ сигналять дроти
Понад нами.
Т╕льки я,
Т╕льки ти
М╕ж ланами.
Зап╕зн╕л╕ гречки...
╤ розмова...
Приготуй рушники,
Чорноброва.
Я повернуся,
Лиш
Май над╕ю.
Над сл╕дами спориш
Не замр╕╓.
Дн╕ прийдуть золот╕
Шляхом битим...
Хто ж бо вм╕╓ в житт╕
Так любити!
* * *
— Яблунько
З укра╖нським серцем,
Не жовт╕й —
Ще надвор╕
Серпень.
Не жовт╕й,
Не жовт╕й
Так рано.
Чи глибока на т╕л╕
Рана?
— Ой, глибока!
Така глибока,
Що н╕як не вгамую
Соку,
Що н╕як не втамую
Болю,
Хоч дивлюся на св╕т
З любов’ю,
╤ з любов’ю
Щоднини гасну
Передчасно,
Ой, передчасно!
Не жал╕й мене,
Русий хлопче!
Як недоля
Мене розтопче,
Ти розкажеш
Новому днев╕
Про нескорену
Яблунев╕сть.

ЯК ЛЕСЯ УКРА╥НКА

Ти хот╕в би,
як Леся, прожити,
Ти сп╕вати хот╕в би,
як Леся,
Щоб у серц╕,
як промен╕ в жит╕,
╤ любов,
╕ ненависть сплелися.
Ти хот╕в би...
А чи готовий
Все в╕ддати,
до крапл╕ кров╕,
Щоб
на стоптаних в╕тром травах
Всенародну помножить
славу?
Чи, як факел,
св╕тив би людям,
Зневажаючи
бол╕ власн╕,
Проникаючи
всюди-всюди,
Де над╕я чиясь
погасне?
Ти хот╕в би прожить,
як Леся,
Ти, як Леся,
хот╕в би сп╕вати? —
То до моря краплиною
влийся
╤ зум╕й у н╕м
бурю зд╕йняти.
Не поет —
то см╕ливий лицар
Серед моря — роб╕тного люду.
Коли слово — не твердая криця,
Нехай воля
крицевою буде!

МАЛИЙ ТАРАС

В╕н стовпи ╕шов шукати
До крутого небокраю:
Чи так╕, як б╕ля хати
Ветх╕ ст╕ни п╕дпирають?
А чи, може?..
О, напевно,
В позолочен╕й обнов╕,
Бо х╕ба п╕д небом древн╕м
Стовп стоятиме кленовий?
В╕н стовпи ╕шов шукати,
Не питав, що шлях у терн╕.
В грудях — пахощ╕ в╕д м’яти,
М’ятний св╕т — в очах озерних.
Домоткана сорочина
Вкрити вбог╕сть неспром╕жна,
╤ над голими плечима
Голуб╕нь хилилась н╕жно.
В╕н стовпи ╕шов шукати
Т╕, що небо п╕дпирають, —
П╕сню вир╕шив почати
На краю свойого краю.
...До стовп╕в ╕шов хлопчина
╤ не знав тод╕ про себе —
Що могутн╕ми плечима
П╕д╕пре вкра╖нське небо.

КОЗАЦЬКА СМЕРТЬ
(За народними мотивами)

В╕рний друже, розумний коню,
Не рятуй вже мене в╕д погон╕, —
Надлет╕ла оса сталева
╤ вп’ялася у скроню.
Я залишусь в степу лежати,
Будуть трави за мною ридати,
Будуть пити росу криваву
В╕тров╕╖ крилат╕.
Мене вкри╓ одне лиш небо.
А тоб╕, коню м╕й, б╕гти треба,
Бо родина, вже сиротина,
Жде на зв╕стку в╕д тебе.
Поклонися матус╕ трич╕,
Нехай сина н╕коли не кличе,
Як розпука пос╕╓ сльози
На смутному обличч╕.
За╕ржи, нехай батько вчу╓,
Та в╕ддай йому ср╕бную збрую,
Хай узна╓, що син хоробро
Впав за землю святую.
Край вор╕т задзвени копитом
Там, де мила зосталась тужити.
Нехай мила столи вес╕льн╕
Не забуде накрити.
Музикант╕в не треба, зв╕сно,
Козаку досить р╕дно╖ п╕сн╕,
От╕╓╖, що роз╕лл╓ться —
Мало серце не тр╕сне.
Поприходять дружки, бояри, —
Молодих не застануть у пар╕.
Сумуватимуть одиноко
Оч╕ мило╖ кар╕.
Будуть ╖сти ╕ пити будуть
На вес╕лля запрошен╕ люди.
...А мен╕ калачем пшеничним
Ляже сонце на груди.
* * *
В нас усяк, хто не захоче,
Стане в позу ╕ пророчить:
Ми прийдем у дзвон╕ прац╕
До найкращо╖ з формац╕й.
Йдем до раю, люди, чуйте!
Лиш працюйте, лиш працюйте!
Не жал╕йте кров╕ й поту —
За роботу, за роботу.
Не зважайте, люди темн╕,
Що працю╓те даремно.
Б╕дувати довго треба,
Поки буде «по потребах».
* * *
Дуже дивн╕ в нас порядки:
Ти — багач,
у тебе — латка.
Хай на латц╕ —
латка з латки:
— Де податки?
* * *
Хай ти чином перекрив би
Вс╕ чини —
Не чини н╕кому кривди,
Не чини.
Адже кривда не подивиться,
Чи ти вищий,
чи найвищий рангом, —
Б’╓ прям╕с╕нько у потилицю,
Повертаючись бумерангом.

НАЦ╤ОНАЛЬНА ГОРД╤СТЬ
Юл╕ану Редьков╕

Не крию —
Серце в мене горде,
╤ то, признатися, по в╕нця.
Чи може бути б╕льша горд╕сть,
Н╕ж народитись
Укра╖нцем?
╤ хоч би нав╕ть сили зл╕сн╕
Сто раз В╕тчизну побороли —
Священну укра╖нську п╕сню
З грудей не вирвати н╕коли!
Я гордий, —
чу╓те? —
я гордий,
Бо народився на Вкра╖н╕,
Бо вийшов ╕з того народу,
Який не падав на кол╕на.
Не падав, —
чу╓те? —
й не буде
При найстрашн╕ш╕м лихол╕тт╕!
Чи ╓ св╕тл╕ша рад╕сть, люди,
Як укра╖нцем жить на св╕т╕!?
* * *
Бува╓ тяжко в темнот╕;
Роями думи нал╕тають,
Та все не т╕, та все не т╕,
Що краплю радост╕ вливають.
Бува╓ тяжко в заперт╕,
Душа рида╓, хоч не чути.
Нехай кайдани золот╕,
Та все ж вони зовуться пута.
А вам, карател╕, не знати,
Що означають темн╕ ╜рати,
Бо ви, карател╕, — свят╕.
О, йд╕ть, слова мо╖, на чати,
Не дайте ╕скор убивати,
Щоб не зачахнуть
в темнот╕.

ГРАБИНА

Грабе, грабе,
Л╕совий рабе!
Десь там дуб, а чи клен.
Чи панянка береза.
А то скр╕зь, куди оком не кинеш, —
Грабина, грабина,
Грабина.
В╕д дитинства з ц╕╓ю грабиною
Зв’язано так багато!
Можу з кожною деревиною,
Як з людиною,
Розмовляти.
П╕д тим л╕сом грабовим
Отча стояла хатина.
Мен╕ тут св╕тала година.
Тут я вчився любов╕
До Укра╖ни.
У т╕й грабин╕
Не лиш солов’╖в, зозуль
Я слухав.
Там у в╕йну ховався в╕д куль.
Грабини зелений патруль
Обер╕гав мене в╕д злих дух╕в.
На хатину п╕д л╕сом
Кат зиркав б╕сом.
Батько — швець на усю околицю —
Тут частенько
Степановим хлопцям*
Взуття лагодив при каганц╕.
╤ тод╕ стерегли хатину
Нав╕ть серни й зайц╕.
Чи ж малому мен╕
Було тод╕ до постел╕!?
Об холодн╕ тручись шинел╕,
Я слухав повстанськ╕ п╕сн╕,
Нап╕вшеп╕тн╕ ╕ сумн╕,
Але…
З в╕рою в дн╕ весел╕.
Як давно,
Як давно це було!
Весел╕╓, проте аж нин╕,
При╖жджаючи в р╕дне село,
Йду найперше вклонитись грабин╕.
Йду й питаюся
в дуба, у клена, в бер╕з:
«Якби не грабина —
чи був би тут л╕с?»
Грабе, грабе,
друже м╕й л╕совий,
Розвивайся ╕ кв╕тни!
Як ти в л╕с╕,
Так я м╕ж людей
Прагну корисним бути
Й… непом╕тним.
* Укра╖нськ╕ повстанц╕, керован╕ Степаном Бандерою.

ДО УКРА╥НИ

Поля ╕ гай,
П╕сень луна –
Моя вкра╖нська
Сторона.
Вкра╖нонько,
Калинонько,
Тяжка твоя
Годинонька.
Зазнала ти
╤ горя, й зла,
Але рабою
Не була.
Забродам
Не корилася,
Все за свободу
Билася.
О, воленько
Спод╕вана,
Ти Кобзарем
Осп╕вана.
О, краю м╕й
Незм╕рений,
В тво╖х людей
╢ з╕р ясний.
Горджуся,
Що я тв╕й слуга,
Моя Вкра╖но
Дорога!

СВ╤ТАНОК

Побл╕д, немов злякався дива,
Щербатий м╕сяць-ворожбит.
Сховались зор╕ соромливо
В м’який небесний оксамит.
В ранков╕й тиш╕ л╕с др╕ма╓,
Не чутно шелесту листви.
Роса алмазами звиса╓
З густо╖ сонно╖ трави.
Ще пахне вогк╕стю усюди,
Та вже за обр╕╓м крутим
Засмаглий сх╕д на повн╕ груди
Дихнув пром╕нням золотим.
* * *
Син╕в народжують бо╖,
Народжують ╕ забирають.
Сини мо╖,
Сини мо╖,
Окрасо матернього краю!
В напруз╕ здивлених в╕к╕в
Сини горять
╤ не згоряють.
╤дуть сини,
╤дуть сини
В бо╖
за долю
В╕тчини.

ДО Р╤ДНОГО КРАЮ

Коли б доля роз’╓днати
Нас хот╕ла ╕з тобою,
Я б згодивсь вербою стати,
Придорожньою вербою.
П╕т ╕ кров мене б живили
Кожну хвилю, кожну добу.
П╕т ╕ кров, що розгубили
Мого роду хл╕бороби.
Об╕ймаючи кор╕нням
Грудку щастя дорогого,
Я вивчав би вс╕ бол╕ння
╤ турботи роду мого.
╤ шум╕в би понад полем
Кучерявим верхов╕ттям,
Що м╕й край зазнав недол╕,
Та проте найкращий в св╕т╕.
Слав би листя журавлям тим,
Що в краях чужих, п╕вденних,
╤ крилат╕ ем╕гранти
Поверталися б до мене.
Я просив би ╖х без краю
Не л╕тати по чужинах,
Бо в мо╓му т╕льки кра╖
Кв╕тне доля журавлина.


КРИМСЬК╤ МОТИВИ
КРИМЧАНКА

Бархат с╕мферопольського неба
в╕тров╕й розгнузданий
полоще.
Я стою
на привокзальн╕й площ╕,
хоч давно вже
вирушати треба.
Музику в╕дстукали колеса,
в╕кна в╕декранили вагонн╕.
Як тепер
у м╕ст╕ невгомонн╕м
в╕дшукати бажану адресу?
Я хвилююсь:
на земл╕ далек╕й
як зустр╕нуть —
байдуже чи мило?..
Раптом поруч:
— Мабуть, утомились?..
Ви б зайшли до нас...
на чебуреки...
Наче сон пронизано
надво╓...
Повернувся —
де вже тут утома!?
Д╕вчина
незнана ╕ знайома
вигра╓
веселкою-бровою.
Ранок
став якимсь незвичним ранком,
аж дерева об╕йнялись
бос╕...
— Чи не скажеш,
хто ти, б╕локоса?
А вона всм╕хнулася:
— Кримчанка.

КОКТЕБЕЛЬСЬК╤ МИГДАЛ╤

Ой, чи досить лютневого св╕тла,
Чи не рано мигдал╕ розкв╕тли,
Чи мигдал╕ розкв╕тли не рано,
Що, як св╕тла не стане?
Що, як лютий в╕трами погрозить
╤ тр╕скучим ударить морозом?
Облетять пелюстки на мигдалях,
Як тор╕к обл╕тали...
Н╕, не ранн╓ цв╕т╕ння — упору.
Он мигдал╕ подерлися вгору,
Вартовими весну виглядають
З нев╕домого краю.
Хай поникне цв╕т╕ння додолу,
Як морози судились на долю,
Та стр╕чатимуть весни й надал╕
Непок╕рн╕ мигдал╕.
* * *
Той до к╕нця не зна╓ Криму,
Хто кроками не помережив
Його степи неопалим╕
╤ галькувате побережжя.
Той Криму до к╕нця не зна╓,
Кого прибо╖ не п’янили,
З висот Ай-Петр╕ й Сюрю-кая
Не стежив хто, як грають крила.

ФЕОДОС╤Я

Знову прямую до гаван╕,
наче бувалий моряк.
Човен в╕трилом кива мен╕,
Танкер гука╓:
— Ну, як?..
— Друз╕, — скажу, — Феодос╕я —
зб╕г щонайкращих дор╕г,
варто жал╕ти, що дос╕ я
з нею зустр╕тись не м╕г.
Тут далеч╕нню ╕ рибою
пахне шумливий приб╕й,
мало душа не вистрибу╓, —
хоче сказати: рад╕й!
Т╕льки пора розлучатися,
╕ не зарадить н╕як...
Човен, не сл╕д хвилюватися,
ти не журися, маяк.
Я лиш почав сво╓ плавання,
рушив у хвил╕ крут╕.
Ск╕льки ще пристаней, гаваней
буде у мене в житт╕!

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12166

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков