Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 16.08.2013
ПАВЛО ЕНГЕЛЬГАРДТ

До 200-р╕ччя Кобзаря

ОТОЧЕННЯ ШЕВЧЕНКА

Що ж то був за чолов╕к, який розпоряджався долею Тараса Шевченка близько десяти рок╕в? Сучасники залишили про Павла Васильовича дуже суперечлив╕ св╕дчення. Так, художник, професор Петербурзько╖ академ╕╖ мистецтв Карл Брюллов (1799-1852) назвав Енгельгардта «амф╕б╕╓ю» ╕ «свинею в торжковських черевиках». Ма╓мо к╕лька згадок про карикатурн╕, «неаристократичн╕» вчинки ротм╕стра П. Енгельгардта, зокрема, коли пан «с остервенением выдрал его <Шевченко> за уши, надавал пощечины» (Шевченко Т. ПЗТ у 12-ти т. — Т. 5. — С. 192).
Схож╕ за ╕нтонац╕╓ю й висновки перекладача ╕ письменника Олександра Кониського (1836-1900), який досл╕джував парубоцьк╕ л╕та Тараса й в оц╕нц╕ будь-якого з пом╕щик╕в, аристократ╕в, чиновник╕в, з якими стикався Шевченко, виходив з того, що все ╕ вс╕ були проти нужденного страждальника Тараса. У сво╓му досл╕дженн╕ «Парубочий в╕к Т. Г. Шевченка до викупу з кр╕пацтва» про Павла Енгельгардта в╕н писав: «Павло Енгельгардт був коли не зразок, так в усякому раз╕ значний репрезентант т╕╓╖ «моза╖ки», що за нашого часу аж кишить по Укра╖н╕. За батьк╕в — н╕би н╕мець; в╕ри — православно╖, з мови — або поляк, або француз, з╕ служби — «верноподданный» оф╕цер рос╕йський; звичаями космопол╕т — дука, пан; яко д╕дич — володар укра╖нських «душ» на укра╖нськ╕й земл╕; душею й поводженням з народом ╕ взагал╕ з людьми, яких вважав нижче себе, — пиндючна «животина»… взагал╕ ж «пан як пан» (Див.: Кониський О. Парубочий в╕к Т. Г. Шевченка до викупу з кр╕пацтва, 1829–1838: Критико-б╕огр. нарис. — Льв╕в, 1894. — С. 9).
Св╕дчень про пан╕в Енгельгардт╕в збереглося не багато. Василь Васильович (1755-1828), генерал-аншеф (найвищий генеральський чин) ╕ сенатор, одержав 1791 року в спадок в╕д свого дядька, князя Григор╕я Потьомк╕на (1739-1791), волод╕ння в Укра╖н╕. 1792 року в╕н тут ╕ поселився, перед тим збудувавши ма╓тки в селах Будище й В╕льшана. Був не одружений, але мав незаконну дружину (жила на правах коханки й за переказами була княжною). Народила п’ятеро позашлюбних д╕тей. Майбутн╕й генерал викрав ╖╖ з монастиря. В ма╓тку Енгельгардт╕в вона н╕коли не жила: селилася десь поряд з конторою. В р╕зний час мешкала у Верб╕вц╕, Будищах, Моринцях, Кирил╕вц╕. Тут ╕ померла. Похована з п╕вн╕чного боку с╕льсько╖ церкви, близько м╕сця, де сто╖ть зараз пам’ятник Тарасов╕ Шевченку. П╕зн╕ше один з ╖╖ внук╕в напише: «Мати Павла Енгельгардта, Мар╕я Осип╕вна, походила з польсько╖ дворянсько╖ родини. Спершу вийшла зам╕ж за смоленського пом╕щика ╤вана Гл╕нку (родина композитора Михайла Гл╕нки), пот╕м стала незаконною дружиною Василя Васильовича Енгельгардта. ╥╖ старший син Андр╕й був тяжко поранений 1807 року в битв╕ при Фр╕дланд╕. На пол╕ бою в╕н сам соб╕ в╕др╕зав ножем поранену ногу, встиг накласти жгут, зупинити кровотечу; згодом йому виготовили з к╕нсько╖ дублено╖ шк╕ри протез ноги. Вже на протез╕ воював з турками й французами (1812). Його портрет ╓ в Ерм╕таж╕.
Середн╕й син Василь Васильович — полковник, л╕тератор, знайомий Пушк╕на. Його дотепними висловами та еп╕грамами захоплювалася вся столиця. В його будинку в С.-Петербурз╕ тепер розм╕щу╓ться концертний зал ╕мен╕ М. Гл╕нки. Найнеприм╕тн╕шим з брат╕в виявився Павло Енгельгардт. В╕н часто бував у сел╕, де народився й де похована його мати. Вихованець пажеського корпусу, в арм╕╖ дослужився до ротм╕стра. В ранз╕ полковника 1832 року залишив в╕йськову службу, жив безтурботно.
...В╕д Павла Енгельгардта ма╓ток у Будищах перейшов до його сина Петра, але жив той в основному в Санкт-Петербурз╕ (вулиця Мохова). Шевченка з ним познайомив весною 1858 року композитор, земляк ╕з м╕стечка Городище Семен Гулак-Артемовський (1813-1873). У «Журнал╕» поет тод╕ записав про «…весьма приличного юношу. Многое и многое пошевелилось в душе моей при встрече с сыном моего бывшего помещика» (Шевченко Т. ПЗТ у 12-ти т. —Т. 5. — К., 2003. — С. 173).
Палац у сел╕ Будищах Звенигородського пов╕ту був двоповерховим ╕ розк╕шним (нин╕ це т╕льки один поверх ╕ визначення розк╕шний сприйма╓ться дуже умовно). Але збереглися малюнки внучки тутешнього л╕сничого — В╕ри Опанас╕вни Кирпотенко, яка народилася 1902 року. Д╕вчинкою бувала в ма╓тку та покоях, товаришувала з д╕тьми останньо╖ власниц╕ Будищ Натал╕╖ Петр╕вни Масаковсько╖-Енгельгардт (згадують, що останн╕ з родини Енгельгардт╕в вибиралися з Укра╖ни вже на початку 1920-х).
╤ все ж розпов╕мо детальн╕ше про самого Павла Васильовича Енгельгардта ╕ про те, як складалися його стосунки з «козачком» Тарасом. Народився рос╕йський дворянин швейцарського походження, представник розгалуженого роду Енгельгардт╕в Павло 5 лютого 1798 року. Коли йому виповнилося десять, «…государь император высочайше повелеть соизволил действительного тайного советника Энгельгардта сына Павла определить ко двору его императорского величества пажем с отпуском в дом родителя до окончания наук» (Тихонова А. Род Энгельгардтов в истории России XVII–XX вв. — Смоленск: СГПУ, 2001. — С. 36). Юнак зак╕нчив «корпус» на початку 1818 року й 23 березня був зарахований прапорщиком до Казанського драгунського полку. Служити в пров╕нц╕йному в╕йську синов╕ найбагатших з вельмож не хот╕лося, ╕ 6 березня 1819 року височайшим наказом його перевели до лейб-гвард╕╖ Уланського полку «с переименованием в корнеты» (Там само).
Проясень. Назва полку, в якому служив Павло Енгельгардт, потребу╓ уточнень. У пов╕ст╕ Шевченка «Прогулка с удовольствием и не без морали» чита╓мо: «Степан Осипович Прехтель был когда-то штаб-лекарем в Курляндском драгунском, теперь Уланском, полку». В╕дзначена Тарасом «подробиця» прикметна: п╕сля вступу на престол Миколи ╤ в╕дбулися зм╕ни в рос╕йськ╕й арм╕╖, особливо в к╕ннот╕, б╕льш╕сть драгунських полк╕в були перейменован╕ на «уланськ╕», солдат╕в ╕ оф╕цер╕в перевдягнуто в нову форму. Серед «реорган╕зованих» перебував ╕ Курляндський драгунський полк, який 6 жовтня 1827 року д╕став назву «Курляндського уланського». (Див.: Шевченко Т. ПЗТ у 12-ти т. — Т.4. — К., 2003. — С. 303).
Павло прослужив у полку два роки. Вже з 23 листопада 1821 року, не йдучи у в╕дставку з╕ служби в полку, був призначений ад’ютантом в╕ленського генерал-губернатора, генерала Олександра Римського-Корсакова, а 14 червня 1822 року Павло Васильович «производится» в поручики «…с оставлением в прежней должности» ад’ютанта. На той час сини заможних батьк╕в н╕коли не служили в полках, а влаштовувалися ад’ютантами до високих начальник╕в. З 16-ти ротм╕стр╕в Уланського полку т╕льки восьмеро служили на передов╕й д╕ючо╖ арм╕╖, а з 28-ми штаб-ротм╕стр╕в т╕льки семеро були «в комплект╕», тобто в полку, решта, «сверхкомплектные», служили, як ╕ Павло Енгельгардт, ад’ютантами при високих особах.
У 1825 (за ╕ншими даними — в 1827) роц╕ Павло одружився з баронесою Соф╕╓ю, представницею прибалт╕йсько╖ г╕лки його роду. Шлюб було заре╓стровано в метричн╕й книз╕ полку, кр╕м того, в╕дпов╕дний запис зроблено в генеалог╕чн╕й книз╕ Енгельгардт╕в. Р╕к 1828 прин╕с у родину одночасно ╕ щастя, ╕ горе. У подружжя народився перв╕сток, а 12 травня в╕д╕йшов у в╕чн╕сть батько Павла, Василь Васильович. Обидв╕ ц╕ под╕╖ обумовили появу в дом╕ «козачка Тараса». Саме в цей час Шевченко з Кирил╕вки потрапля╓ в панськ╕ поко╖.
За одн╕╓ю з верс╕й обслугу для сина вид╕лив Енгельгардт-старший. Допоки Павло був нежонатим, в╕н м╕г обходитися денщиком, коли ж одружився й став батьком ╕ власником ма╓тк╕в та обширних земель, виникла потреба в кухарках, лакеях, служницях.
╤нш╕ в╕домост╕ отриму╓мо вже в╕д самого Шевченка. В «Автоб╕ограф╕╖» Тарас Григорович писав: «Помещику, Павлу Васильевичу Энгельгардту, только что наследовавшему достояние побочного отца своего, понадобился расторопный мальчик, и оборванный школяр-бродяга попал прямо в тиковую куртку, в такие же шаровары и наконец в комнатные казачки». Отже, ц╕лком можливо, що свою службу в пана Тарас розпочав уже п╕сля смерт╕ старого Енгельгардта, тод╕, коли Павлов╕ зосталося «…недвижимого имения на сумму — 3.200.000 рублей, движимого в банковых билетах — 109.000 рублей, в закладных, заемн. обяз. и расписках — 6.500.000 рублей» ╕ в╕н став одним ╕з найбагатших людей Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ (Див.: Шевченко Т. ПЗТ у 12-ти т. — Т. 5. — С.192).
Чим же займався Тарас у панському ма╓тку? Якими були його обов’язки? Хлопц╕, яких набирали як прислугу, мали стати кучерами, конторниками, кухарями. Але серед них повинен був знайтися й «поко╓вий маляр». ╤ в╕н знайшовся. Очевидно, саме юного Шевченка брали як «кiмнатного живописця». Однак молодий гвард╕йський оф╕цер Павло Енгельгардт не в╕дразу признав те мистецьке право Шевченка «рисовать». Пан довго тримав хлопця серед «дв╕рн╕»: попервах кр╕пак носив дрова, чистив ╕ мив посуд, прибирав к╕мнати, порався на город╕, був кухарчуком. Пот╕м Шевченка було призначено хатн╕м козачком. Набагато п╕зн╕ше Шевченко згадував, що в його обов’язки входило «подавати люльку чи стакан ╕ стояти непом╕тним ╕стуканом поряд кр╕сла». Однак не вс╕м розпов╕дям Тараса Шевченка сл╕д в╕рити беззастережно. Насправд╕ ж козачок — це хлопець для доручень, наближена особа, яка користувалася певними прив╕леями. Зазвичай в пан╕в таких слуг було небагато: козачок ╕ д╕вчина — для «поб╕геньок» при пан╕.
Як би то не було, а десять рок╕в, з 1828-го до 22 кв╕тня 1838-го року, Шевченко залишався Енгельгардтовим кр╕паком. Аж поки не була складена й п╕дписана «в╕дпускна».
Шлях до вол╕ був для Тараса нелегким, ╕ про нього варто сказати. Деяк╕ факти тривало╖ «епопе╖» викуплення Шевченка знаходимо в його ж пов╕ст╕ «Художник». Зокрема, там описано в╕зит Карла Брюллова до Павла Енгельгардта ╕ його враження в╕д ц╕╓╖ зустр╕ч╕: «Я видел немало на своем веку разного разбора русских помещиков: и богатых, и средней руки, и хуторян. Видел даже таких, которые постоянно живут во Франции и в Англии и с восторгом говорят о благосостоянии тамошних фермеров и мужиков, а у себя дома последнюю овцу у мужика грабят. Видел я много оригиналов в этом роде. Но такого оригинала, русского человека, который бы грубо принял у себя в доме К. Брюллова, не видал» (Шевченко Т. ПЗТ у 12-ти т. — Т. 4. — К., 2003. — С. 134). Пр╕звище «великого Карла», яке грим╕ло в Санкт-Петербурз╕, н╕чого не значило для «гвард╕йського оф╕цера», ╕ той в╕дправив знаного художника н╕ з чим.
П╕шов на покл╕н до Павла Енгельгардта просити за Шевченка й дипломатичн╕ший академ╕к Академ╕╖ мистецтв Олекс╕й Венец╕анов (1780-1847), його розпов╕дь про в╕зит передано в «Художнику» так: «Помещик как помещик! Правда, он меня с час продержал в передней. Ну, да это уж у них обычай такой. Сначала я повел о просвещении вообще и о филантропии в особенности. Он молча долго меня слушал со вниманием и наконец прервал: «Да вы скажите прямо, просто, чего вы хотите от меня с вашим Брюлловым? Одолжил он меня вчера. Это настоящий американский дикарь!». И он громко захохотал. Я было сконфузился, но вскоре оправился и хладнокровно, просто объяснил ему дело. «Вот так бы давно сказали. А то филантропия! Какая тут филантропия! Деньги, и больше ничего! — прибавил он самодовольно. — Так вы хотите знать решительную цену. Так ли я вас понял?». Я ответил: «Действительно так». — «Так вот же вам моя решительная цена: 2500 рублей! Согласны?». — «Согласен», — отвечал я.

«Он — человек ремесленный, — продолжал он, — при доме необходимый». И еще что-то хотел он говорить. Но я поклонился и вышел. И вот я перед вами, — прибавил старик, улыбаясь» (Шевченко Т. ПЗТ у 12-ти т. — Т. 4. — К., 2003. — С. 135).
Як в╕домо, Павло Енгельгардт зажадав за «волю» кр╕пака Тараса Шевченка 2500 рубл╕в. Щоб ╖х з╕брати, Карл Брюллов написав портрет поета Василя Жуковського (1783-1852), який роз╕грали 26 кв╕тня 1838 року в лотерею, долучивши до ц╕╓╖ справи нав╕ть член╕в царсько╖ родини. ╤мператриця Олександра Федор╕вна пожертвувала 400 рубл╕в, спадко╓мець престолу Олександр Миколайович ╕ велика княгиня Олена Павл╕вна — по 300, решту грошей доплатили гост╕. ╤ вже за тиждень Павло Енгельгардт документально засв╕дчив, що «…отпустил на волю крепостного моего человека Тараса Григорьева сына Шевченка, доставшегося мне по наследству» (Шевченко Т. Матер╕али та документи до б╕ограф╕╖. — К., 1975. — С. 22).
Продаж Тараса Шевченка був найвиг╕дн╕шою оборудкою пом╕щика. Енгельгардти в Санкт-Петербурз╕ мешкали в просторому дерев’яному будинку в Саперному провулку, 19. За грош╕ в╕д продажу талановитого кр╕пака пом╕щик придбав у тому ж провулку триповерховий палац на 17 в╕кон. Це був чи не перший ╕ ╓диний кам’яний будинок № 10 у провулку. У двор╕ м╕стилися двоповерхов╕ службов╕ фл╕гел╕, зокрема стайня, радував великий сад. Павло Енгельгардт здавав квартири в оренду, тому д╕м мав статус «прибуткового».
В автоб╕ограф╕╖ Кобзаря, у пов╕стях «Прогулка с удовольствием и не без морали», «Художник» ╓ еп╕зоди, за якими неодм╕нно ми вп╕зна╓мо Василя, Павла, Соф╕ю Енгельгардт╕в ╕ факти з ╖хнього життя. Залишив нам Тарас Шевченко у спадок ╕ портрет свого пана.
Проясень. «Портрет П. В. Енгельгардта» виконаний у жанр╕ поширеного на той час акварельного портрета-м╕н╕атюри. З╕ставлення з ╕ншим достеменним зображенням пом╕щика п╕дтвердили, що на портрет╕ саме в╕н, Павло Васильович Енгельгардт. Н╕ п╕дпис автора, н╕ датування твору не викликають жодних сумн╕в╕в: «Портрет П. В. Енгельгардта. Акварель. 1833». Протягом тривалого часу портрет збер╕гався в колекц╕╖ сина Павла, Василя Павловича Енгельгардта. Наступн╕ м╕сця збер╕гання були такими: на початку 1910-х — у ╤. ╢. Цв╓ткова; з 1924 — державна Третьяковська галерея (Москва); з 1929 — ╤нститут Тараса Шевченка Наркомосу УРСР; з 1932 — Галерея картин Т. Г. Шевченка (Харк╕в); з 1940 — Центральний музей Т. Г. Шевченка (Ки╖в); з 1948 — Державний музей Т. Г. Шевченка (нин╕ — Нац╕ональний музей Тараса Шевченка).
Про Павла Енгельгардта блискуче написав й Олександр Кониський, автор неперевершеного, може, й дос╕ житт╓пису про Тараса Шевченка. В╕н був «…коли не зразок, так в усякому раз╕ значний репрезентант т╕╓╖ «моза╖ки», що за нашого часу аж кишить по Укра╖н╕. ╤ ось така людина вир╕шувала, як жити ╕ що робити Шевченков╕ — чи загине талант Тараса, його сонячний хист поета, а чи в╕н розвиватиметься»... (Див.: Кониський О. Тарас Шевченко-Груш╕вський. Хрон╕ка його життя. Твори у 2-х т. — Т. 1. — Льв╕в, 1898. — С. 98).
Помер Павло Енгельгардт 30 грудня 1849 року, могила загубилася на одному з кладовищ Санкт-Петербурга. А на Черкащинi вiд ма╓тку Енгельгардта вц╕л╕ла будiвля лiтньо╖ дачi, примiщення, де працювали управитель i челядь, винний льох. Збереглися два дуби, яким близько 600 i 800 рокiв. ╤ спомин…
…Здавалося б, можемо зробити висновок, що характерними рисами цього пом╕щика були обмежен╕сть, брутальн╕сть й суворе поводження з кр╕паками. ╤ все ж таки саме Павло Енгельгардт продав Шевченков╕ «волю», саме в його дом╕ Тарас вчився й робив перш╕ кроки в поез╕╖ та живопис╕, ╕, можливо, саме в╕н першим зрозум╕в — св╕домо чи н╕, що цей хлопчина в майбутньому буде таки чогось вартий. Хто зна╓, а може, це — Тарасова доля?

В╕ктор ЖАДЬКО,
письменник, публ╕цист
* * *
СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

Кониський Я. Тарас Шевченко-Груш╕вський: хрон╕ка його життя. – К., 1991. – 603 с.; Непокупний А. Балт╕йськ╕ зор╕ Тараса // У В╕льн╕, город╕ преславн╕м. – К., 1985. – 343 с.; Новицький О. Тарас Шевченко як маляр. – № 38. – Льв╕в; Москва, 1914. – С. 40; Тарас Шевченко. Документи та матер╕али б╕бл╕ограф╕╖. 1814-1861. – К., 1982. – 432 с.
Фото автора та малюнки П. Енгельгардта ╕з книги А. Непокупного «Балт╕йськ╕ зор╕ Тараса. Литва в житт╕ ╕ творчост╕ Т. Г. Шевченка».

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12162

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков