Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ФОРТЕЦЯ МАР╤УПОЛЬ
Режисерка Юл╕я Гонтарук створила цикл ф╕льм╕в п╕д загальною назвою “Фортеця...


ЗАКОН ПРО МОБ╤Л╤ЗАЦ╤Ю ПРИЙНЯТО: ДО НЬОГО ╢ ПРЕТЕНЗ╤╥, АЛЕ В╤Н П╤ДСИЛИТЬ ЗСУ
Закон проголосовано 283-ма голосами депутат╕в Верховно╖ Ради. Експерти: його треба було приймати...


НАША БАТЬК╤ВЩИНА ╢ НАЙЗАМ╤НОВАН╤ШОЮ КРА╥НОЮ В СВ╤Т╤
╤з 2015 року Джайлз Дьюл╕ документу╓ зам╕нування земл╕ в Укра╖н╕…


ЗА П╤ВТОРА РОКУ Я НЕ ЗНАЙШЛА В УКРА╥Н╤ ЖОДНОГО НАЦИСТА, ПРО ЯКИХ ЧУЛА У РОС╤╥
Юко Немото, кореспондентка агенц╕╖ «К╕одо цус╕н» у Ки╓в╕…


╤РП╤НЬ ДВА РОКИ ТОМУ: «НАВКОЛО БУЛИ РУ╥НИ, ТЕМНИЙ ДИМ ТА БАГАТО РОЗСТР╤ЛЯНИХ АВТОМОБ╤Л╤В»
Розпов╕дь кримського татарина, який брав участь у визволенн╕ Ки╖вщини…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Резонанс"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#33 за 16.08.2013
ПРАВДА ТА ПОЛ╤ТКОРЕКТН╤СТЬ НЕПОД╤ЛЬН╤...

У С╤МФЕРОПОЛ╤ ОБГОВОРИЛИ СУПЕРЕЧЛИВУ «КНИГУ ПАМЯТИ О ВОИНАХ ВОСТОЧНОГО КРЫМА «ПРОСИМ ПОМНИТЬ» ТА КОНФЛ╤КТ НАВКОЛО НЕ╥

Минулого тижня в С╕мферопол╕ науковц╕, журнал╕сти, представники орган╕в влади та самоврядування, пол╕тики обговорили видання кра╓знавц╕в Володимира та Мар╕╖ Ширшових «Книга памяти о воинах Восточного Крыма, павших в годы Великой Отечественной войны 1941-1945 гг. Том 1. «Просим помнить», вих╕д яко╖ спровокував р╕зку негативну реакц╕ю значно╖ частини кримськотатарсько╖ громадськост╕.
Книга накладом 1200 прим╕рник╕в була видана цього року видавництвом «Б╕знес-╤нформ» за кошти автор╕в, жертводавц╕в, бюджету К╕ровського району тощо. В н╕й м╕ститься понад 8 тисяч пр╕звищ жител╕в К╕ровського та Старо-Кримського район╕в, м╕ст Феодос╕я та Старий Крим, як╕ загинули п╕д час Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, а також спогади св╕дк╕в бойових д╕й та окупац╕╖, доб╕рка досл╕джень ╕сторик╕в та кра╓знавц╕в про х╕д в╕йни в Укра╖н╕ та Криму, зокрема, й робота В. Ширшова «Крымскотатарский вопрос». В н╕й на 11 стор╕нках автор наводить документи про колаборац╕ю кримських татар з нацистами, пише про ╖╖ «не спровокован╕сть», про депортац╕ю, пропону╓ Меджл╕су кримськотатарського народу за прикладом н╕мц╕в та румун╕в «повиниться за злодеяния и военные преступления против народов Крыма и Красной Армии», висува╓ верс╕ю про роботу на СД радянсько╖ радистки Ал╕ме Абденнаново╖, а також нагаду╓ (цитата) «главному оратору национал-радикалов Мустафе Джемилеву, называющему нас, потомков павших за Родину в ВОВ, большевистскими ублюдками и оккупантами: «МЫ ПОМНИМ ВСЕ!».
Автори-кра╓знац╕ не мають спец╕ально╖ ╕сторично╖ осв╕ти, але багато десятил╕ть займаються збором матер╕ал╕в про земляк╕в, загиблих у 1941-1945 рр. Володимир Ширшов був в╕йськовим, розв╕дником, викладачем, Мар╕я Ширшова за осв╕тою — ╕нженер-електрик. Планувалося, що значна частина накладу «Книги памяти…» буде направлена у школи та б╕бл╕отеки К╕ровського району. Поява книги викликала певну сусп╕льну напругу, зокрема, у К╕ровському запланован╕ акц╕╖ протесту кримських татар. Представники кримськотатарсько╖ громадськост╕ вважають, що це видання виправдову╓ депортац╕ю, спотворю╓ реал╕╖ ╕сторичного процесу та загострю╓ м╕жнац╕ональн╕ суперечност╕. Органи влади та самоврядування К╕ровського району ухвалили р╕шення не розповсюджувати свою частину тиражу.
Серед учасник╕в «круглого столу» – автори-укладач╕ книги Володимир та Мар╕я Ширшови, голова К╕ровсько╖ районно╖ ради Михайло ╤ванов, заступник голови К╕ровсько╖ райдержадм╕н╕страц╕╖ Амет Хал╕тов, голова Громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа» Андр╕й ╤ванець, представник Кримського експертного клубу Олександр Форманчук, доценти кафедри ╕стор╕╖ Кримського ╕ндустр╕ально-педагог╕чного ун╕верситету Володимир Поляков та Реф╕к Куртсе╖тов, прац╕вник ╤нституту кра╖н СНД Анатол╕й Ф╕латов, голова Правл╕ння ГО «Асоц╕ац╕я «Рос╕йський культурний центр» Михайло Голуб╓в, кер╕вник в╕дд╕лу зовн╕шн╕х зв’язк╕в Меджл╕су кримськотатарського народу Ал╕ Хамз╕н, член Меджл╕су кримськотатарського народу За╖р Смедля╓в, екс-депутат Верховно╖ Ради АР Крим Олег Рад╕в╕лов. Один з орган╕затор╕в «круглого столу» директор Центрального музею Тавриди А. Мальг╕н зазначив, що на зах╕д не запрошували пол╕тик╕в, але оск╕льки в╕н в╕дкритий, то деяк╕ з них прийшли.
Кра╓знавець Володимир Ширшов розпов╕в про св╕й внесок у в╕дновлення пам’ят╕ про кримських татар, як╕ воювали в роки Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, зокрема, встановлення гран╕тного пам’ятника в с. Прив╕тне, про сп╕вроб╕тництво з репатр╕антами у попередн╕ роки. Разом з тим в╕н зазначив, що «все, що я написав, в╕дпов╕да╓ ╕сторичн╕й д╕йсност╕».
Значна частина присутн╕х п╕дтримала позиц╕ю автора. Деяк╕ з них нав╕ть припустили, що критика автор╕в книги ╓ «цькуванням», оск╕льки критики не хочуть чути правди про колаборац╕он╕зм та боротьбу з нацизмом. «Ця книга повинна широко розповсюджуватися разом з 11 стор╕нками. В них нема╓ н╕яко╖ антикримськотатарсько╖ спрямованост╕», — вважа╓ ╕сторик В. Харабуга.
Представник Меджл╕су кримськотатарського народу З. Смедля╓в зазначив, що обговорювана книга видана на бюджетн╕ кошти селищно╖, с╕льсько╖ та м╕сько╖ рад ╕ пожертви приватних ос╕б. У зв’язку з цим в╕н п╕дкреслив, що органи самоврядування не проконтролювали зм╕ст книги, а тому просить виключити з не╖ 11 стор╕нок, як╕ «являють собою явну брехню». «На бюджетн╕ кошти та пожертви кримських татар випуска╓ться паскв╕ль на кримських татар», — сказав в╕н. З. Смедля╓в вважа╓, що в книз╕ однобоко висв╕тлен╕ питання колаборац╕он╕зму, оск╕льки йдеться лише про кримських татар. «А де про зв╕рства козак╕в, рос╕ян?» — спитав в╕н. З. Смедля╓в вважа╓, що влада дов╕рила розм╕рковувати про м╕жнац╕ональн╕ в╕дносини людям, як╕ не розбираються в м╕жнац╕ональн╕й пол╕тиц╕. В╕н також спростував те, що народний депутат Укра╖ни М. Джем╕л╓в використовував слова, приписан╕ йому в книз╕.
Представник К╕ровсько╖ райдержадм╕н╕страц╕╖ пов╕домив, що книга пам’ят╕ за задумом ╕ первинними домовленостями ╕з авторами мала м╕стити конкретн╕ дан╕ про загиблих людей без додавання якихось глав ╕з узагальненнями. П╕сля виходу в св╕т видання в ╕ншому вигляд╕ було проведено службове розсл╕дування. За його п╕дсумками, два службовц╕ отримали догани та ╕нш╕ стягнення за те, що не проконтролювали дотримання авторами формату книги пам’ят╕, про який було домовлено.
╤сторик Р. Куртсе╖тов розпов╕в, що опрацював понад 50 тис. радянських нагородних лист╕в, як╕ в╕дносяться до 1941-1945 рр., ╕ виявив 3,5 тис. документ╕в, якими представлялися до нагород кримськ╕ татари. За даними досл╕дника, 20 кримських татар було представлено до в╕дзначення званням Героя Радянського Союзу, чотири з яких – дв╕ч╕, проте 14-ти з них були вручен╕ ╕нш╕ нагороди. Р. Куртсе╖тов поставив п╕д сумн╕в наведену в книз╕ к╕льк╕сть колаборац╕он╕ст╕в ╕з числа кримських татар, як сильно завищену (20 тис. ос╕б), вважа╓ неправильним висв╕тлювати колаборац╕он╕зм лише кримських татар, а також пов╕домив, що А. Абденнанова, про яку йдеться у книз╕ В. та М. Ширшових як про радистку, в наказ╕ про нагородження ╖╖ Орденом Червоного Прапора значиться як резидент розв╕дки.
Голова Громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа» та учасник Кримсько╖ групи «Д╕алог ╕сторик╕в» Андр╕й ╤ванець вважа╓, що складна, ц╕кава та суперечлива ╕стор╕я Криму може бути як консол╕дуючим фактором для кримського сп╕втовариства, так ╕ дез╕нтегруючим. Група «Д╕алог ╕сторик╕в» цього року запропонувала принципи роботи ╕сторик╕в, як╕ могли б сприяти як появ╕ як╕сних ╕сторичних досл╕джень, так ╕ гармон╕зац╕╖ сусп╕льних в╕дносин у Криму. Два перших з них можна стисло висловити як «Правда понад усе» ╕ «Правда та пол╕ткоректн╕сть непод╕льн╕». А. ╤ванець подякував В. та М. Ширшовим за велику працю з╕ встановлення ╕мен загиблих. Разом з тим в╕н вважа╓, що глава «Татарське питання» не в╕дпов╕да╓ зазначеним принципам, оск╕льки, зокрема, м╕стить окрем╕ в╕дверто публ╕цистичн╕ твердження, як╕ ╓, на його думку, вкрай сп╕рними з точки зору ╕сторично╖ науки та конфл╕ктогенними, такими, що не сприяють м╕жнац╕ональн╕й злагод╕. Голова ГО «Тавр╕йська гуман╕тарна платформа» вважа╓, що в ситуац╕╖, яка склалася навколо «Книги памяти Восточного Крыма», потр╕бно знайти компром╕с. В╕н пов╕домив, що розмовляв з директором одного з кримських видавництв, який по╕нформував, що ╓ техн╕чна можлив╕сть провести операц╕ю ╕з зам╕ни аркуш╕в. У зв’язку з цим в╕н запропонував авторам книги подумати над можлив╕стю зм╕нити редакц╕ю сп╕рно╖ глави, а в раз╕ ╖хньо╖ згоди попросив кер╕вництво К╕ровського району проф╕нансувати таку операц╕ю.
╤сторик В. Харабуга запропонував звернутися до кримського уряду з пропозиц╕╓ю проф╕нансувати створення наукового кримського зб╕рника про колаборац╕он╕зм для того, щоб встановити пр╕звища вс╕х кримчан, як╕ сп╕впрацювали з окупантами, та «в╕двести це питання в╕д м╕тинговост╕». Представник Кримського експертного клубу О. Форманчук вважа╓, що науковцям варто провести в С╕мферопол╕ сер╕ю «круглих стол╕в», присвячених колаборац╕он╕зму. Експерт також висловив переконання, що проблем навколо виходу книги В. ╕ М. Ширшових не було б, якби влада К╕ровського району передбачила ╖╖ наукове рецензування.

Прес-служба Кримсько╖ громадянсько╖ платформи

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #33 за 16.08.2013 > Тема "Резонанс"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12157

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков