Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#30 за 26.07.2013
ЗАП╤ЗН╤ЛЕ ПРОЗР╤ННЯ

Засторога: без народу перемог не бува╓...

25 липня 1687 року (7195-й в╕д Сотвор╕ння Св╕ту). Слобожанщина. Селище Коломак. Р╕чка з такою ж назвою пом╕ж очеретами тихо вилискувала у вран╕шньому пром╕нн╕ сонця. Тут з╕бралася козацька рада. На не╖ пустили дв╕ тисяч╕ козак╕в. П╕сля того, як гетьмана ╤вана Самойловича царським указом заарештовано й в╕дправлено до Москви, козакам належало обрати нового володаря клейнод╕в. Вс╕ чекали, доки з пишного намету, що б╕л╕в посередин╕ на пагорб╕, вийде московський во╓вода, князь Василь Гол╕цин. Вс╕ знали, що в╕н фаворит рос╕йсько╖ цариц╕ Соф╕╖ Олекс╕╖вни. Саме йому в раз╕ обрання доручено вручити новому гетьману клейноди. Майдан, де мала в╕дбутися рада, т╕сним к╕льцем оточили московськ╕ полки.
Нарешт╕ князь вийшов, широко всм╕хаючись та в╕таючись з ус╕ма кивком голови. Попереду стояли Мазепа, Лизогуб, Гамал╕я, Заб╕ла, Прокопович, Кочубей, як╕ щойно в╕д царсько╖ милост╕ отримали п╕двищення в рангах, та московськ╕ спостер╕гач╕.
– Все в сборе? Тогда начинаем! – об╕звався Гол╕цин.
Загуд╕ли труби, забили барабани. Священики провели молебень. Козаки, знявши шапки, завзято молились ╕ кланялись.
– А теперь, многоуважаемые казаки, дружно изберите себе гетмана за давним обычаем своих предков!
Козаки немов чекали ц╕╓╖ команди ╕ щосили гаркнули:
– Мазепу! Мазепу! Нехай Мазепа нами верховодить!
Гол╕цин ступив к╕лька крок╕в уперед ╕ звернувся до учасник╕в, п╕днявши догори в╕дкриту долоню:
– Прошу внимания, казаки! Как повелось, прослушайте условия Переяславского договора между Украиной и Московией! Как вы знаете, он был подписан нашим самодержцем Алексеем Михайловичем и гетманом Богданом Хмельницким еще в 1654 году. Под ними надлежит подписаться новому гетману.
На середину майдану вийшов думний дяк ╕ речитативом, наче виголошував молитву, зачитав статт╕, за якими мали обирати гетьмана.
– Все правильно? – спитав Гол╕цин ╕ приск╕пливо обв╕в поглядом козак╕в. Складалося враження, що в╕н сам у чомусь сумн╕ва╓ться. Н╕хто з присутн╕х нав╕ть словом не обмовився, що в тих статтях щось не так. Та й хто ╖х колись читав? За вс╕х обрань «Богданов╕ статт╕» сприймалися на слух, ╖м в╕рили, як Б╕бл╕╖.
– В╕рно! – загуд╕ла старшина, а за нею й ус╕ козаки.
– Раз так, то прошу голосовать! – сказав Гол╕цин.
Вгору дружно полет╕ли козацьк╕ шапки.
– А сейчас самая торжественная минута – избранный гетман на Евагелии принесет присягу на верность его величеству царю Московии и народу Украины!
Мазепа, високий, стрункий, у святков╕й одеж╕, гордий, пов╕льно наблизився до столу, поклав правицю на серце, а л╕ву руку на ╢вангел╕╓ й почав читати заготовлений загодя текст:
– Клянуся…
– Прошу казацких старшин удостоверить акт о присяге гетмана Ивана Мазепы! – командував Гол╕цин.
Старшини вишикувалися в чергу, аби поставити свою закорючку. П╕сля того князь весело розпростер руки:
– Сегодня вы славно потрудились! Теперь, братцы, гуляем! На берегу Коломака в тенистой роще вас ждут праздничные столы! – ╕ першим п╕шов з майдану. За ним задр╕бот╕ла старшина та нижч╕ козацьк╕ чини.
Довго пили, гуляли та на вс╕ заставки вихваляли Мазепу: в╕н ╕ розумний, ╕ гарний дипломат, ╕ вчився в ╢вроп╕, ╕ вм╕╓ знайти сп╕льну мову з поляками, татарами, шведами…
Мазепа у всьому наводив новий лад. Ви╖жджав у навколишн╕ м╕ста та селища. Йому треба було пересв╕дчитися, що не т╕льки старшина його п╕дтриму╓, а й низов╕ козаки, голота. А то якось його покликав до себе Гол╕цин та й заявив майже з порога:
– Тут такое дело. Договор, который подписали старшины, уязвимый. Кое в чем он противоречит Глуховським статьям, подписанных Многогришным в 1669 году.
– То давайте ╖х зам╕нимо Березневими статтями Богдана Хмельницького, – обережно запропонував Мазепа, чекаючи на реакц╕ю князя.
Однак той р╕шуче запротестував:
– А как же твоя клятва государыне, друг мой? К старому возврата больше нет. Скажи спасибо, что предлагаю Глуховские статьи с дополнениями Самойловича, твоего предшественника, а не что-то более требовательное.
– Так в них же козацьк╕ вольност╕ та прив╕ле╖ зовс╕м обмежен╕, – намагався переконати Мазепа.
– Вот и я об этом же говорю. Сейчас Самойлович, наверное, уже в Сибири. Там ему булава не нужна. Вот что значит идти против царского правительства, – натякав Гол╕цин.
Мазепа добре зрозум╕в князя. ╤ погодився зам╕нити щойно п╕дписаний ним догов╕р на Глух╕вськ╕ статт╕ – вони стали називатися Коломацькими.
– Та все ж ти, князю, позбавля╓ш мене права на св╕й розсуд формувати нав╕ть склад вищо╖ козацько╖ старшини, – ущипнув Мазепа.
– Какая тебе разница? За тебя государи думают! – переконував Гол╕цин.
– Що я за гетьман, коли мен╕ забороня╓ться налагоджувати дипломатичн╕ стосунки з сус╕дами? – все ще опирався Мазепа.
– И в этом за тебя царское правительство беспокоится, – напос╕дав князь.
– За Глух╕вськими статтями я перетворююсь на гетьмана лише Л╕вобережжя. Х╕ба не так? Що ж то за гетьман, якому не дозволя╓ться поширювати свою владу й правий берег Дн╕пра? – допитувався Мазепа.
– Какой же ты нетерпеливый! Пусть поляки пока потешатся Андрусовским договором. Придет время – и правый берег окажется в руках государя. Слушай, у меня есть дельное предложение: а давай переженим наших великороссов с вашими малороссами. Это ж такая связь образуется между нашими народами! На века! – Гол╕цин, задоволений собою, в╕дкинувся на спинку пох╕дного кр╕сла.
Мазепа глянув на нього п╕дозр╕ло:
– Хочеш новий народ створити?
– А почему бы и нет?!
– ╤ на як╕й мов╕ в╕н розмовлятиме? – насторожився гетьман.
– Понятно, что не на польском языке и не на татарском. Думаю, ты и сам способен догадаться, – Гол╕цин засм╕явся. – Ну, да ладно, не буду тебя мучить. Об этом пока рано рассуждать. А вот к войне с Крымским ханством надо готовиться. А то твой предшественник провалил кампанию. Сначала мы построим целую цепь городков по степной границе.
– А як до цього поставляться запорожц╕? Вони будуть не в захват╕, – розм╕рковував Мазепа.
– Это их хлопоты. Ты начинай потихоньку готовиться к походу на Крым, – зак╕нчив розмову Гол╕цин.
╤ д╕йсно, навесн╕ 1689 року б╕льш н╕ж стотисячна московська арм╕я п╕д командуванням все того ж князя Гол╕цина рушила на п╕вдень. До нього при╓днався й Мазепа ╕з сво╖м в╕йськом. У травн╕ вони вже були п╕д Перекопом. Та дал╕ об’╓днана арм╕я не п╕шла. Чи то боячись засухи та пожеж, чи серйозного конфл╕кту з Портою. Але силою Москва таки похизувалася перед турками та османами. П╕сля цього Гол╕цин почав вдавати з себе неабиякого полководця-переможця. До Москви в╕н повертався ледве не геро╓м. Цар╕вна Соф╕я пишно в╕тала свого фаворита з усп╕хом. Хоч того усп╕ху – к╕т наплакав.
Мазепу як учасника кримського походу теж запросили до московсько╖ столиц╕ разом ╕з старшиною та свитою з трьох сотень ос╕б. Його хвалили за в╕ддан╕сть царськ╕й милост╕.
– Можешь рассчитывать на царские благосклонность и почести, – по-дружньому об╕ймав Гол╕цин Мазепу.
– Поживемо – побачимо, – в╕дказав гетьман.
Щоправда, той в╕зит гетьманату був не на час╕. В Москв╕ стався переворот. С╕мнадцятир╕чний царевич Петро позбувся оп╕ки сво╓╖ сестри Соф╕╖, в╕дправив ╖╖ черницею в д╕вочий монастир. ╥╖ фаворит Гол╕цин теж потрапив у немил╕сть– його з╕слали до Сиб╕ру, туди, куди в╕н спровадив гетьмана Самойловича.Так що про почест╕ не могло бути й мови.
– У ц╕й колотнеч╕ треба бути насторож╕, аби не потрапити в якусь халепу, – казав Мазепа старшинам. – Царевич Петро хоч ╕ юний, та крутого норову. Сл╕д би заручитися нам його прихильн╕стю.
Мазепа з дов╕реною старшиною та дарами подався до московського Тро╖цького монастиря, де царевич в╕нчався на трон.
– Прийми, ясновельможний царю, оц╕ дарунки в╕д мого щирого серця та вс╕╓╖ Малорос╕╖, – ╕ вручив Петров╕ золотий хрест ╕з самоцв╕тами та шаблю, ╕нкрустовану ср╕блом ╕ золотом.
Петро хоч був молодий, та ранн╕й. В╕н витягнув шаблю ╕ змахнув нею, хизуючись:
– За неповиновение вот этой саблей – голова с плеч! Запомните все!
Мазепа, криво усм╕хнувшись, перев╕в його слова на жарт ╕ додав по-московськи:
– Можете не сомневаться в моей преданности, государь!
Пот╕м не раз стр╕чалися та бес╕дували. Петро оц╕нив Мазепину мудр╕сть та знання. М╕ж ними зав’язалася дружба на довг╕ роки. Все таки ум╕в гетьман переконувати владоможц╕в. Це в нього природний дар. У св╕й час в╕н користувався великим дов╕р’ям у польського короля Яна Казимира, у гетьман╕в Петра Дорошенка та ╤вана Самойловича, у кошового отамана ╤вана С╕рка та ╕нших. Досв╕д – справд╕ велике надбання ╕ сол╕дна вигода.
Вт╕м, дружба дружбою, а за розпорядженням та╓мно╖ царсько╖ канцеляр╕╖ за гетьманом велося стеження. Про вс╕ його д╕╖ доносив «нагору» не хто-небудь, а генеральний суддя Василь Кочубей, який доводився Мазеп╕ ще й кумом. На жаль, в ту пору було немало укра╖нц╕в, як╕ за хабар╕ служили московському урядов╕. То було нещастя Укра╖ни.
Мазепа теж вислужувався, особливо на перших порах. Аякже, треба було п╕дтверджувати дов╕р’я справною службою. Петро орган╕зовував походи за походами. ╤ Мазепа – з ним. В╕дправляв в╕йська ст╕льки, ск╕льки цар вимагав. ╤ гинули в боях та на новобудовах типу «в╕кна в ╢вропу» укра╖нськ╕ хлопц╕ – кв╕т народу. Русь-Укра╖на знемагала в╕д побор╕в царських нам╕сник╕в та власно╖ старшини.
В середовищ╕ старшин та голоти визр╕вало невдоволення запопадлив╕стю Мазепи перед московським самодержцем. Петров╕ надходило безл╕ч скарг на гетьмана – про його збагачення за рахунок сус╕д╕в, використання сво╓╖ посади в корисливих ц╕лях ╕ нав╕ть про його любовн╕ походеньки, що ставали легендами. Та Петро не звертав на них уваги. В╕н дов╕ряв Мазеп╕. Гетьман швидко д╕знавався, хто на нього скаржився, ╕ жорстоко розправлявся з донощиками.
Хоч, зв╕сно, не було диму без вогню. Пол╕тика вседозволеност╕ старшини, яка дбала б╕льше про власн╕ ╕нтереси, а не громади, не могла не призвести до вибуху. Порох уже був. Потр╕бна ╕скра. ╤ вона знайшлася в особ╕ Петра ╤ваненка, полтавського канцеляриста, якого на Запорожж╕, куди в╕н ут╕к, прозвали Петриком. В╕н без упину аг╕тував проти московського засилля в Укра╖н╕. А винуватцем цього, зв╕сно, мав на уваз╕ Мазепу. Однак запорожц╕ слухали його доводи, погоджувалися, але встрявати у в╕йну з гетьманом не збиралися.
Тод╕ Петрик у травн╕ 1692 року уклав догов╕р п╕д символ╕чною наз-вою «Уд╕льного Княз╕вства Ки╖вського, Черн╕г╕вського й всього В╕йська Запорозького, Городового й Народу Укра╖нського». Цей догов╕р, за задумом канцеляриста, мав би убезпечити Укра╖ну в╕д заз╕хань Москви та Польщ╕. Про все це Петрик розпов╕дав у сво╖х ун╕версалах, як╕ розповсюджував в Укра╖н╕ ╕ сус╕дн╕х державах. «Ус╕х нас хоче повернути у сво╖х нев╕льник╕в ╕ холоп╕в», – писав в╕н, маючи на уваз╕ московську деспот╕ю. А щодо Мазепи, то в╕н заявляв: «Тепер╕шньому гетьманов╕ дозволили роздавати ма╓тност╕ старшин╕ Запорозького в╕йська, а старшина под╕лилася нашою брат╕╓ю пом╕ж собою, позаписувала ╖╖ соб╕ й сво╖м д╕тям у дов╕чну панщину й т╕льки ще того не робить, що не запряга╓ ╖х до плуга». ╤ продовжу╓: «Ми йдемо на Укра╖ну з тим, щоби визволити брат╕в наших ╕ себе в╕д грабеж╕в Москви та ╖╖ послушник╕в».
Мазепа викликав до себе писаря й задиктував послання до В╕йська Запорозького. А г╕нцев╕ ще й наказав:
– Поясни кошовому отаману Гусаку: якщо запорожц╕ допоможуть приборкати отого канцеляриста, дам тисячу карбованц╕в золотом.
Однак запорожц╕ на те не клюнули. Вони в╕дмовчалися, але й Петрика не п╕дтримали – ╖м не хот╕лося конфл╕ктувати з Мазепою ╕ Москвою. Т╕льки Василь Бузький з п╕втисячею шабель став на б╕к повстанц╕в. Ополчення Петрика разом з ордою п╕д╕йшло до Кам’яного Затону. Тут татарський калга оголосив Петрика гетьманом ╕ вручив клейноди – булаву, бунчук ╕ хоругву. ╤ повстанц╕ вирушили у б╕к Полтави. Там на них вже чекав Мазепа з п’ятьма полками. Козаки оточили петрик╕вц╕в. Та самому вожаков╕ вдалося вислизнути. Вт╕к до Перекопу. Пот╕м знову з 30-тисячною татарською ордою подався до Полтави. Однак п╕д час походу самого Петрика якийсь правобережний козак Яким Веч╕рко проткнув списом. Мабуть, спод╕вався на тисячу карбованц╕в в╕д Мазепи, та його самого татари пос╕кли. П╕сля того орда подалася назад до Криму.
Але сам факт виступу проти пол╕тики Мазепи та царського уряду довол╕ красномовний – укра╖нському народов╕ набридло гнути спину на самодержця ╕ його ставленик╕в. П╕сля того випадку з Петриком цар Петро ╤ ще з б╕льшою прихильн╕стю поставився до гетьмана. ╤ брав його майже у вс╕ в╕йськов╕ походи – на здобуття Азова, на Крим, на приборкання Запорозько╖ С╕ч╕, на в╕йни з Р╕ччю Посполитою, Швец╕╓ю.
– Та ск╕льки ж можна! – ╕нколи виривалося у гетьмана. – Козаки все дужче ремствують. Так ╕ до повстання недалеко.
Та в╕дмовити Петров╕ Мазепа не м╕г. ╤ продовжував поставляти «гарматне м’ясо» та рабсилу царев╕. Чимало козак╕в полягло в болотах та на холод╕ п╕д час буд╕вництва Санкт-Петербурга. Недарма й дос╕ говорять, що в╕н сто╖ть на козацьких к╕стках. ╤ншими словами, у т╕ часи Мазепа розплачувався з Петром головами десятк╕в тисяч укра╖нц╕в.
Вт╕м, у Мазепи з’явилася нагода об’╓днати Л╕вобережну та Правобережну Укра╖ну ╕, можливо, ще ран╕ше позбутися в╕д засилля Москви. ╤ цьому могла посприяти в╕йна фаст╕вського полковника Семена Гурка, якого прозвали Пал╕╓м, проти лях╕в та татарських загон╕в. В 1700 роц╕ в╕н розгромив польське в╕йсько. Його п╕дтримав правобережний гетьман Самусь, а також запорожц╕. Вони зв╕льнили Б╕лу Церкву, Немир╕в. Почалися пов-стання ╕ в ╕нших м╕стах Правобережжя. Щоправда, на той час Мазепа, втягнутий Петром у П╕вн╕чну в╕йну з╕ Швец╕╓ю, не м╕г допомогти повстанцям. Та коли така можлив╕сть з’явилася, в╕н став на б╕к самодержця. Москва вимагала в╕д Пал╕я та Самуся припинити безчинства проти поляк╕в. ╤ зрозум╕ло чому – Польща тод╕ до 1704 року була сп╕льницею Рос╕╖ у в╕йн╕ з╕ Швец╕╓ю.
А було так. Польща врешт╕ оговталася в╕д випад╕в Пал╕я ╕ докладала вс╕х зусиль, щоб утримати Правобережжя п╕д сво╓ю владою. Польний гетьман С╕нявський обложив зайнятий повстанцями Немир╕в. У Самуся не вистачило сили його оборонити. Пот╕м п╕д ударами поляк╕в упало м╕сто Ладижин. Польськ╕ жовн╕ри б╕снувалися, вони вир╕зали не лише залогу, а й усе мирне населення – близько 10 тисяч. Полковника Абазина скарали на пал╕. Чимало загинуло на ешафот╕. А с╕мнадцяти тисячам повстанц╕в пообр╕зували вуха. Це було не що ╕нше, як залякування укра╖нц╕в – щоб боялися виступати проти Польщ╕. Т╕льки Пал╕ю вдалося утриматися в Б╕л╕й Церкв╕.
На Гетьманщин╕ теж почав бунтувати Переяславський полк. Запорожц╕ збиралися йти громити старшину. Майже все Правобережжя ладне було повстати. Тод╕ Мазепа сказав:
– Не так страшн╕ запорожц╕, як те, що майже вся Укра╖на тим же запорозьким духом диха╓.
Мазепу та старшину лякали пов-стання. В╕н розум╕в: якщо з ними не справиться, то може втратити й владу. Навесн╕ 1704 року Мазепа з козаками ступив на Правобережжя. Його в╕йська зайняли Ки╖вщину та Волинь. ╤ тут виявилося, що Пал╕й ╕ гетьман стоять на протилежних позиц╕ях. Полковник у сво╖й д╕яльност╕ опирався на селян та рем╕сник╕в. Гетьман – на прив╕лейовану старшину, свою опору, хоч на словах був за народ. Нин╕ це назива╓ться ол╕гарх╕я. ╤ не дивно. В часи свого гетьманства Мазепа волод╕в б╕льш н╕ж 120 тисячами селян. Генеральн╕ та полков╕ старшини – а це 540 ос╕б – на теренах Гетьманщини розпоряджалися величезними латифунд╕ями. Монастирям також належало майже три сотн╕ с╕л та хутор╕в. Мазепа п╕дписав 14 ун╕версал╕в про вид╕лення укра╖нськ╕й шляхт╕ земель. Багат╕╖ правдами та неправдами намагалися перетворити козак╕в та с╕рому на сво╖х п╕дданих. ╤ в цьому вони мало чим в╕др╕знялися в╕д польсько╖ шляхти чи рос╕йських бояр, дворян та пом╕щик╕в. Вс╕ багат╕╖ одним миром мазан╕. ╤ коли поста╓ загроза ╖хн╕м багатствам та благополуччю, вони об’╓днуються, надають один одному нав╕ть в╕йськову допомогу. Саме в цьому Пал╕й та Мазепа не знайшли сп╕льно╖ мови.
Мазепа, ще раз розписавшись у сво╖й в╕дданост╕ рос╕йському самодержцю, звел╕в арештувати Пал╕я, в╕д╕слати його до Москви. А зв╕дти бунтаря в╕дправили до Сиб╕ру. Це була в╕дверта зрада. Та чи остання в житт╕ Мазепи?
Вт╕м, саме цей пох╕д надав можлив╕сть гетьманов╕ нарешт╕ майже на чотири роки п╕дпорядкувати соб╕ й Правобережжя.
Допом╕г Мазепа царев╕ розправитися ╕ з повстанням донських козак╕в п╕д проводом отамана К╕ндрата Булав╕на, яке в жовтн╕ 1707-го по липень 1708 року охопило Донщину, Слоб╕дську Укра╖ну, частину п╕вденно╖ Москов╕╖. В╕н на вимогу Петра ╤ в╕дправив на придушення дончак╕в Полтавський полк Левенця та Компан╕йський полк Кожуховського.
Так╕ «послуги» та ознаки в╕дданост╕ Мазепи неабияк ц╕нував рос╕йський цар Петро ╤. ╤ коли до нього в 1707 роц╕ потрапив донос генерального судд╕ Кочубея та полтавського полковника ╤скри про те, що гетьман збира╓ться йому зрадити, в╕н не пов╕рив. Викликав Мазепу.
– Ваша величн╕сть, то помста Кочубея за мою щиру любов до сво╓╖ хрещениц╕, до його доньки Мотр╕. То наклеп! – хитрував гетьман.
Гетьман виправдовувався, хоч напередодн╕ уже в╕в перемовини з польським королем Лещинським, ставлеником шведського короля Карла Х╤╤. Петро видав йому донощик╕в. Гетьман п╕д тортурами змусив Кочубея та ╤скру в╕дкликати донос. А пот╕м п╕д Ки╓вом на ешафот╕ ╖м в╕друбали голови. ╤ це не дивлячись на те, що Кочубей був його кумом, у якого в╕н часто гостював ╕ обговорював чимало державних потреб.
Та попри все, в Петра виникали п╕дозри. Насторожився й Мазепа: схоже, цар щось замислив проти Укра╖ни. ╤ тут до гетьмана д╕йшли чутки, буц╕мто цар ма╓ нам╕р розпустити козацьке в╕йсько, л╕кв╕дувати Запорозьку С╕ч, прогнати укра╖нц╕в до Польщ╕ та на Волгу, ╖хн╕ земл╕ заселити москалями, а гетьманом призначити свого улюбленця, фельдмаршала Олександра Меншикова. А щоб приспати пильн╕сть Мазепи, цар п╕д час при╖зду до Ки╓ва вл╕тку 1706 року нагородив його орденами Андр╕я Первозванного, Б╕лого Орла та ще й княз╕вським титулом. Однак це не заспоко╖ло гетьмана.
Його сумн╕ви щодо щирост╕ рос╕йського самодержця посилилися, коли в╕йська шведського короля Карла Х╤╤ почали наближатися до укра╖нських кордон╕в. Як зазначають досл╕дники под╕й того часу, Мазепа звернувся в лист╕ до Петра ╤:
– Прошу надати хоча б 10 тисяч в╕йська для захисту, якщо Карл Х╤╤ п╕де на Укра╖ну.
– Я не маю змоги дати нав╕ть десять чолов╕к, – в╕дказав цар. – Чини на власний розсуд ╕ боронися самост╕йно. Якщо ж швед п╕де п╕д Смоленськ, то тоб╕ сл╕д прибути до Б╕лоцерк╕всько╖ фортец╕ для оборони ╕нтерес╕в рос╕йсько╖ держави.
Зрозум╕ло, така в╕дпов╕дь шокувала Мазепу. Цар, виявля╓ться, не збирався захищати Малорос╕ю, як тод╕ називали Укра╖ну. Неспод╕ванкою для нього стало й те, що Карл у вересн╕ 1707 року вир╕шив наступати на Москву через земл╕ Укра╖ни.
А тут гетьман отримав ще й наказ Меншикова, що командував рос╕йською арм╕╓ю: негайно пристати до нього. Мазепа зрозум╕в, що його збираються використати. Це його розгн╕вило. В╕н прикинувся дуже хворим, аби не виступати проти швед╕в. ╤ тод╕ прийняв доленосне р╕шення – 25 жовтня 1708 року з чотирма полками перейшов Десну ╕ направився на з’╓днання з╕ шведами. В╕н спод╕вався, що Швец╕я стане щитом у борн╕ за незалежн╕сть Укра╖ни. Перед в╕йськом в╕н виступив з промовою:
– Ми сто╖мо тепер, брат╕╓, м╕ж двома проваллями, готовими нас пожерти, коли не виберемо шляху для себе над╕йного, щоб ╖х обминути… Отже, зоста╓ться нам, брат╕╓, з видимих зол, як╕ нас сп╕ткали, вибрати менше, щоб нащадки наш╕, кинут╕ в рабство нашою неключим╕стю, не проклинали… Я нащадк╕в не маю ╕ н╕чого не шукаю, окр╕м щастя тому народов╕, який ушанував мене гетьманською г╕дн╕стю ╕ з нею дов╕рив мен╕ долю свою…
Перед цим в гетьманськ╕й столиц╕ Батурин╕ залишив 10-тисячну козацьку залогу на чол╕ з полковником Чечелем. Мазепа п╕дписав з шведами та поляками угоду про сп╕льн╕ д╕╖. Король ╕ гетьман присягнули на в╕рн╕сть в сел╕ Д╕гтяр╕вц╕ б╕ля Новгорода-С╕верського.
А ще Мазепа виношував над╕╖ на те, що укра╖нц╕ п╕дн╕муться на визвольну боротьбу проти самодержавства. Та чи могло таке статися, якщо гетьман ╕з старшиною протягом тривалого часу не рахувалися ╕з с╕ромою, визискували ╖╖? Укра╖нська аристократ╕я не жила ╕нтересами свого люду. Б╕льше того, бунти нещадно придушувала. Козаки та селяни, на в╕дм╕ну в╕д Мазепи та його оточення, не вбачали в шведах сво╖х визволител╕в. Нав╕ть сподвижник гетьмана стародубський полковник ╤ван Скоропадський в╕дмовився йому допомагати.
Мазепа радив Скоропадському:
– Пропоную знищити рос╕йський заг╕н, що оточив Стародуб. Якщо ж це зробити неможливо, то треба посп╕шити до Батурина ╕ разом з м╕сцевою залогою обороняти м╕сто до приходу швед╕в.
Та Скоропадський вчинив ╕накше – об’╓днався з рос╕янами.
Про перех╕д Мазепи на б╕к швед╕в царев╕ пов╕домив Меншиков, який за наказом царя мав прибути до Батурина та контролювати д╕╖ гетьмана. Петро ╤ видав ун╕версал про зраду Мазепи, закликав не чинити царським в╕йськам спротиву, наказав з╕брати у Глухов╕ генеральну раду, обрати гетьманом Скоропадського, а Меншикову взяти Батурин приступом. Аби вислужитися перед царем, перший рос╕йський полковник Малорос╕╖ Петро Толстой, зять Скоропадського, призначив плату за голову Мазепи в 100 тисяч талер╕в.
3 листопада 1708 року Меншиков ув╕рвався в Батурин. Може б цього й не сталося, та прилуцький полковий обозний ╤ван Н╕с, рятуючи власну шкуру, вказав рос╕янам та╓мний п╕дземний х╕д до м╕ста. Через нього вони проникли в неприступну фортецю ╕ влаштували там небачену р╕занину. Загинуло понад 20 тисяч мешканц╕в, в тому числ╕ д╕ти, ж╕нки та л╕тн╕ люди. Отак╕ вони – браття православн╕: ╕ Бога не побоялися. А як же Божа запов╕дь «Не убий!». Для кого в╕н? Для вбивць чи жертв? Саме м╕сто спалено та зруйновано вщент. Коли Мазепа через к╕лька дн╕в побачив т╕ згарища, заплакав ╕ вимовив:
– Тепер усе п╕де ╕накше. Укра╖на, залякана долею Батурина, буде боятись триматися з нами заодно.
Мазепа занепав духом. В╕н нав╕ть не уявляв, що Петро ╤, з яким в╕н ст╕льки раз╕в ходив у походи, отак вчинить по-зв╕рячому. ╤ нав╕ть направив царев╕ листа, в якому ладен був видати Карла Х╤╤ за повернення йому попередньо╖ посади. Петро н╕бито пристав на таку пропозиц╕ю. Та невдовз╕ йому потрапив до рук лист гетьмана до польського короля Стан╕слава Лещинського, де Мазепа пропонував пристати на св╕й б╕к Р╕ч Посполиту.
Цар був сам не св╕й п╕сля тако╖ новини. 5 листопада за його розпорядженням у Глухов╕ в╕дбувся обряд заочного позбавлення Мазепи гетьманства. На майдан╕ встановлено ешафот, на ньому шибениця й опудало гетьмана з Андр╕╖вською стр╕чкою. Кати роз╕рвали на опудал╕ стр╕чку, накинувши на шию петлю, потягли вулицею й пов╕сили на шибениц╕. А 12 листопада в Глух╕вському собор╕ Свято╖ Тр╕йц╕ з участю царя, вельмож та новоспеченого укра╖нського гетьмана ╤вана Скоропадського ╕ генерально╖ старшини в╕дбулося анафемування Мазепи. Анафем╕ в той самий день ╕ час в╕н був п╕дданий ╕ в Успенському собор╕ Москви в присутност╕ вс╕╓╖ царсько╖ думи та бояр. ╤ все це вершилося ╕менем Господа Бога ╤суса Христа та святих апостол╕в.
– Анафема, анафема, анафема, буд╕ проклят! – оголосив блюститель патр╕аршого престолу Стефан Яворський ╕ вдарив посохом у зображення гетьмана. ╤ це стосувалося людини, яка збудувала ст╕льки храм╕в ╕ н╕чого поганого не вчиняла проти християнсько╖ в╕ри. Та на це священики не зважили. Бо, бачте, так вимагав цар, який топтав в╕ру та мораль, не рахувався з церковними канонами. Православн╕ патр╕архи за кордонами Рос╕╖ не визнавали анафему ╕ вважали ╖╖ нед╕йсною. Вона поширювалася лише в межах Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖. Т╕льки в УНР у 1918 роц╕ була визнана незаконною, бо накладена за пол╕тичний вчинок, а не за злочин проти церкви. Однак в часи Петра ╤ священики про це промовчали. Так церква стала засобом розправи з невгодними.
Не менш кривавою була розправа над укра╖нцями в Лебедин╕, де знаходилася ставка Петра ╤. Рос╕йськ╕ вояки хапали козак╕в, як╕ не мали жодних стосунк╕в з Мазепою, сп’яну колесували, четвертували, садили на пал╕, рубали голови. Так загинуло понад 900 козак╕в. Захопивши запорозьку фортецю Перевалочну на р╕чц╕ Чортомлик, москал╕ вир╕зали не т╕льки козак╕в, а й мирне населення. Ув╕рвавшись до Запорозько╖ С╕ч╕, вони знищували вс╕х, хто траплявся п╕д руку. Постраждали нав╕ть промисловики в Дн╕провських плавнях, як╕ не мали н╕якого в╕дношення н╕ до Мазепи, н╕ до в╕йська кошового отамана Костя Горд╕╓нка, що подалося на виручку гетьману. То були безжальн╕ царськ╕ заходи залякування укра╖нц╕в. Здавалося б, так християни не можуть знущатися над такими ж християнами. Але, виявля╓ться, здатн╕ на вимогу сатани.
Петро, конф╕скувавши велик╕ ма╓тност╕ Мазепи та його прихильник╕в, роздавав ╖х сво╖м людям – укра╖нським запроданцям та власним генералам ╕ полковникам.
╤ от п╕сля тривалих локальних сутичок, що в╕дбувалися протягом суворо╖ зими та весни, 8 липня 1709 року (за новим стилем) в╕йська Карла Х╤╤ ╕ Петра ╤ стр╕лися б╕ля Полтави. Рос╕йська арм╕я нал╕чувала понад 70 тисяч во╖н╕в, в тому числ╕ майже 20 тисяч укра╖нських козак╕в – це вдв╕ч╕ б╕льше, н╕ж об’╓днан╕ сили Карла Х╤╤ ╕ Мазепи. На ╖╖ озбро╓нн╕ було б╕льше сотн╕ гармат, у швед╕в – лише ш╕сть. Сл╕д зазначити, що цар особисто командував сво╖м в╕йськом, а Карл, поранений у ногу за десять дн╕в перед битвою, керував опосередковано через генерала Ренш╕льда.
Шведи першими кинулися в атаку на землян╕ укр╕плення рос╕ян. ╤ невдало. Довелося в╕дступити. Тим часом рос╕йська артилер╕я засипала швед╕в ядрами. Тим н╕чого не залишалося, як розпочати рукопашний б╕й. Однак швед╕в було значно менше. Та тут ще одне лихо – ядро роздробило нош╕ короля, в╕н перес╕в на коня, та й того п╕д ним убило. Вояки винесли Карла з поля бою непритомного. У шведському в╕йську почалася пан╕ка. Воно сп╕шно в╕дступило, залишивши близько 10 тисяч убитих. В полон разом з фельдмаршалом Реншильдом ╕ першим м╕н╕стром графом П╕пером потрапило 3 тисяч╕ вояк╕в, а пот╕м ще здалося майже 16 тисяч. Шведська арм╕я перестала ╕снувати. Так безславно для Швец╕╖ завершилася двадцятил╕тня П╕вн╕чна в╕йна. Рос╕йське в╕йсько втратило 1345 чолов╕к убитими та 3290 – пораненими.
Перед справжн╕м проваллям опинився Мазепа. Разом з охороною, в╕дданими полковниками ╕ невеликим в╕йськом в╕н через Дн╕провський лиман, Одесу й Кучурган пробився до м╕ста Бендери ╕ пот╕м до Варниц╕. Стан його здоров’я р╕зко пог╕ршився. 1 жовтня в╕н втратив пам’ять. Подейкували, що отак на нього под╕яла анафема. Мазепа так ╕ не прийшов до тями, не встиг оголосити запов╕т. Б╕ля нього пост╕йно перебували Пилип Орлик та Войнаровський, його пров╕дав Карл Х╤╤. Увечер╕ 2 жовтня 1709 року ╤ван Мазепа помер. Його було поховано в м╕ст╕ Галац╕ в церкв╕ Пресвято╖ Богородиц╕, що належала монастирю Святого Георг╕я. На сьогодн╕ могила гетьмана не збереглася.
Величезний в╕йськовий скарб, яким розпоряджався гетьман, в╕дсудив соб╕ осавул В╕йська Запорозького його плем╕нник Андр╕й Войнаровський. В╕н нав╕ть намагався в╕дсудити у шведського короля Карла Х╤╤ 240 тисяч талер╕в, як╕ той позичав у Мазепи. Та згодом був сп╕йманий рос╕йськими вив╕дниками ╕ за наказом царя в╕дправлений через Тобольськ до Якутська.
Наступним гетьманом у вигнанн╕ був обраний в 1710 роц╕ Пилип Орлик, генеральний писар при Мазеп╕. У день його обрання була затверджена державна Конституц╕я п╕д назвою «Правовий уклад та конституц╕╖ в╕дносно прав ╕ вольностей В╕йська Запорозького». Основн╕ його пункти – проголошення незалежност╕ Малорос╕╖ в╕д Польщ╕ та Рос╕╖, створення козацького парламенту, який мав збиратися трич╕ на р╕к, до нього, окр╕м козацько╖ старшини, мали входити представники Запорожжя та по одному – в╕д кожного полку. Та це вже ╕нша ╕стор╕я.
А от щодо насл╕дк╕в Полтавсько╖ битви, то вони жахлив╕ для Укра╖ни. Запорожц╕ на чол╕ з Костем Горд╕╓нком з дозволу турецького султана оселилися на непридатних землях, створивши в 1711 роц╕ Олешк╕вську С╕ч. Укра╖нське козацтво тануло, як сн╕г навесн╕. Козаки зб╕дн╕ли так, що не могли купити нав╕ть коня. Укра╖нське селянство не т╕льки мало платити податки, так ще й утримувати величезну рос╕йську арм╕ю. Лише за п’ять рок╕в п╕сля битви на р╕зних державних роботах померло понад 20 тисяч козак╕в. 29 кв╕тня 1722 року на теренах Укра╖ни ус╕м стала розпоряджатися так звана Малорос╕йська колег╕я. Наступн╕ гетьмани були обмежен╕ в правах ╕ майже не могли впливати на життя Укра╖ни.
Чи м╕г бути ╕ншим результат Полтавсько╖ битви? Безперечно, якби… Якби Мазепа не програв, як тепер прийнято говорити, ╕нформац╕йно-психолог╕чну в╕йну, яку посл╕довно зд╕йснював царський уряд ╕ особисто Петро ╤. Фактично козаки та посполит╕ не знали, заради чого Мазепа в╕д╕йшов в╕д царя ╕ об’╓днався з шведським королем. Це усп╕шно використали рос╕йськ╕ аг╕татори. Об╕цянки, погрози, шантаж, використання церковних пропов╕дей на виправдання д╕й самодержця, терор, демонстративне знищення супротивник╕в — це основн╕ засоби впливу на св╕дом╕сть укра╖нського населення. З ╕ншого боку, гетьман та старшина довгий час не рахувалася з ╕нтересами перес╕чних укра╖нц╕в, бо вони були не захисниками, а визискувачами. Та й н╕ психолог╕чно, н╕ техн╕чно козацьке в╕йсько не було готове до битви з добре оснащеними москалями. Саме через це Мазепа б╕льше над╕явся не на св╕й народ, а на в╕йськов╕ сили Польщ╕, Швец╕╖, Порти, Криму.
Таке враження, що гетьман забув: без народу не бува╓ перемог. ╤ це мають засво╖ти нин╕шн╕ владоможц╕. Т╕льки якщо на ╖хньому боц╕ буде народ, вони нездоланн╕. ╤ тод╕ не повториться поразка, як це сталося п╕д Полтавою.
Та попри все Мазепа ╓ символом незалежност╕ Укра╖ни...

В╕ктор СТУС,
член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #30 за 26.07.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12083

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков