Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ДМИТРО КАПРАНОВ: БРАТ, ЯКОГО НЕ СТАЛО
З╕ смертю Дмитра не стало ╕ явища Брат╕в Капранових…


УКРА╥НУ МА╢ ЗАХИЩАТИ КОЖЕН, А Н╤ – ТО МОЖНА В╤ДМОВИТИСЯ В╤Д ГРОМАДЯНСТВА
Дмитро Курилович, «Дронго», во╖н-доброволець…


«Я ПРЕДСТАВНИК БОГООБРАНОГО НАРОДУ, ЯКИЙ МА╢ ПОК╤НЧИТИ З НАЙБ╤ЛЬШИМ ЗЛОМ»
Капелан ПЦУ про служ╕ння в окоп╕, РПЦ та м╕с╕ю укра╖нц╕в…


СТЕПАН РУДАНСЬКИЙ: ПРОЧИТАНИЙ, АЛЕ ДО К╤НЦЯ НЕ ОСМИСЛЕНИЙ
Твоя слава у могил╕/А воля в Сиб╕ру/Ось що тоб╕, матусенько/Москал╕ зробили!..


ПОМЕР ДИСИДЕНТ СТЕПАН ХМАРА
«В╕н так любив Укра╖ну ╕ укра╖нц╕в. В╕н рвав свою душу ╕ серце за не╖…»




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2013 > Тема "Українці мої..."
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#29 за 19.07.2013
ТА╢МНИЦЯ ╤ВАНА ЛЕВИЦЬКОГО

Л╕тературн╕ постат╕

Що ми зна╓мо про класика нашо╖ л╕тератури ╤вана Нечуя-Левицького як людину ╕ письменника? Здеб╕льшого т╕льки те, що в шк╕льних п╕дручниках. Тим часом його житт╓пис хоча й не багатий на крут╕ злами та конфл╕кти, але повчальний. Зак╕нчивши в 1865 роц╕ Ки╖вську академ╕ю, юнак порушу╓ с╕мейну традиц╕ю (д╕д ╕ батько були священиками), в╕дмовля╓ться в╕д духовно╖ кар’╓ри ╕ йде вчителювати в св╕тськ╕ навчальн╕ заклади, ста╓ письменником. ╤ван Франко чи не його ╓диного назива╓ письменником глибоко св╕домим: «В╕н був укра╖нцем, ╕ укра╖нським, виключно укра╖нським письменником тод╕, коли мног╕ його ровесники в╕рили, що свобода ╕ соц╕ал╕зм знищать швидко вс╕ нац╕ональн╕ р╕зниц╕».
Одн╕╓ю з передумов формування особистост╕ ╤вана Левицького, вироблення ст╕йко╖ громадянсько╖ позиц╕╖ стало те, що в╕н виховувався у священицьк╕й с╕м’╖, яка тод╕ вважалася еталоном культури й повед╕нки. Змалку добре знав укра╖нськ╕ народн╕ п╕сн╕, приказки, легенди, придивлявся до звича╖в ╕ побуту селян, використавши згодом так щедро ╕ блискуче мовн╕ багатства фольклору та живо╖ розмовно╖ лексики в сво╖й проз╕, зокрема в пов╕стях «Микола Джеря», «Кайдашева с╕м’я» тощо. Батько його, Семен Степанович, з╕брав чималу б╕бл╕отеку ╕ привчав сво╖х д╕тей до книжки. А для кр╕пацьких д╕тей започаткував при церкв╕ школу, в як╕й навчав ╖х грамоти. Разом ╕з селянськими хлопчиками ╕ д╕вчатками в ц╕й школ╕ вчився ╤вась, грався з ними в народн╕ ╕гри, слухав ╖хн╕ розпов╕д╕ про нестатки в родинах ╕ панське свав╕лля.
Священик Семен Левицький пропов╕д╕ в церкв╕ читав укра╖нською мовою, в започаткован╕й школ╕ розпов╕дав учням ╕сторичн╕ легенди про народних заступник╕в ╤вана Гонту й Максима Зал╕зняка, а з власними д╕тьми ╖здив по ╕сторичних м╕сцях, зокрема в Корсунь. Враження в╕д поез╕╖ Тараса Шевченка, як ╕ в╕д усно╖ народно╖ творчост╕, в╕д мандр╕вок ╕сторичними м╕сцями глибоко западали у св╕дом╕сть майбутнього письменника ╕ п╕зн╕ше знайшли в╕дголос в ориг╕нальн╕й проз╕.
Наприк╕нц╕ 60-х рок╕в позаминулого стол╕ття молодий учитель ╤ван Левицький потай, неабияк ризикуючи, оск╕льки в Укра╖н╕ д╕яла заборона на друк будь-яких твор╕в укра╖нською мовою, посила╓ перш╕ сво╖ твори — пов╕сть «Дв╕ московки» та опов╕дання «Рибалка Панас Круть» — за кордон, до льв╕вського часопису «Правда», де вони й були опубл╕кован╕ п╕д псевдон╕мом ╤ван Нечуй. А 1872 року у Львов╕ окремим виданням вийшли «Пов╕ст╕ ╤вана Нечуя». Про них в╕дразу ж заговорила тогочасна критика, називаючи нев╕домого дос╕ читачам проза╖ка «найталановит╕шим з сучасних укра╖нських письменник╕в». Про справжн╓ пр╕звище автора тих пов╕стей н╕хто не д╕знався н╕ в Полтавськ╕й сем╕нар╕╖, де ╤ван Левицький читав лекц╕╖ з рос╕йсько╖ мови й л╕тератури, н╕ в Кишинев╕, де в╕н, окр╕м словесност╕, викладав латину та богослов’я. Нав╕ть р╕дний батько так ╕ помер, не в╕даючи, що його син, колезький радник ╕ кавалер, — письменник. То була в його житт╕ найб╕льша та╓мниця. Н╕ р╕дн╕, н╕ колеги-вчител╕, н╕ найближч╕ друз╕ не повинн╕ були знати про це. Удень в╕н як п╕дданий Рос╕йсько╖ ╕мпер╕╖ розмовляв ╕ читав лекц╕╖ мовою великоруською, а вечорами ╕ ночами мережив прозу мовою Шевченка. «Я знав, — згадував через роки, — що мен╕ не вдержатись на служб╕, як я буду писать по-укра╖нськи». ╤ дал╕: «...почавши писати сво╖ пов╕ст╕ в той час, коли була заборонена укра╖нська л╕тература, я н╕кому не говорив про це: об т╕м нав╕ть не знали т╕ товариш╕, що жили з╕ мною в одн╕й квартир╕, не знав батько»...
Як не бер╕г та╓мницю, що в╕н укра╖нський письменник ╕ пише р╕дною мовою гостро соц╕альн╕ твори, а Бессарабське жандармське управл╕ння (проза╖к тод╕ вчителював у Кишинев╕) все-таки «винюхало» ╕ змусило його 1885 року п╕ти на пенс╕ю, як-то кажуть, «по-доброму». В сорокар╕чному в╕ц╕ ╤ван Семенович пере╖хав до Ки╓ва, де прожив понад тридцять рок╕в. Ул╕тку звичайно ви╖жджав до р╕дного Стеблева, Б╕ло╖ Церкви, навколишн╕х с╕л.
Коли почалася Перша св╕това в╕йна, ╤ванов╕ Семеновичу виповнилось 76 рок╕в. Жити було важко, пенс╕я м╕зерна — ледь вистачало розплатитися за квартиру та на скромн╕ харч╕. Сестра ╕ неб╕ж, яким допомагав матер╕ально все сво╓ життя, знехтували родинними обов’язками. Сам стояв у довжелезних чергах за хл╕бом ╕ не раз застуджувався, занепадав духом. Дружина Бориса Гр╕нченка, письменниця Мар╕я Заг╕рна, згаду╓, як Серг╕й ╢фремов, в╕домий учений ╕ громадський д╕яч, дав йому грошей. ╤ван Семенович рад╕в, як дитина: «Ось з’╖в аж ц╕ле я╓чко! — хвалився. — А тод╕ й друге! Отаке! По два я╓чка ╕ по два пир╕жки можу ╖сти». За т╕ грош╕ купував лише недорог╕ вуличн╕ пир╕жки по два на сн╕данок, на об╕д ╕ на вечерю. «Догорав його в╕к, як св╕чка, т╕льки догорав без чаду», — зазнача╓ авторка спогад╕в. У нього не було бурчання, н╕ злоби, н╕ заздрощ╕в. Кволий ╕ вс╕ма забутий, якось упав на вулиц╕, дв╕рник в╕дн╕с його додому. П╕сля того зовс╕м зл╕г, довго не вставав. Родич╕ в╕ддали його в будинок для пристар╕лих ╕ нав╕ть не нав╕дувались.
Шлях письменника об╕рвався 2 кв╕тня 1918 року. Кошти на похорон вид╕лив Уряд УНР.
В╕н прожив 80 рок╕в, зв╕давши ╕ радощ╕, й печал╕ на довгому в╕ку. За п╕встор╕ччя написав понад п’ятдесят твор╕в, започаткувавши новий етап розвитку нац╕онально╖ прози.

Василь ЛАТАНСЬКИЙ,
учитель
с. Пруди, Сов╓тський район,
АР Крим

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #29 за 19.07.2013 > Тема "Українці мої..."


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=12051

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков