Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4506)
З потоку життя (7297)
Душі криниця (4200)
Українці мої... (1691)
Резонанс (2214)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1857)
Крим - наш дім (1208)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (246)
Бути чи не бути? (406)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (238)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ШАНУ╢МО ВС╤Х НАШИХ ГЕРО╥В
Сп╕лка оф╕цер╕в Укра╖ни провела традиц╕йне щор╕чне вшанування пам'ят╕ Геро╖в Базару…


КДБ У 1980-Х РОКАХ НАМАГАВСЯ НЕ ДОПУСТИТИ ВИТОКУ ЗА КОРДОН В╤ДОМОСТЕЙ ПРО ГОЛОД В УКРА╥Н╤
Органи КДБ у 1980-х роках стежили за представниками укра╖нсько╖ д╕аспори, як╕ намагались...


В УКРА╥Н╤ ВШАНУВАЛИ ПАМ’ЯТЬ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОР╤В
Як п╕дкреслю╓ться у резолюц╕╖ ПАР╢ до роковин Голодомору, нин╕шня в╕йна ╓ новим етапом геноцидно╖...


ГОЛОДОМОР ЯК ПРОЯВ ГЕНОЦИДУ
Укра╖нський календар


ДЕ ХОДИТЬ ЛЕМ╤Ш, ТАМ ╤ ШАБЛЯ МУСИТЬ БУТИ
Стосовно Слоб╕дсько╖ Укра╖ни москов╕ти в╕д самого початку д╕яли за принципом «под╕ляй ╕...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2013
ВОЛИНЬ – КРАЙ КОЗАЦЬКИЙ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

П╕д такою назвою нещодавно пройшла ╤╤╤ науково-практична конференц╕я на баз╕ Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕ (скансен), що в селищ╕ Рокин╕ Луцького району

Ш╕сть рок╕в тому ╕н╕ц╕атором проведення такого заходу став в╕домий в Укра╖н╕ ╕сторик ╕ кра╓знавець, директор Торчинського ╕сторичного музею, почесний професор Волинського нац╕онального сх╕дно╓вропейського ун╕верситету ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки Григор╕й Гуртовий. Душа його уже в╕д╕йшла у в╕чн╕сть, але справу п╕дхопили посл╕довники, науковц╕ ╕ кра╓знавц╕. Матер╕али ╤╤╤ Всеукра╖нсько╖ науково-практично╖ конференц╕╖ з питань збереження й подальшого розвитку козацьких традиц╕й ув╕йшли у 48-й випуск Наукового зб╕рника: «Минуле ╕ сучасне Волин╕ та Пол╕сся: Волинь – край козацький».
Мета орган╕затор╕в конференц╕╖, а це – управл╕ння культури Волинсько╖ обласно╖ держадм╕н╕страц╕╖, Музей ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕ (скансен), Волинський нац╕ональний сх╕дно╓вропейський ун╕верситет ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки, Волинська обласна орган╕зац╕я Нац╕онально╖ сп╕лки кра╓знавц╕в Укра╖ни ╕ Волинська молод╕жна громадська орган╕зац╕я «Школа козацького гарту» — була ч╕тка й однозначна: наукове об╜рунтування виток╕в ментальност╕ Укра╖нського козацтва – серцевини ╕стор╕╖ Укра╖ни, популяризац╕я геро╖чного минулого укра╖нського козацтва, виток╕в походження та пров╕дник╕в козацького лицарства, пропаганда культурних здобутк╕в ╕ досягнення козацько╖ поез╕╖, в╕дродження та впровадження в навчально-виховний процес побутово╖ сфери традиц╕й козацького способу життя, сприяння збереженню пам’яток козацько╖ слави та ув╕чнення козацько╖ звитяги.
Допов╕д╕ науковц╕в супроводжувалися показом слайд╕в та в╕деоф╕льм╕в. А в перерв╕, п╕д час брейк-кави, учасники конференц╕╖ мали змогу познайомитися з пересувною тематичною виставкою п╕д назвою «Волинська школа лицарства», присвяченою десят╕й р╕чниц╕ д╕яльност╕ молод╕жно╖ громадсько╖ орган╕зац╕╖ «Школа козацького гарту», яку заснували козаки при Музе╖ ╕ доручили очолити ╖╖ Олександру Середюку, полковнику Укра╖нського козацтва, письменнику ╕ досл╕днику козацьких бойових мистецтв, доктору ф╕лософ╕╖, вчителю Бойового Гопака.
Конференц╕я поступово перейшла в урочисту академ╕ю з нагоди 10-р╕чного юв╕лею «Школи козацького гарту». ╢дина на Волин╕ така громадська орган╕зац╕я вихову╓ молодь за програмою психоф╕зично╖ п╕дготовки М╕жнародно╖ федерац╕╖ Бойового Гопака, якою передбача╓ться поглиблене вивчення ╕стор╕╖ Укра╖ни ╕ Запорозько╖ С╕ч╕, вивчення укра╖нсько╖ м╕фолог╕╖, виховання л╕дера, оволод╕ння навиками верхово╖ ╖зди, фехтування холодною збро╓ю та стр╕льба з лука, виживання в екстремальних умовах, оволод╕ння лицарським бойовим мистецтвом – Бойовим Гопаком.
Щиро в╕тали отамана, а в його особ╕ Школу козацького гарту, Ростислав Кушн╕рук, заслужений прац╕вник культури Укра╖ни, засновник ╕ кер╕вник хорово╖ капели «Посв╕т», який подарував школ╕ зб╕рку хорових твор╕в, аранжувань та обробок повстанських п╕сень. Василь Кушн╕р, голова Волинського братства ветеран╕в УПА ╕мен╕ Клима Савура, вручив О. Середюку пам’ятну медаль «70-р╕ччя УПА».
Проте дивною була повед╕нка заступника начальника обласного управл╕ння у справах с╕м’╖, молод╕ та спорту Волинсько╖ ОДА ╤гора Дмитришина. При╖хавши зранку на конференц╕ю, в╕н не дочекався урочисто╖ академ╕╖ з нагоди 10-р╕ччя «Школи козацького гарту», тихо покинув зах╕д, нав╕ть не виступив з╕ словами прив╕тання в╕д ╕мен╕ управл╕ння. Не подякував орган╕заторам та кер╕вникам конференц╕╖ за самов╕ддану ╕ нелегку працю у вихованн╕ молод╕ нашого краю.
В друг╕й половин╕ дня, коли на територ╕ю «Козацького зим╕вника» з’╖халось чимало молод╕, розпочав роботу обласний сем╕нар з Бойового Гопака, який орган╕зувала «Школа козацького гарту». Гарматним салютом на «Козацькому зим╕внику» було спов╕щено про початок сем╕нару. П╕сля частування смачним козацьким кул╕шем та рибною юшкою козаки влаштували толоку з╕ спорудження частоколу-огорож╕ Волинсько╖ С╕ч╕.
Авторську лекц╕ю-бес╕ду пров╕в генеральний гармаш Волинського стр╕лецького братства Володимир Перчук. В╕н детально розпов╕в присутн╕м про стародавню методику виготовлення та застосування в бою козацько╖ холодно╖ ╕ вогнепально╖ збро╖, супроводжуючи свою розпов╕дь наглядною демонстрац╕╓ю власно╖ зброярсько╖ колекц╕╖. Його виступ доповнив Олександр Середюк, продемонструвавши майстер-клас фехтування на шаблях. Майстерн╕сть верхово╖ ╖зди у с╕дл╕ демонстрував бувалий козак Олександр Сокур. Стр╕льб╕ з козацького лука навчав Борис Костюк, ср╕бний призер чемп╕онату Укра╖ни з Бойового Гопака. Павло Шелест та ╤ван Тутейко проводили навчання з мистецва метання ножами та бойовими з╕рочками.
Незважаючи на спеку, учасники сем╕нару розпочали спорудження частоколу Волинсько╖ С╕ч╕, яку заклали ще при проведен╕ першо╖ конференц╕╖. Заключним акордом у проведенн╕ козацьких заход╕в стали показов╕ виступи вихованц╕в «Школи козацького гарту», що включали «б╕й з т╕нню», тан-двоб╕й, фехтування холодною збро╓ю та елементи козацького характерництва. Особливо вражаюче працював з палицею та двома серпами Роман Ковальчук – чемп╕он Укра╖ни з Бойового Гопака. Очевидц╕ переконалися, що тягатися з таким козаком у бою — марна справа.
Наступного дня орган╕затори сем╕нару зробили ви╖зне зас╕дання у с. Г╕рка Полонка. Там м╕сцев╕ козаки п╕д кер╕вництвом свого отамана Ярослава Лозинського спорудили на гор╕ невелику С╕ч, обладнавши ╖╖ частоколом ╕з сторожовою вежею та гарматами. В козацьких одностроях, чубат╕, чорновус╕, вони нагадували давн╕х запорожц╕в. Тут були прочитан╕ лекц╕╖ ╕ проведено практичн╕ заняття з Бойового Гопака та шабельного бою. Традиц╕йний козацький кул╕ш закр╕пив козацьку сп╕впрацю.
Орган╕затори цих заход╕в щиро вдячн╕ ус╕м, хто допом╕г у проведенн╕ ╤╤╤ Всеукра╖нсько╖ науково-практично╖ конференц╕╖ «Волинь – край козацький» та урочисто╖ академ╕╖ з нагоди 10-р╕ччя «Школи козацького гарту». Зокрема, Петру Олешку – отаману МГО «Козацтво Запорозьке», депутату обласно╖ ради, директору Волинсько╖ державно╖ с╕льськогосподарсько╖ досл╕дно╖ станц╕╖ Олександру Гол╕ю, директору ПП «Ласка» Юр╕ю Цейку, козацьким полковникам, в╕домому аграрнику В╕ктору Корн╕йчуку, Олегу Бойку, директору ПП «Атон» та дирекц╕╖ Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕ (скансен) Олександру Середюку, який взяв на себе основн╕ турботи з проведення заходу.
Оск╕льки конференц╕я та урочиста академ╕я в╕дбулися саме в день л╕тнього сонцестояння, як т╕льки почало сутен╕ти, учасники козацьких заход╕в мали змогу взяти участь у проведенн╕ ╕нтерактивного обрядод╕йства «В н╕ч на Купала».
Спод╕ва╓мось, що наступна конференц╕я ╕ фестиваль козацько╖ слави проходитимуть за ефективно╖ державно╖ п╕дтримки, д╕╓вого сприяння волинських депутат╕в-благод╕йник╕в, а не лише за рахунок невмирущого козацького ентуз╕азму...

Ольга РОГОВА,
старший науковий сп╕вроб╕тник Музею ╕стор╕╖ с╕льського господарства Волин╕ (скансен)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11997

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков