Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4567)
З потоку життя (7298)
Душі криниця (4254)
Українці мої... (1709)
Резонанс (2313)
Урок української (1007)
"Білі плями" історії (1866)
Крим - наш дім (1381)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (255)
Бути чи не бути? (455)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (267)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПРЕЗИДЕНТ НА АСКОЛЬДОВ╤Й МОГИЛ╤ УШАНУВАВ ПАМ’ЯТЬ ГЕРО╥В КРУТ
Володимир Зеленський зустр╕вся з курсантами й л╕це╖стами в╕йськових навчальних заклад╕в та...


«ЧЕСТЬ ДЛЯ МЕНЕ»
Ахтем Се╕табла╓в показався ╕з Залужним та розпов╕в про ╖хню зустр╕ч…


УКРА╥НА В Н╤Ч НА 27 ЖОВТНЯ ВОСТАНН╢ МА╢ ПЕРЕЙТИ НА ЗИМОВИЙ ЧАС
Це передбачено ухваленим Верховною Радою законом, яким скасовано перех╕д з л╕тнього на зимовий...


ВОЛЯ ДО ПЕРЕМОГИ
В╕д початку повномасштабного рос╕йського вторгнення загинуло майже 500 укра╖нських спортсмен╕в ╕...


ТРИ ДЕСЯТИЛ╤ТТЯ ДОПОМОГИ
Управл╕ння Верховного ком╕сара ООН у справах б╕женц╕в (УВКБ ООН) розпочало свою д╕яльн╕сть в...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "З потоку життя"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#27 за 05.07.2013
«Я ОДЕРЖАЛА СЬОГОДН╤ КВ╤ТИ…»

Отак живемо...

Нав╕ть т╕, хто вир╕с у любляч╕й с╕м’╖, одружився по коханню ╕ в таких же умовах виростив власних д╕тей, здеб╕льшого дещо рад╕ б викреслити з╕ сво╓╖ пам’ят╕: це вза╓мн╕ звинувачення, окрики, а то нав╕ть ╕ застосування сили у благополучн╕й за вс╕ма показниками родин╕. ╤ хоч заступник голови Реском╕тету АРК з ╕нформац╕╖ Айдер Ем╕ров, який завершував розмову на «круглому стол╕», присвяченому проф╕лактиц╕ насильства в с╕м’╖, ╕ стверджував: все це насл╕дки пер╕оду стал╕нських репрес╕й, присутн╕ розум╕ли, що репрес╕╖ 30-х рок╕в тут н╕ при чому, тому що ╖х не застали н╕ батьки нин╕шньо╖ молод╕, н╕ бабус╕ ╕ д╕дус╕, а то й попередн╓ покол╕ння. До того ж под╕бна картина спостер╕га╓ться ╕ за кордоном, у кра╖нах стало╖ демократ╕╖, де форма локального насильства вже перероста╓ у форму тероризму, коли просто розстр╕люють перехожих, д╕тей, студент╕в.
Питання щодо природи людини порушувалося ще давн╕ми ф╕лософами. Так, н╕мець Гобс був переконаний, що в╕д природи людина зла ╕ агресивна. Та на «круглому стол╕» в так╕ глибини не занурювалися. З’ясовували здеб╕льшого, що робити, якщо чолов╕к «поймал белочку». Про випадок з «белочкой» розпов╕дала виряджена бабуся, зять яко╖ «ганявся з ножем» за дружиною, що ма╓ двох дитинчат —п╕вторар╕чне ╕ п’ятир╕чне. Бабуся живе окремо ╕ в деталях не дуже об╕знана, зна╓ лише, що м╕л╕ц╕я на звернення не реагувала, ╕ зятя вдалося пом╕стити у психушку лише на трет╕й день — «з нервовою перенапругою». Можна було б, звичайно ж, запитати: так у чому, власне, справа, у б╕л╕й гарячц╕ чи нервовому перенапруженн╕, але суть проблеми полягала в ╕ншому: м╕л╕ц╕я не реагу╓ на звернення громадян, пов’язан╕ ╕з побутовими конфл╕ктами. Так було ╕ 10 рок╕в тому, ╕ дал╕...
Пам’ятаю, як п╕д час мого ╕нтерв’ю з╕ старшим д╕льничним на пр╕звище Сулейманов до м╕л╕цейського в╕дд╕лу приб╕гла босон╕ж кримська татарка, чолов╕к яко╖ теж «вп╕ймав б╕лочку», але в хат╕ були ще й малол╕тня дитина ╕ розжарена плита, б╕ля яко╖ розгорталися под╕╖. Ж╕нка просила д╕льничного допомогти ╖й забрати дитину в╕д гр╕ха подал╕, бо чолов╕к ╖╖ в помешкання не пускав. П╕сля того, що я почула в╕д м╕л╕ц╕онера у в╕дпов╕дь, продовжувати з ним сп╕лкуватися мен╕ якось перехот╕лося. В результат╕ босонога ж╕нка так ╕ попленталася в сво╓ село Фонтани (а це неблизько) без будь-яко╖ допомоги, бо «сама винна, що живе з таким чолов╕ком». А ще почула таке: «Завтра ви помиритесь, а д╕льничний буде крайн╕м…» А якщо вже сьогодн╕ постражда╓ дитина, то чия це взагал╕ в╕дпов╕дальн╕сть? Н╕чия? ╤ з╕ старшого лейтенанта не спитають, чому в╕н не в╕дреагував на загрозливу ситуац╕ю?
╤нша справа — перекидати ногами посуд з вершками, якщо ж╕нка торгу╓ ним в неналежному м╕сц╕ (спостер╕гала ╕ таке). Мен╕ й сьогодн╕ шкода ╕ тих вершк╕в, ╕ т╕╓╖ ж╕нки, на яку гримав д╕льничний «р╕дною мовою», бо вона теж була татаркою. Та чому б ╕ н╕? По-перше, це ц╕лком безпечно, а по-друге, регламентовано його обов’язками, хоча насправд╕ «перевиховати» стих╕йних торговц╕в можуть т╕льки умови життя, ╕ десятир╕ччя, що спливло, мало що зм╕нило в цьому в╕дношенн╕.
Та й конфл╕ктами в родин╕ м╕л╕ц╕я як не займалася, так ╕ не займа╓ться, ╕нод╕ в╕дпов╕даючи на скарги в╕дверто: «Буде труп, тод╕ при╖демо». Хоча насправд╕ за тако╖ ситуац╕╖ вже ╖хати не обов’язково — людину з того св╕ту не повернеш.
Про все це ╕ йшла розмова за «круглим столом» в М╕н╕стерств╕ осв╕ти ╕ науки, молод╕ та спорту. Розпочала ╖╖ Людмила Васил╕вна Чередниченко — секретар ком╕тету з антикорупц╕йно╖ пол╕тики, вза╓мод╕╖ з правоохоронними органами ╕ захисту прав громадян Громадсько╖ ради при Рад╕ м╕н╕стр╕в АРК, голова ГО «В╕дновлення». Людмила Васил╕вна з╕зналася, що сама мала под╕бну проблему, але здолала ╖╖, ╕ прочитала б╕лий в╕рш, написаний в╕д ╕мен╕ ж╕нки, яка терп╕ла тортури в╕д чолов╕ка, в╕рила в його каяття, боялася зм╕нювати сво╓ життя, аж доки: «Я одержала сьогодн╕ кв╕ти. Сьогодн╕ особливий день. Це день мо╖х похорон. Вноч╕ в╕н вбив мене. В╕н бив мене до смерт╕…». ╤ цю ж╕нку, вигадану ╕ невигадану, нарешт╕ почули. Тож метою «круглого столу» став «початок масштабно╖ ╕нформац╕йно╖ кампан╕╖ про ресурси щодо п╕д-тримки та послуги тим, хто зазнав насильства в родин╕». Кер╕вниця орган╕зац╕╖ «В╕дновлення» винесла на обговорення корекц╕йну програму, що стосу╓ться людей, як╕ чинять в с╕м’╖ насильства. До реч╕, ця програма народилася не вчора, вона вже була випробувана в рамках п╕лотного проекту, перемогла в конкурс╕ серед ╕нших програм, розглянутих М╕н╕стерством осв╕ти ╕ науки, молод╕ та спорту, ╕ тепер йдеться про ╖╖ широке запровадження в життя.
«7 м╕льйон╕в ж╕нок у св╕т╕ страждають в╕д ф╕зичного насильства», — прозвучали цифри. Вт╕м, статистичними даними ╕з присутн╕х досконало волод╕в лише заступник начальника в╕дд╕лу д╕льничних ╕нспектор╕в м╕л╕ц╕╖ УОБ ГУ МВС Укра╖ни в Криму В╕ктор Петрович Б╕локонь. В╕н зауважив:
— За 5 м╕сяц╕в цього року притягувалося у зв’язку з насильством 1396 ос╕б. Це на 67 б╕льше, н╕ж за в╕дпов╕дний пер╕од минулого року. А на сьогодн╕ йдеться вже про 1709 людей.
В╕н також попередив, що звертатися треба обов’язково на номер телефона 102, де пов╕домлення проходить через чергового ╕ ф╕ксу╓ться на магн╕тному нос╕╓в╕. ╤ тут вже просто в╕дмахнутися в╕д потерп╕лого неможливо.
До реч╕, начальник управл╕ння у справах д╕тей при М╕н╕стерств╕ осв╕ти ╕ науки, молод╕ та спорту Серг╕й ╤ванович Трифонов вважа╓, що факти перевищують статистику. Бо прост╕р для насильства необмежений: це ╕ с╕м’я, ╕ вулиця, ╕ м╕сце роботи. ╤ люди, як╕ його зазнали, вже потребують психолог╕чно╖ реаб╕л╕тац╕╖, бо налякан╕, втратили в╕ру в себе, в краще майбутн╓. Вони не спод╕ваються, що хтось прийде ╖м на допомогу, як ╕ не прийшли, хоча ╕ бачили факт насильства. Серг╕й ╤ванович вважа╓, що й звернувшись до психолога людина навряд чи одержить повноц╕нну допомогу, бо нав╕ть досв╕ду роботи з такими людьми у нас нема╓. Тому фах╕вець поклада╓ над╕╖ перш за все на проф╕лактику критичних ситуац╕й, тим б╕льше, що в╕днедавна в Укра╖н╕ почав д╕яти ╤нститут соц╕альних прац╕вник╕в, головна функц╕я яких — добре знати, хто чим «диха╓», ╕ попереджати небезпеку.
Начальник в╕дд╕лу у справах с╕м’╖ та молод╕ управл╕ння у справах с╕м’╖, молод╕, туризму ╕ спорту С╕мферопольського м╕ськвиконкому Олена Георг╕╖вна Соколова розпов╕ла про створення при С╕мферопольському м╕ськвиконком╕ координац╕йно╖ ради, до яко╖ входять фах╕вц╕, що так чи ╕накше можуть бути дотичними до проблем насильства у родин╕. Вона також озвучила телефон, за яким треба звертатися у випадках такого насильства: 050-725-44-45. Ж╕нка под╕лилася планами щодо створення школи ж╕ночого л╕дерства.
— То нав╕що створювати ще як╕сь додатков╕ структури, якщо ╖х ╕ так вже чимало? Можливо, варто спонукати до прац╕ вже ╕снуюч╕? — запитав хтось ╕з зали, ймов╕рно, не усв╕домлюючи, що спонукати до б╕льш активно╖ прац╕ (у всякому раз╕, спробувати це зробити) можна чиновник╕в, а громадських орган╕зац╕й н╕коли забагато не бува╓, ╕ якщо ╕з десяти «приживеться» хоча б одна, це вже добре. Адже ц╕ люди н╕чого не вимагають в╕д сусп╕льства, а лише дають, по м╕р╕ свого ентуз╕азму ╕ зд╕бностей.
А оск╕льки чолов╕к у зал╕ все не м╕г заспоко╖тися, Серг╕й Трифонов звернувся до закордонно╖ практики:
— Там громада, яка ╕ ╓ середовищем, де виникають т╕ чи ╕нш╕ потреби, п╕дштовху╓ чиновник╕в до ╖хнього вир╕шення. Я колись гадки не мав, що буду займатися ╕нклюзивною осв╕тою. Але громадськ╕ орган╕зац╕╖ дали зрозум╕ти, наск╕льки це важливе ╕ нагальне питання, ╕ ось тепер я нав╕ть не уявляю, як можна було не прид╕ляти цьому уваги. Саме так ╕ працюють демократичн╕ механ╕зми.
Та не менше уваги, н╕ж потерп╕лим в╕д насильства, на «круглому стол╕» було прид╕лено ╕ його винуватцям. Як зупинити цих людей ╕ зробити сусп╕льство безпечним? Перше звернення в м╕л╕ц╕ю для того, хто проявляв насильство, загрожу╓ лише поставленням на проф╕лактичний обл╕к. Якщо щось под╕бне станеться вдруге — склада╓ться адм╕н╕стративний протокол або ж наста╓ карна в╕дпов╕дальн╕сть. В подальшому до тако╖ людини застосову╓ться корекц╕йна програма. Доведеться дв╕ч╕ на тиждень впродовж двох м╕сяц╕в ходити в опорний пункт (спочатку це в╕дбуватиметься за адресою: вул. Лермонтова, 5) на бес╕ди. Поки що займатися корекц╕╓ю в С╕мферопол╕ буде дво╓ прац╕вник╕в, в╕д╕браних на конкурсних засадах.
Ось т╕льки ц╕каво, що такого особливого вони говоритимуть розбишакам, чого т╕ ран╕ше н╕коли не чули? ╤ якщо справа здеб╕льшого в «б╕лочц╕», то було б не зайвим подбати про л╕кування в╕д ц╕╓╖ «нервово╖ перенапруги».
У будь-якому раз╕ питання вир╕шувати потр╕бно. ╤ важливо, щоб був ч╕ткий робочий механ╕зм. А пот╕м вже «нарощувати м’язи». Та це в ╕деал╕. Бо насправд╕ мало кого перевиховують нав╕ть тюрми, а отак╕ розмови про те, що таке добре ╕ що таке погано, якщо ╖х хтось д╕йсно в╕дв╕дуватиме, навряд чи спонукають дебошир╕в зм╕нити сво╓ ставлення до життя.

Тамара СОЛОВЕЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #27 за 05.07.2013 > Тема "З потоку життя"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11968

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков