Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3269)
З потоку життя (6506)
Душі криниця (3527)
Українці мої... (1470)
Резонанс (1508)
Урок української (992)
"Білі плями" історії (1677)
Крим - наш дім (532)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
В’ЯТРОВИЧ: 700 ТИСЯЧ УКРА╥НЦ╤В ВИГНАЛИ З╤ СВО╥Х ДОМ╤ВОК У 1944-1951 РОКАХ
Акц╕я “В╕сла” була лише одним з еп╕зод╕в п╕д час масово╖ депортац╕╖ укра╖нц╕в Польщ╕...


ДРУГА СВ╤ТОВА. ЧЕРЕЗ 80 РОК╤В ПИТАННЯ Т╤ САМ╤: ЯК ТАКЕ МОГЛО СТАТИСЯ ТА ХТО ВИНЕН?
Пакт Молотова-Р╕ббентропа остаточно розв’язав тотал╕тарним агресорам руки в 1939 роц╕.


З ╤СТОР╤╥ УКРА╥НСЬКОГО КОЗАЦТВА НА П╤ВДН╤ УКРА╥НИ
вийшов друком зб╕рник матер╕ал╕в науково-практично╖ конференц╕╖ «Запорозьк╕...


СТАНОВЛЕННЯ УКРА╥НСЬКО╥ НАЦ╤╥ В ОСОБАХ
3 серпня в Ки╓в╕ було урочисто в╕дкрито Музей становлення укра╖нсько╖ нац╕╖.


Р╤ЧНИЦЯ КАТАСТРОФИ МН17: 298 СОНЯШНИК╤В У Н╤ДЕРЛАНДАХ
У Н╕дерландах п╕дсумовували розсл╕дування за 5 рок╕в. Рос╕я, як ╕ ран╕ше, в╕дмовля╓ться в╕д...
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#26 за 28.06.2013
В СЕВАСТОПОЛ╤ ГОВОРИЛИ Т╤Н╤...

У травн╕ вже удев’яте в Севастопол╕ пройшов М╕жнародний телерад╕офестиваль «Перемогли разом», який присвячений под╕ям минуло╖ в╕йни. Очевидно, що одним ╕з критер╕╖в для жур╕ ╓ п╕дтримка ╕деолог╕чно╖ концепц╕╖ такого творчого в╕дображення «Велико╖ Перемоги», яка корелю╓ з╕ стал╕нським тостом «За русский народ!», виголошеним на кремл╕вському прийом╕ на честь командувач╕в в╕йськ Червоно╖ Арм╕╖, який в╕дбувся 24 травня 1945 року в Георг╕╖вському зал╕ Великого Кремл╕вського палацу. ╤накше н╕чим не можна пояснити той факт, що документальний ф╕льм «Коли говорять т╕н╕» не лише не був продемонстрований на екран╕, а й взагал╕ н╕як не пом╕чений жур╕.
Презентац╕я ф╕льму Тимура Баротова, який ╓ автором сценар╕ю, продюсером ╕ режиссером, в╕дбулась 22 червня 2013 р. у к╕нотеатр╕ «Перемога», що на вул. Велика Морська у Севастопол╕.
Б╕льше сотн╕ глядач╕в, серед яких були представники нац╕онально-культурних товариств м╕ста, актори, учн╕ 61-╖ школи, просто люди, як╕ прийшли за оголошенням, затамувавши подих, переглянули стр╕чку, яка однаково викрива╓ нелюдськ╕сть тотал╕тарних режим╕в Стал╕на ╕ Г╕тлера та ознайомлю╓ з долями людей р╕зних нац╕ональностей, як╕ брали участь в оборон╕ Севастополя на останньому рубеж╕ — 35-й Берегов╕й батаре╖. В досить короткому 25-хвилинному ф╕льм╕ його творцям художн╕ми способами вдалось передати траг╕зм под╕й тих час╕в — дово╓нн╕ репрес╕╖ народ╕в Криму, арешти етн╕чних н╕мц╕в ╕ ╖хн╕й розстр╕л як шпигун╕в, знищення жител╕в грецького села Лак╕, депортац╕ю кримських татар, в╕рмен╕в, болгар ╕ грек╕в, представник╕в ╕нших народ╕в. Очевидно, що одн╕ ц╕ перерахування ╓ дражливими для пан╕вно╖ ╕мперсько╖ ╕деолог╕╖ ╕ могли бути причиною замовчування ф╕льму на телерад╕офестивал╕ «Перемогли разом».
Художн╕й образ душ╕-«т╕н╕» кожного ╕з загиблих геро╖в в╕дкрива╓ зав╕су т╕╓╖ ╕ншо╖ частини ╕сторично╖ правди, яку потужна ╕мперська пропаганда ╕гнору╓ чи просто прихову╓ неск╕нченною к╕льк╕стю пронизаних сов╓тською ╕деолог╕╓ю програм, ф╕льм╕в, статей, книг, репортаж╕в ╕ т. д. про в╕йну ╕ нав’язуваних шаблон╕в. Будучи за зм╕стом документальним, ф╕льм максимально наближений до художнього ╕ зн╕мався на громадських засадах (╕ актори, й техн╕чний персонал витрачали св╕й власний час ╕ кошти) з особисто╖ ╕н╕ц╕ативи автора ╕ режисера. Разом ╕з в╕дсутн╕стю використання фотограф╕й, хрон╕ки ╕ «гол╕в, що говорять» — р╕зних ╕сторик╕в, експерт╕в, нав╕ть ветеран╕в та ╕нших фах╕вц╕в, натом╕сть рол╕ вс╕х геро╖в непогано з╕грали не профес╕йн╕ актори, а звичайн╕ люди. Особливо щемлив╕ почуття виклика╓ група в╕дв╕дувач╕в музею 35-╖ Берегово╖ батаре╖ — школяр╕в.
У кожн╕й коротк╕й ╕стор╕╖ стиснут╕ трагед╕╖ ц╕лих народ╕в, що п╕шли у в╕чн╕сть, згадуються ╕ малов╕дом╕ факти репрес╕й народ╕в Криму в 1936-1937 рр., перейменування населених пункт╕в Криму.
П╕д час обговорення стр╕чки глядач╕ дов╕дались ╕ про нелюдську заборону з боку тотал╕тарно╖ влади депортованим повертатись на свою малу Батьк╕вщину — в сво╖ села ╕ м╕ста.
Заступник голови рег╕онального меджл╕су Талят Сулейманов висловив вдячн╕сть колективу творц╕в ф╕льму ╕ поставив його в один ряд з нещодавн╕м ф╕льмом «Хайтарма», бо депортац╕я народ╕в ╕ ╖хн╕й геноцид неприпустим╕ в цив╕л╕зованому сусп╕льств╕. Очевидно, що необх╕дно засудити так╕ д╕╖ тотал╕тарно╖ держави ╕ тих, хто, переступаючи закони справедливост╕ ╕ людяност╕, до того ж обмовляв ╕ оббр╕хував ц╕л╕ народи.
Голова Асоц╕ац╕╖ нац╕онально-культурних товариств м. Севастополя Валер╕й Милодан теж висловив вдячн╕сть за створення неперес╕чного художньо-публ╕цистичного ф╕льму, який заклика╓ до покаяння. Без цього неможливо побудувати цив╕л╕зоване сусп╕льство. Також в╕н в╕дзначив, що у Севастопол╕ дос╕ не створена Книга Пам’ят╕ жертв пол╕тичних репрес╕й, як-от видана 6-томна у Криму, ╕снують як╕сь сили, що не хочуть торжества ╕сторично╖ правди ╕ не дозволяють нав╕ть ознайомитись з╕ списками депортованих у часи в╕йни.
Заступник голови Севастопольсько╖ орган╕зац╕╖ Сп╕лки оф╕цер╕в Укра╖ни Тимур Баротов ╓ кап╕таном 2 рангу запасу, його д╕д загинув п╕д час бо╖в у 1943 р. в Укра╖н╕, батько — оф╕цер ╕ воював в Афган╕стан╕, ╕ тому в╕йськова ╕ во╓нна тема йому близьк╕.
Б╕льше 100 ос╕б взяли участь у створенн╕ ф╕льму, який нин╕ ма╓ рос╕йськомовну ╕ укра╖нськомовну верс╕╖. Тимур Баротов пов╕домив, що готу╓ться верс╕я кримськотатарською та одн╕╓ю з ╓вропейських мов. За його словами, йде робота над створенням плану перегляду ф╕льму в╕йськовими, плану╓ться сп╕впраця ╕з телеканалами, розм╕щення в Мереж╕. Ф╕льм вже замовлений одн╕╓ю ╕з таджицьких телекомпан╕й ╕ готу╓ться до в╕дправлення.
Т. Баротов висловив вдячн╕сть вс╕м, хто ф╕нансово ╕ матер╕ально допомагав у створенн╕ ф╕льму.
Перегляд к╕ностр╕чки в╕дбувся за сприяння генерального директора СРДТРК Серг╕я Норманського, який звернувся з проханням до в╕дд╕лу культури надати для перегляду один ╕з зал╕в к╕нотеатру «Перемога» у День скорботи ╕ вшанування пам’ят╕ жертв в╕йни в Укра╖н╕.

Микола ВЛАДЗ╤М╤РСЬКИЙ

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #26 за 28.06.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11942

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков