Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 31.05.2013
«ЯК Я СКУЧИВ ЗА ВАМИ, КОСИ!»

Як я скучив за вами, коси,
Чом вас, коси, н╕хто не носить?
…Ви ж одв╕ку були окрасою
Гордовито╖ укра╖нки!
Ск╕льки суму життя в╕дважило,
Ск╕льки болю вам завдавали.
Вас на золото щедро важили,
Як нев╕льними продавали.
Шанували вас чорними, сивими,
Розпинали вас на охрест╕,
Недарма ви служили символом
╤ незайманост╕, ╕ чест╕.
М. Юхименко

Традиц╕я пошанування д╕вочо╖ коси ╓ характерною для р╕зних рег╕он╕в Укра╖ни. Вона з прав╕ку служила важливим постулатом укра╖нсько╖ етнопедагог╕ки у вихованн╕ ж╕нки – Берегин╕ роду ╕ народу, суть особистост╕ яко╖ складали так╕ чесноти, як моральна чистота ╕ скромн╕сть, працьовит╕сть ╕ охайн╕сть, стриман╕сть ╕ терпелив╕сть, велика материнська жертовн╕сть.
У народних св╕тоглядно-ф╕лософських уявленнях волоссю в╕дводилась особлива роль оберегу, сво╓р╕дного «громов╕дводу» в╕д негативних вплив╕в сил зла, а також засобу зв’язку ╕нтелекту ╕з тонкими матер╕ями, з Космосом. Вважалося, що д╕вчина ╕з довгим та пишним здоровим волоссям буде у майбутньому доброю ╕ турботливою мат╕р’ю, дружиною. За акуратн╕стю зач╕ски судили про ╖╖ вм╕ння ╕ навички як господин╕. Волосся, заплетене у косу, нав╕ть сам ритуал запл╕тання-розпл╕тання коси п╕дносились до р╕вня глибокого символ╕зму. Право ходити ╕з «непокритою» головою, носити косу, прикрашати волосся кв╕тами, стр╕чками пов’язувалося ╕з д╕вочою цнотлив╕стю. (Жорстокий звичай «наруги над косою» стосувався втрати д╕вочо╖ чест╕!).
Ц╕ глибини мудрост╕ укра╖нсько╖ етнопедагог╕ки та особливостей етнопсих╕ки заторкнули у мистецькому заход╕ п╕д назвою «Д╕вчина з косою — як трава з росою» виховател╕ Св╕тлана ╤ван╕вна Петр╕цька та Оксана Олекс╕╖вна Матв╓╓ва, котр╕ орган╕зували ╕ провели на сцен╕ актово╖ зали профес╕йно-техн╕чного училища № 26 м. Бучача за активно╖ участ╕ цьогор╕чних випускниць, майбутн╕х перукар╕в, модель╓р╕в, ман╕кюрниць.
У сценар╕╖ свята ╖м вдалося по╓днати древню материнську науку укра╖нських звича╖в ╕ традиц╕й та осп╕вування морально-етично╖ краси д╕вочо╖ коси у поез╕╖, п╕снях ╕ легендах, а також, використавши набут╕ в училищ╕ профес╕йн╕ знання, вм╕ння ╕ навички, продемонструвати нов╕тн╕ ╕нтерпретац╕╖ традиц╕йних к╕с у сучасних зач╕сках.
Розпочався зах╕д деф╕ле зач╕сок, виконаних вм╕лими руками д╕вчат, п╕сля чого ведуч╕ Юл╕я М╕ськевич та Наталя Москвин зробили екскурс у ╕стор╕ю, розпов╕ли про народн╕ традиц╕╖ пошанування ╕ плекання, догляду ╕ прикрашання волосся д╕вчинки – д╕вчини – ж╕нки; про в╕ков╕ та статусн╕ особливост╕ запл╕тання к╕с.
Розпов╕дь про морально-етичн╕ аспекти цих традиц╕й та звича╖в, ╖хню глибоку символ╕ку продовжили учениц╕ ╤ванна Годз, Юл╕я Саварин, Мар╕я Газдевич. Про строгий осуд ╕ покарання д╕вчат, що ставали на слизьку стежину розбещеност╕, присутн╕м розпов╕ли Над╕я Сокальська ╕ Мар╕я Козар.
У ход╕ свята був в╕дтворений вес╕льний обряд розпл╕тання коси наречено╖ у виконанн╕ Мар╕╖ Коновал.
За участ╕ юнак╕в проведено конкурс на краще ╕ швидше запл╕тання косичок д╕вчатам. Серед трьох см╕ливц╕в (Володимир Прок╕пчук, Серг╕й Зел╕нський, Юр╕й Ваврикович) переможцем конкурсу було визнано Серг╕я Зел╕нського.
Пал╕тру заходу збагатив музичний супров╕д та р╕дн╕ ╕ дорог╕ серцю п╕сн╕: укра╖нська народна п╕сня «Розпустили кучер╕ д╕вчата» — у виконанн╕ дипломант╕в обласних конкурс╕в сестер Мар╕╖ та Юл╕╖ М╕ськевич, авторська п╕сня Н. Гураль «Пливи в╕ночку» — у виконанн╕ Оксани Попик, укра╖нська народна п╕сня «Ой у вишневому саду» — у виконанн╕ вокального ансамблю д╕вчат. Та найб╕льше захоплення глядач╕в, а ╖х у зал╕ з╕бралося понад 200, викликав виступ учня першого курсу, дебютанта училищно╖ сцени В╕тал╕я Братака, який виконав улюблену у народ╕ п╕сенну композиц╕ю О. Б╕лаша на слова М. Ткача «Ой не р╕ж косу» та сучасну народну п╕сню «А коса у д╕вчини – райдуга».
В╕рш М. Юхименка «Коси» емоц╕йно ╕ натхненно прочитала учасниця ансамблю читц╕в Христина Томкевич.
Сценар╕й уклала викладач, класний кер╕вник групи С. ╤. Петр╕цька. Музичний супров╕д свята забезпечив кер╕вник народного колективу «Стрипа» С. О. Кокорудз.
На жаль, для нашого сьогодення ╓ характерним поширення серед д╕вчат таких негативних ╕ аморальних, згубних особливо для ж╕ночого орган╕зму явищ, як тютюнопал╕ння, вживання алкогольних напо╖в, наркотик╕в, злосл╕в’я, сексуальна вседозволен╕сть, розповсюдження хвороб, що передаються статевим шляхом, факти д╕товбивства... Як насл╕док – загрозливий стан здоров’я сучасно╖ ж╕нки — як Берегин╕ не т╕льки родинного вогнища, але й генофонду нац╕╖, духовних ╕ культурних першоджерел. Тож биймо у дзвони генетично╖ пам’ят╕, що для збереження себе на ц╕й благодатн╕й земл╕ пора повертатися не ст╕льки до зовн╕шнього блиску ╕ романтичност╕ коси, а насамперед до т╕╓╖ невидимо╖ «краси не позичено╖», до тих живильних виток╕в ╕ глибини морально-етичного й знакового зм╕сту, яким д╕вочу косу багатов╕ковим досв╕дом наповнили ╕ способом життя освятили наш╕ предки. Хтось скаже, що це прояви консерватизму? У в╕дпов╕дь хочеться згадати слова М. Тетчер, як╕ наводить у книз╕ «Укра╖нська родинна педагог╕ка» М. Стельмахович: «…в англ╕йц╕в консервують усе найкраще, що треба зберегти й примножити для прийдешн╕х покол╕нь»...

Оксана ЗАГРЕЙЧУК,
заступник директора з навчально-виховно╖ роботи ПТУ № 26 м. Бучач Терноп╕льсько╖ област╕, в╕дм╕нник осв╕ти Укра╖ни

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

 

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11843

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков