Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#22 за 31.05.2013
ПЕРШ╤ РОЗМ╤НН╤ ГРОШ╤ МОДЕРНО╥ УКРА╥НИ

╤стор╕я ╕ сучасн╕сть

До 95-р╕ччя випуску марок-грошей Укра╖ни

Сьогодн╕ на ринку чи в супермаркет╕ ми звично розрахову╓мося розм╕нною монетою – коп╕йками з тризубом на лицьовому боц╕. Проте перш╕ незатверджен╕ зразки др╕бних грошей Укра╖ни, карбованих п╕сля оголошення незалежност╕ у 1991 р., мали ном╕нали в «шагах» (не плутати з укра╖нським словом «крок»!). Тод╕ ж проекти поштових марок малювали з ном╕налом у «шагах». Для багатьох це звучить дивно. Але автори цих проект╕в добре знали в╕тчизняну ╕стор╕ю, адже 95 рок╕в тому ном╕нал на перших др╕бних грошах ╕ поштових марках модерно╖ укра╖нсько╖ держави зазначався саме у таких одиницях.
Перш╕ укра╖нськ╕ др╕бн╕ грош╕ 1918 р. багато в чому незвичн╕ для сучасного укра╖нця, а для правильного ╖х розум╕ння треба заглибитися в реал╕╖ доленосних для Укра╖ни под╕й 1917-1918 рр. По-перше, ц╕ грош╕ були не монетами, а купюрами у вигляд╕ перфорованих марок. Саме тому ╖х називали марки-грош╕. Причому ╖хн╓ використання на пошт╕ для франкування (оплати) кореспонденц╕╖, на думку багатьох досл╕дник╕в, заборонялося. По-друге, на купюрах держава, яка випускала грош╕, зазначена як Укра╖нська Народна Республ╕ка, а насправд╕ в об╕гу вони з’явилися вже за час╕в ╕ншо╖ укра╖нсько╖ державно╖ формац╕╖. А по-трет╓, ф╕лател╕сти та ╕сторики й дос╕ дискутують, коли грош╕-«шаг╕вки» насправд╕ вперше потрапили до гаманц╕в укра╖нських громадян.
Оск╕льки грош╕ та марки разом з гербом, г╕мном та прапором ╓ важливими атрибутами держави, то в юв╕лейний р╕к варто пригадати, як побачили св╕т перш╕ др╕бн╕ грош╕ модерно╖ Укра╖ни та спробувати визначити, коли саме це сталося. Нестача розм╕нних грошей малих ном╕нал╕в п╕д час Св╕тово╖ в╕йни в╕дчувалася вже в Рос╕йськ╕й ╕мпер╕╖, а у молод╕й Укра╖нськ╕й Народн╕й Республ╕ц╕, яка ще т╕льки формувала власну ф╕нансову систему, наприк╕нц╕ 1917 – на початку 1918 рр. була вельми гострою проблемою. Вона ускладнювалася нестачею металу та складн╕стю орган╕зац╕╖ карбування монет. Аналог╕чн╕ труднощ╕ у 1862-1865 рр. в США, у 1866 р. — в Уругва╖, у 1915-1918 рр. — в Рос╕╖ та Серб╕╖ влада цих держав вир╕шила з допомогою випуску марок-грошей, тобто оф╕ц╕йного тимчасового використання знак╕в поштово╖ оплати як грошових знак╕в. Цим досв╕дом вир╕шило скористатися кер╕вництво УНР.
18 кв╕тня 1918 р. укра╖нський революц╕йний парламент — Центральна Рада — ухвалив закон, який дозволяв випустити в об╕г марки-грош╕ «в розм╕р╕ д╕йсно╖ потреби, але не б╕льш як на суму 60 м╕льйон╕в карбованц╕в». Вони друкувалися великими друкарськими аркушами (по чотириста купюр у кожному): у Ки╓в╕ (фотол╕тотипограф╕я Василя Кульженка) на тонкому жовтуватому картон╕ та в Одес╕ (типограф╕я Юхима Фесенка) — на б╕лому. Марки-грош╕ оф╕ц╕йно називалися розм╕нними марками, були перфорован╕ для зручност╕ ╖х в╕дд╕лення одна в╕д одно╖ та мали л╕н╕йну зубц╕вку 11. ╥хн╓ використання у 1918 р. значною м╕рою послабило проблему нестач╕ др╕бно╖ монети в Укра╖н╕. Тому у 1919-1920 рр. експедиц╕я заготовки державних папер╕в УНР продовжувала друкувати розм╕нн╕ марки.
Шаг – це народна укра╖нська назва для др╕бних монет. Спочатку з XVI ст. так називали польський трьохгрошовик, а напередодн╕ революц╕╖ 1917 р. в ╕мпер╕╖ Романових — п╕вкоп╕йки ср╕блом. А оск╕льки зг╕дно з р╕шенням в╕д грудня 1917 р. влади УНР укра╖нський карбованець мав дор╕внювати 1 рос╕йському ср╕бному рублю, то в╕дпов╕дно в╕н под╕лявся на 200 шаг╕в. 1 березня 1918 р. Укра╖нська Центральна Рада ухвалила закон «Про грошову одиницю…», яким запровадила гривню. Вона дор╕внювала половин╕ укра╖нського карбованця. У 1918-1920 рр. обидв╕ грошов╕ одиниц╕ ходили в Укра╖н╕ одночасно. Отже, 1 шаг – це 1/200 карбованця та 1/100 гривн╕.
Марки-грош╕ мали ном╕нали: 10, 20, 30, 40 ╕ 50 шаг╕в. Творцями ╖хн╕х малюнк╕в були один з найкращих у св╕т╕ граф╕к╕в того часу, художник, глибокий знавець укра╖нського мистецтва Георг╕й Нарбут (два вищих ном╕нали) та його учень — художник Ант╕н Середа (10, 20, 30 шаг╕в). Сер╕я розм╕нних марок, в╕дпов╕дно до розм╕щених на них малюнках, отримала назву – «Символи та алегор╕╖». На 10 шагах ми бачимо тризуб на фон╕ стил╕зованого зображення Сонця, в╕д якого йде пром╕ння на Землю. Цей м╕кроплакат н╕би символ╕зу╓ появу УНР на планет╕. Селянина з косою в натруджених руках на 20 шагах, який дивиться на маленький тризуб перед собою, можна розглядати як уособлення чолов╕чого начала в житниц╕ ╢вропи. Зображенню Г. Нарбута на 30 шагах – алегор╕╖ «Молодо╖ Укра╖ни» — судилося довге життя. Воно заслужено ув╕йшло в золотий фонд в╕тчизняно╖ грошово╖ та поштово╖ справи ╕ заслугову╓ на окрему розпов╕дь. На 40 ╕ 50 шагах розм╕щен╕ вар╕ац╕╖ малюнк╕в тризуб╕в ╕з рослинним орнаментом та поштовими р╕жками. На зворот╕ кожно╖ розм╕нно╖ марки було подано зображення тризуба та текст: «Ходить нар╕вн╕ з дзв╕нкою монетою». Вони розташовувалися у рамц╕ з двох л╕н╕й (10, 20, 30 шаг╕в) ╕ одн╕╓╖ л╕н╕╖ (40 ╕ 50 шаг╕в).
Автори каталог╕в марок Укра╖ни подають р╕зн╕ дати появи марок-грошей в об╕гу — в д╕апазон╕ в╕д кв╕тня до червня 1918 р. Деяк╕ ╕сторики в╕дносять цю ╕сторичну под╕ю взагал╕ на липень того року. Проте можна припустити, що найб╕льш точно визначив дату випуску перших ╕ поки ╓диних державних розм╕нних марок Укра╖ни ф╕лател╕ст Микола Крамаренко, який у сво╓му каталоз╕ вказав 27 травня 1918 р. Справд╕, кв╕тень можна в╕дкинути, оск╕льки потр╕бен був певний час для п╕дготовки друку перфорованих марок-грошей, до того ж 29 кв╕тня 1918 р. стався державний переворот, який призв╕в до скасування УНР ╕ проголошення Укра╖нсько╖ Держави на чол╕ з гетьманом П. Скоропадським. А одеський ф╕лател╕ст та ╕сторик поштово╖ справи в Укра╖н╕ В. Фурман наводить запит начальника одн╕╓╖ з пров╕нц╕йних контор, зроблений у червн╕ 1918 р., де зазначалося: «Публ╕ка пода╓ укра╖нськ╕ грош╕ в 40 ╕ 50 шаг╕в, вимага╓ приймати ╖х. Прохаю розпорядження ╕ указ╕вок…». Таким чином, на початку л╕та жител╕ Укра╖ни вже ╖х використовували. Отже, поки саме 27 травня можна в╕дзначати 95-р╕ччя перших укра╖нських державних марок-грошей! (Хоча це питання й потребу╓ подальшого вивчення документальних джерел).
До реч╕, попри оф╕ц╕йну заборону використовувати «шаг╕вки» для франкування поштово╖ кореспонденц╕╖, вони все одно зустр╕чаються на поштових в╕дправленнях 1918 р. До того ж справжн╕ перш╕ поштов╕ марки Укра╖ни були п╕зн╕ше виготовлен╕ з тих же друкованих форм, хоча й на папер╕ та… без перфорац╕╖. Але це вже ╕нша ╕стор╕я…
А геро╖ нашо╖ сьогодн╕шньо╖ розпов╕д╕ – марки-грош╕ – були фактично першими др╕бними грошима та поштовими марками модерно╖ Укра╖ни, «д╕дусями» сучасних укра╖нських коп╕йок та знак╕в поштово╖ оплати. Тому сьогодн╕ розм╕нн╕ марки по праву слугують окрасою як бон╕стичних, так ╕ ф╕лател╕стичних колекц╕й, а ╖хн╕ творц╕ – укра╖нськ╕ державн╕ д╕яч╕ та митц╕ того часу – заслуговують на пошану та добру згадку.

Андр╕й ╤ВАНЕЦЬ,
╕сторик, член Наукового товариства ╕м. Т. Шевченка
(Репродукц╕╖ марок — з колекц╕╖ автора)

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #22 за 31.05.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11837

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков