Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 24.05.2013
Н╤ЧКА–ЧАР╤ВНИЧКА, або СЮРПРИЗ ДЛЯ Д╤ТЕЙ

Л╕тература

Йдеться про нову книжку в╕рш╕в для д╕тей в╕домо╖ поетеси Людмили Гнатюк. ╥╖ книжка «Н╕чка-Чар╕вничка», щойно видана за державною програмою «Книга Укра╖ни» у Нац╕ональному газетно-журнальному видавництв╕ в чудовому оформленн╕ художниц╕ ╤оанни Дубров╕но╖-Заболотсько╖, справд╕ зовн╕ вигляда╓, як барвиста великодня писанка. То який же сюрприз несе нашим д╕тям книжкова новинка?
Людмила Гнатюк – не новачок у даному л╕тературному жанр╕, а зр╕лий майстер. Дитячу психолог╕ю вона добре зна╓, бо колись за власною програмою, для набуття досв╕ду, викладала р╕дну мову у групах дошк╕льного розвитку, а також протягом к╕лькох рок╕в вела авторську дитячу стор╕нку «Розважалочка» у журнал╕ «Ж╕нка», мала багато публ╕кац╕й у пер╕одиц╕. Така д╕яльн╕сть посилювала потяг письменниц╕ до написання твор╕в для дошк╕льнят ╕ молодших школяр╕в, а безпосередня робота з д╕тьми давала ц╕кав╕ теми для в╕рш╕в, одне слово, була сво╓р╕дною творчою лаборатор╕╓ю. В поетеси вийшли книжки в╕рш╕в для д╕тей, зокрема: «Наша л╕чилочка», «╥жак», «Розфарбуй казково св╕т», «Загадки пана Портфеля», «Абетка». Чимало ╖╖ поез╕й покладено на музику, звучать на рад╕о ╕ телебаченн╕, не р╕дко виконуються д╕тьми у театрал╕зованих виставах, на концертах ╕ дитячих музичних фестивалях.
╤ ось ╕з-п╕д пера Людмили Гнатюк, майстерно╖ поетеси, в╕домо╖ сво╖ми творами л╕рики для дорослих, нин╕ також в╕домо╖ сво╓ю вагомою журнал╕стською д╕яльн╕стю, вийшла нова книжка для д╕тей, ошатна, яскрава ╕ досить обсягова.
Чим же ц╕кава ╖╖ «Н╕чка-Чар╕вничка»? Найперше, тим, що поетичн╕ твори, забавлянки ╕ колисанки будуть привабливими не т╕льки дошк╕льнятам ╕ школярам, а ╕ ╖хн╕м батькам, як╕ залюбки читатимуть в╕рш╕ сво╖м д╕тям, бо «все почина╓ться з родини». Це потверджу╓ в╕дому думку про те, що твори для д╕тей треба писати так же добре, як ╕ для дорослих, т╕льки ще краще. А в чому проявля╓ться оце «краще» у книжц╕ Людмили Гнатюк? По-перше, у н╕й мало сухих дидактичних повчань, а переважають теми, близьк╕ дитячому св╕тосприйманню, як╕ розвивають спостережлив╕сть ╕ км╕тлив╕сть д╕тей. Наведемо к╕лька рядк╕в ╕з в╕рш╕в:

«Подивись уважно, друже,
св╕т красивий дуже-дуже:
в крапельц╕, в стеблин╕ кожн╕й
в╕дшукати казку можна…».

Або:

«Св╕тить м╕сячний р╕жок
Схожий в╕н на пир╕жок».

Або ще:
«Пурх! – словечко до словечка.
Отака б╕бл╕отечка!»

Прост╕ начебто образи, але оптимально близьк╕ дитяч╕й уяв╕, ╕ це ще раз п╕дтверджу╓ ╕стину: ген╕альне, як правило, просте ╕ не крикливе.
В╕рш╕ Людмили Гнатюк вчать малечу любити мат╕нку-природу ╕ «брат╕в наших менших». («Тамагочик», «Жабка ╕ кульбабка», «Год╕вничка»).
Книжка «Н╕чка-Чар╕вничка» може одночасно слугувати ╕ сво╓р╕дним р╕чним календарем для малят. У доступн╕й форм╕ авторка опису╓ у в╕ршах найприкметн╕ш╕ риси вс╕х м╕сяц╕в. Ось який штришок знаходить авторка при описуванн╕ м╕сяця с╕чня: «Крижан╕ химери тче, навп╕л зимоньку с╕че», а такий – про серпень: «У його серпнев╕й скрин╕ – кавуни й солодк╕ дин╕».
Приверта╓ увагу книжка ╕ новими словотвореннями, себто неолог╕змами, яких приск╕пливий мовознавець не знайде у словниках, але в устах авторки вони природн╕, ╕, гадаю, деяк╕ з них ц╕лком здатн╕ прижитися в наш╕й мов╕. Зверн╕мо увагу лише на назви деяких в╕рш╕в, як-от: «Дзелень-л╕то», «Муркиця», «Сн╕гопузики», «Д╕д З╕ркун». Вже сам╕ ц╕ назви малюють певн╕ образи речей ╕ под╕й. Ми зустр╕немо тут ╕ зрим╕ образи Сонка ╕з Др╕масиком, Грайлика, Дивника, См╕хася, т╕тки Крижанихи, Цар╕вни-Вечор╕вни та ╕нших казкових чи ц╕лком реальних персонаж╕в.
Авторка сп╕лку╓ться ╕з малими читачами-слухачами дов╕рливим, лаг╕дним тоном, часом вживаючи зменшувальнo-пестлив╕ слова. Автор-чолов╕к навряд чи спром╕гся б розмовляти ╕з д╕тьми таким тоном, та й саме його намагання так сп╕лкуватися було б штучним – не таким, яким воно майже ╕нстинктивно виходить ╕з вуст ╕ серця ж╕нки-матер╕, ж╕нки-поетеси.
Отож п╕дсуму╓мо вже сказане про нову книжку Людмили Гнатюк: вона ц╕кава, п╕знавальна, б╕льше того – потр╕бна, а ще б╕льше – вагома. Це справжн╕й сюрприз для нашо╖ малеч╕, сюрприз наш, укра╖нський, справд╕ виховний для наших «кирпатих-вухатих». ╤ в╕н, попри невеликий, як для такого видання, тираж (2000 пр.), не загубиться серед тих «к╕ндер-сюрприз╕в» здеб╕льшого в ╕ноземн╕й обгортц╕, якими так густо рясн╕ють полиц╕ книжкових магазин╕в ╕ р╕зних розкладок. ╤ в╕н тим при╓мн╕ший, що його подарувала д╕тям досв╕дчена в╕дома поетеса, яка розмовля╓ ╕з ними так, що вони залюбки можуть вважати ╖╖ сво╓ю ровесницею. Досягнула цього вона сво╖м неабияким хистом ╕ св╕тлою працею, яку, безсумн╕вно, д╕твора оц╕нить рад╕сними усм╕шками ╕ роздумами над прочитаним, яке ненав’язливо вчить ╖╖ любити р╕дний край ╕ р╕дне слово:

«Дивосв╕те мого краю,
я вдивляюсь ╕ вивчаю,
я милуюсь й вп╕знаю
Укра╖ноньку мою!»

Добру справу зробило видавництво, так майстерно ╕ любовно видавши «Н╕чку-Чар╕вничку» Людмили Гнатюк, гарну книжку, яка п╕де сво╓р╕дним дитячим подарунком до вс╕х б╕бл╕отек нашо╖ кра╖ни.
Такий повноц╕нний труд письменниц╕ ма╓ достойно поц╕нувати ╕ л╕тературна громадськ╕сть. Принаймн╕ книжка Людмили Гнатюк не повинна пройти поза увагою Ком╕тету з присудження прем╕╖ ╕мен╕ Лес╕ Укра╖нки в галуз╕ л╕тератури для д╕тей. ╤ нехай м╕й не дуже велемовний в╕дгук-реценз╕я тому прислужиться.
А сама поетеса у розкв╕т╕ творчих сил працю╓ над новими творами, над п╕дготовкою до видання вже написаних нових книжок для малих читач╕в.
Об’╓ктивна ╕ сво╓часна оц╕нка творчост╕ письменника потр╕бна як йому, так ╕ самому сусп╕льству, яке ма╓ зм╕цнювати критер╕╖ справжност╕ у л╕тератур╕.

Василь МАРСЮК,
поет, член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11801

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков