Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 24.05.2013
СУС╤ДСЬКЕ ЩАСТЯ
Гульнара УСЕ╥НОВА

Проза життя
Гульнара Усе╖нова народилася 2 березня 1968 року в м. Самарканд╕ (Узбекистан). Зак╕нчила ╕сторичний факультет Самаркандського державного ун╕верситету ╕м. А. Наво╖. До Криму пере╖хала разом з батьками в 1989 роц╕. Працювала в Координац╕йному центр╕ з в╕дродження кримськотатарсько╖ культури, в редакц╕╖ кримськотатарсько╖ художньо╖ л╕тератури видавництва «Тавр╕я». Нин╕ — спец╕альний кореспондент газети «Голос Криму» в С╕мферопол╕.
Авторка книг прози (назви подан╕ в переклад╕ укра╖нською мовою): «Жив╕ джерела духовност╕» (2001), «Конвал╕╖» (зб╕рка опов╕дань трьома мовами, 2008), «Мелод╕я дощу» (пов╕сть, 2009). Художн╕ та публ╕цистичн╕ твори авторки друкувалися в газетах, журналах та в зб╕рнику сучасно╖ кримськотатарсько╖ прози «Самотн╕й п╕л╕грим».
Гульнара Усе╖нова — член Нац╕онально╖ сп╕лки письменник╕в Укра╖ни з 2010 року. Пропону╓мо до уваги читач╕в нове опов╕дання кримськотатарсько╖ письменниц╕ в переклад╕ укра╖нською.

Гульнара УСЕ╥НОВА
СУС╤ДСЬКЕ ЩАСТЯ

ОПОВ╤ДАННЯ

В кришталевих келихах св╕титься апельсиновий с╕к. На блюдечках — жовт╕ скибочки лимона, притрушен╕ цукром. В ошатних вазочках н╕жаться фрукти ╕ посипане цукровою пудрою печиво та р╕зн╕ солодощ╕, поруч — товпляться крих╕тн╕ узорчат╕ чашечки з гарячою кавою. Усе це ╕скриться на стол╕, застеленому б╕лосн╕жною скатертю при св╕тл╕ скляно╖ люстри з безл╕ччю сяйливих вогник╕в.
Я сиджу за столом у зручному низькому кр╕сл╕, слухаю неквапну розмову ╕ мен╕ зда╓ться, що час довкола мене розлива╓ться теплою прозорою р╕чкою ╕ я тону в н╕й, вертаючися в сво╓ далеке дитинство.
Це моя мама поверта╓ мене на багато рок╕в назад. Так бува╓ часто, коли вони зустр╕чаються з╕ сво╓ю давньою подругою Надж╕╓ в ╖╖ дом╕ в С╕мферопол╕. Задля ц╕╓╖ мамино╖ зустр╕ч╕, я залишаю вс╕ сво╖ справи ╕ ми йдемо в гост╕, накупивши солодощ╕в. П╕сля традиц╕йних прив╕тань ╕ поц╕лунк╕в я годинами мл╕ю в атмосфер╕ неск╕нченних спогад╕в двох подруг, забувши про все на св╕т╕.
Вони дружать з незапам’ятних час╕в — подруги, профес╕оналки, як╕ десятки рок╕в в╕дпрацювали в одному «будинку щастя» — в пологовому будинку м╕ста Самарканд, дос╕ залюблен╕ в свою роботу, жвав╕, весел╕, сповнен╕ енерг╕╖ та житт╓вих сил. Як дв╕ ╕скри — вони заряджають позитивом.
— Як тво╓ здоров’я? — насамперед ц╕кавиться в тьот╕ Надж╕╓ моя мама.
— Не будемо про в╕к, ╕ про здоров’я, — категорично говорить тьотя Надж╕╓ (╖й далеко за с╕мдесят). Вона — моложава ж╕нка з неповторним сх╕дним шармом (язик не поверта╓ться називати ╖╖ бабусею!), з виразними темними очима, в чорн╕й сукн╕, з красивою стрижкою, любить химерне намисто, сережки ╕ прикраси, з нею секретничають про все на св╕т╕ ╖╖ внучки, як╕ вже подоросл╕шали, вона умудря╓ться нав╕ть найзвичайн╕с╕нький еп╕зод з життя — наприклад, як б╕гала по магазинах у пошуках незвичайних шпалер, перетворити на мальовничу опов╕дку — шедевр розмовного жанру.
Моя мама — трохи молодша в╕д тьот╕ Надж╕╓, ╕з сяйливими очима, як весняне сонце, з голосом молодим, високим, дзв╕нким, як дзюркотливий г╕рський пот╕чок.
— Якби ти ран╕ше сп╕вала — зараз була б популярною сп╕вачкою, — кажу мам╕ вкотре.
— Еге ж! Засп╕вала б! — см╕╓ться мама. — Л╕ричним сопрано, в пологовому будинку, приймаючи на св╕т чергового новонародженого...
— Уявляю цю веселу картинку, — п╕дхоплю╓ тьотя Надж╕╓.
Але ж моя мама сп╕вала! Ну, сп╕вала ж! Народну кримськотатарську п╕сню «Йосмам» («Кохана») — протяжну, тиху, як колискова, нам, сво╖м трьом д╕тям!
Я кажу про це тьот╕ Надж╕╓.
— Чому я не знаю? — удавано обурю╓ться вона.
— Ви, тьотю Надю, знали, просто забули!
— На робот╕ н╕коли було сп╕вати. Як сп╕ватимеш, коли в тебе в пологов╕й к╕мнат╕ три ж╕нки одночасно стають матерями! А ти одна на вс╕х.
Цейтнот! Т╕льки встигай ворушитися.
— Та-ак. Ну й запарка була у вас, — сп╕вчуваю я.
— Народжуван╕сть була-а! — п╕дхоплю╓ мама.
— ╤ не кажи... — маха╓ рукою тьотя Надж╕╓. — Але подобалось! Ми як заводн╕ працювали, завзято. Позитиву — навалом! Пологовий будинок — найщаслив╕ше м╕сце на земл╕. Д╕ти народжуються соб╕, народжуються, народжуються!
— Бувало добу через добу чергувала в пологовому будинку. Д╕тей до ц╕лодобового дитсадочка закину дорогою на роботу, а сама б╕гом до пологового будинку!
Самаркандський пологовий будинок — триповерхова цегляна буд╕вля на околиц╕ Самарканда, обслуговував половину, якщо не б╕льше, м╕ста з майже п╕вм╕льйонним населенням, з прим╕ською зоною. На фасад╕ буд╕вл╕ вис╕ло величезне панно: намальоване витр╕шкувате, рожевощоке немовля з соскою, сповите в блакитне мереживне укривальце.
Добре знаючи, що мама працю╓ на «фабриц╕ д╕тей», упевнена в тому, що це щось на кшталт крамниц╕, де ляльку можна купити як готову ╕грашку, я з п’ятир╕чного в╕ку вир╕шила, що можна попросити ╖╖ купити ╕ нам одну таку «ляльку»!
Якось ми з татом приходили до мами на роботу ╕ поки вони розмовляли в передпоко╖ пологового будинку, мен╕ на хвилинку дали потримати крих╕тне сповите немовлятко. Я запам’ятала ╕ через усе життя пронесла це в╕дчуття великого теплого згортка в мо╖х руках, з червоненьким личком, сяйливими оченятами ╕ крих╕тним, як наперсток, ротиком, — я ледве обхопила його руками ╕ тремт╕ла в╕д щастя.
— Давай заберемо його додому! — серйозно сказала я мам╕ ╕ обернулася до тата: — Давай! Ми будемо його доглядати.
Мама перервала розмову з татом ╕ так подивилася на мене, що я на мить запнулася.
— Ну, купи ляльку! Купи-и! — захникала я.
Зазвичай цей «сл╕зно-прохацький» прийом спрацьовував безв╕дмовно.
— У нас нема грошей, — в╕др╕зала мама ╕, хутко вихопивши в мене немовля, передала його медсестр╕, що саме ув╕йшла до передпокою. Вони продовжували про щось розмовляти з татом, а я надула губи, образилась ╕ вперто вир╕шила д╕яти дал╕.
Вдома я п╕дмовила свою чотирир╕чну сестричку ╕ ми удвох почали безперервно канючити в мами купити нам ляльку.
— Щоб купити таке задоволення, потр╕бно багато грошей, — терпляче пояснювала мама.
— Ну, куп╕ть! Куп╕ть! Нам н╕ з ким гратися!
Мама рок╕в зо два «в╕дбивалася» в╕д наших з сестричкою надокучливих прохань ╕ домагань. Нарешт╕ «здалася». ╤ коли я п╕шла до першого класу, мама нам нарешт╕ «купила ляльку» — народила нашого меншого братика. Ск╕льки було радост╕!
— Це ми маму вмовили купити ляльку! — гордо казала я родичам ╕ сус╕дам, як╕ приходили до нас у гост╕.
Але вони чомусь не звертали особливо╖ уваги на нашу з сестричкою заслугу ╕ в╕тали маму з татом. Гост╕ сид╕ли на веранд╕ з накритим столом, а ми з сестричкою сид╕ли у нап╕втемн╕й спальн╕ на краю широкого л╕жка, ╕ дивилися на б╕лий мереживний згорток. В╕н спав, а ми чекали, коли в╕н прокинеться. Так ╕ не дочекались. Розчарованим нам довелося йти спати — прийшла мама ╕ вирядила нас до дитячо╖ к╕мнати.
— Як добре, що ми умовили маму... — поз╕хаючи ╕ збиваючи свою подушку, сказала я. — У нас тепер ╓ своя дитинка!
— Треба пом╕ркувати, як ми назвемо свого братика, — мовила сестричка.
— Щось там мама вже казала, зда╓ться... ╤м’я довге. Треба нам його коротким назвати, щоб було зручно...
* * *
— У нас пологовий будинок чар╕вний був, — сказала мама. — Пам’ята╓ш, Надж╕╓, одна пара всиновила покинуту дитину з нашого пологового будинку. В них д╕тей рок╕в десять не було, а як т╕льки-но всиновили, в них д╕ти посипались, як горох: тро╓ д╕ток народилося ╕нтервалом в р╕к-п╕втора! В нашому ж пологовому будинку. Н╕хто так ╕ не зм╕г пояснити, чим це було викликано. Якесь чарування та й год╕.
— А пам’ята╓ш, одна в п’ятдесят два роки народила...
— Як? — дивуюсь я.
— Мовчки.
— А пам’ята╓ш, якось с╕мнадцять ж╕нок за добу... Наче конве╓р... Крутились, — як муха в окроп╕...
Вони помовчали, тьотя Надж╕╓ налила чаю в чашки. З кухн╕ розливався при╓мний аромат пир╕жк╕в, що пеклися в духовц╕.
За в╕кном веранди вечор╕ло. До к╕мнат великого будинку на м’яких лапах п╕дкрадалися син╕ сут╕нки.
— Ц╕лими днями кручуся-верчуся по господарству, непом╕тно час зб╕га╓, ╕нколи увечер╕ внучки прийдуть, у в╕кно постукають, собака загавка╓, як уваляться ц╕лою ватагою, по всьому дому щебет, шум, грюкають двер╕ веранди, холодильника... — тьотя Надж╕╓ засм╕ялася. — Сьогодн╕ також об╕цяли прийти. Ой, п╕ду гляну, аби пир╕жки не п╕дгор╕ли...
Три внучки-чар╕внички тьот╕ Над╕ вчилися в ╕нститутах, були яскравим прикладом сучасних ╕нтелектуалок ╕ модниць, щоразу приб╕гали до бабус╕ на пироги, вс╕ разом ходили на концерти ╕ в театри, радилися з╕ сво╓ю бабусею з будь-якого приводу: що купити, що вдягнути, як в╕дреагувати на те чи ╕нше висловлювання потенц╕йних кандидат╕в у женихи.
— Н╕, це не внучки, — вернулася тьотя Надж╕╓ до к╕мнати. — Це сус╕дка Оля, — вона метнулася до моб╕льного телефону, взялася набирати номер «Швидко╖ допомоги». — Студентка... Час ╖хати ╖й уже..
— Куди? — здивувалася я.
— До пологового будинку.
— Ви оп╕ку╓теся вс╕ма майбутн╕ми матерями вашого м╕крорайону? — засм╕ялася я.
— Еге ж. Доводиться, — просто сказала тьотя Надж╕╓. — ╤ мама твоя так само.
— Та знаю, знаю... ╤нколи о друг╕й годин╕ ноч╕ телефонують ╕ приб╕гають, як т╕льки щось трапиться, майбутн╕ мамочки.
— У мене так само.
— Тьотю Надю! — почулося в╕д дверей. — По╖дете з╕ мною?
— Гаразд, гаразд, Олю. Зайди, не ст╕й у дверях. Почекай, ось трубку взяли... — тьотя Надж╕╓ почала пояснювати в слухавку ситуац╕ю ╕ диктувати адресу.
— От молодь, ну, молодь! Що ж тебе одну вдома лишили, га? В такий в╕дпов╕дальний момент, — обернулася вона до Ол╕.
Тенд╕тна, довговолоса, рум’яна з ос╕ннього холоду дев’ятнадцятир╕чна сус╕дка мерзлякувато куталася у велику синю куртку, стискаючи в руц╕ моб╕льний телефон, с╕ла на кра╓чок ст╕льця.
— Ну не вгада╓ш же момент, — сказала моя мама.
— Чолов╕к у в╕дрядженн╕, а мама з татом не при╖хали ще, я ╖м щойно телефонувала... ╥м ╖хати з годину. Тьотю Надю, я боюсь! — р╕шучим голосом сказала тенд╕тна Оля. — Я без вас н╕куди не по╖ду.
— Не б╕йся. Все буде добре, — бадьоро промовила тьотя Надж╕╓. — Документи з собою, двер╕ замкнула? Одяга╓мось, виходимо «швидку» стр╕чати. По╖деш з нами? — обернулася вона до мо╓╖ мами.
— Авжеж! — зрад╕ла мама ╕ в не╖ загор╕лись оч╕.
Ус╕ тро╓ швиденько з╕брались ╕ вийшли за двер╕, забувши про мене. Я почула, як на вулиц╕ м’яко п╕д’╖хала машина, долинули негучн╕ голоси, грюкнули дверцята ╕ машина по╖хала.
Я лишилась одна.
Профес╕оналки по╖хали супроводжувати сус╕дку до пологового будинку.
По всьому дому розносився запах пирог╕в, що вже починали п╕дгорати. Я помчала на кухню, вимкнула духовку, подивилась у в╕кно, за яким вже смеркалося. Вернулася до к╕мнати, с╕ла за порожн╕й ст╕л, — в╕д св╕тла люстри ╕скрилися вазочки ╕ чашечки, стояла приголомшлива тиша.
— Хоч би хто зателефонував! — голосно промовила я, взяла пульт ╕ ув╕мкнула телев╕зор. Душу наповнювало дивне передчуття яко╖сь важливо╖ ╕ рад╕сно╖ под╕╖, яка в╕дбудеться поряд, по сус╕дству, ╕ зовс╕м скоро. Под╕я, в як╕й беруть участь близьк╕ ╕ дорог╕ мен╕ люди, так╕ чуйн╕ ╕ небайдуж╕ до чужих проблем.
Постукали у в╕кно — це прийшли на пироги дв╕ внучки тьот╕ Надж╕╓ — галаслив╕, нарядн╕ ╕ безтурботн╕.
— А де бабуся? — здивовано надула губи менша внучка, зн╕маючи пуховик.
— Бабуся по╖хала до пологового будинку супроводжувати сус╕дку, — пояснила я.
— Авжеж. Наша бабуся завжди в усьому ус╕м допомага╓. Вона просто не може сид╕ти склавши руки, коли по сус╕дству хтось збира╓ться стати мат╕р’ю, — сказала старша внучка. — А ви — дочка бабусино╖ подруги. Ага, я вас знаю. Бабуся про вас багато розпов╕да╓. Вони удвох з вашою мамою — дв╕ бойов╕ подруги на демограф╕чному фронт╕!
— Ну вже й на демограф╕чному... — сказала я.
— А як ╕накше сказати? На фронт╕ поповнення родин!
Д╕вчата д╕стали з духовки пир╕г, поклали його на красиве блюдо ╕ с╕ли за ст╕л.
— Хочете чаю поп’╓мо? — запропонувала я.
— Давайте почека╓мо наших винуватиць торжества! Завдяки ╖м зараз на св╕т з’явля╓ться нова людина. Ура! — старша взяла з вазочки апельсин, почистила його ╕ почала апетитно ╖сти.
* * *
Стояла глибока н╕ч. В дом╕ гор╕ло св╕тло, д╕вчатка спали на диван╕, прикрившися пледом. Я др╕мала, згорнувшися калачиком у кр╕сл╕, поклавши поруч моб╕льний телефон ╕ здригаючись в╕д кожного шурхоту. Годинник показував на третю годину ноч╕. Раптом у двор╕ загавкав ╕ рад╕сно заскавучав собака — долинув шум мотора, стукнула хв╕ртка вор╕т.
Д╕вчатка разом прокинулись.
— Ой, при╖хали наш╕! — п╕дхопилися вони з дивана ╕ удвох заквапилися до дверей.
В╕дчинилися двер╕. На пороз╕ стояли мама ╕ тьотя Надж╕╓. Втомлен╕, але задоволен╕, обидв╕ св╕тилися якимсь неземним щастям.
— Наша сус╕дка Оля благополучно стала мамою, — сказала тьотя Надж╕╓. — Ми не стомились ╕ хочемо чаю, — випереджаючи ус╕ запитання сво╖х внучок, р╕шуче сказала вона.
— Ма-мо! Ну як ти можеш! Ти про себе геть не дума╓ш! У тво╓му в╕ц╕ майже всю н╕ч не спати… Ти ж втомилася мабуть! ╤ ви тьотю Надю… — я кинулася ставити чайник ╕ клопотати б╕ля столу. — ╥стимете пироги?
— Н╕, т╕льки чай! Чорний ╕ з цукром. В╕н в╕дновлю╓ сили. Не переживайте, д╕ти. Ми просто тр╕шки згадали давнину. ╤ тр╕шки сус╕дське щастя забезпечили! — сказала моя мама.
— Щастя вагою в три к╕лограми! Д╕вчинка! — п╕дхопила тьотя Надж╕╓. — Усе дуже добре. Оля задоволена, ╖╖ батьки ╕ чолов╕к задоволен╕.
— Так, звичайно, що б вони без вас робили! — пробурмот╕ла старша внучка. — Прямо без вас би не об╕йшлися! За рахунок вашо╖ втоми…
— ╤ профес╕онал╕зму. ╤ любов╕ до сво╓╖ справи… Не бурчи, Л╕лько! Ми ж не можемо лишатися байдужими, коли юна сус╕дка ста╓ мат╕р’ю, а поруч н╕кого нема!
— На таких, як ви, ╕ земля трима╓ться, — п╕дсумувала я.
— От-от! А про себе ви й не подумали.
— Подумали! Ми на такс╕ при╖хали, — сказала мама. — Не бурч╕ть ╕ не обурюйтесь, д╕ти. Ми так╕, нас не переробиш. Ми народжен╕ допомагати.

Переклав з кримськотатарсько╖
Данило КОНОНЕНКО

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11795

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков