Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#21 за 24.05.2013
ПЕРШ Н╤Ж ЗНИЩИТИ НАРОД, СПОЧАТКУ ВБИВА╢ТЬСЯ ЙОГО ПАМ’ЯТЬ

Пам’ять

Свого часу в центр╕ Ки╓ва одна з вулиць ╕менувалася Жертв революц╕╖. Неоднозначн╕сть ц╕╓╖ назви стала «муляти око» в часи «в╕длиги», коли заговорили про стал╕нський культ особи, про те, що кожна революц╕я насправд╕ це не лише перемоги ╕ геро╖, але й жертви ╕ репрес╕╖. Вулицю перейменували, ╕ не раз. Як, зрештою, не раз доводиться переглядати укра╖нську ╕стор╕ю уже в наш╕, нов╕тн╕ часи.
Про тенденц╕╖ ╕ напрями у сфер╕ в╕дновлення ╕сторично╖ правди напередодн╕ Дня пам’ят╕ жертв пол╕тичних репрес╕й кореспондент УКР╤НФОРМу розмовляв ╕з пол╕тологом, ╕сториком Олександром ПАЛ╤╢М.

— ╤сну╓ в╕домий висл╕в, що народ, який забува╓ про сво╓ минуле, приречений повторити його. Як, на Вашу думку, в Укра╖н╕ вже достатньо забули про минуле, щоб повторити його знову? Чи все-таки ╕сторична пам’ять, зокрема про пер╕од пол╕тичних репрес╕й, жива в народ╕?
— Ще 20-25 рок╕в тому в Укра╖н╕ абсолютна б╕льш╕сть людей не знала правдиво╖ ╕стор╕╖ свого народу, ╕ часто нав╕ть свого власного родоводу. Так було безпечн╕ше ╕ корисн╕ше для кар’╓ри. Я пам’ятаю п╕дручники з ╕стор╕╖ Укра╖нсько╖ РСР, як вона тод╕ називалася. Там на один з’╖зд кер╕вно╖ парт╕╖ в╕дводилося тексту б╕льше, н╕ж на ц╕л╕ стол╕ття укра╖нсько╖ ╕стор╕╖. З тих п╕дручник╕в не було зрозум╕ло абсолютно н╕чого про справжню ╕стор╕ю Укра╖ни, кр╕м того, як парт╕я веде. Це робилося св╕домо. Здавна вороги кожного народу намагаються не допустити достов╕рного знання про ╕стор╕ю (тобто позбавити народ досв╕ду). Перш н╕ж знищити народ, спочатку вбива╓ться його пам’ять. Тод╕ народ перетворю╓ться на натовп, з яким можна робити все, що завгодно.
— Минуло понад 20 рок╕в незалежност╕, з’явився ц╕лий пласт досл╕джень про той пер╕од ╕стор╕╖, проте, на м╕й погляд, б╕льш╕сть перес╕чних людей нин╕ досить ╕ндиферентно ставиться до злочин╕в тотал╕тарного режиму, мовляв, нав╕що ворушити старе.
— На жаль, у нашому сусп╕льств╕ й дос╕ ╕снують величезн╕ провали в ╕сторичн╕й пам’ят╕, вони й дос╕ законсервован╕. Треба розум╕ти, що основний «каток» тих репрес╕й припав на 30-50-т╕ роки, ╕ в╕дтод╕ ц╕л╕ покол╕ння звикли жити в стан╕ ╕сторично╖ амнез╕╖. М╕ж тим, ╓ таке англ╕йське присл╕в’я: стор╕нка ╕стор╕╖ варта п╕дручника лог╕ки. Це означа╓, що ╕стор╕я ма╓ б╕льше в╕дношення до живо╖ реальност╕, це зовс╕м ╕нший спос╕б контакту з реальн╕стю факт╕в, н╕ж як╕сь теоретичн╕ викладки.
— Тим не менш два президенти Укра╖ни — ╕ Л. Кучма, ╕ В. Ющенко видавали укази щодо дня пам’ят╕ жертв пол╕тичних репрес╕й. ╤ четвертий президент В. Янукович також продовжу╓ цю л╕н╕ю...
— Це, безумовно, добре. Це, принаймн╕, св╕дчить про розум╕ння на якомусь, хай часто ╕ декларативному р╕вн╕, того, що потр╕бно робити в ц╕й сфер╕, щоб минуле було певним загальнонац╕ональним уроком. М╕ж тим, ╕сторичн╕ уроки дуже ╕ дуже дорог╕, за них у прямому сенс╕ заплачено кров’ю.
Нин╕ в сучасн╕й Укра╖н╕, напевно, понад 90 в╕дсотк╕в с╕мей — це нащадки в т╕й чи ╕нш╕й м╕р╕ жертв тотал╕тарного режиму. Радянський Союз ╕ впав саме через масштаб його злочин╕в, через те, що було ско╓но таку к╕льк╕сть порушень людських прав ╕ свобод, що просто не знайшлося достатньо╖ к╕лькост╕ людей, щоб захищати ту кра╖ну.
Головною метою б╕льшовицького режиму в Укра╖н╕ з самого початку було знищення будь-яких можливостей для нац╕онального самовизначення Укра╖ни. Реал╕зац╕я ц╕╓╖ мети передбачала л╕кв╕дац╕ю нац╕онально св╕домо╖ частини населення, а також п╕дрив людсько╖ бази в╕дтворення нац╕онально╖ св╕домост╕ — селянства. Терор був спрямований насамперед проти нос╕╖в ╕ поширювач╕в нац╕онально╖ самосв╕домост╕, а також загалом проти патр╕отично налаштованих громадян з р╕зних сусп╕льних стан╕в.
Репрес╕╖ б╕льшовик╕в на територ╕╖ Укра╖ни мали виразно антиукра╖нський характер. В╕д 1918 року, коли б╕льшовики, захопивши Ки╖в, розстр╕ляли тисяч╕ ос╕б просто за те, що т╕ говорили укра╖нською мовою, носили укра╖нський нац╕ональний одяг або в кого було знайдено укра╖нську л╕тературу, портрети Т. Шевченка тощо, ╕ вс╕ наступн╕ роки, аж до розвалу СРСР.
За час б╕льшовицького терору в 1918-1923 рр. органами ЧК було вбито приблизно м╕льйон укра╖нц╕в ╕ сотн╕ укра╖нських д╕яч╕в культури, серед яких св╕товий класик духовно╖ музики композитор Микола Леонтович, автор колядки «Щедрик», в╕домо╖ у св╕т╕ як «Carols of the Bells», видатний художник Олександр Мурашко, автор низки картин, що стали в╕зитною карткою укра╖нського мистецтва ХХ ст. Бандити вбили видатного укра╖нського ╕сторика Олександру ╢фименко. Особливому терору були п╕ддан╕ священики, кобзар╕.
На початку 1930-х рр. на територ╕╖ УСРР було заарештовано й здеб╕льшого розстр╕ляно або в╕дправлено в концентрац╕йн╕ табори десятки тисяч представник╕в ╕нтел╕генц╕╖. До зв╕льнення й реаб╕л╕тац╕╖ з них дожили одиниц╕.
Посилилася пол╕тика масового виселення родин «класових ворог╕в» — с╕льсько╖ й м╕сько╖ верх╕вки, як╕ мали авторитет та були визнан╕ владою потенц╕йно небезпечними за здатн╕сть орган╕зувати оп╕р. У 1930-1931 рр. з Укра╖ни у Сиб╕р було виселено 63 817 с╕мей, переважно заможних селян, священик╕в, родин учасник╕в укра╖нських повстань 1920-х рр.
За наявною зв╕тн╕стю репресивно-каральних орган╕в, у 1935 р. в Укра╖н╕ було заарештовано 15 717 громадян, а в 1937 — уже 159 573, в 1938 — 108 006. Таким чином, у 1937-1938 рр. (п╕к репрес╕й) було заарештовано 267 579 громадян. При арештах вимагалося арештовувати й дружин репресованих за окремими статтями.
«Норми» на арешти громадян централ╕зовано спускалися зверху: з Москви наперед вказували, ск╕льки точно «контрреволюц╕онер╕в» та «нац╕онал╕ст╕в» ма╓ бути заарештовано й засуджено за визначеними статтями. На кожну республ╕ку, область, район спускалися л╕м╕ти на репресування за ╤ ╕ II категор╕ями (╤ — на розстр╕л, II — на ув’язнення, як правило, у сп╕вв╕дношенн╕ 3 до 1). У раз╕ невиконання «плану» часто страчувалися сам╕ виконавц╕, а тому вони намагалися його «перевиконати», заарештовуючи невинних людей. З м╕сць кер╕вники каральних орган╕в часто надсилали зв╕ти про перевиконання л╕м╕т╕в, особливо за ╤ категор╕╓ю, ╕ прохання про ╖хн╓ зб╕льшення.
Поза межами Укра╖ни в СРСР — на Кубан╕, в Сиб╕ру, на Далекому Сход╕ та ╕нших землях, заселених укра╖нцями у 1930-1937 рр., було повн╕стю згорнуто укра╖н╕зац╕ю. Абсолютна б╕льш╕сть укра╖нських нац╕ональних д╕яч╕в у цих рег╕онах були репресован╕. На Кубан╕ ця пол╕тика супроводжувалася геноцидом укра╖нського населення, де в населених укра╖нцями рег╕онах Голодомор проводився так само, як ╕ в Укра╖н╕, — з огородженням цих рег╕он╕в в╕йськами та вилученням у населення ус╕х харч╕в, а не лише зерна. Унасл╕док голодомору, арешт╕в ╕ примусового виселення к╕льк╕сть укра╖нц╕в на Кубан╕ зменшилася з 61,5% у 1926 р. до 4%.
У 1932-1933 рр. Кремлем в Укра╖н╕ було орган╕зовано наймасштабн╕ший Голодомор, унасл╕док якого загинуло, за р╕зними оц╕нками, в╕д 7 до 11 м╕льйон╕в ос╕б. В Укра╖н╕, яка волод╕╓ до 40% св╕тового чорнозему, було вбито голодом к╕лька м╕льйон╕в людей, переважно укра╖нц╕в. На м╕сце вимерлого укра╖нського населення почалося централ╕зоване переселення мешканц╕в ╕нших рег╕он╕в СРСР.
Якби Голодомору не було, то чисельн╕сть укра╖нц╕в, за умови поширення на нього оф╕ц╕йних загальносоюзних темп╕в приросту, у 1939 р. становила б 36,19 м╕льйона, тобто на 8,075 м╕льйона ос╕б б╕льше в╕д наявно╖ за даними перепису 1939 р. П╕дкреслимо, це занижен╕ дан╕, оск╕льки загальносоюзн╕ темпи приросту вже в╕дпочатку занижен╕ (за рахунок Укра╖ни ╕ Казахстану).
У 1933-1938 рр. в╕дбулося тотальне знищення та арешти укра╖нсько╖ ╕нтел╕генц╕╖: ╕нженер╕в, науковц╕в, письменник╕в, л╕кар╕в, учител╕в тощо. Наприклад, лише в пер╕од 27 жовтня — 4 листопада 1937 року на в╕дзначення 20-р╕ччя приходу комун╕ст╕в до влади в урочищ╕ Сандормох у Карел╕╖ було розстр╕ляно щонайменше 290 д╕яч╕в укра╖нсько╖ культури (б╕льш╕сть ╕з них — 3 листопада 1937 р.), а за ос╕нь 1937 року — б╕льше тисяч╕ д╕яч╕в укра╖нсько╖ культури.
Радянський режим убив десь учетверо б╕льше укра╖нц╕в, н╕ж Г╕тлер.
Масов╕ поховання з простр╕леними у потилицю черепами знаходять практично у вс╕х рег╕онах Укра╖ни, в╕д Львова ╕ В╕нниц╕ до Луганська. Прим╕ром, у Донецьку на Рутченковому пол╕ в 1941 роц╕ радянськ╕ карател╕, в╕дступаючи перед н╕мецькими в╕йськами, розстр╕ляли ц╕лий шпиталь сво╖х же поранених солдат╕в, а також учн╕в з фабрично-заводського училища — д╕тей «ворог╕в народу».
Хочу наголосити, що стал╕нський режим патолог╕чно боявся нац╕онально-визвольного питання, зокрема, щодо укра╖нства. Укра╖на була величезною територ╕╓ю, населеною на той час переважно етн╕чними укра╖нцями, ╕ в Москв╕ просто боялися, що укра╖нц╕, як╕ були п╕д час селянських повстань 20-х рок╕в дуже активними (там кожне село давало по 100, по 200, по 1000-1500 б╕йц╕в), що ц╕ люди раптом усв╕домлять ╕нтерес власно╖ нац╕╖ ╕ почнуть захищати власну кра╖ну. Тому ╖х треба було максимально винищити, зламати хребет нац╕╖.
Вт╕м, це стосувалося не т╕льки укра╖нського народу, а практично вс╕х нац╕ональних громад Радянського Союзу. Взяти, наприклад, ╕стор╕ю мар╕упольських грек╕в у Донецьк╕й област╕. П╕д час так звано╖ «Грецько╖ операц╕╖ НКВС» у 30-т╕ роки було вбито близько 50 в╕дсотк╕в дорослого чолов╕чого населення. Це, безперечно, геноцидна д╕я. Аналог╕чн╕ акц╕╖ зд╕йснювалися щодо ╕нших народ╕в, згадаймо трагед╕ю виселення кримських татар. Тобто була парт╕йна л╕н╕я на ц╕лковите н╕велювання, розмивання нац╕ональних особливостей, щоб творити так звану нову ╕сторичну сп╕льноту — радянський народ.
Словом, обсяг злочин╕в стал╕нщини — колосальний. Але не сл╕д думати, що ц╕ злочини припинилися п╕сля 1953 року. Наприклад, у 1972 роц╕, коли прокотилася чергова хвиля нищення укра╖нського руху, майже 2 тисяч╕ т╕льки укра╖нц╕в засудили за пол╕тичними статтями — до ув’язнення, виселення, примусового л╕кування у «психушках».
— Отже, пол╕тичн╕ репрес╕╖ в Укра╖н╕ тривали до самого к╕нця Радянського Союзу?
— Згадайте, вже у роки так звано╖ перебудови померли у засланн╕ ╕ Стус, ╕ Марченко, ╕ ще багато ╖хн╕х соратник╕в. Ще у 1987 роц╕ можна було с╕сти в тюрму лише за те, що поклав несанкц╕оновано кв╕ти до пам’ятника Шевченку у парку б╕ля Ки╖вського ун╕верситету. Тобто радянська компарт╕йна система чинила ц╕леспрямований тиск на укра╖нську ╕дентичн╕сть, як ╕ взагал╕ на людську г╕дн╕сть. На жаль, залишки цього явища не вив╕трилися й дос╕.
— На Вашу думку, День пам’ят╕ жертв пол╕тичних репрес╕й ╓ б╕льш об’╓днуючим чинником для нин╕шнього укра╖нського сусп╕льства чи роз’╓днуючим?
— Думаю, що ця дата — об’╓днуюча. Насправд╕ ╕стор╕я — це ключова об’╓днавча р╕ч, чи не найважлив╕ша для будь-якого народу. Тому що справжн╓ знання, неупереджене, не лаковане ╕ не штамповане, да╓ людин╕ ╕ народов╕ величезний досв╕д ╕ конструктивну силу, да╓ можлив╕сть, з одного боку, подолати ц╕ стар╕ травми, а з ╕ншого, — взяти урок ╕ впевнено дивитися у майбутн╓, розум╕ти зв╕дки кра╖на йде ╕ куди.
— Як Ви розц╕ню╓те ситуац╕ю в Укра╖н╕ у сфер╕ збереження нац╕онально╖ пам’ят╕? Чим вона в╕др╕зня╓ться, наприклад, в╕д польського чи рос╕йського досв╕ду?
— За сво╓ бачення ╕стор╕╖ бореться кожна кра╖на, ╕ це нормально. ╤стор╕я, написана з точки зору французького народу, це зовс╕м ╕нше, н╕ж ╕стор╕я, написана з точки зору н╕мецького народу. ╤ це в ╕сторичн╕й науц╕ прийнятно. Але ненормально, коли ╕нод╕ сво╓ специф╕чне бачення ╕стор╕╖ в╕дд╕ля╓ один народ в╕д ц╕лого людства ╕ людськост╕.
У Рос╕╖ не так давно було створено державну ком╕с╕ю — для боротьби з фальсиф╕кац╕ями в ╕стор╕╖ на шкоду Рос╕╖. Виходить, що фальсиф╕кац╕я ╕стор╕╖ на користь Рос╕╖, в╕дпов╕дно, в╕та╓ться. У Рос╕╖ все ще не можуть засудити Стал╕на, не можуть засудити той режим, чимало рос╕ян його пост╕йно виправдовують так чи ╕накше, виправдовують колосальн╕ злочини. ╤ нав╕ть не розум╕ють, що масштаб цих злочин╕в прив╕в до колапсу держави. Тобто це так╕ залишки психолог╕╖ радянсько╖ чи ще дорадянсько╖, ще золотоординсько╖, коли вождь, кер╕вник обов’язково ма╓ бути кривавим, щоб його вс╕ боялися. Мен╕ зда╓ться, що тако╖ хвороби, на щастя, в Укра╖н╕ нема╓.
╤ коли дехто нин╕ каже, що саме Стал╕н при╓днав до територ╕╖ Укра╖ни нов╕ земл╕, то я можу нагадати ╕нш╕ факти. За насл╕дками Друго╖ св╕тово╖ в╕йни в╕д територ╕╖ тод╕шньо╖ УРСР було в╕дторгнуто 20 тисяч квадратних к╕лометр╕в, де знаходилися стародавн╕ укра╖нськ╕ м╕ста — Холм, Ярослав, Перемишль, тобто м╕ста, заснован╕ ще Ярославом Мудрим, Данилом Галицьким. Стал╕н ц╕лу область передав Польщ╕, ╕ допом╕г депортувати зв╕дти укра╖нц╕в. А ще в 1940-х частину споконв╕чних укра╖нських земель Под╕лля було передано Молдов╕. Це вже не кажучи про втрати величезних шматк╕в територ╕╖ УРСР у 1920-х на користь Рос╕╖ ╕ Б╕лорус╕.
Що стосу╓ться Польщ╕, то це дуже згуртована нац╕я, теж ╕з усв╕домленням сво╓╖ м╕с╕╖. Але, зда╓ться, в Польщ╕ значно менше людей, н╕ж у Рос╕╖, готов╕ виправдовувати «сво╖» злочини тому, що вони сво╖.
— У сво╓му виступ╕ на урочистостях з нагоди Дня Перемоги Президент В. Янукович висловив думку, що перед нашим сусп╕льством сто╖ть завдання шукати шляхи до порозум╕ння ╕ примирення м╕ж ус╕ма сторонами траг╕чних под╕й Друго╖ св╕тово╖ в╕йни. Очевидно, це стосу╓ться й ╕нших ╕сторичних под╕й.
— Думаю, що в сенс╕ державно╖ позиц╕╖ це правильно. З ╕ншого боку, розмови про р╕зн╕ погляди на ╕стор╕ю Друго╖ св╕тово╖ в╕йни, про ╖хню д╕аметральн╕сть — це штучний продукт. Проста мова ╕сторично╖ правди поляга╓ в тому, що без 7-ми м╕льйон╕в укра╖нц╕в на фронтах в╕йна б зак╕нчилася на Тихому океан╕ в 1942-му роц╕ перемогою, зрозум╕ло, Н╕меччини. Без нашого народу в╕йна ╕шла б зовс╕м по-╕ншому, можливо, м╕ж Н╕меччиною ╕ Сполученими Штатами з використанням ядерно╖ збро╖.
Тому це наш великий здобуток — 7 м╕льйон╕в людей, як╕ проживали на територ╕╖ Укра╖ни, брали участь у бойових д╕ях у склад╕ Радянсько╖ арм╕╖, ще 500 тисяч воювали в УПА, теж в╕дтягуючи на себе певн╕ сили Н╕меччини. Адже попри весь шум навколо укра╖нського повстанського руху фактом ╓ те, що н╕мц╕ розглядали УПА як силу, яка послаблю╓ н╕мецький контроль над територ╕╓ю Укра╖ни.
Треба просто розум╕ти, що Укра╖на була ареною з╕ткнення двох тотал╕тарних режим╕в, ╕ нам це в╕дгуку╓ться й дос╕ — ╕ в демограф╕╖, ╕ в ментальност╕, ╕ в нав’язаних ззовн╕ ╕деолог╕чних штампах. ╤ ми справд╕ ма╓мо в╕ддавати велику шану нашим ветеранам, як╕ боролися з нацистським режимом.
Усе це дуже просто ╕ сприйма╓ться б╕льш╕стю нашого народу. Тому про яку д╕аметральн╕сть погляд╕в можна говорити? Адже нав╕ть на територ╕╖ Зах╕дно╖ Укра╖ни в дуже багатьох с╕м’ях були ╕ представники УПА, ╕ представники Радянсько╖ арм╕╖ одночасно. Що ╖м д╕лити?
Ще раз п╕дкреслю, безпам’ятство — чи не головна причина ╕сторичних б╕д та невдач. Як людина без пам’ят╕ ╓ ц╕лком безпорадною, так ╕ народ без ╕сторично╖ пам’ят╕ ╓ приреченим на повторення ╕сторичних помилок.
— Дякую за розмову.

Розмову в╕в Олег ОЛ╤ЙНИК

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #21 за 24.05.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11784

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков