Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4448)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4122)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2118)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1846)
Крим - наш дім (1041)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (317)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (205)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...


В ╤РПЕН╤ ПРЕЗЕНТОВАНО ВИСТАВКУ ХУДОЖНИКА ╤З ХАРКОВА
Його роботи знаходяться в приватних колекц╕ях ╕ музеях Укра╖ни, Н╕меччини, США…


ТЕОДУЛ-В╤ТРОДУВ
Наш╕ традиц╕╖




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 10.05.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 10.05.2013
УКРА╥НСЬКА ВИШИВКА В КРИМУ

П╤ДСУМКОМ РОБОТИ ШИРОКОГО КОЛА ЗАКЛАД╤В КУЛЬТУРИ РЕСПУБЛ╤КАНСЬКОГО ╤ РАЙОННОГО Р╤ВН╤В СТАЛО В╤ДКРИТТЯ В КРИМСЬКОМУ ЕТНОГРАФ╤ЧНОМУ МУЗЕ╥ ПЕРШО╥ РЕСПУБЛ╤КАНСЬКО╥ Б╤╢НАЛЕ «УКРА╥НСЬКИЙ РУШНИЧОК» ╤МЕН╤ ГЕРОЯ УКРА╥НИ В╤РИ РО╥К. ЦЕ В╤ДБУЛОСЯ 25 КВ╤ТНЯ НА ЧЕСТЬ 102-╥ Р╤ЧНИЦ╤ З ДНЯ ╥╥ НАРОДЖЕННЯ

МИТЬ ╤ БЕЗК╤НЕЧН╤СТЬ У В╤ЗЕРУНКАХ

Виставкою укра╖нсько╖ художньо╖ вишивки, сво╓р╕дним всекримським оглядом цього виду народного мистецтва, завершилася реал╕зац╕я ц╕лого комплексу заход╕в, передбачених прийнятою в 2011 роц╕ постановою Верховно╖ Ради ╕ Ради м╕н╕стр╕в АРК щодо збереження культурно╖ спадщини В╕ри Ро╖к ╕ створення в С╕мферопол╕ музею ╖╖ ╕мен╕. В орган╕зац╕╖ та проведенн╕ б╕╓нале – одн╕╓╖ з популярних форм виставково╖ д╕яльност╕, що передбача╓ суворе дотримання пер╕одичност╕ (один раз у два роки), затверджену концепц╕ю ╕ конкурсну основу, взяли участь сп╕льно з етнограф╕чним музе╓м Кримський республ╕канський науково-методичний центр культури, мистецтва ╕ народно╖ творчост╕, Всеукра╖нський ╕нформац╕йно-культурний центр, Кримське республ╕канське в╕дд╕лення Нац╕онально╖ сп╕лки художник╕в Укра╖ни, м╕ськ╕ та районн╕ в╕дд╕ли культури, родина Ро╖к╕в.
Всього на конкурс над╕йшло б╕льше двохсот вироб╕в. За результатами роботи ком╕с╕╖, яку очолю╓ директор Кримського художнього училища ╕м. М. Самокиша В╕ктор ╢рмаков, в╕д╕брано 105 вишивок 59 автор╕в з ус╕х рег╕он╕в п╕вострова, а також Волин╕ та Мел╕тополя Запор╕зько╖ област╕. ╤ розцв╕в на помереженому ╖хн╕ми руками полотн╕ такий довгий – за розм╕рами експозиц╕йного залу, яскравий ╕ барвистий – як кольори неба ╕ природи, килим, який можна створити лише з велико╖ любов╕ до цього ремесла як натхненно╖ справи, до р╕дного дому та В╕тчизни.
Краса в╕зерунк╕в, по╓днана з мелод╕ями п╕сень «Кольоров╕ нитки» ╕ «Беру до рук старий рушник» у виконанн╕ Ореста Мартин╕ва, сп╕вом народного любительського ансамблю заводу «Фотон» та ╕нших артист╕в, орган╕чно входила в наш св╕т, проникала в душу, прокладаючи м╕сток з минулого у день сьогодн╕шн╕й.
— Експозиц╕я в╕добража╓ сучасне декоративно-прикладне мистецтво Криму, - сказала на ╖╖ в╕дкритт╕ м╕н╕стр культури АРК Альона Плак╕да. – У н╕й по╓днуються традиц╕╖ укра╖нсько╖ вишивки ╕ неперевершена ╕ндив╕дуальн╕сть в╕домо╖ на весь св╕т ж╕нки.
Вишивка з молодих рок╕в стала для В╕ри Ро╖к головною справою життя. Отримавши важке кал╕цтво в пер╕од Велико╖ В╕тчизняно╖ в╕йни, вона подолала хворобу ╕ навчилася вишивати л╕вою рукою, осво╖ла триста вид╕в вишивально╖ техн╕ки, в╕ддаючи перевагу рушниковим швам р╕дно╖ Полтавщини у техн╕ц╕ в╕льного малюнка. Для вишивок В. Ро╖к характерн╕ лакон╕зм кольору, ч╕тк╕сть л╕н╕й, р╕зноман╕тн╕сть орнаментальних мотив╕в, сувор╕сть у вибор╕ тканин ╕ бездоганна техн╕ка виконання. Волод╕ючи видатними орган╕заторськими зд╕бностями, талантом педагога ╕ майстерн╕стю художника, В╕ра Ро╖к створила в Криму, куди вона пере╖хала з с╕м’╓ю в 1956 роц╕, школу укра╖нсько╖ народно╖ вишивки.
Кримськ╕ вишивальниц╕, у першу чергу учениц╕ В╕ри Ро╖к – Св╕тлана Лавренюк ╕з С╕мферополя, ╢вген╕я Жукова ╕з Джанкоя та ╕нш╕, сво╓ю творч╕стю продовжують ╕ розвивають традиц╕╖ народних майстр╕в минулого. На виставц╕ можна побачити, як гармон╕йно в╕дбува╓ться об’╓днання техн╕к р╕зних рег╕он╕в. Наприклад, майстриня з Бахчисарая Катерина Романенко, рушник яко╖ демонстру╓ться в одн╕й ╕з експозиц╕йних н╕ш за склом, розпов╕ла мен╕ про по╓днання нею в його геометричному орнамент╕ колористики Ки╖вщини.
Делегац╕╖ з Волин╕ та Мел╕тополя перед в╕дкриттям б╕╓нале побували на кладовищ╕ ╕ поклали кв╕ти на могилу В╕ри Ро╖к.
— Вона продовжу╓ жити в наш╕й пам’ят╕ та узорах сво╖х вироб╕в, - сказав вишивальник ╕з Луцька Юр╕й Савка, який бере участь у конкурс╕ з декоративним панно «Кокетка», вишитим за еск╕зом В. Ро╖к. – А дух ╕ штрих-код Волин╕ передали в орнаментах п’яти рушник╕в ╕ чотирьох сорочок три наш╕ вишивальниц╕ – Оксана Пузняк, Галина Моханюк ╕ Св╕тлана Волошина.
За назвами можна здогадатися про призначення ╖хн╕х рушник╕в: «Берегиня Волин╕», «Родинне перевесло», «З тобою ╕ без тебе», «Зоряне небо», «П╕вники в жит╕». А про великий червоний рушник у центр╕ залу з вишитою б╕лими нитками композиц╕╓ю п╕д назвою «П╕сня кохання» його автор – Над╕я Денисюк ╕з Мел╕тополя розпов╕ла, що в╕н призначений для вес╕лля ╕ за рахунком у не╖ – 67-ий. Ус╕ попередн╕ роз╕йшлися з новими власниками по всьому св╕ту. А для тих, хто бажа╓ вишити такий рушник сам, вона проводить у Мел╕топол╕ майстер-класи. З В╕рою Ро╖к зустр╕чалася на ╖╖ ви╖зн╕й виставц╕ в ╖хньому м╕ст╕ у 2007 роц╕. Натхненн╕ творч╕стю кримсько╖ майстрин╕ та подвижництвом у пропаганд╕ древнього мистецтва вишивки в сучасному св╕т╕, на Першу б╕╓нале ╖╖ ╕мен╕ з Мел╕тополя при╖хали ╕з сво╖ми виробами дев’ять вишивальниць.
Чия з роб╕т учасник╕в буде визнана найкращою ╕ удосто╓на гран-пр╕ – визначатиме жур╕. Це в╕дбудеться 23 травня на урочистому закритт╕ ╤ б╕╓нале «Укра╖нський рушничок» ╕ нагородженн╕ переможц╕в у таких ном╕нац╕ях: «Майстерн╕сть у використанн╕ традиц╕йних укра╖нських техн╕к вишивки», «Збереження традиц╕йних орнаментальних мотив╕в ╕ символ╕ки», «Збереження укра╖нсько╖ традиц╕йно╖ вишивки в одяз╕» ╕ «За творчу фантаз╕ю та винах╕длив╕сть».
Ще одну нагороду – приз глядацьких симпат╕й буде вручено тому конкурсанту, за кого в╕дв╕дувач╕ виставки вкинуть найб╕льше карток у спец╕ально призначений для голосування глечик. Тож кожен ╕з нас може прийти в музей ╕ в╕ддати св╕й голос за вишитий вир╕б, який найб╕льше сподоба╓ться. Удач╕ та перемог конкурсантам!

ЩОБ НЕ ПЕРЕРВАВСЯ ЗВ’ЯЗОК ПОКОЛ╤НЬ

Напередодн╕ в╕дкриття б╕╓нале в╕дбулася ще одна под╕я в С╕мферопол╕, пов’язана з ╕м’ям В╕ри Ро╖к. У Кримськ╕й республ╕канськ╕й ун╕версальн╕й науков╕й б╕бл╕отец╕ ╕мен╕ ╤. Франка ╖╖ син Вадим Ро╖к пров╕в за участю Всеукра╖нського ╕нформац╕йно-культурного центру презентац╕ю другого, доповненого видання книги його матер╕ «Мелод╕╖ на полотн╕». З часу ╖╖ виходу минуло лише к╕лька м╕сяц╕в, а вона вже викликала великий ╕нтерес, стала значним явищем у культурно-мистецькому житт╕ п╕вострова. ╥╖ презентац╕я в╕дбулася у ЗОШ №9, де працювала В╕ра Ро╖к, Укра╖нськ╕й школ╕-г╕мназ╕╖, для школяр╕в ЗОШ №2 ╕ №20, ветеран╕в клубу «Вогник», в етнограф╕чному музе╖, Центральн╕й м╕ськ╕й б╕бл╕отец╕ ╕м. О. Пушк╕на, Тавр╕йському нац╕ональному та Кримському ╕нженерно-педагог╕чному ун╕верситетах.
З упевнен╕стю можна сказати, що в С╕мферопол╕ нема╓ людей, як╕ б не знали про В╕ру Ро╖к. Варто пройти лише триста метр╕в в╕д площ╕ ╕м. Куйбишева, ╕ ви опинитеся на площ╕ ╖╖ ╕мен╕. Маленька тенд╕тна ж╕нка в молодост╕ поставила перед собою мету ╕ все життя йшла до не╖. Доля усм╕хнулася ╖й в останн╕х двадцять рок╕в, а п’ять ╕з них було осяяно величчю Героя Укра╖ни.
Серед присутн╕х у зал╕ знаходився Михайло Голуб╓в, нин╕шн╕й директор Рос╕йського культурного центру в С╕мферопол╕, який був св╕дком тр╕умфу В╕ри Серг╕╖вни, коли у Форос╕ Президент Укра╖ни вручив ╖й Золоту З╕рку Героя та орден Держави. На зустр╕ч, що стала спомином про В╕ру Ро╖к, прийшли друз╕, знайом╕, учениц╕ видатно╖ майстрин╕ вишивки ╕ новачки, кого зац╕кавила особист╕сть ж╕нки, яка сво╖ми руками ╕ трудом здобула славу соб╕ та Укра╖н╕ в св╕т╕.
Академ╕к Леон╕д Б╕лий, один ╕з рецензент╕в книги «Мелод╕╖ на полотн╕», назвав ╖╖ автора постаттю, що вийшла за рамки звичайного людського сп╕лкування ╕ досягла масштабу епохального. Йому довелося бути на багатьох ╖╖ виставках. У Микола╓в╕, наприклад, згаду╓ в╕н, подивитися вишит╕ вироби просто╖ ж╕нки з Криму прийшли представники м╕сцево╖ ел╕ти. З часу демонстрування експозиц╕╖ В╕ри Ро╖к у Ки╓во-Печерськ╕й лавр╕ минуло п’ятнадцять рок╕в, а про не╖, за його словами, ╕ дос╕ там пам’ятають.
Вона була майстринею декоративно-прикладного мистецтва, р╕вно╖ як╕й ╕ сьогодн╕ важко в╕дшукати. Як вкладала у вишит╕ твор╕ння сво╖х рук почуття ╕ душу, так ╕ книга написана серцем. Багато ╖╖ стор╕нок народжувалося прямо на наших очах, а окрем╕ з нас були учасниками описаних под╕й ╕з сво╖ми пр╕звищами ╕ поряд з В╕рою Ро╖к на фотозн╕мках.
Чита╓ш книгу «Мелод╕╖ на полотн╕» ╕ немов в╕дкрива╓ш духовну скарбницю ╕з споконв╕чними нашими символами: маминою п╕снею, д╕дусевою казкою ╕ бабусиною вишиванкою, а в ниточок тонких вуаль впл╕та╓ться мелод╕я, в як╕й зв’язан╕ родина ╕ кра╖на одним серцебиттям.

Валентина НАСТ╤НА

ОФОРМИТИ ПЕРЕДПЛАТУ на всеукра╖нську загальнопол╕тичну ╕ л╕тературно-художню газету «Кримська св╕тлиця» та ╕нш╕ культуролог╕чн╕ видання ДП «Нац╕ональне газетно-журнальне видавництво» (газету «Культура ╕ життя», журнали «Укра╖нська культура», «Укра╖нський театр», «Театрально-концертний Ки╖в», «Музика», «Пам’ятки Укра╖ни: ╕стор╕я та культура») можна в будь-якому поштовому в╕дд╕ленн╕ зв’язку Укра╖ни. У кра╖нах далекого заруб╕жжя оформити передплату на ц╕ видання можна через сайт www.presa.ua на стор╕нц╕ «Передплата On-Line». Передплатити та придбати окрем╕ прим╕рники видань в електронн╕й верс╕╖ можна за адресою - http://presspoint.ua/. Така послуга доступна в будь-як╕й кра╖н╕ св╕ту. Дов╕дки за тел.: (044) 498-23-64; e-mail: nvu.kultura.porhun@gmail.com

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 10.05.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11748

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков