Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«З НАБЛИЖЕННЯМ НЕБЕЗПЕКИ ДО НЕ╥ ВЕРТАВ ДОБРИЙ НАСТР╤Й»
Про траг╕чну долю в╕дважно╖ розв╕дниц╕ холодноярських повстанц╕в Ольги...


НА ЗАХИСТ╤ НАШО╥ СТОЛИЦ╤
Виставка висв╕тлю╓ знаков╕ под╕╖ во╓нно╖ ╕стор╕╖ Ки╓ва…


╤СТОР╤Я УКРА╥НИ В╤Д МАМОНТ╤В ДО СЬОГОДЕННЯ У 501 ФАКТ╤
Не вс╕м цим фактам знайшлося м╕сце у шк╕льних п╕дручниках, але саме завдяки ╖м ╕стор╕я ста╓ живою...


ДМИТРО ДОНЦОВ - ТВОРЕЦЬ ПОКОЛ╤ННЯ УПА, НАСТУПАЛЬНИЙ ТА БЕЗКОМПРОМ╤СНИЙ
Тож за яку Укра╖ну? Вкотре перекону╓мося, що питання, як╕ ставив Дмитро Донцов, сьогодн╕ ╓...


ПОВЕРНУТИ ╤СТОРИЧНУ ПАМ’ЯТЬ
╤сторична пам'ять – головний феномен в╕дтворення ╕стор╕╖ сусп╕льства, кра╖ни, нац╕╖…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 10.05.2013 > Тема ""Білі плями" історії"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#19 за 10.05.2013
ЩОБ ЦВ╤ЛИ КОНВАЛ╤╥...

Солдати Перемоги

Шостого листопада 1943 року Ки╖в було визволено в╕д фашистських в╕йськ. Тод╕ под╕бн╕ под╕╖ пов’язувалися з╕ святами, народ мусив звеличувати свою Батьк╕вщину, п╕дносячи ╖й до «червоних дат» все нов╕ й нов╕ дарунки. Так було й цього разу. ╤ н╕кого не хвилювало, що варт╕сть такого дарунку — сотн╕ тисяч молодих житт╕в солдат, здеб╕льшого моб╕л╕зованих польовими в╕йськкоматами з уже визволених областей. Б╕льш╕сть з них були укра╖нцями. В одному з╕ сво╖х ╕нтерв’ю маршал Жуков н╕бито сказав: «А что этих хохлов жалеть? Они же изменники Родины!».
Наше село Борова знаходиться поряд з Ки╓вом. П╕сля його визволення було наказано вс╕м чолов╕кам з’явитися в польов╕ в╕йськкомати. Серед них був ╕ я. Прибулих розд╕лили на дв╕ групи: 1926-го року народження ╕ старш╕. Старших негайно кинули на передову, де майже вс╕ вони загинули на р╕чц╕ Тетер╕в б╕ля Коростишева. А нас, 17-р╕чних, «батько» Стал╕н «пожал╕в». Наприк╕нц╕ листопада на станц╕╖ Жуляни нас посадили в вагони ╕ повезли на Сх╕д. При╖хали в Харк╕в на Холодну Гору.
Я перебував у склад╕ 53-го запасного стр╕лецького полку, який разом з в╕йськовою частиною незабаром опинився за колючим дротом. Це на початку в╕йни нам об╕цяли, що ворога ми будемо бити т╕льки на його територ╕╖. А насправд╕ ж нас залишили на поталу н╕мцям, та ще й звинуватили пот╕м, н╕бито ми цього бажали! В полку нас вважали ненад╕йними, за нами велося особливе спостереження, на 10-12 солдат╕в припадав один КДБ╕ст. А ще над нами в╕дверто знущалися, й цьому сприяла люта зима 1943-1944 рок╕в. Казарма не опалювалась, все, що було мокрим, ми сушили теплом власного т╕ла.
Особливо запам’яталися старшина Четвериков та командир роти Хомрач — вони були справжн╕ми катами. Годували нас так: на добу буханка хл╕ба на десятьох солдат╕в, що дор╕вню╓ пайку у блокадному Лен╕нград╕. Люди втрачали останн╕ сили, а КДБ╕ст Хомрач ганяв нас у сво╓ задоволення на мороз╕, аж поки ми не падали ╕ не могли п╕двестися. У солдат╕в почалися псих╕чн╕ розлади та нервов╕ хвороби, мен╕ перекосило обличчя.
Як зараз чую команду Четверикова, що лунала щодня: «Ну, выходи, дистрофики, строиться!» Дал╕ в╕н вживав щодо нас ще й так╕ слова, як пронос, блювання, т╕шачись жалюг╕дним станом ще недавно здорових хлопц╕в.
Одного разу весь полк вивели на поле (зараз там харк╕вський житловий масив Павлове поле) ╕ вишикували л╕терою «П». Незабаром привезли с╕мнадцятир╕чного солдата — «ворога народу», який не витримав тортур ╕ вт╕к до матер╕ на Полтавщину. Зачитали наказ, ╕ пролунала команда: «По изменнику Родины — огонь!». Це був страх╕тливий, незабутн╕й день.
Ми вже мр╕яли, аби нас швидше в╕дправили на фронт, ╕ нарешт╕ це сталося. Один ╕з найжахлив╕ших еп╕зод╕в — форсування р╕чки 129-ою гвард╕йською стр╕лецькою див╕з╕╓ю. З Мукачева привезли поповнення, 80% — укра╖нц╕. Артилер╕йська п╕дготовка велася години п╕втори, а коли ми п╕шли у наступ, нас накрив шквал вогню. За день в╕д складу див╕з╕╖ лишилося не б╕льше 10% солдат. Ця наступальна операц╕я була програна к╕лькома арм╕ями 4-го Укра╖нського фронту. Т╕льки п╕сля цього командувача генерала Петрова в╕дсторонили в╕д справи, зам╕нивши на маршала А. ╢рьоменка. Ск╕льки солдат загинуло в ц╕й операц╕╖, не зна╓ н╕хто. А сьогодн╕ президент В. Пут╕н см╕╓ заявляти, що впоралися б з фашистами ╕ без укра╖нц╕в! Це блюзн╕рство ╕ гр╕х.
Вт╕м, над╕йшло нове поповнення, ╕ ми одержали перемогу п╕д Прагою. Тут нас щиро в╕тали чехи. В сел╕ Скахов╕це б╕ля Праги ми зупинилися в л╕с╕. Було тепло, сонячно, все цв╕ло, сп╕вали солов’╖. Це був день 9 травня 1945 року. Тод╕ я з╕рвав на спомин про те м╕сце ╕ той день кв╕ти конвал╕╖. Збер╕гаю ╖х ╕ сьогодн╕, вже 68 рок╕в, як найдорожчий трофей т╕╓╖ в╕йни ╕ пам’ять Перемоги.
Хот╕лося додому, але для тих, хто побував в окупац╕╖, повернення поки що не св╕тило. Б╕льш╕сть з них направили у в╕йськов╕ училища, ╕ нам довелося служити в арм╕╖ аж до 1950 року. Здавалося, що й дос╕ висл╕в маршала — «А чего этих хохлов жалеть!» — залишався в сил╕. Бо в наш╕й див╕з╕╖ було 80% укра╖нц╕в.
В╕д Праги до Черн╕вц╕в переможц╕в гнали п╕шки. Щодня ми долали до 50 км п╕д пекучим сонцем, з кров’яними мозолями на ногах.
Нещодавно у Верховн╕й Рад╕ пом’янули хвилиною мовчання жертв Голодомору в Укра╖н╕. Встали вс╕, окр╕м комун╕ст╕в. ╤ мен╕ пригадалося тро╓ загиблих на станц╕╖ Мотовил╕вка з вир╕заними с╕дницями. Душу охопили в╕дчай ╕ розпач.
Наостанок к╕лька сл╕в про себе. Народився я п╕д Ки╓вом, у 1941 роц╕ зак╕нчив 7 клас╕в. В окупац╕╖ виживали за рахунок городини. Мусили пост╕йно переховуватися, аби не вивезли в Н╕меччину. Та якось на ╢врейському базар╕ у Ки╓в╕ сп╕ймали ╕ мене й в╕двезли в гетто. З Божою пом╕ччю мен╕ вдалося зв╕дти втекти. Через р╕к нас визволили в╕д н╕мц╕в, та лишилися ми таврованими.
Весною 1944 року в╕дправили на фронт, я потрапив у 129-у гвард╕йську стр╕лецьку Житомирську див╕з╕ю. Визволяли Укра╖ну, Польщу, Чехословаччину. В с╕чн╕ 1945 року був поранений, а п╕сля л╕кування в медсанбат╕ знову потрапив на фронт. Воював м╕нометником, носив на соб╕ по 30 кг зал╕за. В тяжк╕ хвилини звертався до Господа, завжди мав на т╕л╕ хрестик, який дала в дорогу бабуся.
Нагороджений орденами «В╕тчизняно╖ в╕йни» ╤ ступеня; «Слави» ╤╤╤ ступеня; медаллю «За в╕двагу», двома медалями Словацько╖ республ╕ки.
У книжц╕ маршала О. Гречка «Через Карпати» ╓ ╕ моя фотограф╕я — я стою серед м╕нометник╕в л╕воруч (див. фото на 1-й стор.).
Настав черговий День Перемоги, я дивлюся на сво╖ засушен╕ конвал╕╖, вони вже давно втратили св╕й первинний вигляд. Але ще жив╕. Жив╕ ╕ ми, солдати Велико╖ В╕тчизняно╖, ╕ ще не збайдуж╕ли до дол╕ сво╓╖ держави.

Юр╕й ╤ванович З╤НЧЕНКО,
╕нвал╕д в╕йни
м. С╕мферополь

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #19 за 10.05.2013 > Тема ""Білі плями" історії"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11718

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков