Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (3382)
З потоку життя (6597)
Душі криниця (3569)
Українці мої... (1473)
Резонанс (1518)
Урок української (993)
"Білі плями" історії (1688)
Крим - наш дім (533)
"Будьмо!" (260)
Ми єсть народ? (237)
Бути чи не бути? (70)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (108)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
«НЕВ╤ДВОРОТНЕ»
Нещодавно вийшла друком сьома книга в╕рш╕в Юл╕╖ Бережко-Кам╕нсько╖ «Нев╕дворотне».


ЛЮДМИЛА ВЕСЕЛА: ЗЕРНЯТКО У СЕРЦ╤ ГРАНАТА
В Св╕тлиц╕ запахло Кримом: без назв, без ╕мен, незримо, немов пелюстками мак╕в - хай без...


Л╤ТКОНКУРС ДЛЯ ШКОЛЯР╤В: ДО СТАРТУ – МЕНШЕ М╤СЯЦЯ!
Всеукра╖нський л╕тературний конкурс «Ми – д╕ти тво╖, Укра╖но!» ╕м. Д. Кононенка...


У МЕРЕЖ╤ З’ЯВИВСЯ МУЛЬТФ╤ЛЬМ «КОЛИСКОВА КРА╥НИ. КРИМ»
У мереж╕ з'явився мультф╕льм-колискова, створений за про╓ктом "Колискова кра╖ни" та за п╕дтримки...


ВВЕДЕННЯ — ПОЧАТОК ЗИМОВИХ СВЯТ
А завершаться вони Собором ╤вана Хрестителя-Предтеч╕ (20 с╕чня).
Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:


FaceBook

Twitter

оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#17 за 26.04.2013
АРТИСТ В╤Д БОГА

Чудову виставу за мотивами «Л╕сово╖ п╕сн╕» Лес╕ Укра╖нки подарували просв╕тянам й однокласникам учн╕ ЗОШ № 7 Мар╕уполя та кер╕вник драматично╖ студ╕╖ «Жива ватра» ╤ван Бондар, який нин╕ святку╓ сво╓ 75-р╕ччя. Доля неодноразово направляла ╤вана Миколайовича на артистичний шлях. Уперше, коли п╕сля зак╕нчення педагог╕чного училища в Сорочинцях у 1956 роц╕ при╖хав з друзями до Харкова для подальшого навчання. Подав сво╖ дов╕дки до театрального ╕нституту... ╕ був неспод╕вано зарахований за яскраве виконання монологу Гонти ╕з славетних «Гайдамак╕в» Тараса Шевченка, але... Але друз╕ попрямували до Полтавського пед╕нституту, ╕ молодий Бондар не зм╕г з ними розлучитися, теж вир╕шив навчатися у Полтав╕.
Мудр╕ кажуть: «Талант не прихова╓ш, в╕н, як шило, скр╕зь стирчить», так само сталося з ╤ваном. У студентськ╕ роки в╕н бере участь у Всеукра╖нському конкурс╕ читц╕в та здобува╓ перемогу. Вправного читця запрошують спочатку на полтавське рад╕о, а з 1960 року в╕н уже працю╓ в Полтавському драматичному театр╕, виконуючи усе б╕льш в╕дпов╕дальн╕ рол╕, але... Але через одруження та потребу заробляти на хл╕б насущний за розпод╕лом ╖де у Донецьку область ╕ почина╓ кар’╓ру вчителя у селищ╕ Каменськ. Тут не лише виклада╓ укра╖нську та рос╕йську мови у веч╕рн╕й школ╕, але й створю╓ драматичний гурток «Ласт╕вка». Артисти-аматори сам╕ шиють костюми та декорац╕╖ ╕ щороку ставлять усе нов╕ вистави як з укра╖нсько╖ класики («Безталанна», «Дай серцю волю, заведе в неволю»), так ╕ сучасн╕, зокрема, ╕нсцен╕зують п’╓су про Голодомор «97» за Миколою Кул╕шем. Сам ╤ван Бондар з великим усп╕хом скр╕зь викону╓ головн╕ чолов╕ч╕ рол╕.
Кр╕м того, ╤ван Миколайович виклада╓ укра╖нську мову та л╕тературу серед неповнол╕тн╕х в’язн╕в Каменсько╖ виправно╖ колон╕╖ ╕ теж намага╓ться долучити ╖х до мистецтва. Наприклад, влаштову╓ зустр╕ч ╕з знаменитими тод╕ к╕ноакторами Миколою Рибниковим та Н╕ною ╤вановою – виконавцями головних ролей у ф╕льм╕ «Весна на Зар╕чн╕й вулиц╕». Великий вплив на молодь мав в╕домий донецький поет Микола Рибалко. У роки в╕йни в╕н був командиром протитанково╖ батаре╖, кавалером к╕лькох орден╕в, але на Одер╕ отримав важке поранення ╕ назавжди залишився сл╕пим. З т╕╓╖ пори поетичне перо стало його збро╓ю. Вчитель ╤ван Бондар розум╕в, що так╕ постат╕, як М. Рибалко, стануть назавжди вз╕рцем для малол╕тн╕х порушник╕в порядку та направлять ╖х на добру путь.
У 1976 р. родина Бондар╕в пере╖жджа╓ до Мар╕уполя. Тепер ╤ван Миколайович вчителю╓ у м╕ськ╕й школ╕ № 7 ╕ за п╕дтримки директора Ра╖си Микола╖вни М’ялковсько╖ заснову╓ ц╕лий клуб укра╖нського мистецтва «Червона хустина», до складу якого входять хор хлопчик╕в «Дударики», студ╕я читц╕в «С╕м струн» та драматичний гурт «Жива ватра». Не просто навчити школяр╕в профес╕йному р╕вню виконання дорослих драматичних твор╕в, але ╤вану Миколайовичу це вда╓ться, зокрема, в╕н ставить п’╓су «Маруся Чурай», котру т╕льки-но видала Л╕на Костенко. Улюблену «Л╕сову п╕сню» у 1981 р. везуть аж до Ки╓ва на запрошення театрального ╕нституту, а в 1988 роц╕ саме «Червона хустина» ╤вана Бондаря захища╓ честь ус╕╓╖ Донеччини на свят╕ «Р╕дна мова» в К╕ровоград╕.
У турботах спливають роки, у 1993 р. наста╓ час виходу на пенс╕ю, але... Але чи можна в╕дправити на пенс╕ю душу артиста? Боже покликання до мистецько╖ д╕яльност╕ не да╓ спокою дос╕, тим паче, що талановита молодь ╕з задоволенням займа╓ться акторською справою п╕д орудою досв╕дченого кер╕вника, але...
Але й батьк╕вська хата у сел╕ Максим╕вка, що на Полтавщин╕, з роками усе сильн╕ше тягне до себе. У р╕дному сел╕ зроблен╕ перш╕ кроки до школи, тут здобув початкову осв╕ту. Поряд с╕льський клуб, де вперше вийшов на сцену перед глядачами. Це мила й люба ╕стор╕я. Але треба й самому зробити внесок у розбудову села, заснованого на початку ХV╤╤ стол╕ття. Так виникла ╕дея побудувати в його р╕зних кутах 5 криниць для спраглих ╕ розмалювати ╖х сюжетами з в╕домих укра╖нських п╕сень. А на власному подв╕р’╖ у знаменному 2000 роц╕ посадив дубочок – на добру згадку про себе. Чому б н╕? У сус╕да на двор╕ височить дуб, якому виповнилось 500 рок╕в. Залюблений у р╕дну землю ╤ван Бондар, активний просв╕тянин ╕ пропагандист укра╖нського слова, теж хоче, щоб його довго пам’ятали не лише внуки, а й правнуки — хай нав╕ть завдяки дубу.
Життя швидкоплинне, а Укра╖на в╕чна. Славмо ╖╖ добрими справами!

╤рина МОЛЧАНОВА,
просв╕тянка
м. Мар╕уполь

╤. М. Бондар з юними акторами

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #17 за 26.04.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11700

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков