Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4450)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4124)
Українці мої... (1659)
Резонанс (2120)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1847)
Крим - наш дім (1046)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (320)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (206)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
ПОЕЗ╤Я ╤ ПРОЗА НАШОГО ЖИТТЯ
Третя зб╕рка поез╕╖ - «╥╖ написала в╕йна»…


НЕ ХОДИ НА ЛИСУ ГОРУ…
Наш╕ традиц╕╖


КАРИКАТУРИ БАТЬКА Й ЖИВОПИС СИНА
Карикатури батька викривають агресивну пол╕тику Москви, показують, що вона ╓ загрозою для всього...


РОЗПУСКА╢ТЬСЯ Л╤ЩИНА
Наш╕ традиц╕╖


ЛЮТЬ, НАД╤Я, ЛЮБОВ
На початку широкомасштабного вторгнення рос╕йських в╕йськ подруга художниц╕ попрохала ╖╖...




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 19.04.2013 > Тема "Душі криниця"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 19.04.2013
РАНКОМ В АЛУПЦ╤
Олександр КОНИСЬКИЙ

Кримськ╕ рядки

Олександр Якович Кониський — письменник р╕зноб╕чного обдарування друго╖ половини XIX стол╕ття. В╕н був ╕ поетом, ╕ проза╖ком, ╕ публ╕цистом, ╕ критиком... А ще ж ╕ бездоганним перекладачем на укра╖нську мову майже вс╕╓╖ прози Шевченка та ц╕лого ряду твор╕в рос╕йських ╕ заруб╕жних класик╕в.
Народився О. Я. Кониський 18 серпня 1836 року на хутор╕ Переход╕вц╕ Н╕жинського пов╕ту на Черн╕г╕вщин╕ в зубож╕л╕й дворянськ╕й родин╕. Навчався в Черн╕г╕вськ╕й г╕мназ╕╖, з яко╖ його виключили за писання укра╖нських в╕рш╕в, у Н╕жинському дворянському училищ╕, але через хворобу очей змушений був 1852 р. припинити навчання.
Згодом, склавши ╕спит на кандидата права, поселився в Полтав╕, де почав займатися адвокатською практикою, по можливост╕ допомагав скривдженим селянам. Звинувативши «в стремлении к распространению малороссийской пропаганды», в с╕чн╕ 1863 р. молодого адвоката вислали у Вологду, а через р╕к — у Тотьму.
Через хворобу очей Кониському 1865 р. було дозволено ви╖хати до Воронежа, а пот╕м ╕ за кордон на л╕кування. Повернувшись ╕з-за кордону в Укра╖ну, О. Кониський п╕д оф╕ц╕йним наглядом пол╕ц╕╖ жив у ╢лисаветград╕, Бобринц╕, а з к╕нця 1866 р. — у Катеринослав╕, займаючись адвокатською та л╕тературною працею. Лише 1872 р. з Кониського було знято пол╕ц╕йний нагляд ╕ в╕н пере╖хав до Ки╓ва, де й прожив до сво╖х останн╕х дн╕в. Помер О. Я. Кониський 12 грудня 1900 року.
Як письменник, як громадський д╕яч О. Кониський боровся проти царських заборон укра╖нського друкованого слова. Кониський — один ╕з фундатор╕в Товариства ╕м. Шевченка (Льв╕в, 1873 р), завданням якого було «спомагати розвою русько╖ (малорусько╖) словесност╕». В╕н написав ряд популярних книжок та п╕дручник╕в для нед╕льних укра╖нських шк╕л.
Окр╕м велико╖ к╕лькост╕ художн╕х твор╕в, написаних О. Кониським, особливо╖ уваги заслугову╓ фундаментальна праця «Тарас Шевченко — Грушевський. Хрон╕ка його життя». Над б╕ограф╕╓ю славетного Кобзаря письменник працював впродовж останн╕х десяти рок╕в свого життя. «Сею книжкою, — писав ╤. Франко, — Кониський поклав найкращий пам’ятник ╕ Шевченков╕, ╕ соб╕ самому».
О. Кониський при╖здив на л╕кування до Криму. У перерв╕ м╕ж роботою над б╕ограф╕╓ю Шевченка й було написано опов╕дання «Ранком в Алупц╕», що явля╓ собою не що ╕нше, як поез╕ю в проз╕. В цьому твор╕ Кониський переда╓ сво╖ особист╕ переживання п╕д час перебування в Алупц╕, коли йшла робота над розд╕лом про Шевченкове заслання, коли в нього краса Чорного моря викликала згадку про «друге море, з берегом, политим сл╕зьми-журбою та тугою многостраждального поета», коли натруджений працею б╕ограф пережив наплив галюцинац╕й, зокрема й «зустр╕ч╕» з Шевченком.

Олександр КОНИСЬКИЙ
РАНКОМ В АЛУПЦ╤

Присвячую Льву Мих. Жемчужникову

Се було в друг╕й половин╕ кв╕тня, в Криму, в Алупц╕. Я ц╕лу н╕ч не лягав спати. В╕дчинивши навст╕ж в╕кна ╕ двер╕ на ╜анок, я впивав в себе на повн╕ груди чисте, тепле, вогкувато-м’яке пов╕тря морське прекрасно╖ кра╖ни г╕рсько╖. Навкруги стояла глибока тиша; вона не т╕льки сприяла, а надила мене до т╕╓╖ роботи, коло яко╖ я тод╕ працював. Працював я ╕ мозком, ╕ серцем над перебуванням Шевченка на другому засланн╕ в степу киргизькому. Я ц╕лу н╕ч писав, ц╕лу н╕ч стояв перед мене убогий форт темрявний ╕ його змордована муштрою та нудьгою горопашна залога; н╕мо-терпелива вона, неначе та скеля, що на сво╓му лон╕ держить форт-юрму... За скелею реве море суворе, неприв╕тне, «невмите», та, ревучи, хвилюючи, кида╓ на берег журбу-тугу, н╕би хоче ще б╕льш нагнати скорбот на бережан ╕ без того смутних, зажурених.
Я почув, що не т╕льки ф╕зичною, але й духовно-моральною стороною я стомлений, кволий; враження Шевченкового перебування на берез╕ Касп╕я утомили мою душу. Я кинув писати. Оч╕ мо╖ впали на Далекий Сх╕д. Ледве-ледве показувалися там ознаки зор╕ ранково╖. Я упав на канапку ╕ почував, що душа не т╕льки утомлена, а якась наче розбита, серце мо╓ поранене. Сон не брав мене, оч╕ не сплющувались, впилися вони в море.
Перед мене на п╕вдн╕ було не те море, що ц╕лу н╕ч томило мене, н╕! Перед мене безкра╖м килимом роз╕слалося Чорне море, неосяжне, широке, невимовно принадливе, чар╕вне. Нерухоме воно; зда╓ться, то не вода, а сизо-блакитне скло: ген-ген далеко-предалеко, ск╕льки око сяга╓, горить безкра╓ море ср╕бними ╕скорками др╕бними. Мен╕ ввижа╓ться, що з тих ╕скорок встають водогра╖: встало ╖х к╕лька, знялися високо вгору, там злилися в одну масу, бачу, як та маса вл╕воруч рушила ╕ тече з п╕вдня на п╕вн╕ч, неначе лава та з вулкана. Плине, ближча╓ до мене, от приплила до Алупки, вдарилася об скелю Айвазовського, вкрила ╖╖ ср╕бними бризками ╕ сама десь сховалася, зникла; чи скеля ╖╖ проковтнула, чи дерева прекрасного, художницьки обсадженого парку, найпаче тонк╕, густ╕ кипариси, застують мен╕ бачити ╖╖...
Я пов╕в очима на п╕вн╕чний сх╕д. З другого моря, з моря густо╖ листви зелено╖, позирають зграбн╕ башти ╕ башточки Воронцовського палацу; мавр╕танський ╕ взагал╕ сх╕дний штиб немов вичиту╓ мен╕ минувшину сх╕дних народ╕в. Перед мене вста╓ Крим з греками, генуезцями, турками, татарами, москалями. Я трохи здригнув, мимовол╕ оч╕ потяглися ще б╕льш на п╕вн╕ч. По взг╕р’ю розкинулася Алупка... Вона ще спить... Куня╓ прехороша мечеть з сво╖м високим м╕наретом; мен╕ зда╓ться, що в╕н вип’явся вгору, аби зазирнути в оч╕ Ай-Петр╕, глянути на сн╕ги б╕л╕ в широких щ╕линах високо╖ гори скелясто╖, але, побачивши, яка темна гнобительська хмара суне з п╕вноч╕ на Ай-Петр╕, м╕нарет злякався, принишк, доки мулла, кличучи «правов╕рних» на молитву, не зрушить його спокою...
Ай-Петр╕, здалося мен╕, дивиться так суворо, що я скор╕ше повернувся знов до моря; таке воно ласкаве, прив╕тне, спок╕йне, але на обр╕╖ нема вже дощу того ср╕бного.
Я схилився на канапку ╕ невдовз╕ задр╕мав; а коли прокинувся ╕ вийшов на балкон, округи мене панував, прив╕тно всм╕хаючись, чудовий ранок веселий! Ясно-блакитний перек╕т небесний горить так рад╕сно, так паше, н╕би злегенька в╕н колиха╓ться, буц╕м в╕н дише... За к╕лька хвилин з п╕вденного сходу показалися пухк╕, хвилевид╕ тумани; плинули вони спершу прокв╕льно, щодал╕ все швидше, все густ╕шали, гуртувалися, нарешт╕ злилися в одну масу ╕ суц╕льним муром закрили перед мене увесь обр╕й п╕вденний. Частина моря п╕д тим муром посив╕ла; барвою сво╓ю превподобилась до барви муру.
Я почув, що й душу мою пойняв якийсь темрявний сум, не то щоб важкий, не скажу, щоб ╕ прикрий, але небажаний, як небажане усе те, що засту╓, не да╓ нам бачити ясний св╕т... Я ладен був т╕кати до св╕тлиц╕, аби не бачити того муру молочнохмарного, але ось на сход╕ обр╕й зайнявся рожевим полум’ям. З-за гори, з-за М╕схору полум’я те все ширшало на море: широченною смугою довгенястою ринуло на хмарний мур ╕ одним ментом буц╕м спалило його! Зам╕сть муру сивого над п╕вденною стороною моря стояв мур багряно-золотий, ╕ сягав в╕н вгору високо, впираючись в саму блакить перек╕ту. Море п╕д новим муром почервон╕ло; здавалося, вода горить геть-геть глибоко, здавалося, огонь пробрався аж на саме дно морське. Ще одна хвилина — ╕ червоно-золоту барву ╕ моря, ╕ неба заслали ус╕ веселчин╕ барви. З-за гори викочувалося сонце, викотилось ╕ поплило вгору по небу, в╕дбиваючись в мор╕...
Картина невимовно чар╕вна!.. Я н╕мо любував з не╖ увесь зачарований, увесь перейнятий ╖╖ красою величавою. Я упивався на повн╕ груди ╕ красою велетня-природи, ╕ невимовно чистим, св╕жим, бадьорим пов╕трям дивно-величавого ранку, ╕ могутньою силою «сотворшаго вся с╕я».
...Душею, серцем, ус╕м почуттям сво╖м я потонув у т╕й крас╕, в т╕й могутн╕й сил╕.
Я думав...
Н╕, я н╕чого не думав! Я не спроможен був н╕чого думати. Потонувши в оглядання краси, упо╓ний нею, я стояв н╕мо, нерухомо... Разом з тим я чув, що в серц╕ у мене клекоче ненависть до люто╖ злост╕, до хижого озв╕рення чолов╕ка проти чолов╕ка...
— За що?..
Я держався об╕руч за бильця ╜анку; здавалося, що мо╖ ногт╕ входять в дерево, що на мене находить жадоба помсти ╕ не спостер╕г я, куди ╕ коли под╕лося ╕ море, ╕ червоний мур... Перед╕ мною ╖х не було.
На тому м╕сц╕, де я звик бачити, де ще за одну чи дв╕ хвилини бачив море, тепер стояла довжезна висока гора ясно-сивого, н╕би молочного, клоччя з розскубано╖ бавовни. Гора та була така висока, що застувала бачити блакить над морем. Я не встиг ще добре оглянути ту чудну гору бавовняну, як вона рушила на п╕вн╕ч... Вона ус╕╓ю сво╓ю масою сунулася на парк, на сад, на кам’яницю, де я жив, на ╜анок, де я стояв...
Я почув на соб╕ св╕жу вогк╕сть, немов до твар╕ мо╓╖ притулив хто вогкий рушник.
Я глянув на теплом╕р: температура р╕зко перем╕стилася: живе ср╕бло з 18 градус╕в упало на 12 градус╕в. Не встиг я ╕ на одну хвилину стямитися серед обставин, в яких зроду вперше опинився, як та гора бавовняна розл╕злася надво╓: одна частина н╕би спинилася в саду м╕ж деревами проти мене, а друга покотилася яром-долиною на церкву, усю ╖╖ обгорнула ╕ закрила... Друга частина за хвилину-дв╕ почала рушати повагом, закриваючи собою ╕ палац, ╕ мечеть, ╕ м╕нарет, та просто на Ай-Петр╕. Доки маса плила, я стояв в густому, наче бавовняному або пуховому туман╕. Вперше на сво╓му в╕ку я бачив морський туман...
Стоячи в туман╕, я н╕чого не бачив округ себе — н╕ ст╕ни, н╕ в╕кон, н╕ дверей. Я стояв нерухомо, здивований. Почував, що на твар╕ у мене вогк╕сть, що треба ╖╖ втерти, але я боявся в╕двести руки з бильця. Нарешт╕, не тямлю, з яко╖ реч╕, я зробив ступ╕нь назад, стиснув лице долонями, заплющив оч╕ ╕ силкувався м╕цн╕ш притиснути сво╖ п╕дошви до п╕длоги, аби впевнитися, що я д╕йсно стою ╕ стою на твердому ╜рунт╕. Я почував, наче в голов╕ у мене гуде, наче виски мен╕ щось стиска╓, чую, що кров по жилах тече швидше, серце б’╓ться скор╕ше; не бачу, а почуваю, що б╕ля мене чиясь постать!
Хто се такий? Зв╕дк╕ль в╕н взявся? Двер╕ з мо╓╖ св╕тлиц╕ на замку, кудою ╕ коли в╕н прийшов? Розплющую оч╕ ╕ бачу, виразно бачу: попл╕ч мене чолов╕к середнього зросту, голова лиса, клинувата, чоло широке, думне, оч╕ ясно-блакитн╕, добр╕ так╕, ласкав╕, як ласка нен╕; прив╕тн╕, як прив╕т молодо╖ любленц╕; вуса густ╕, велик╕, сив╕; з-п╕д них знати теплу, сердешну усм╕шку; погляд оксамитово-н╕жний, але, як ╕ вся твар, скорботно-величавий... Хто в╕н такий? Придивляюся пильно. Боже великий! Та се ж Шевченко, Тарас Шевченко, той самий, як дв╕ крапл╕ води, якого я ц╕лу н╕ч бачив у думц╕, пишучи нарис про перебування його в Новопетровському форт╕...
Рад╕сно затремт╕ло мо╓ серце. Глибока, поб╕жна рад╕сть всього мене пронизала, але разом з ним я, рад╕ючи, почував себе якось н╕яково. Ще б╕льш зросли ╕ мо╖ радощ╕, ╕ мо╓ дивування, ╕ моя нестяма, коли я вчув, що долоня його руки лежить на голов╕ мо╖й лис╕й... Я вчув, що з-п╕д долон╕ його лл╓ться на мене тепло; нарешт╕ чую його м’який голос... Я силкуюся почути, роз╕брати слова його, напружую уш╕, оч╕, серце... Н╕! Не розберу... Я хочу нагнути голову ближче до вуст його, але одним ментом все зникло... Стою серед ╜анку самотою, як ╕ стояв... Море чисте, спок╕йне; небо голубе, аж паше, сонячне пром╕ння снопом сиплеться в воду, туману ан╕ сл╕ду; т╕льки по листв╕ дерев проти сонця горить р╕знобарвними ╕скрами маса др╕бних самоцв╕т╕в; то краплиночки, що туман лишив по лист╕...
А Шевченко?
То була галюцинац╕я...
Я сид╕в на ╜анку з важкою душею... Розум╕в, що то була галюцинац╕я, тямив потроху ╕ причину ╖╖, та не спроможен був в╕д╕рватися в╕д т╕╓╖ галюцинац╕╖, визволитися з-п╕д впливу ╖╖, забути про не╖... Я тямив ╕ почував потребу швидше перейти до св╕тлиц╕, упасти на л╕жко ╕ спочити, але ж я не чув в соб╕ сили п╕двестися, в╕д╕рвати оч╕ в╕д моря...

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 19.04.2013 > Тема "Душі криниця"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11681

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков