Пошук по сайту
Пошук:

Теми
З перших уст (4444)
З потоку життя (7293)
Душі криниця (4116)
Українці мої... (1658)
Резонанс (2110)
Урок української (1006)
"Білі плями" історії (1844)
Крим - наш дім (1028)
"Будьмо!" (271)
Ми єсть народ? (241)
Бути чи не бути? (308)
Писав писака (23)
На допомогу вчителеві (126)
Мовно-комп'ютерний конкурс (108)
Порадниця (202)
Смішного! (97)
Додатки
"Джерельце" (830)
"КримСПОРТ" (132)

Архiв
Архiв газети в pdf
Редакцiя
Форуми
Книга вiдгукiв

Iншi статтi цiеї теми
К╤ЛЬК╤СТЬ СКАРГ НА ДОТРИМАННЯ ЗАКОНУ ПРО МОВУ ЗРОСТА╢
Значний стрибок у ставленн╕ до мови стався власне п╕сля повномасштабного вторгнення Рос╕╖…


НА ХЕРСОНЩИН╤ В╤ДКРИВСЯ ПЕРШИЙ ФЕСТИВАЛЬ «Р╤ДНА МОВА - ШЛЯХ ДО ПЕРЕМОГИ»
Укра╖нська мова об’╓дну╓ укра╖нц╕в у боротьб╕ та в нац╕ональн╕й ╕дентичност╕…


УКРА╥НЦ╤ ВИЗНАЧИЛИСЬ, ЧИ ТРЕБА РОС╤ЙСЬКА У ШКОЛАХ
42% укра╖нц╕в п╕дтримують збереження вивчення рос╕йсько╖ мови в певному обсяз╕.


МОВА П╤Д ЧАС В╤ЙНИ СТАЛА ЗБРО╢Ю
В Укра╖н╕ в╕дзначають День писемност╕ та мови.


МОВИ Р╤ДНО╥ ОБОРОНЦ╤
Сьогодн╕шня доб╕рка поез╕й – це твори кримських укра╖нських педагог╕в-поет╕в…




Розсилки
Тут Ви можете підписатися на розсилку анонсів статей нових випусків нашої газети. Для цього вкажіть свій e-mail.

E-mail адрес:














FaceBook





оНЦНДЮ Б сЙПЮ©МЁ
Головна сторiнка > Текст статти
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 19.04.2013 > Тема "Урок української"
Версiя для друку
Обговорити в форумi

#16 за 19.04.2013
РОЗМОВН╤ КЛУБИ П╤ВДЕННОГО СХОДУ. ЧИ ПРИ╢ДНА╢ТЬСЯ КРИМ?

Мова про мову

Свого часу в к╕лькох в╕тчизняних виданнях з’явилася ╕нформац╕я про утворення укра╖нських розмовних клуб╕в у м╕стах П╕вденного Сходу. Першим був Донецьк, в╕дразу за ним — Одеса. Найц╕кав╕шим було те, що н╕де не простежувалася всюдисуща «рука Львова»; саме сх╕дняки, мешканц╕ великих промислових м╕ст, р╕шуче в╕дреагували на занадто швидкий «крен» Укра╖ни у б╕к рос╕йськомовност╕. Тод╕ мен╕ вдалося зв’язатися через газету «День» ╕з Серг╕╓м Стукановим — орган╕затором першого розмовного клубу у Донецьку. Написав йому к╕лька сл╕в подяки. Висловив над╕ю, що в╕дтепер донецький досв╕д може знадобитися ╕ кримчанам. В╕дпов╕дь не забарилася:
«Шановний пане Серг╕ю! Дякую за високу оц╕нку нашо╖ роботи. Я також дуже хот╕в би, щоб Крим п╕дхопив нашу ╕н╕ц╕ативу. Концепц╕я наших клуб╕в поляга╓ у тому, що вони повинн╕ бути ц╕кавими рос╕йськомовним (а у вашому випадку ще й кримськотатарськомовним) мешканцям. Зараз батьк╕вською мовою переважно╖ б╕льшост╕ донеччан ╓ рос╕йська. Я сам розмовляв виключно рос╕йською до 20 рок╕в. Так╕ були умови... В╕дтак, коли ми хочемо поширювати укра╖нськомовний прост╕р, то це може статися т╕льки за рахунок рос╕йськомовних, як╕ стануть ситуативними двомовцями, а згодом ц╕лком перейдуть на укра╖нську. Тому якщо в Криму з’явиться клуб, йому треба буде оминати вузьконац╕ональн╕ теми, бо вони ц╕кав╕ т╕льки тим, хто ╕ так розмовля╓ укра╖нською. А це створення чергово╖ замкнено╖ структури без перспективи розширення. Ор╕╓нтуватися сл╕д на молодь, бо, по-перше, вона вже ╕накше ставиться до мови ╕ зна╓ ╖╖, а, по-друге, за нею майбутн╓.
Якщо зна╓те в С╕мферопол╕ молоду людину, яка могла б це започаткувати, поговор╕ть ╕з нею, будь ласка...»
P. S. Щодо контакт╕в. Я ╓ координатором даного проекту в межах Укра╖ни ╕ орган╕затором клубу в Донецьку. Наш клуб у соц. мережах:
http://vk.com/ua.lang.club062
http://www.facebook.com/groups/351655024941546

Пот╕м Серг╕й порадив мен╕ зв’язатися з одеситкою Людмилою Гребенюк. Адже чим щ╕льн╕шою буде мережа контакт╕в, тим краще буде для справи в ц╕лому. Що я ╕ зробив через деякий час, п╕дготувавши для пан╕ Людмили низку запитань. Фактично вийшло невелике ╕нтерв’ю.
— Людмило, що було поштовхом для створення розмовного клубу в Одес╕?
— ╤н╕ц╕атива створення Укра╖нського розмовного клубу зародилася в Донецьку. Першу зустр╕ч донеччани провели 20 грудня. Дов╕давшись про це через ╤нтернет, ми (Одеський молод╕жний рух «Мовний ренесанс») запропонували донеччанам сп╕впрацю, на що т╕ в╕дреагували дуже позитивно. Вже тод╕ ж (це був передр╕здвяний тиждень) було проведено першу зустр╕ч, присвячену Р╕здву.
— Яка тепер мовна ситуац╕я в Одес╕ ╕ чи ╓ зм╕ни у г╕рший б╕к (якщо пор╕внювати з епохою Ющенка)?
— В Одес╕ спостер╕га╓ться стаб╕льне зб╕льшення к╕лькост╕ укра╖номовних або зац╕кавлених стати такими. По-перше, працю╓ механ╕зм «в╕д супротивного» (намагання оф╕ц╕йно╖ влади марг╕нал╕зувати укра╖нську мову в Одес╕ стика╓ться ╕з громадським спротивом); по-друге, укра╖номовне середовище ╕ без того продовжу╓ неухильно зб╕льшуватись (хоча багатьма представниками влади це часто заперечу╓ться). З огляду на це, формат нашого клубу дещо в╕др╕зня╓ться в╕д аналог╕чних сп╕льнот на сх╕дних теренах: ми збира╓мось не для того, щоб просто мати змогу розмовляти р╕дною мовою, а щоб розмовляти правильно (коригувати недол╕ки шк╕льно╖ та ун╕верситетсько╖ осв╕ти), розмовляти природньо (жива мова далеко не завжди уклада╓ться в меж╕ л╕тературно╖), розмовляти на ц╕кав╕ теми — саме дискус╕йн╕сть дозволя╓ привабити б╕льшу к╕льк╕сть людей ╕ отримати практичн╕ результати д╕яльност╕ Клубу.
— ╢ реч╕, як╕ вселяють оптим╕зм?
— Оптим╕зм щодо мовно╖ ситуац╕╖? Мабуть, в╕н поляга╓ в тому, що причин для песим╕зму менша╓...
— Що потр╕бно знати кримчанам, якщо вони захочуть використати одеський досв╕д?
— Передовс╕м сл╕д розум╕ти, що боротьба за мову не повинна бути вс╕м в ╖хньому житт╕. ╢ багато ╕нших гостр╕ших та актуальн╕ших питань, як╕ потребують негайно╖ ╕н╕ц╕ативи та вир╕шення. Судячи з усього, мовна проблема не буде вир╕шена нав╕ть у найближче десятил╕ття. Наш╕ д╕╖ — «цеглинки», як╕ згодом стануть м╕цною нац╕онально-культурною фортецею.
По-друге, радимо абстрагуватись в╕д обговорення пол╕тики. Ви й сам╕ чудово зна╓те, наск╕льки пол╕тизованим ╓ наше сусп╕льство. Дай т╕льки прив╕д — ╕ дебати вестимуться годинами. Слабують на ц╕ обговорення, зазвичай, представники пол╕тичних сил ╕ люди старшого в╕ку.
По-трет╓, формат Клубу повинен в╕дпов╕дати мовн╕й ситуац╕╖ у вашому рег╕он╕. Тобто можна робити наголос або на створенн╕ укра╖номовного середовища, або на вдосконаленн╕ мовленн╓во╖ культури, або ж на обговоренн╕ актуальних непол╕тичних проблем рег╕ону та кра╖ни...
— Чи п╕дтриму╓те зв’язок з донецькими однодумцями?
— Так, з Донецьком ми контакту╓мо пост╕йно. Уже утворилися ╕ функц╕онують розмовн╕ клуби у Н╕копол╕, Горл╕вц╕, Краматорську. Ймов╕рно, найближчим часом до нас при╓дна╓ться Херсон...
— Чи потр╕бн╕ так╕ клуби, скаж╕мо, у в╕дносно благополучн╕й Центральн╕й Укра╖н╕?
— Я б не ризикувала вживати терм╕н «благополуччя» стосовно мовно╖ ситуац╕╖. Тим б╕льше, що у Черкасах та К╕ровоград╕, ╕нших великих м╕стах Центрально╖ Укра╖ни вона далеко не завжди ╓ сприятливою для укра╖нсько╖ мови. Вище вже говорилося про те, що формат Клубу повинен обумовлюватися конкретною рег╕ональною мовною специф╕кою, тож актив╕сти з Центрально╖ Укра╖ни ц╕лком могли б п╕д╕брати для себе оптимальний формат.
— Чи в╕дчува╓те труднощ╕ ф╕нансового характеру?
— Н╕, не в╕дчува╓мо. ╤ кримчани повинн╕ знати, що под╕бн╕ ╕н╕ц╕ативи не потребують багато кошт╕в. Все можна орган╕зувати власними силами, у нас практично нема╓ витрат...
— Що ви зна╓те про мовну ситуац╕ю в АРК? Як╕ там можуть бути труднощ╕ та особливост╕?
 — Не вважаю себе компетентною оц╕нювати мовну ситуац╕ю в Криму. Я не жила там тривалий час, тому не маю змоги щось передбачати, прогнозувати...
— Чи не вважа╓те за доц╕льне контактувати з Галичиною, Прикарпаттям — тобто з в╕дносно «сильними» у мовному план╕ рег╕онами?
— Контактувати з Галичиною та Прикарпаттям? Це було б добре. Але поки не бачимо зв╕дти пропозиц╕й щодо сп╕впрац╕. М╕ж тим, суржик ╓ проблемою ╕ для вищезгаданих рег╕он╕в, тому розмовн╕ клуби (як безкоштовн╕ курси укра╖нсько╖) були б корисними ╕ для них. Тут вже наш досв╕д м╕г би стати в пригод╕... Орган╕зац╕я та проведення зустр╕чей — рутинна робота, проте вона неминуче да╓ позитивн╕ результати. Для того, аби заснувати клуб, достатньо одного-трьох орган╕затор╕в. Звичайно, тим, хто проявля╓ ╕н╕ц╕ативу ╕ наполеглив╕сть, завжди щастить; тому з часом буде ╕ затишне прим╕щення, ╕ стаб╕льна аудитор╕я. Якщо кримчани вир╕шать заснувати розмовний клуб, то ми будемо ╕ вбол╕вати за них, ╕ допомагати орган╕зац╕йно.

Серг╕й ЛАЩЕНКО

Зас╕дання одеського розмовного клубу

Версiя для друку
Обговорити в форумi
"Кримська Свiтлиця" > #16 за 19.04.2013 > Тема "Урок української"


Постiйна адреса статтi: http://svitlytsia.crimea.ua/?section=article&artID=11673

 

Редакцiя :
95006, м. Сiмферополь, вул. Гагарiна, 5, 2-й поверх, кiмн. 13-14
тел: (0652)51-13-24; E-mail: kr_svit@meta.ua
Адмiнiстратор сайту : Микола Владзiмiрський
Веб-майстер : Олексiй Рибаков